opiekunka dziecieca 513[01] z3 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ



Elżbieta Jaszczyszyn
Elżbieta Piórkowska



Wspomaganie

rozwoju

dziecka

literaturą

dziecięcą

513 [01].Z3.03






Poradnik dla nauczyciela
















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr Jolanta Szada - Borzyszkowska
mgr Elżbieta Hałaburda



Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Piórkowska



Konsultacja:
mgr Zenon W. Pietkiewicz


Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 513[01].Z3.03

Wspomaganie rozwoju dziecka literaturą dziecięcą, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu opiekunka dziecięca.



























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Narządy mowy. Mechanizmy mowy

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Rozwój mowy dziecka i metody jej badania

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Wybrane zagadnienia z literatury dziecięcej

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Metodyka zajęć dydaktycznych stymulujących rozwój mowy dzieci

16

5.4.1. Ćwiczenia

16

6. Karty ćwiczeń
7. Ewaluacja osiągnięć ucznia

18
19

8. Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekunka dziecięca 513[01].

W poradniku zamieszczono:

wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed przystąpieniem do pracy
z poradnikiem,

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć i w ramach samokształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia,

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

metody inscenizacji,

metody pokazu,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy w grupie 6 – 8 osobowej. Wskazane jest organizowanie wyjść do
teatru lalek na spektakle dla dzieci lub przedstawienia teatralne o tematyce dziecięcej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, można

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych, zawierającymi
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

propozycje norm wymagań,

plany testów w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi,

instrukcje dla nauczyciela,

instrukcje dla ucznia,

zestawy zadań testowych,

karty odpowiedzi.









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4








Schemat układu jednostek modułowych



513[01].Z3

Prace artystyczne i techniczne

513[01].Z3.01

Stymulowanie rozwoju dziecka

poprzez wykonywanie prac
technicznych i plastycznych

513[01].Z3.02

Wspomaganie rozwoju dziecka

muzyką

513[01].Z3.03

Wspomaganie rozwoju dziecka

literaturą dziecięcą

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

analizować treści materiału nauczania,

wykonywać kukiełki, lalki, postacie z bajek, zabawki i ozdoby,

wykonywać proste scenografie do teatrzyku,

przygotowywać elementy do teatru cieni i teatrzyku kukiełkowego,

śpiewać dzieciom piosenkę,

posługiwać się prostymi instrumentami muzycznymi,

wykorzystać zestawy perkusyjne do ilustracji tekstu piosenki,

poszerzać i uzupełniać swoją wiedzę i umiejętności korzystając z różnych źródeł
informacji (literatura, internet, wymiana doświadczeń koleżeńskich, pomoc nauczyciela
lub instruktora),

ustalać potrzeby dziecka na podstawie nadawanych komunikatów werbalnych
i niewerbalnych,

współpracować w grupie,

wyciągać wnioski z ćwiczeń.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku procesu kształcenia uczeń powinien umieć:

określić rolę narządu mowy w procesie rozwoju mowy,

ocenić poziom rozwoju mowy dziecka,

zastosować poprawną technikę wymowy,

dobrać utwory literackie do wieku i możliwości percepcyjnych dziecka,

zinterpretować utwory literackie wykorzystując różnorodne środki ekspresji,

przeprowadzić zajęcia stymulujące rozwój mowy dziecka,

pomóc dzieciom w przezwyciężaniu trudności w mówieniu,

nawiązać współpracę z rodzicami w zakresie rozwoju umiejętności językowych dziecka.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca: ……………………………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Opiekunka dziecięca 513[01]
Moduł: Prace artystyczne i techniczne 513[01].Z3
Jednostka modułowa: Wspomaganie rozwoju dziecka literaturą dziecięcą 513[01].Z3.03

Temat: Narząd mowy. Mechanizmy mowy – proces nadawania i odbioru mowy


Cel ogólny:
utrwalenie wiadomości z zakresu fonetyki

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
-

wyjaśnić pojęcia: fonetyka, głoska, litera, sylaba,

-

podzielić wyraz na litery,

-

wskazać głoski w wyrazie,

-

podzielić wyraz na sylaby,

-

znaleźć w wyrazie głoski dwuliterowe,

-

rozróżnić i nazwać głoski twarde, miękkie, ustne, nosowe, dźwięczne i bezdźwięczne.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia,

pokaz.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

zbiorowa.


Czas:
90 minut

Środki dydaktyczne:

-

kolorowa kreda,

-

teksty do ćwiczeń (karta ćwiczeń 3),

-

karta ćwiczeń 1 – dla każdego uczestnika,

-

karta ćwiczeń 2 – dla każdego uczestnika,

-

tablice z informacjami z zakresu fonetyki.


Przebieg zajęć:

FAZA WSTĘPNA
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.

FAZA WŁAŚCIWA
1. Wykład na temat budowy narządów mowy i ich funkcji z wykorzystaniem tablic

fonetycznych.

2. Przypomnienie definicji pojęć: fonetyka, litera, głoska, sylaba.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

3. Osoba prowadząca zapisuje na tablicy wyrazy: posuwisty, wspinaczka, niechętnie,

ziółko, chrabąszcz, brzask.

