lekcja problemowa, KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ


KONSPEKT LEKCJI PROBLEMOWEJ

I CZĘŚĆ OGÓLNA LEKCJI

  1. Data: 14.06.2005

Przedmiot: Technika. Wychowanie komunikacyjne.

Klasa: VI

2. Temat jednostki metodycznej: Podstawy ruchu drogowego.

3. Temat jednostki lekcyjnej: Wycieczka rowerowa i problemy związane z poruszaniem się rowerem w ruchu drogowym.

4. Cel główny: Bezpieczne poruszanie się rowerem w ruchu drogowym rowerowym.

5. Cele szczegółowe dla ucznia:

7.Czas trwania lekcji: 45 minut

8. Prowadzący lekcje:

II. Cześć szczegółowa lekcji (przebieg lekcji)

Lekcja ma mieć charakter problemowy, zatem jej cechą charakterystyczną będzie rozwiązanie stworzonej sytuacji problemowej. W tym przypadku będą to sytuacje teoretyczne, jednak dotyczące jak najbardziej realnych sytuacji oraz zachowań ucznia na drodze.

Budowa lekcji problemowej zawiera w sobie pewne części stałe:

Stworzenie sytuacji problemowej przez nauczyciela.

  1. Wycieczka rowerowa

    1. Określenie trasy: a) do miasta, b) poza miasto: park, las, łąka c) po nieznanym terenie

    2. Określenie długości trasy, czas trwania wycieczki: a) 5 km b) ok. 10 km c) ok. 15 km

    3. Określenie pory dnia: a) rano, b) południe, c) wieczór

    4. Prognozowanie pogody - a) dobra, słoneczna b) zachmurzenie duże c) opad deszczu

    5. Ilość uczestników - a) indywidualna b) 3 osoby, rówieśnicy c) wycieczka z rodzicami

    6. Stan techniczny roweru - a) uszkodzone hamulce tylnie, przednie sprawne, b) luźne mocowanie kierownicy, c) dobry stan techniczny roweru, d) mało powietrza w kołach, e) brak świateł

    7. Skrzyżowania drogowe: a) ze światłami, b) oznaczone znakami pierwszeństwa przejazdu, c) rondo

    8. Rodzaj drogi: a) ścieżka rowerowa, b) droga miejska z 2 pasami ruchu, c) droga polna.

Problemy

  1. Nawierzchnia terenowa, nierówna. Zagrożenie przebiciem opony. Zagrożenie zabłądzeniem. Zakupy w mieście i ich transport. Poruszanie się po chodnikach w mieście. Zabezpieczenie roweru w mieście - zamknięcie rowerowe.

  2. Trasa krótka a trasa długa. Prowiant na wycieczce. Określenie warunków kondycyjnych uczestników

  3. Mocne słońce w południe. Nakrycie głowy. Ograniczona widoczność wieczorem - oznakowanie roweru światłami, kamizelki odblaskowe.

  4. Nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Nakrycie przeciwdeszczowe.

  5. Zachowanie się w grupie rowerowej. Powiadomienie o wyjeździe.

  6. Usterki w rowerze: łańcuch, brak powietrza, możliwość przebicia opony, brak świateł, brak hamulców, luźne mocowanie części rowerowych, zabezpieczenie roweru przed kradzieżą.

  7. Zachowanie się na skrzyżowaniach miejskich. Pierwszeństwo przejazdu na drodze podporządkowanej. Zachowanie się na rondzie. Tramwaj. Autobus. Samochody. Piesi. Inni rowerzyści.

  8. Zachowanie się na ścieżce rowerowej. Zagrożenia na ruchliwej drodze miejskiej. Poruszanie się po polnej ścieżce.

Poszukiwanie hipotez przez uczniów w celu znalezienia rozwiązania. Źródłem mogą być własne doświadczenia, literatura, telewizja.

