IV.CZŁOWIEK WALCZĄCY O WOLNOŚĆ I PRAWA, 35.Obrady kongresu wiedeńskiego, Marek Biesiada


Marek Biesiada 16. 03. 2007

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Europa po wojnach napoleońskich. Obrady kongresu wiedeńskiego.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Dlaczego Polacy szukali poparcia u Polaków?

    • Kto wyraził zgodę na utworzenie Legionów Polskich?

    • Gdzie powstały Legiony Polskie?

    • Skąd przybywali Polacy do Legionów?

    • W jaki sposób postąpił Napoleon z Polakami, gdy zawarł pokój z Austrią?

    • Jaka pieśń powstała we Włoszech w okresie formowania Legionów Polskich?

    • Jakie znaczenie miało utworzenie Legionów Polskich we Włoszech?

    • Na mocy jakiego traktatu pokojowego powstało Księstwo Warszawskie?

    • Z jakich ziem utworzono Księstwo Warszawskie?

    • Ile liczyła powierzchni oraz ludności Księstwo Warszawskie?

    • Kto był władcą Księstwa Warszawskiego?

    • Jaki był ustrój w Księstwie Warszawskim?

    • Jakie prawa gwarantowała konstytucja mieszkańcom Księstwa Warszawskiego?

    • Czy Polacy byli zadowoleni z tego co otrzymali od Napoleona?

    • Jakie było postępowanie Francuzów w Księstwie Warszawskim?

    • Kto dowodził armią Księstwa Warszawskiego?

    • Dlaczego Polacy wiązali nadzieję z wojną z Rosją?

    • Jaki był udział Księstwa Warszawskiego w wojnie z Rosją?

    • Jakie straty ponieśli Polacy w wojnie z Rosją?

    • Jak długo Polacy walczyli u boku Napoleona?

    • Co oznaczała klęska Napoleona dla Polaków?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Europa po wojnach napoleońskich. Obrady kongresu wiedeńskiego.

    1. Główni uczestnicy kongresu wiedeńskiego (1814-1815)

    • Jaki był cel kongresu wiedeńskiego?

    • Jakie państwa uczestniczyły w obradach kongresu wiedeńskiego?

    2. Decyzje kongresu wiedeńskiego

    • Jakie decyzje podjęto na kongresie wiedeńskim?

    3. Utworzenie Świętego Przymierza

    • Co oznaczały decyzje podjęte na kongresie wiedeńskim?

    • Co to było Święte Przymierze?

    • Dlaczego mocarstwa europejskie podjęły decyzję o utworzeniu Świętego Przymierza?

    4. Decyzje w sprawie polskiej

    • Jakie decyzje w sprawie polskiej podjęto na kongresie wiedeńskim?

    5. Liberałowie przeciwko konserwatystom

    • Dlaczego decyzje kongresu wiedeńskiego nie mogły zmienić poglądów ludzi na sprawy wolności?

    • Jakie poglądy głosili liberałowie?

    • Jakie poglądy mieli konserwatyści?

    6. Wystąpienia przeciwko porządkowi ustalonemu na kongresie

    • W których państwach doszło do buntów przeciwko porządkom ustalonym na kongresie?

    • Jakie zmiany zaszły w niektórych państwach europejskich w wyniku buntów?

    • Dlaczego Rosja nie interweniowała w Europie Zachodniej, gdy doszło do buntów przeciw Świętemu Przymierzu?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 163. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Główni uczestnicy kongresu wiedeńskiego (1814-1815)

    • Wielka Brytania, Austria, Prusy i Rosja oraz Francja

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 163-164. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Decyzje kongresu wiedeńskiego

    • zasada równowagi europejskiej - żadne z mocarstw europejskich nie będzie dążyło do zdobycia hegemoni na kontynencie

    • zasada legitymizmu - nieusuwalność monarchów, których władza pochodzi od Boga

    • zasada restauracji - przywrócenie obalonych dynastii w państwach, w których one rządziły przed 1789 r. oraz dawnych porządków społeczno-politycznych (we Francji dynastia Burnonów)

    • unieważnienie zmian granic - pozbawienie Francji wszystkich nabytków terytorialnych

      • Prusy przejęły część Saksonii, Wielkopolskę i Księstwa Warszawskiego (rejon Bydgoszczy), Pomorze Szwedzkie i wyspę Rugię oraz Nadrenię i Westfalię