4. Realizacja tematu:

-

uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i dzielą wyrazy na litery, zapisując je
jednym kolorem kredy,

-

następnie dzielą wyrazy na głoski i zapisują na tablicy innym kolorem kredy.

-

osoba prowadząca zwraca uwagę uczniów na to, że niektóre polskie głoski są
wyrażone za pomocą dwóch liter.

-

uczniowie przeliczają ilość głosek i liter w każdym wyrazie.


Po wykonaniu zadania realizowane jest kolejne ćwiczenie.

-

Każdy uczeń otrzymuje do uzupełnienia kartę ćwiczeń 1.

-

Uczniowie samodzielnie wypełniają kartę, korzystając z wiedzy o klasyfikacji głosek.

-

Następnie uczniowie podają przykłady wyrazów rozpoczynających się od wymienionych

głosek.

-

Wszyscy uczniowie dopisują na karcie ćwiczeń 2 bezdźwięczne odpowiedniki głosek

dźwięcznych.

-

Dobierają się w pary i porównują wyniki.

Po wykonaniu zadań realizowane jest kolejne ćwiczenie

-

Osoba prowadząca zapisuje na tablicy wyrazy: gazeta, oni, wypracowanie, ocena, wałek,

czasopismo.

-

Uczniowie dzielą kolejno wyrazy na sylaby.

-

Zapisują, podzielone za pomocą myślników, wyrazy na tablicy.

-

Osoba prowadząca ćwiczenie rozdaje uczestnikom kartki z tekstami (karta ćwiczeń 3).

-

Uczniowie mają za zadanie przeczytać głośno tekst z odpowiednią modulacją głosu.

-

Następnie próbują uzasadnić podział na sylaby niektórych wyrazów w tekście.


FAZA KOŃCZĄCA
1. Zadanie pracy domowej

Ułóżcie własne teksty, w których użyjecie wyrazów podzielonych na sylaby, w celu

oddania jakichś uczuć (wzmocnienie rozkazu, zdumienie, chęć upewnienia się o czymś,
lepsze porozumienie się, wywołanie nastroju).

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach

ankietowanie ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania ćwiczeń oraz efektów praktycznych.

Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela
Mystkowska H.: Rozwijamy mowę i myślenie dziecka w wieku przedszkolnym. WSiP,
Warszawa 1974
Kielar − Turska M.: Mowa dziecka: słowo i tekst. Wydawnictwo Uniwersytetu
Jagiellońskiego, Kraków, 1989

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca: ……………………………………………………………………………
Modułowy program nauczania: Opiekunka dziecięca 513[01]
Moduł: Prace artystyczne i techniczne 513[01].Z3
Jednostka modułowa: Wspomaganie rozwoju dziecka literaturą dziecięcą 513[01].Z3.03

Temat: Metodyka zajęć dydaktycznych stymulujących rozwój mowy niemowląt i dzieci

w wieku poniemowlęcym.


Cel ogólny:
rozwijanie wyobraźni, oryginalności i postawy twórczej oraz sprawności

językowej


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wykorzystać przedmioty codziennego użytku do zabaw słowem,

rozwinąć umiejętności niekonwencjonalnego sposobu czytania wybranych prostych
tekstów lub recytowania znanych utworów literackich,

ułożyć nowy wyraz z wylosowanych liter i nadać mu nowe, humorystyczne znaczenie,

wyszukać podobieństwa w proponowanym zbiorze haseł,

podać instrukcję obsługi dowolnego przedmiotu,

wymyślić wyrazy według instrukcji.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia,

pokaz.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

zbiorowa.


Czas:
90 minut

Środki dydaktyczne:

przedmioty codziennego użytku: kubek, łyżka, sznurek, gumka do włosów, itp.,

litery alfabetu dla każdego ucznia,

kartki papieru,

zeszyty,

długopisy.


Przebieg zajęć:

FAZA WSTĘPNA
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.

FAZA WŁAŚCIWA

1. Pokaz zgromadzonych przedmiotów codziennego użytku.
2. Realizacja tematu:

uczniowie losują przedmioty codziennego użytku,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

przedstawiają możliwości ich niekonwencjonalnego wykorzystania,

piszą reklamę dotyczącą wylosowanego przedmiotu,

wymyślają nazwę produktu, którego nie ma na rynku sprzedaży,

przygotowują jego reklamę,

prezentują opracowaną reklamę.


Po wykonaniu ćwiczenia realizowane jest kolejne zadanie:

uczniowie recytują znany na pamięć prosty tekst (np. wyliczanka lub wiersz) zmieniając
barwę i dynamikę głosu: lirycznie, leniwie, jak żołnierz, jak prezenter sportowy,
płaczliwie, kłótliwie, gwarowo, itp.
Po realizacji ćwiczenia następuje wykonanie kolejnego zadania:

uczniowie układają z wylosowanych liter wyraz, któremu nadają nowe, humorystyczne
znaczenie,

uczniowie łączą się w pary,

podają własne wyrazy do zestawienia (np. słoń, mrówka, drzewo, liść, itp.)

szukają podobieństw w zestawionym zbiorze haseł, np. słoń i drzewo,

zapisują wyszukane podobieństwa na kartce,

prezentują własne pomysły.