Uczniowie podają rozwiązania na postawione problemy dotyczące wycieczki rowerowej. Trasa wybrana podlega dyskusji; w zależności od wybranej trasy różne czynniki wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Rower musi być przygotowany odpowiednio do każdej wyprawy. Inaczej przygotowany jest rower do trasy leśnej a inaczej do miejskiej. Pogoda determinuje ubiór rowerzysty. Ilość uczestników i ich wiek jest istotny w określeniu hierarchii grupy oraz zachowania się uczestników. Pora dnia ogrywa istotną rolę w planowaniu wycieczki rowerowej i wyposażenia roweru.

Sformułowanie hipotez przez uczniów przy pomocy nauczyciela

Hipoteza dotycząca trasy rowerowej, powiązania ze stanem technicznym roweru. Wpływ pogody na ubiór rowerzysty. Przewidywanie potencjalnych zagrożeń w podróży - przebicie opony, kradzież roweru. Jazda w grupie rowerowej.

Sytuacje na skrzyżowaniu, pas ruchu dla rowerzysty.

Weryfikacja hipotez - podtrzymanie lub obalenie.

Dobór najlepszych i najbardziej sensownych rozwiązań wycieczki rowerowej sugerowanej przez uczniów. Zgodnie z podpunktami.

Sformułowanie prawidłowych rozwiązań.

Na podstawie weryfikacji hipotez, zgodnie z punktami ustalenie trasy wycieczki i stanu technicznego roweru. Ubioru rowerzysty, zachowania się odpowiednio do sytuacji i panujących warunków.

Utrwalenie zdobytych wiadomości.

Powtórzenie wiadomości.

Wysunięcie dalszych zagadnień do rozwiązania.

Porównanie wycieczki rowerowej i motorowerowej.

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Lp.

Ogniwa lekcyjne

Czynności Nauczyciela

Czynności uczniów

Czas

1.

Stworzenie ładu w klasie

- Przedstawienie swojej osoby

- sprawdza obecność

- przypomnienie lekcji poprzedniej.

- podaje uczniom charakter lekcji - problem do rozwiązania.

- wprowadza uczniów do problemu - podział na grupy

- przygotowuję się do zajęć

  • Przypomnienie lekcji poprzednie. Nawiązanie do obecnej o ile możliwe.

  • Rywalizacja. Chęć zwycięstwa całej grupy

10 min

2.

Poznanie problemu oraz propozycje rozwiązania go. Ocena rozwiązań.

  • Zapoznaje uczniów z problemem i strukturą rozwiązania go, aby uniknąć chaosu.

  • Podział na grupy pracujące nad tym samym problemem

  • Tabelka z rozwiązaniami na tablicy

  • Punktacja dla rywalizujących grup

  • Powołanie osobnej grupy do oceny rozwiązań - jury

- Uważnie słuchają,

- Dzielą się swoimi spostrzeżeniami i uwagami

  • Aktywnie odpowiadają na zadane pytania

  • Zdobywają punkty

  • Burza mózgów w grupie

Wypisywanie rozwiązań na tablicy

20min

3.

Kształtowanie hipotez

Weryfikacja hipotez

  • Nadzoruje poprawność wypowiedzi i kształtowania hipotez

  • Sprawdza logikę postępowania i rozwiązań

  • Weryfikuje hipotezy

Wybrana grupa do oceny odpowiedzi kształtuje hipotezy w konsultacji z twórcami.

Zapisanie rozwiązania w tabelce.

10 min

4.

Utrwalenie wiadomości

  • Przypomnienie problemu.

  • Sposób rozwiązywania go.

  • Bezpieczeństwo i przewidywanie zachowania na wycieczce rowerowej - wnioski szybkie, podsumowujące.

  • Wpisanie ocen za aktywność.

  • Zadanie zadania domowego - problem do rozwiązania.

- po jednym reprezentancie z każdego zespołu - podsumowują krótko rozwiązania problemu. Przypominają najlepsze rozwiązania na wycieczkę rowerową.

5 min


