murarz 712[06] z1 10 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Ryszard Rozborski





Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia

712[06].Z1.10






Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Anna Kusina


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech



Konsultacja:
mgr Krzysztof Wojewoda




Korekta:





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[06].Z1.10
,,Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia’’ zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu murarz.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

9

5.1. Wykonywanie oblicówek sposobem murarskim

9

5.1.1. Ćwiczenia

9

5.2. Wykonywanie okładzin z kamienia naturalnego

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3 Wykonywanie okładzin z płytek ceramicznych

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4 Wykonywanie spoinowania

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

38

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Wykonywanie okładzin ściennych

z ceramiki i kamienia”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w zawodzie murarz 712[06].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych i intelektualnych,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań ,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[06].Z1

Technologia murarstwa

712[06].Z1.01

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich

712[06].Z1.02

Organizacja stanowiska pracy murarza

712[06].Z1.03

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych

712[06].Z1.04

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów

712[06].Z1.05

Wykonywanie murów nośnych różnych materiałów, o różnej grubości i

konstrukcji

712[06].Z1.06

Wykonywanie murów z przewodami kominowymi i kominów wolnostojących

712[06].Z1.07

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów

712[06].Z1.08

Wykonywanie sklepień, nadproży i stropów murarskich

712[06].Z1.09

Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych

712[06].Z1.10

Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia

712[06].Z1.11

Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

organizować stanowisko pracy murarza,

dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich,

wykonywać zaprawy budowlane i beton,

wykonywać rusztowanie proste,

układać zaprawę na murze w taki sposób, aby uzyskać spoinę zgodnie w wymaganą

grubością,

murować sposobem „na wycisk" i „na docisk z kielnią",

murować w warunkach niskich temperatur,

wykonywać mury proste, narożniki prostokątne, kątem prostym w kształcie litery T,

wykonywać zakończenia murów,

przygotowywać i stosować materiały pomocnicze,

oszczędzać materiał,

oszacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót

magazynować, składować i transportować materiały budowlane.























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,

dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,

zorganizować stanowisko pracy,

wybrać i ocenić przydatność materiału do robót,

wybrać i nazwać narzędzia potrzebne do robót,

wykonać okładzinę konstrukcyjną z kamienia,

wykonać montaż okładziny z płytek kamiennych, mocowanych na zaprawie w układzie

mozaikowym, cyklopowym i ciosów,

wykonać montaż okładzin z płyt kamiennych, mocowanych za pomocą kotew stalowych,

przygotować materiał okładzinowy do wykonania robót,

dociąć płyty kamienne i płytki ceramiczne do żądanego kształtu i wielkości,

obrobić krawędzie elementu okładzinowego,

dociąć płytki ceramiczne po łuku,

wykonać cięcie przy użyciu narzędzi ręcznych,

wykonać cięcie przy użyciu narzędzi mechanicznych,

wykonać otwory o różnych średnicach w elementach okładzinowych,

wykonać montaż okładzin ceramicznych na zaprawie,

wykonać montaż okładzin na zaprawie klejowej,

przygotować podłoże pod okładziny ceramiczne, mocowane na zaprawie cementowej

i zaprawie klejowej,

wykonać wykończenie spoin okładzin kamiennych i ceramicznych,

wykonać dylatacje,

wykonać montaż elementów wykończeniowych i pomocniczych,

wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót,

przygotować i zastosować materiały pomocnicze,

zastosować racjonalnie materiał,

określić szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania robót,

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,

wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony

środowiska ,










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia murarstwa 712[06].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia

712[06].Z1.10

Temat: Wykonanie spoinowania okładziny z płytek ceramicznych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności spoinowania okładzin z płytek ceramicznych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

wykonać zaprawę do spoinowania,

wykonać spoinowanie płytek ceramicznych.

Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna

Czas: 90 minut
Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

stanowisko z wykonaną okładzina ceramiczną,

narzędzia do przygotowania masy spoinowej,

narzędzia i sprzęt do spoinowania i oczyszczenia powierzchni,

podstawowy sprzęt pomiarowy.


Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu zadania.
3. Realizacja tematu:

uczniowie organizują stanowisko pracy,

uczniowie wykonują zaprawę do spoinowania,

uczniowie wykonują spoinowanie płytek ceramicznych i czyszczenie powierzchni.

4. Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie.