Po wykonaniu ćwiczenia następuje realizacja kolejnego zadania:

uczniowie w parach opracowują krótką instrukcję obsługi dowolnego przedmiotu,

zapisują instrukcję na kartce,

prezentują pozostałym uczestnikom zajęć.

na zakończenie zajęć uczniowie wymyślają wyrazy według instrukcji prowadzącego:

powiedz wyraz zaczynający się na literę k,

powiedz wyraz zaczynający się na literę k i kończący się na literę r,

powiedz wyraz zaczynający się na literę k i kończący się na literę r z końcówką – ela, np.
karuzela.


FAZA KOŃCZĄCA
1. Zadanie pracy domowej

Wybierzcie baśń lub bajkę dla dzieci, a następnie przygotujcie do niej:

-

pytania o treść,

-

wymyślcie jej dalszy ciąg,

-

stwórzcie ilustrację do wybranej baśni lub bajki.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach

ankietowanie ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania ćwiczeń oraz efektów praktycznych.


Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela
Dyer L.: Mowa dziecka: zrozum i rozwiń mowę dziecka. Wydawnictwo K.E. Liber,
Warszawa 2006
Vopel K., W.: Sztuka opowiadania, sztuka słuchania. Praktyczne wskazówki i ćwiczenia.
Jedność, Kielce 2003

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Narządy mowy. Mechanizmy mowy

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozwijanie zdolności precyzyjnego słyszenia i różnicowania dźwięków mowy.

Wskazówki do realizacji:
Nauczyciel powinien przypomnieć uczniom o tym, że ćwiczenia spostrzegawczości

słuchowej muszą być wykonywane w ciszy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) słuchać w ciszy wyrazów wypowiadanych przez osobę prowadzącą,
2) nie reagować, jeśli wyraz jest wypowiadany prawidłowo,
3) klasnąć w ręce, gdy wyraz jest wypowiadany źle,
4) zapisać w zeszycie ćwiczeń przebieg zabawy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

-

ćwiczenia,

-

pokazu.

Środki dydaktyczne:

-

długopisy,

-

zeszyty.


Ćwiczenie 2

Wykonywanie ćwiczeń języka.

Wskazówki do realizacji:
Nauczyciel powinien zwrócić uwagę uczniów na precyzję ruchów narządów mowy oraz

krótki czas trwania ćwiczeń.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obserwować wykonywanie poleceń osoby prowadzącej w lusterku,
2) wysunąć język: wąski i szeroki,
3) unieść język na górną wargę,
4) dotknąć językiem zębów trzonowych górnych i dolnych,
5) dotknąć językiem poszczególnych zębów, po kolei,
6) mlaskać czubkiem języka.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

-

ćwiczenia,

-

pokazu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

-

lusterko dla każdego ucznia.


Ćwiczenie 3

Wykonywanie ćwiczeń oddechowych

Wskazówki do realizacji:
Nauczyciel powinien zasygnalizować uczniom, że takie ćwiczenie z grupą małych dzieci

może być wykonywane na siedząco i mieć charakter indywidualny lub grupowy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wziąć mały kawałek papieru,
2) chodzić swobodnie po sali,
3) wprawić w ruch trzymany w dłoni kawałek papieru na sygnał osoby prowadzącej,
4) utrzymać go w powietrzu przez jakiś czas za pomocą dmuchania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

-

ćwiczenia,

-

pokazu.

Środki dydaktyczne:

-

małe kawałki papieru.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Rozwój mowy dziecka i metody jej badania

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Badanie motoryki narządów mowy [5, s.68].

Wskazówki do realizacji:
Nauczyciel powinien przypomnieć uczniom, aby przeprowadzać takie badanie w ciszy,

gdy dziecko jest zainteresowane takim działaniem


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) utworzyć parę z innym uczniem,
2) zaproponować osobie z pary następujące zadania:

-

górne zęby na dolną wargę,

-

dolne zęby na górną wargę,

-

pokaż usta zaokrąglone,

-

pokaż usta spłaszczone,

-

wysuń język spłaszczony,

-

wysuń język wąski,

-

dotknij językiem wargi górnej,

-

dotknij językiem wargi dolnej,

3) ocenić każde precyzyjnie i poprawnie wykonane zadanie, przyznając 1 punkt,
4) ocenić brak wykonania zadania, przyznając 0 punktów, wynik poniżej 6 punktów

oznacza, że konieczne są ćwiczenia usprawniające wargi i język.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

-

ćwiczenia,

-

pokazu.

Środki dydaktyczne:

-

kartka papieru,

-

ołówek lub długopis.


Ćwiczenie 2

Badanie sprawności słuchowej.

