I. EPOKA WIELKICH ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH,RENESANSU I REFORMACJI, 12.Gospodarka i społeczeństwo, Marek Biesiada


Marek Biesiada 23. 10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie

Temat: Gospodarka i społeczeństwo polskie w XVI w.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

Po zakończonych zajęciach uczeń

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • W których państwach Europy Środkowo-Wschodniej panowali Jagiellonowie?

    • Kiedy wygasła linia Jagiellonów w Czechach i na Węgrzech

    • Kto był ostatnim władcą Czech i Węgier z dynastii Jagiellonów?

    • Jakie były stosunki polsko-krzyżackie na początku XVI w.?

    • Dlaczego doszło do hołdu pruskiego?

    • Kiedy miał miejsce hołd pruski?

    • Jakie zostało utworzone państwo w miejsce Zakonu Krzyżackiego?

    • Jaka była sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna Zakonu Kawalerów Mieczowych w 1.połowie XVI w.?

    • Dlaczego Inflanty zostały lennem Polski i Litwy?

    • Kiedy Inflanty zostały lennem Polski i Litwy?

    • Jakie stronnictwo polityczne domagało się unii realnej Polski i Litwy?

    • Jakie były przyczyny unii lubelskiej?

    • Kto była zwolennikiem, a kto przeciwnikiem unii realnej?

    • Gdzie obradował sejm w sprawie unii realnej?

    • Jaki miały przebieg obrady sejmu w Lublinie?

    • Kiedy zawarto unię realną?

    • Jakie były postanowienia unii lubelskiej?

    • Jaki czas trwała unia lubelska?

    • Jakie były skutki unii lubelskiej?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Gospodarka i społeczeństwo polskie w XVI w.

    Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy.

    1. Folwark szlachecki podstawą gospodarki rolnej

    • Co to jest folwark?

    • Jak zorganizowana była praca w folwarku?

    • Jakie obowiązki mieli chłopi?

    • Co to jest pańszczyzna?

    • Na czym polegało poddaństwo chłopów?

    • Jaka była technika rolna w Polsce XVI w.?

    • Jak wyglądał folwark?

    2. Miasta polskie w XVI w.

    • Jaka była sytuacja polskich miast w XVI w.?

    • Jak eksport zboża polskiego wpłynął na rozwój miast?

    • Które miasta polskie najbardziej skorzystały na handlu zbożem?

    • Czym był spowodowany rozwój polskich miast?

    • Gdzie przebiegały najważniejsze szlaki handlowe miast?

    3. Pozycja ekonomiczna
    i polityczna poszczególnych stanów

    • Jaki był podział społeczny w miastach polskich?

    • Dlaczego szlachta dążyła do ograniczenia praw mieszczan?

    • Jakie przywileje zostały odebrane mieszczanom?

    • Jakie były skutki polityki ograniczające prawa mieszczan?

    4. Przemiany w życiu codziennym społeczeństwa polskiego

    • Jakie zamiany nastąpiły w życiu codziennym Polaków?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Klasa zostaje podzielona na 3 grupy

    Grupa 1 otrzymuje zadanie przeczytania fragmentu podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 56-58.) pt. „Folwark pańszczyźniany podstawą gospodarki rolnej” oraz po przeczytaniu odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Folwark szlachecki podstawą gospodarki rolnej

    • zwiększenie liczby dni pańszczyzny chłopów z 1 dnia do 4-5 dni w tygodniu od 1 łana

    • poddaństwo chłopów - zależność osobista, gruntowa i sądowa

    • technika rolna - trójpolowy system uprawy ziemi

    Uczniowie przerysowują schemat ze strony 57

    Grupa 2 otrzymuje zadanie przeczytania fragmentu podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 58.) pt. „W miastach polskich” oraz po przeczytaniu odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Miasta polskie w XVI w.

    a) produkcja zboża i handel sprzyjały rozwojowi miast na ziemiach polskich

    b) największe miasta polskie: Kraków, Poznań, Lwów, Elbląg, Lublin i Warszawa

    c) najważniejsze szlaki handlowe:

    • miasta położone nad rzeką Wisła i jej dopływach

    • szlak lądowy wiódł z Rusi, przez Litwę, Mazowsze, Wielkopolskę do krajów zachodniej Europy

    d) wzrost liczby cechów rzemieślniczych

    Grupa 3 otrzymuje zadanie przeczytania fragmentu podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 59.) pt. „W miastach polskich” oraz po przeczytaniu odpowiadają na pytania nauczyciela.

    3. Pozycja ekonomiczna
    i polityczna poszczególnych stanów

    a) podział społeczny miast

    • patrycjat

    • pospólstwo

    • plebs

    b) prawa ograniczające prawa mieszczan

    • zakaz nabywania majątków ziemskich

    • ustalanie maksymalnych cen na towary rzemieślnicze przez wojewodów tzw. taksy wojewodzińskie

    • odsuwanie mieszczan od piastowania urzędów państwowych i wyższych godności duchownych

    • kontrola władz miejskich

    Grupa 4 otrzymuje zadanie przeczytania fragmentu podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 59-61.) pt. „Przemiany w życiu codziennym” oraz po przeczytaniu odpowiadają na pytania nauczyciela.

    4. Przemiany w życiu codziennym społeczeństwa polskiego

    a) zmiana w jadłospisie - włoszczyzna

    b) moda na cudzoziemszczyznę - stroje włoskie, hiszpańskie, francuskie, niemieckie, węgierskie

    c) zmiany w architekturze - budowa pałaców i rezydencji

    d) zmiana wystroju wnętrz budynków - gobeliny, kilimy, meble, szyby w oknach

    Wyjaśnić pojęcia: folwark szlachecki, poddaństwo, pańszczyzna (pieszą i sprzężajna),

    Wyjaśnić pojęcia:

    cech,

    Wyjaśnić pojęcia:

    nobilitacja,

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest folwark?

    • Jak zorganizowana była praca w folwarku?

    • Jakie obowiązki mieli chłopi?

    • Co to jest pańszczyzna?

    • Na czym polegało poddaństwo chłopów?

    • Jaka była technika rolna w Polsce XVI w.?

    • Jak wyglądał folwark?

    • Jaka była sytuacja polskich miast w XVI w.?

    • Jak eksport zboża polskiego wpłynął na rozwój miast?

    • Które miasta polskie najbardziej skorzystały na handlu zbożem?

    • Czym był spowodowany rozwój polskich miast?

    • Gdzie przebiegały najważniejsze szlaki handlowe miast?

    • Jaki był podział społeczny w miastach polskich?

    • Dlaczego szlachta dążyła do ograniczenia praw mieszczan?

    • Jakie przywileje zostały odebrane mieszczanom?

    • Jakie były skutki polityki ograniczające prawa mieszczan?

    • Jakie zamiany nastąpiły w życiu codziennym Polaków?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,4,5,6,7,9/37-40.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


