II.CZŁOWIEK MIĘDZY WIARĄ A ROZUMEM.EUROPA W XVII STULECIU, 19.Kultura i sztuka baroku w Europie, Marek Biesiada


Marek Biesiada 29. 11. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Kultura i sztuka baroku w Europie

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie były przyczyny wojen polsko-tureckich?

    • Jaki był przebieg wojen polsko-tureckich?

    • Jakie były skutki wszystkich wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą w XVII w.?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Kultura i sztuka baroku w Europie

    1. Religijność doby baroku

    • Dlaczego ludzie w XVII w. stawali się bardziej religijni?

    2. Główne cechy sztuki baroku

    • Jakie cechy miała sztuka baroku?

    • Dlaczego Kościół katolicki wykorzystywał kulturę i sztukę baroku dla swoich celów?

    3. Wybitni przedstawiciele epoki

    • Kto należał do najwybitniejszych twórców epoki baroku?

    • Jakie były dokonania i odkrycia twórców epoki baroku?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 89. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Religijność doby baroku

    • teatralizacja liturgii katolickiej - rozwój muzyki chóralnej i organowej oraz inscenizacyjnych jasełek i widowisk męki Jezusa

    • rozwój literatury dewocyjnej - modlitewniki, żywoty świętych

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 89-90. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Główne cechy sztuki baroku

    • barok - bogactwo zdobień

    • barok powstał w XVII w. we Włoszech

    • sztuka przepojona duchowością

    • w architekturze występują przesadne formy architektoniczne, w których występowały budowle na planie prostokąta, kwadratu, a także koła i elipsy i miały cechy monumentalne

    • wnętrza budowli były pełne niezwykłych bogatych dekoracji, ornamentów, rzeźb, płaskorzeźb, stiuków i malowideł

    • kulturę i sztukę baroku upowszechniali Jezuici

    • w upowszechnianiu baroku miała Francja Ludwika XIV i jego dwór w Wersalu

    • w kulturze baroku coraz większe znaczenie zaczął odgrywać język francuski, który stawał się językiem międzynarodowym

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 91-92. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Wybitni przedstawiciele epoki

    a) sztuka i architektura

    • Giovanni Bernini - architekt, autor słynnej kolumnady wokół placu św. Piotra

    • Francesco Borromini - architekt, twórca wielu kościołów

    b) muzyka

    • Claudio Monteverdi - kompozytor, tówrca opery

    • Jan Sebastian Bach - kompozytor, twórca muzyki świeckiej i religijnej

    • Jerzy Fryderyk Haendel - kompozytor, twórca muzyki świeckiej i religijnej

    • Robert Tournieres - kompozytor, twórca muzyki wokalnej

    c) nauka

    • Galileusz - włoski astronom, odkrył, że kosmos jest pełen gwiazd niewidoczny gołym okiem

    • Jan Kepler - niemiecki astronom, odkrył, że planety krążą po torach eliptycznych, a nie idealnie kolistych

    • Isaac Newton - angielski uczony, sformułował prawo grawitacji i opracował jego matematyczne wzory; odkrył krążenie krwi w układzie zamkniętym pompowane przez serce

    d) filozofia

    • Kartezjusz - Myślę, wiec jestem

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Dlaczego ludzie w XVII w. stawali się bardziej religijni?

    • Jakie cechy miała sztuka baroku?

    • Dlaczego Kościół katolicki wykorzystywał kulturę i sztukę baroku dla swoich celów?

    • Kto należał do najwybitniejszych twórców epoki baroku?

    • Jakie były dokonania i odkrycia twórców epoki baroku?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,5,6,7,8/51-52. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 3,4/92.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