Wskazówki do realizacji:
Nauczyciel powinien przypomnieć uczniom, aby przeprowadzać takie badanie w ciszy,

w pomieszczeniu, w którym dziecko czuje się bezpiecznie i jest zainteresowane działaniem.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) utworzyć parę z innym uczniem,
2) ustawić osobę z pary jednym bokiem (uchem) do siebie,
3) stanąć w odległości 3 metrów od partnera,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

4) poprosić osobę z pary o wykonanie następujących poleceń:

pokaż lalkę,

pokaż nos,

pokaż ucho,

pokaż zęby,

pokaż włosy,

pokaż brzuch,

pokaż nogę,

pokaż oko,

5) zmienić ustawienie partnera, odwracając go do siebie drugim bokiem (uchem),
6) zapisać wynik badania w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

-

ćwiczenia,

-

pokazu.

Środki dydaktyczne:

-

kartka papieru dla każdego ucznia,

-

ołówek lub długopis.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Wybrane zagadnienia z literatury dziecięcej

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Inspirowanie tematów zabaw utworem literackim „ Bańki mydlane” [3, s. 354].

Wskazówki do realizacji:
Nauczyciel powinien poinformować uczniów o tym, że podczas wykonywania ćwiczenia

zwraca się szczególną uwagę na utrzymanie serdecznej atmosfery, stosowanie pochwał
i kierowanie się zasadą dobrowolności udziału. Prace plastyczne oraz inscenizacje nie będą
oceniane pod względem artystycznym - liczy się pomysłowość i inwencja twórcza.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) utworzyć z innymi uczniami 4 osobową grupę,
2) wysłuchać tekstu „Bańki mydlane”,
3) wylosować bańkę mydlaną, wyciętą z kartonu,
4) odczytać zagadkę tekstową, znajdującą się na wyciętej z kartonu bańce mydlanej,
5) podać tytuł baśni, o której jest mowa w zagadce,
6) namalować ilustrację do odgadniętej bajki,
7) opowiedzieć tę bajkę swoimi słowami, posługując się do zilustrowania jej, wykonanymi

przez siebie i kolegów obrazami.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

-

ćwiczenia,

-

pokazu,

-

inscenizacji.

Środki dydaktyczne:

tekst bajki [3, s.355],

kartony w kształcie bańki mydlanej z zapisem treści zagadek dla wszystkich grup,

mazaki lub farby plakatowe,

pędzle,

naczynia z wodą,

kartka A4 dla każdego ucznia.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.4. Metodyka zajęć dydaktycznych stymulujących rozwój mowy

dzieci

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rysowanie według instrukcji słownej – ilustracji do wiersza [4, s. 253].

Wskazówki do realizacji:
Nauczyciel powinien wolno wypowiadać tekst oraz zwrócić uwagę uczniów na

zachowanie ciszy podczas recytacji wiersza.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować kartkę i ołówek,
2) wysłuchać wiersza,
3) rysować poszczególne elementy, zgodnie z treścią recytowanego wiersza.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

-

ćwiczenia,

-

pokazu.

Środki dydaktyczne

ołówek,

kartka papieru.

Ćwiczenie 2

Przygotowanie inscenizacji do ulubionej baśni.

Wskazówki do realizacji:
Nauczyciel powinien zebrać i wyeksponować wiele książek z baśniami i bajkami. Zebrać

odpowiednią ilość pacynek i kukiełek do inscenizacji. Zachęcić uczniów do wyrażania
własnych emocji i przeżyć w formie plastycznej i werbalnej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie ulubione baśnie z dzieciństwa,
2) podać odpowiedź na pytania:

Która baśń najbardziej Ci się podoba?,

Którą baśń chciałbyś przeżyć?,

Jaką postacią chciałbyś być w baśni?,

3) przygotować przedstawienie swoich wyobrażeń na kartonie za pomocą farb lub kredek,
4) wyciąć sylwety bohaterów baśni z kartonu,
5) przygotować krótką inscenizację wybranej baśni,
6) wykorzystać do inscenizacji kukiełki, pacynki lub kartonowe sylwety,
7) opowiedzieć o wrażeniach z wykonanego działania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

-

ćwiczenia,

-

pokazu,

-

inscenizacji.

Środki dydaktyczne:

książki z baśniami i bajkami,

karton,

kredki,

farby plakatowe,

mazaki,

nożyce,

kukiełki,

pacynki.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. KARTY ĆWICZEŃ

Karta ćwiczeń 1 – Podział głosek.


Wpisz w puste miejsca właściwe głoski

samogłoski

spółgłoski

ustne

nosowe

miękkie

twarde

dźwięczne

bezdźwięczne

Karta ćwiczeń 2 – Spółgłoski dźwięczne i bezdźwięczne.

Głoski dźwięczne

Głoski bezdźwięczne

b

d

g

w

z

ź

ż

Karta ćwiczeń 3 - Teksty do ćwiczeń z podziałem na sylaby.

1.
W biegu na 400 metrów na czoło wysunęła się nasza koleżanka. Zaczęliśmy krzyczeć: Bo –
że – na! Bo – że – na! Pomogło. Cieszyliśmy się wszyscy.
2.

Jutro pójdę na wernisaż – powiedziałem do Ani.