Zakończenie zajęć
6. Posprzątanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Przygotuj informacje dotyczące materiałów do spoinowania dostępnych na rynku.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………………………..
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia murarstwa 712[06].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia
712[06].Z1.10

Temat: Mocowanie okładzin kamiennych do podłoża.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności określania sposobów mocowania okładzin
kamiennych do podłoża za pomocą kotew.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

rozpoznać elementy kotwiące do osadzania okładzin kamiennych,

dobrać sposób mocowania płyt kamiennych.


Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas: 90 minut
Środki dydaktyczne:

zestaw elementów kotwiących do osadzania okładzin kamiennych,

plansze ukazujące sposoby mocowania płyt kamiennych,

sprzęt i narzędzia do mocowania płyt kamiennych.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel prezentuje elementy kotwiące do osadzania okładzin kamiennych,

nauczyciel charakteryzuje sposób mocowania płyt kamiennych,

nauczyciel wykonuje pokaz mocowania płyty kamiennej.

4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć.

Zakończenie zajęć
5. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa
Sporządź tabelkę, w której będzie uwzględniona kolejność prac przy mocowaniu płyt
kamiennych i narzędzia potrzebne do wykonania tych prac.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

5.ĆWICZENIA

5.1. Wykonywanie oblicówek sposobem murarskim

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj oblicówkę konstrukcyjną z cegły ceramicznej pełnej w ścianie wykonanej

z cegły.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
5) wykonać mur jednocześnie z oblicówką,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania okładzin,

próbki materiałów okładzinowych,

rusztowania,

urządzenia mechaniczne do obróbki ceramiki,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj oblicówkę konstrukcyjną z cegły klinkierowej w ścianie wykonanej z bloczków

gazobetonowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
5) wykonać mur jednocześnie z oblicówką,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania okładzin,

próbki materiałów okładzinowych,

rusztowania,

urządzenia mechaniczne do obróbki ceramiki,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj oblicówkę półkonstrukcyjną z licówki ceramicznej w ścianie wykonanej

z bloczków gazobetonowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
5) wykonać mur jednocześnie z oblicówką,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania okładzin,

rusztowania,

urządzenia mechaniczne do obróbki ceramiki,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj oblicówkę powierzchniową nadproża z płytek kamiennych, mocowanych do

podłoża betonowego za pomocą zaprawy klejowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać zaprawę klejową,
5) wykonać nocowanie płytek z jednoczesnym stemplowaniem,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów okładzinowych,

zaprawa klejowa,

rusztowania,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót okładzinowych,

urządzenia mechaniczne do obróbki ceramiki,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

materiał do stemplowania,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 5

Wykonaj oblicówkę konstrukcyjną z bloczków kamiennych w ścianie wykonanej z cegły.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać zaprawę cementową według receptury,
5) wykonać mur jednocześnie z oblicówką,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

bloczki kamienne, cegły ceramiczne, składniki zaprawy,

rusztowania,

urządzenia mechaniczne do obróbki kamienia i ceramiki,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Wykonywanie okładzin z kamienia naturalnego

5.2.1.Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj okładzinę z płytek kamiennych 30x15x1 cm, na podstawie rysunku roboczego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie powinno wymagać docięcia płytek i obrobienia ich krawędzi.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) oszacować ilość materiału,
3) zgromadzić na stanowisku potrzebne materiału, narzędzia i sprzęt,
4) przyciąć płytki i oszlifować krawędzie,
5) przygotować zaprawę,
6) ułożyć płytki na zaprawie według rysunku,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

płytki kamienne, składniki zaprawy,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót okładzinowych,

urządzenia mechaniczne do obróbki kamienia,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj okładzinę z płyt kamiennych, na podstawie rysunku roboczego. Mocowanie

płyt za pomocą kotew stalowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) oszacować ilość materiału,
3) zgromadzić na stanowisku potrzebne materiału, narzędzia i sprzęt,
4) sprawdzić poprawność zakotwienia kotew w podłożu,
5) wykonać otwory na zakotwienia w płytach kamiennych,
6) przygotować zaprawę,
7) wypełnić otwory zaprawą i osadzić trzpienie kotew,
8) sprawdzić prawidłowość ustawienia płyty,
9) unieruchomić płytę,
10) ułożyć kolejne płyty,
11) oczyścić sprzęt i narzędzia,
12) posprzątać stanowisko pracy,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

kotwy zamocowane do podłoża,

płyty kamienne, składniki zaprawy,

poziomnica, pion, łata,

urządzenia mechaniczne do obróbki kamienia,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Wykonywanie okładzin z płytek ceramicznych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sprawdź przydatność starego podłoża pod okładziny ceramiczne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać oględzin podłoża,
2) zarysować podłoża ostrym narzędziem,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