      • Rosji przyznano Finlandię, Besarabię oraz część ziem polskich wchodzących w skład Księstwa Warszawskiego

      • Austria zajęła Lombardię i Wenecję w północnych Włoszech

      • utworzono Związek Niemiecki (41 państw i 4 wolne miasta) pod przewodnictwem Austrii

      • utworzenie Królestwa Niderlandów przez połączenie Belgii i Holandii

      • zapewniono wieczystą neutralność Szwajcarii

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 164. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Utworzenie Świętego Przymierza

    • cofnięcie się stosunków społeczno-politycznych w całej Europie

    • przywrócenie absolutyzmu, przywilejów szlachty i arystokracji, wykluczenie społeczeństwa w jakikolwiek sposób od wpływu na rządzenie państwem

    • likwidacja wolności słowa, rozbudowa cenzury, która pilnowała, aby pisarze i publicyści nie krytykowali ustroju

    • Święte Przymierze zostało utworzone przez Prusy, Rosję i Austrię, które miały interweniować wojskowo, gdy porządek społeczno-polityczne w Europie został naruszony w wyniku nowej rewolucji

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 163-164. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Decyzje w sprawie polskiej

    • likwidacja Księstwa Warszawskiego

    • utworzenie z Wielkopolski Wielkiego Księstwa Poznańskiego wchodzące w skład zaboru pruskiego

    • utworzenie Królestwa Polskiego z Warszawą wchodzące w skład zaboru rosyjskiego

    • utworzenie Rzeczpospolitej Krakowskiej pod kontrolą trzech zaborców

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 164-165. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Liberałowie przeciwko konserwatystom

    a) poglądy liberałów

    • wszyscy ludzie są wolni i równi wobec prawa, a państwa powinno gwarantować te prawa

    • zniesienie przywilejów szlachty i duchowieństwa, które są niesprawiedliwe

    • ograniczenie władzy monarchów na rzecz społeczeństwa wprowadzając ustrój konstytucyjny

    • wprowadzenie wolności słowa, prasy, zebrań publicznych, zniesienie cenzury

    b) poglądy konserwatystów (monarchów, arystokratów i duchownych)

    • wrogie odnoszenie się do zmian jaki wprowadzała rewolucja francuska

    • obawy przed powrotem rządów rewolucyjnych

    • zwolennicy władzy absolutnej

    • swoje poglądy opierali na religii chrześcijańskiej, która uzasadniała pochodzenie władzy monarszej z woli Boga

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 165. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    6. Wystąpienia przeciwko porządkowi ustalonemu na kongresie

    • wybuch powstania w Grecji przeciw Turcji - wywalczenie przez Grecji niepodległości w 1821 r.

    • rewolucja we Francji (lipiec 1830 r.) - zmuszenie do abdykacji Karola X, wprowadzenie monarchii konstytucyjnej i oddanie władzy Ludwikowi Filipowi

    • powstanie w Belgii przeciw rządom Holandii - utworzenie w Belgii monarchii konstytucyjnej

    • brak interwencji Rosji - wynikał ona ze sprzeciwu Anglii, która uznała Królestwo Belgii oraz powstania jakie w listopadzie 1830 r. wybuchło w Królestwie Polskim (Powstanie Listopadowe)

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaki był cel kongresu wiedeńskiego?

    • Jakie państwa uczestniczyły w obradach kongresu wiedeńskiego?

    • Jakie decyzje podjęto na kongresie wiedeńskim?

    • Co oznaczały decyzje podjęte na kongresie wiedeńskim?

    • Co to było Święte Przymierze?

    • Dlaczego mocarstwa europejskie podjęły decyzję o utworzeniu Świętego Przymierza?

    • Jakie decyzje w sprawie polskiej podjęto na kongresie wiedeńskim?

    • Dlaczego decyzje kongresu wiedeńskiego nie mogły zmienić poglądów ludzi na sprawy wolności?

    • Jakie poglądy głosili liberałowie?

    • Jakie poglądy mieli konserwatyści?

    • W których państwach doszło do buntów przeciwko porządkom ustalonym na kongresie?

    • Jakie zmiany zaszły w niektórych państwach europejskich w wyniku buntów?

    • Dlaczego Rosja nie interweniowała w Europie Zachodniej, gdy doszło do buntów przeciw Świętemu Przymierzu?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania: 1,2,3,4,5/95-96.

    P Zadania: 4/166.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