– Słucham…Gdzie?
– Na wer – ni – saż.
3.
Kiedy na lekcji rozmawiałem z Anią o wernisażu, nagle nauczyciel zawołał:
-

Przyjdź tu do mnie! Na – tych – miast!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

7. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej: Wspomaganie rozwoju
dziecka literaturą dziecięcą

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1 – 12 są z poziomu podstawowego,

zadania 13 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź do zadań uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1. Określić czym jest mowa

ludzka.

B

P

a

2. Wskazać czym jest fonem.

B

P

b

3. Opisać budowę aparatu

głośności.

B

P

d

4. Wymienić fazy aktu

oddechowego.

B

P

b

5. Wskazać narząd fonacji.

A

P

c

6. Wskazać wszystkie części

narządu artykulacyjnego.

B

P

d

7. Nazwać okresy życia dziecka.

B

P

a) melodii,
b) wyrazu,
c) zdania,
d) swoistej mowy
dziecięcej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

8. Wymienić formy organizacyjne

pracy z książką.

A

P

a) indywidualne,
b) z niewielką liczbą dzieci,
c) z całą grupą.

9. Wskazać nazwisko autora,

który nie tworzył dla dzieci.

A

P

d

10. Wskazać, które z

wymienionych czynności nie są
traktowane jako sposób pracy z
książką
i czasopismami.

B

P

d

11. Wskazać trzy wady wymowy

dzieci w wieku przedszkolnym.

A

P

dyslalia, seplenienie,
jąkanie.

12. Wymienić elementy poprawnej

wymowy.

B

P

tempo mówienia,
prawidłowe frazowanie,
modulowanie siły głosu,
odpowiednia intonacja.

13. Wymienić czynności składające

się na badanie mowy dziecka.

C

PP

sprawdzenie: rozumienia
mowy przez dziecko,
słuchu i sprawności
narządów mowy (języka i
warg).

14. Wymienić kryteria doboru

utworu literackiego do pracy
z dzieckiem.

C

PP

– wiek i możliwości
percepcyjne dziecka,
– artystyczne i
wychowawcze wartości
utworu.

15. Wymienić cztery podstawowe

rodzaje ćwiczeń
wspomagających rozwój mowy
dziecka.

C

PP

a) usprawniające narządy
artykulacyjne,
b) oddechowe,
c) rytmizujące,
d) słuchu

fonematycznego.

16. Wskazać sposoby wyrażania

przez małe dzieci przeżyć
związanych z utworem
literackim.

C

PP

– poprzez ruch,
– poprzez taniec i śpiew,
– poprzez twórczość
plastyczną
i techniczną.

17. Wyjaśnić, czym jest

gaworzenie.

C

PP

b

18. Wymienić techniki

stymulowania mowy dziecka.

D

PP

technika czarodziejskiego
worka, flanelografu,
teatrzyku, obrazków
i pracy z książeczką .

19. Wymienić sytuacje

potwierdzające rozumienie
mowy przez dziecko.

D

PP

a) pokazuje jakąś część
ciała, np. oko,
b) nazywa wskazany
przedmiot np.
lalę, samochód, książkę,
c) wybiera coś spośród
czegoś, np.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

czegoś, np.
największy klocek
spośród wielu,
d) wykonuje jakąś
czynność, np.
kładzie książkę, na stole,
zamyka
drzwi.

20. Opisać sposoby badania słuchu

u dzieci w zależności od wieku.

C

PP

1. dzieci młodsze –
potrząsamy
przedmiotem przy uchu
dziecka,
obserwujemy, czy
odwraca głowę
w kierunku źródła
dźwięku,
2.dzieci starsze - stajemy w
odległości
około 6 m od dziecka (
usta
zasłaniamy kartką),
wypowiadamy
szeptem proste słowa i
prosimy, aby
dziecko je powtarzało.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z kryteriami punktowania

i oceniania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi.
6. Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.
9. Sprawdź prace. Nanieś punkty na kartę odpowiedzi.
10. Wykonaj analizę statystyczną i opisową wyników sprawdzianu oraz analizę logiczną

i statystyczną zestawu zadań.

11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
12. Opracuj wnioski do dalszej pracy.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań, dotyczących problemów związanych z wspomaganiem rozwoju

dziecka literaturą dziecięcą.

5. Zadania: 1 - 6, 9, 10, i 17 są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź

jest prawidłowa;

zadania: 11 - 14, 16, 18, 20 to zadania otwarte i należy udzielić krótkiej
odpowiedzi;

zadania : 7, 8, 15 i 19 – to zadania z luką i trzeba je uzupełnić brakującymi
wyrazami.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach z luką wpisz wyrazy w wyznaczone pole karty odpowiedzi,

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz treść odpowiedzi.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci

9. zadania 13 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Mową nazywamy:

a) specyficznie ludzka zdolność porozumiewania się za pomocą symboli dźwiękowych,
b) czynność złożona a polegająca na mówieniu,
c) sprawność, której trzeba się uczyć,
d) ustne przekazywanie informacji.


2. Fonem, to inaczej:

a) jednostka poziomu głośności,
b) głoska, dźwięk,
c) aparat służący do wytwarzania głosu,
d) drganie strun głosowych.