próbki materiałów okładzinowych,

zaprawa klejowa,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót okładzinowych,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Przygotuj podłoże mineralne pod montaż płytek ceramicznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) sprawdzić równość podłoża,
5) w razie potrzeby wyrównać podłoże,
6) oczyścić podłoże,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

rusztowanie,

zaprawa wyrównująca lub tynkarska,

szczotka, pędzel ławkowiec,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj, na przygotowanym podłożu montaż okładziny z płytek ceramicznych,

o dwóch różnych barwach, na zaprawie klejowej według zadanego wzoru.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał i ocenić jego przydatność do robót,
4) sprawdzić równość podłoża,
5) przymocować listwę kierunkową,
6) rozłożyć materiał według wzoru,
7) przygotować zaprawę klejową,
8) wykonać okładzinę według wzoru,
9) oczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

przygotowane podłoże,

materiały okładzinowe, krzyżyki dystansowe,

kołki szybkiego montażu,

zaprawa klejowa,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

rusztowanie,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do układania płytek ściennych,

przyrządy do cięcia płytek,

paca zębata, mieszalnik do zapraw,

naczynie miarowe, naczynie na wodę i zaprawę,

kielnia murarska,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj, na przygotowanym podłożu montaż okładziny z płytek ceramicznych na

zaprawie cementowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien mieć do dyspozycji płytki ceramiczne moczone w wodzie przez około
24 godziny.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał i ocenić jego przydatność do robót,
4) sprawdzić równość podłoża,
5) przymocować listwę kierunkową,
6) rozłożyć materiał według wzoru,
7) przygotować zaprawę cementową,
8) wykonać okładzinę według wzoru,
9) oczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

przygotowane podłoże,

materiały okładzinowe, krzyżyki dystansowe,

kołki szybkiego montażu,

zaprawa cementowa,

rusztowanie,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do układania płytek ściennych,

przyrządy do cięcia płytek,

paca zębata, mieszalnik do zapraw,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

naczynie miarowe, naczynie na wodę i zaprawę,

kielnia murarska,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Wykonaj otwory w płytkach ceramicznych dla instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej

według podanych średnic i położenia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wymierzyć położenie i średnice otworów w płytkach,
5) wykonać otwory wykorzystując wybrane narzędzie,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

materiały okładzinowe,

przyrządy do cięcia płytek,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Wykonywanie spoinowania

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj spoinowanie na elewacji wykonanej z cegły.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) oczyścić miejsca przeznaczone do spoinowania,
5) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać spoinowanie zaczynając od góry ściany,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

ściana wykonana na spoiną pustą,

składniki zaprawy do spoinowania,

narzędzia i sprzęt do wykonania zaprawy,

narzędzia i sprzęt do wykonania spoinowania,

sprzęt do czyszczenia ściany,

rusztowania,

spoinówki,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Ukształtuj spoiny w okładzinie kamiennej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
5) wykonać spoinowanie,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

ściana wykonana na spoiną pustą,

składniki zaprawy do spoinowania,

narzędzia i sprzęt do wykonania zaprawy,

narzędzia i sprzęt do wykonania spoinowania,

sprzęt do czyszczenia ściany,

rusztowania,

spoinówki,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj spoinowanie okładziny z płytek ceramicznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać zaprawę spoinową,
5) oczyścić i zwilżyć wodą spoiny,
6) rozprowadzić zaprawę,
7) wykonać czyszczenie wstępne,
8) wykonać czyszczenie końcowe,
9) oczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

masa spoinowa,

narzędzia i sprzęt do przygotowania masy spoinowej,

stanowisko z okładzina ceramiczną,

narzędzia i sprzęt do spoinowania,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie okładzin
ściennych z ceramiki i kamienia”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. b, 5. c, 6. d, 7. a, 8. b, 9. c, 10. c, 11. b,
12. b, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. c, 18. c, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedzi

1

Wyjaśnić pojęcie oblicówki
konstrukcyjnej

B

P

c

2

Określić sposób przewiązania cegieł
w oblicówce konstrukcyjnej

C

P

b

3

Określić przyczyny wykonywania muru
na puste spoiny

C

P

d

4

Określić kolejność czynności przy
układaniu płytek licowych

C

P

b

5

Określić rodzaj zaprawy do wykonywania
okładzin wewnętrznych poziomych z
kamienia naturalnego

C

P

c

6

Określić grubość warstwy zaprawy przy
wykonywania okładzin wewnętrznych
poziomych z kamienia naturalnego

