II.WYCHOWANIE DO ŻYCIE W RODZINIE, 14.Potrzeba przyjaźni, Marek Biesiada


Marek Biesiada 15. 01. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie II A

Temat: Potrzeba przyjaźni

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Potrzeba przyjaźni

    1. Potrzeba przyjaźni

    • Co to jest przyjaźń?

    • Dlaczego jest potrzebna przyjaźń?

    • Jak wyobrażacie sobie przyjaźń?

    • Po co nam potrzebna przyjaźń?

    2. Spotkanie i wzajemność

    • Gdzie spotkać przyjaciela?

    • Przed kim można się otworzyć?

    • Dlaczego wielu ludzi dość niechętnie otwiera się przed innymi i woli izolować się?

    3. Poziom komunikowania się

    • Jakie poziomy komunikacji przechodzi przyjaźń?

    • Ile mamy poziomy nawiązywania przyjaźni?

    • Jaki muszą zaistnieć warunki aby zaistniała przyjaźni?

    • Który z poziomów komunikacji jest najważniejszy aby przyjaźń był szczęśliwa?

    4. Narodziny przyjaźni

    • W jaki sposób rodzi się przyjaźń?

    • Jaki cechy ma przyjaciel?

    5. O warunkach trwałej przyjaźni

    • Jakie muszą być spełnione warunki aby przyjaźń była trwałą?

    6. „Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?”

    • Czy przyjaźń między dziewczyną a chłopakiem jest w ogóle możliwa?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 87-88.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Potrzeba przyjaźni

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 89-90.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Spotkanie i wzajemność

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 90-92.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Poziom komunikowania się

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 93-94.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Narodziny przyjaźni

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 94-95.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. O warunkach trwałej przyjaźni

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 96-98.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. „Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?”

    Przytoczyć stwierdzenie angielskiego pisarza z podręcznika ze s. 87.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    2