3. Całość aparatu służącego do wytwarzania dźwięków składa się z:

a) układu oddechowego i układu fonacyjnego,
b) układu oddechowego i artykulacyjnego,
c) układu artykulacyjnego,
d) układu oddechowego, układu fonacyjnego i artykulacyjnego.


4. Na akt oddechowy składają się fazy:

a) wdechu, wydechu i wdechu,
b) wdechu i wydechu,
c) uniesienia rąk z równoczesnym wdechem i opuszczenie rąk z wydechem,
d) wdechu, wstrzymania powietrza i wydechu.


5. Narządem fonacji jest:

a) krtań,
b) gardło,
c) krtań połączona z tchawicą,
d) struna głosowa.


6. Wskaż wszystkie części narządu artykulacyjnego:

a) jamy rezonacyjne: zatoki przynosowe,
b) jama gardłowa i nosowa,
c) wargi, język, podniebienie miękkie i żuchwa (dolna szczęka),
d) jamy : gardłowa, ustna, nosowa, rezonacyjne, wargi, język, podniebienie miękkie

i żuchwa (dolna szczęka).


7. Uzupełnij nazwy okresów rozwoju mowy dziecka:

a) okres …………… ….(0 – 1 r. ż.),
b) okres …………….… (1 – 2 r. ż.),
c) okres ………………. (2 – 3 r. ż.),
d) okres …………...….. (3 – 7 r. ż.).


8) Formy organizacyjne pracy z książką i czasopismami to:

a) kontakty ……………………………………………
b) kontakty ……………………………………………
c) kontakty ……………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

9) Wskaż nazwisko autora, który nie tworzył dla dzieci:

a) J. Kulmowa
b) J. Brzechwa
c) Cz. Janczarski
d) M. Hłasko


10) Wskaż, która z wymienionych czynności nie jest sposobem pracy z książką

i czasopismami:
a) czytanie książki lub czasopisma,
b) opowiadanie fabuły, prowadzenie rozmów o treści, inscenizacja,
c) oglądanie ilustracji w książce, inicjowanie działań i różnych form ekspresji dzieci,
d) konkursy czytelnicze.


11) Wskaż trzy przykłady wad wymowy dzieci w wieku przedszkolnym.

12) Wymień elementy poprawnej wymowy.

13) Wymień trzy podstawowe czynności składające się na badanie mowy dziecka.

14) Wymień kryteria doboru utworu literackiego do pracy z dzieckiem.

15) Wymień cztery podstawowe rodzaje ćwiczeń wspomagających rozwój mowy dziecka:

a) ćwiczenia ………………………………………….
b) ćwiczenia ………………………………………….
c) ćwiczenia ………………………………………….
d) ćwiczenia ………………………………………….


16) Wskaż sposoby wyrażania przez małe dzieci przeżyć związanych z utworem literackim

17) Gaworzenie, to :

a) niezamierzone przez dziecko powtarzanie dźwięków,
b) czynność zamierzona (odruch warunkowy), polegająca na powtarzaniu zasłyszanych
dźwięków z otoczenia,
c) wymawianie przez dziecko wszystkich samogłosek a, e, i, o, u,
d) budowanie z dźwięków wyrazów.


18) Wymień techniki stymulowania mowy dziecka.

19) Uzupełnij poniższe zdania dotyczące sprawdzania rozumienie mowy przez dziecko:

a) możemy polecić dziecku, aby pokazało gdzie ma ………….................................
b) poprosić, aby przyniosło ………………................................................................
c) poprosić, aby wybrało …………………................................................................
d) poprosić, aby wykonało ..........................................................................................


20) Opisz, jak wykonać orientacyjne badanie słuchu dziecka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Wspomaganie rozwoju dziecka literaturą dziecięcą

Zakreśl lub wpisz poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7. a) ………………………. b) …………………………

c)……………………….. d)………………………….

8. a) ……………………….

b) …………………………
c)………………………..

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.




12.





13.




14.



15. a)………………………………………………………………...

b)………………………………………………………………...
c)………………………………………………………………...
d)………………………………………………………………...

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26


16.

17.

a

b

c

d

18.



19. a)...............................................................................................

b) .............................................................................................
c)..............................................................................................
d)..............................................................................................

20.



Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

TEST 2


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wspomaganie rozwoju
dziecka literaturą dziecięcą”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1 – 12 są z poziomu podstawowego,

zadania 13 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź do zadań wyboru uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą

odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1. Wymienić okresy rozwoju

mowy u dziecka w wieku
przedszkolnym.

B

P

okres melodii, okres wyrazu,
okres zdania, okres swoistej
mowy dziecięcej.

2. Wymienić rodzaje ćwiczeń

kształtujących mowę i wymowę
dziecka.

B

P

ćwiczenia oddechowe,
ćwiczenia głosowe,
ćwiczenia artykulacyjne.

3. Wskazać, co jest celem

ćwiczeń artykulacyjnych.

C

P

a

4. Wskazać organy, od których

funkcjonowania nie zależy
mowa.

B

P

d

5. Wymienić najczęstszy sposób

przekazu tekstu literackiego
małym dzieciom.

B

P

a

6. Wskazać nazwisko autora,

który nie tworzył dla dzieci.

