7 konspekt lekcji 1b id 44891 Nieznany (2)

background image

Poznań, dnia 08.05.2013

PROPORCJE – ROZWIĄZYWANIE

ZADAŃ.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE I B

INFORMACJE WSTĘPNE

Nauczyciel:

Daria Grodzka

Szkoła:

Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu

Klasa:

I b

Typ lekcji:

lekcja ćwiczeniowa

Czas:

45 min

Cele lekcji:

1. Cele operacyjne:

Uczeń zna i rozumie:

pojęcie proporcji

własności proporcji dotyczącej równości iloczynów wyrazów skrajnych
i środkowych.

Uczeń umie:

wykonywać działania na równaniach,

układać proste proporcje do zadań z treścią,

rozwiązywać równania zapisane w postaci proporcji.

2. Cele wychowawcze:

a. pobudzanie spostrzegawczości;
b. kształtowanie aktywności;
c. kształtowanie postawy precyzji i dokładności;

Metody pracy na lekcji:

objaśnienie materiału,

notowanie treści podstawowych,

rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,

background image

instrukcja.

Formy pracy na lekcji:

praca z całą klasą,

indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.


Środki dydaktyczne i pomoce:

tablica

załącznik nr 1

podręcznik „Matematyka z plusem” str. 218

W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:

N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.

PRZEBIEG LEKCJI

Etap lekcji

Problemy, przykładowe pytania nauczyciela,
zadania do rozwiązania

Uwagi o realizacji

Czynności
początkowe



Wprowadzenie




Część właściwa
lekcji








1. Czynności organizacyjne.
a) sprawdzenie obecności,
b) kontrola zadania domowego.



2. Podanie tematu lekcji.

Temat: Proporcje – rozwiązywanie zadań

tekstowych.

3. Rozwiązywanie zadań.

Podręcznik str. 218 zad. 2, 3, 4, 5, 6.

Zadanie A
Samochód jechał ze średnią prędkością 60 km/h.
Ile kilometrów przejechał w czasie 3h?

Ile kilometrów przejechałby, jadąc z taką prędkością
w czasie dwukrotnie dłuższym?

Zadanie B
Włosy przyrastają przeciętnie 0,4 mm na dobę.

Ile przyrosną włosy w ciągu tygodnia? Ile w ciągu 30
dni? A ile w ciągu roku?

Gdyby zostało jeszcze czasu: Rozwiązywanie równań
z proporcji.


Rozdaję kartkówki

Witam się z klasą.


N: zapisuję temat na
tablicy.

N: Przypominam
pojęcia poznane na

poprzednich zajęciach
w celu zastosowania
ich podczas lekcji. UU

odpowiadają na
zadawane im pytania.

Pogadanka
powtórzeniowa.

N: Wyjaśniam treść
zadania, proszę
chętnych UU do

rozwiązywania
przykładów na tablicy,

sprawdzam
poprawność
wykonanych poleceń.

N: Czytam i objaśniam
treść zadania,
kontroluję pracę

uczniów.

background image

Czynności
końcowe:
Podsumowanie

5. Podanie i objaśnienie pracy domowej
Zadanie C
Głos pokonuje w czasie 3 sekund odległość około

1km. Jaką drogę pokona głos w czasie 21 sekund?
Ile potrzeba czasu na pokonanie 5 km?


Pożegnanie z klasą.

Powtórzenie
i utrwalenie
wiadomości
zdobytych na lekcji.
U: zapisują zadanie
domowe.

KONIEC LEKCJI