C

P

d

7

Rozróżnić sposób mocowania płyt
kamiennych

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

8

Określić liczbę punktów kotwienia przy
osadzaniu płyt

C

P

b

9

Określić grubość zalewki przy
wykonaniu okładzin kamiennych
wewnętrznych

C

P

c

10

Określić sposób przygotowania płyty
kamiennej do osadzenia

C

P

c

11

Określić czas rozpoczęcia prac
glazurniczych

C

P

b

12

Określić sposób oceny nośności starego
podłoża pod płytki ścienne

C

P

b

13

Określić maksymalną wielkość
nierówności podłoża pod płytki
ceramiczne

C

P

c

14

Określić czas uzyskania pełnej
wytrzymałości przez okładziny
ceramiczne

C

P

b

15

Scharakteryzować sposób układania
płytek ściennych

C

P

a

16

Charakteryzować mur przeznaczony do
spoinowania

C

P

d

17

Określić rodzaj zaprawy do okładzin
podwieszonych

C

PP

c

18

Scharakteryzować materiały do
mocowania elementów kotwiących

C

PP

c

19

Scharakteryzować pracę wieszaka w
okładzinie podwieszonej

C

PP

a

20

Rozróżnić sposób zamocowania płyt
podwieszonych

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania okładzin ściennych z ceramiki

i kamienia. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Oblicówką konstrukcyjną nazywamy oblicówkę wykonaną

a) po całkowitym wzniesieniu budynku i wyschnięciu jego ścian.
b) wykonaną z cegieł ceramicznych.
c) wykonaną równocześnie z murowaniem ściany.
d) wykonaną z płyt z kamienia naturalnego.

2. Przy wykonaniu oblicówki konstrukcyjnej, najczęściej stosuje się przewiązywanie cegieł

a) w co piątej warstwie cegieł.
b) w każdej warstwie muru.
c) w co czwartej warstwie cegieł.
d) w co drugiej warstwie cegieł.

3. Wykonanie muru na puste spoiny zapewnia

a) oszczędność materiału licowego.
b) lepszą przyczepność licówki konstrukcyjnej.
c) większą nośność muru.
d) lepszą przyczepność licówki powierzchniowej.

4. Pierwszą czynnością przy układaniu płytek licowych jest

a) wyznaczenie lica.
b) zmoczenie podłoża.
c) narzucenie na ścianę zaprawy cementowej.
d) przybicie pasów kierunkowych.

5. Do wykonywania okładzin kamiennych wewnętrznych poziomych można używać

zaprawy cementowo-wapiennej, gipsowej i
a) szlachetnej.
b) cementowo-glinianej.
c) gipsowo-wapiennej.
d) glinianej.

6. Warstwa zaprawy przy wykonywaniu wewnętrznej okładziny poziomej z kamienia

naturalnego ma grubość
a) 15÷40mm.
b) 10÷12mm.
c) 20÷50mm.
d) 10÷20mm.









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

7. Na rysunku przedstawione jest mocowanie płyt kamiennych za pomocą

a) rusztu z prętów stalowych.
b) kotew bez użycia zaprawy.
c) kotew i zaprawy.
d) kotew.











8. Przy osadzaniu na pełną zalewkę płyty o powierzchni do 0.6m

2

liczba punktów kotwienia

nie powinna być mniejsza niż
a) 4.
b) 2.
c) 3.
d) 1.

9. Jeśli elementy kamienne okładzin wewnętrznych są osadzane na pełną zalewkę. to

grubość zalewki nie powinna wynosić więcej niż
a) 10 mm.
b) 25 mm.
c) 20 mm.
d) 40 mm.

10. Przed przystąpieniem do osadzania elementów okładziny kamiennej gniazda oraz

powierzchnie boczne i tylne płyt okładzinowych powinny być oczyszczone i
a) oszlifowane.
b) osuszone.
c) zwilżone.
d) ponacinane.

11. Wykonywanie prac glazurniczych, ściennych i podłogowych w budynkach nowych jeżeli

materiałem wiążącym w zaprawie jest cement rozpoczyna się nie wcześniej niż po
upływie
a) 2 miesięcy.
b) l miesiąca.
c) 1 tygodnia.
d) 2 tygodni.

12. Najprostszym i skutecznym sposobem oceny nośności starego podłoża pod płytki ścienne

jest

a) badanie laboratoryjne.
b) zarysowanie podłoża ostrym narzędziem.
c) opukiwanie młotkiem.
d) opukiwanie pacą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

13. Przed przystąpieniem do prac okładzinowych powierzchnię ścian i podłóg pod płytki

ceramiczne należy wyrównać, gdy nierówności są większe niż
a) 4 mm.
b) 1,5 mm.
c) 2 mm.
d) 1 mm.