A

P

d

7. Wskazać cel ćwiczeń

rytmizujących.

B

P

c

8. Wymienić tytuły czasopism

przeznaczonych dla małych
dzieci.

A

P

np. Miś-Przyjaciel
Najmłodszych, Kubuś
Puchatek, Naucz Mnie
Mamo.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

dzieci.

Puchatek, Naucz Mnie
Mamo.

9. Wymienić sposoby

wykorzystania czasopism
dziecięcych w pracy
dydaktycznej.

B

P

czytanie, opowiadanie,
oglądanie obrazków,
rozwiązywanie prostych
zadań typu „znajdź na
rysunku żabkę”, korzystanie
z wkładek przeznaczonych
do robienia gotowych
laurek, ozdób choinkowych,
zabawek itp.

10. Wymienić, na czym polega

organizacja kontaktu małych
dzieci z książką.

B

P

– zakupie książek i
pozwoleniu
dzieciom na ich oglądanie,
– czytaniu dzieciom fabuły
i wspólnym
oglądaniu ilustracji,
– opowiadaniu treści książki.

11. Wymienić nazwy

podstawowych narządów
biorących udział w procesie
mowy.

B

P

narząd oddechowy, narząd
fonacyjny, narząd
artykulacyjny.

12. Wymienić elementy składające

się na poprawną technikę
wymowy.

C

PP

tempo mówienia,
prawidłowe frazowanie,
modulowanie siły głosu,
odpowiednia intonacja.

13. Scharakteryzować głużenie.

C

PP

a

14. Wskazać sposoby

inscenizowania tekstu
literackiego przez małe dzieci.

C

PP

– gest,
– naśladowanie ruchów
postaci,
– przekazywanie słowem
pewnych
fragmentów tekstu.

15. Wymienić kryteria doboru

ilustracji do pracy z dzieckiem.

C

PP

– wiek i możliwości
percepcyjne
dziecka,
– artystyczne i
wychowawcze wartości,
– realizm przedstawianych
sytuacji,
– kolorystyka.

16. Wymienić cele ćwiczeń

oddechowych.

C

PP

– nauczenie różnicowania
fazy
wdechowej i wydechowej,
– wydłużenie fazy
wydechowej,
– nauczenie stosowania w
trakcie
mówienia przerw na
nabranie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

powietrza we właściwych
miejscach.

17. Wymienić sposoby wyrażania

przez małe dzieci przeżyć
związanych z utworem
literackim.

C

PP

a) poprzez ruch,
b) poprzez taniec i śpiew,
c) poprzez twórczość
plastyczną i techniczną .

18. Scharakteryzować sposób

sprawdzenia sprawności
narządów mowy.

C

PP

a) ...ust,...kotek oblizuje się
po wypiciu mleczka,
b) ... nosa,
c) ...zęby,
d) ....cmoka, kląska, itp.

19. Scharakteryzować przyszłego

czytelnika.

C

PP

a) ....kącik książki,
b) ...obejrzeć książkę lub
czasopismo,
posłuchać tekstu
nagranego na
nośniku dźwięku,
c)... kilka...
d) ...dominować, przeważać

20. Wymienić sposoby

stymulowania mowy dziecka.

C

PP

a) ...mówienia
...rozmowy...
b) ...wzorców mowy
c) ...mowy.... d)...
mówienia
e) ...zabawy... f) ...kąpiel
słowną

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z kryteriami punktowania

i oceniania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi.
6. Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.
9. Sprawdź prace. Nanieś punkty na kartę odpowiedzi.
10. Wykonaj analizę statystyczną i opisową wyników sprawdzianu oraz analizę logiczną

i statystyczną zestawu zadań.

11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
12. Opracuj wnioski do dalszej pracy.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących problemów związanych z wspomaganiem rozwoju

dziecka literaturą dziecięcą.

5. Zadania: 3 – 7 i 13 są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest

prawidłowa;

zadania:1, 2, 8 – 17 to zadania otwarte i należy udzielić krótkiej odpowiedzi;

zadania : 18 – 20 – to zadania z luką i trzeba je uzupełnić brakującymi wyrazami.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach z luką wpisz wyrazy w wyznaczone pole karty odpowiedzi.

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz treść odpowiedzi.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 13 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !

Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wymień okresy rozwoju mowy u dziecka w wieku przedszkolnym.

2. Wymień rodzaje ćwiczeń kształtujących mowę i wymowę dziecka.

3. Wskaż, co jest celem ćwiczeń artykulacyjnych:

a) wypracowanie zręcznych i celowych ruchów języka, warg i podniebienia,
b) ćwiczenia szczęki dolnej i warg,
c) ćwiczenia słuchu fizycznego i muzycznego,
d) pogłębienie wydechu.


4. Na funkcjonowanie mowy nie ma wpływu:

a) ośrodkowy układ nerwowy,
b) narząd mowy,
c) narząd słuchu,
d) narząd wzroku.


5. Najczęstszym sposobem przekazu tekstu literackiego małym dzieciom jest:

a) opowiadanie nauczycielki ilustrowane obrazkami, pacynkami, zabawkami,
b) rozmowa o tekście,
c) inscenizowanie teksu,
d) kopiowanie ilustracji.


6. Wskaż nazwisko autora, który nie tworzył dla dzieci:

a) J. Papuzińska
b) W. Chotomska
c) H. Ch. Andersen
d) W. Gombrowicz


7. Wskaż, co jest celem ćwiczeń rytmizujących:

a) usprawnienie całego ciała,
b) nauczenie słuchania muzyki,
c) pośrednie wpłynięcie na usprawnienie narządów mownych, umiejętność słuchania

muzyki i wyczuwania rytmu,

d) ćwiczenie ekspresji wokalnej.


8. Wymień tytuły czasopism przeznaczonych dla małych dzieci.

9. Wymień sposoby wykorzystywana zawartości czasopisma dla dzieci w pracy

dydaktycznej.


10. Podaj, na czym polega organizacja kontaktu małych dzieci z książką.

11. Wymień nazwy podstawowych narządów biorących udział w procesie mowy.

12. Wymień elementy składające się na poprawną technikę wymowy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

13. Głużenie, to:

a) powtarzanie przypadkowych dźwięków towarzyszących nieskoordynowanym

ruchom kończyn i całego ciała dziecka w wieku od 2 – 3 miesięcy,

b) ćwiczenie narządu oddechowego i ruchowego,
c) odruch bezwarunkowy, który oznacza złe samopoczucie u dziecka,
d) świadome wydawanie dźwięków przez dziecko w celu nawiązania kontaktu.


14. Wskaż sposoby inscenizowania tekstu literackiego przez małe dzieci.

15. Wymień kryteria doboru ilustracji do pracy z dzieckiem.

16. Wymień cele ćwiczeń oddechowych.

17. Wskaż sposoby wyrażania przez małe dzieci przeżyć związanych z utworem literackim.

18. Uzupełnij poniższe zdania dotyczące tego, jak sprawdzać sprawność narządów mowy

(języka i warg):
a) możemy dziecku polecić oblizanie językiem ………tak jak ........................,
b) niech próbuje dotknąć językiem ………………… ,
c) niech rozciągnie usta w uśmiechu żeby pokazać ………………..,
d) niech parska ……………………. .

19. Uzupełnij poniższe zdania dotyczące przygotowania dziecka do roli przyszłego

czytelnika:
a) pierwszą biblioteczką w żłobku / przedszkolu jest ……………………….,
b) kącik książki to miejsce, gdzie dziecko może ........... lub ...........................,
c) w kąciku książki powinno być …………… egzemplarzy tej samej książki,
d) w książkach dla małych dzieci ilustracje powinny …………. nad tekstem.

20. Uzupełnij poniższe zdania dotyczące tego, jak stymulować mowę dziecka

a) możemy motywować dziecko do ………… przez częste ………….. z nim,
b) powinniśmy dostarczać prawidłowych …………………….,
c) nigdy nie krytykujemy ……......... dziecka,
d) nie zmuszamy a zachęcamy do ……..................,
e) ćwiczymy z dzieckiem narządy mowy w formie …………………,
f) stosujemy …………… mówiąc o wszystkim co dziecko w danej chwili otacza.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Wspomaganie rozwoju dziecka literaturą dziecięcą

Zakreśl lub wpisz poprawną odpowiedź


Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1.



2.



3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.






9.




10.




11.




12.






13.

a

b

c

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

14.



15.



16.



17.




18.

a)……………………………………………………………..
b)…………………………. c)..........................................
d) ............................................................................................

19.

a)...............................................................................................
b) ..............................................................................................
c)...............................................................................................
d) ..............................................................................................


20.

a)...............................................................................................
b) ..............................................................................................
c)........................................ d) .............................................
e) ........................................ f) .............................................

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

8. LITERATURA


1. Demel G.: Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola. WSiP, Warszawa 1983
2. Frycie S., Kaniowska – Lewańska I.(red.): Kultura literacka w przedszkolu. WSiP,

Warszawa 1988.

3. Krasoń K., Mazepa – Domagała B. (red.): Ekspresja twórcza dziecka. Konteksty –

inspiracje – obszary realizacji. Górnośląska WSP, Librus, Katowice 2004

4. Minczakiewicz M. E.: Mowa – rozwój – zaburzenia – terapia. Wydawnictwo Naukowe

AP, Kraków 1997

5. Nowak J.: Piosenka w usprawnianiu wymowy dzieci z trudnościami w uczeniu się.

Wydawnictwo Uczelniane WSP w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1999

6. Skorek E. M.: Oblicza wad wymowy. Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 2001
7. Ścibor A.: Ćwiczenia i zabawy ortofoniczne. Wychowanie w Przedszkolu 2003, nr 3

Czasopisma
Wychowanie w Przedszkolu
Miś-Przyjaciel Najmłodszych
Kubuś Puchatek
Naucz Mnie Mamo


Adresy internetowe aktualne na dzień 30 maja 2006:
www.3wdt.com
www.sp81.edu.lodz.pl
www.maluchy.pl
www.obcasy.pl
www.logopedia.info.pl