14. Okładziny z płytek ceramicznych pełną wytrzymałość uzyskują dopiero po

a) 7 dniach.
b) 3 dniach.
c) 10 dniach.
d) 14 dniach.

15. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża zaczynamy układanie płytek ściennych od

zamocowania na ścianie prostej, gładkiej łaty. W przypadku gdy okładzinę wykonuje się
od poziomu posadzki łatę mocuje się na wysokości
a) drugiego rzędu płytek.
b) pierwszego rzędu płytek.
c) trzeciego rzędu płytek.
d) dowolnego rzędu płytek.


16. W murze przeznaczonym do spoinowania pozostawia się od strony licowej spoiny nie

zapełnione na głębokość około
a) 4cm.
b) 3 cm.
c) 1 cm.
d) 2 cm.

17. Do okładzin kamiennych podwieszonych stosuje się wyłącznie zaprawę

a) gipsową.
b) wapienną.
c) cementową.
d) cementowo-wapienną.

18. Do mocowania elementów kotwiących płyty można zamiast zaprawy stosować kity

wykonane na bazie
a) gipsu.
b) cementu.
c) żywic epoksydowych.
d) polichlorku winylu.

19. W okładzinie podwieszonej wieszaki przenoszą ciężar

a) płyt i zalewki.
b) płyt i rusztu stalowego.
c) tylko płyt kamiennych.
d) tylko zalewki.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

20. Na rysunku przedstawione jest mocowanie okładzin kamiennych

a) za pomocą rusztu z prętów stalowych.
b) za pomocą kotew i zaprawy.
c) za pomocą kotew bez użycia zaprawy.
d) podwieszonych do wieszaków.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie okładzin
ściennych z ceramiki i kamienia”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. a, 5. c, 6. c, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. b,
12. c, 13. d, 14. a 15. d, 16. b, 17. cementową, 18. żywic epoksydowych,
19. zaprawy, 20. wieszaków.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedzi

1

Wyjaśnić pojęcie oblicówki
powierzchniowej

B

P

a

2

Rozróżnić sposób przewiązania licówki z
murem

C

P

b

3

Scharakteryzować ściany pod oblicówkę
powierzchniową

C

P

a

4

Określić kolejność czynności przy
układaniu płytek licowych

C

P

a

5

Określić rodzaj zaprawy do wykonywania
okładzin wewnętrznych poziomych z
kamienia naturalnego

C

P

c

6

Określić konsystencję zaprawy przy
wykonywania okładzin wewnętrznych
poziomych z kamienia naturalnego

C

P

c

7

Rozróżnić sposób mocowania płyt
kamiennych

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

8

Określić liczbę punktów kotwienia przy
osadzaniu płyt

C

P

a

9

Określić grubość zalewki przy
wykonaniu okładzin kamiennych
zewnętrznych

C

P

d

10

Rozróżnić sposób obróbki płytek
ceramicznych

B

P

b

11

Podać warunki mocowania
okładzinowych elementów kamiennych

B

P

b

12

Rozróżnić sposób wycinania otworów w
płytkach ceramicznych

B

P

c

13

Określić zastosowanie cęgów flizerskich

C

P

d

14

Określić cel gruntowania podłoża pod
płytki ceramiczne

C

P

a

15

Scharakteryzować sposób układania
glazury

C

P

d

16

Określić temperaturę w jakiej można
wykonywać prace glazurnicze

C

P

b

17

Określić rodzaj zaprawy do okładzin
podwieszonych

C

PP

cementową

18

Scharakteryzować materiały do
mocowania elementów kotwiących

C

PP

żywic

epoksydowych

19

Scharakteryzować pracę wieszaka w
okładzinie podwieszonej

C

PP

zaprawy

20

Rozróżnić sposób zamocowania płyt
podwieszonych

C

PP

wieszaków

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania okładzin ściennych z ceramiki

i kamienia. W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna
odpowiedź jest prawidłowa), natomiast w części ponadpodstawowej zadania typu
otwartego wymagające uzupełnienia luki.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową), w zadaniach otwartych wpisz krótką odpowiedź.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Oblicówką powierzchniową nazywamy oblicówkę wykonaną

a) po całkowitym wzniesieniu budynku i wyschnięciu jego ścian.
b) z cegieł ceramicznych.
c) równocześnie z murowaniem ściany.
d) z płyt z kamienia naturalnego.

2. Na rysunku przedstawione jest przewiązanie oblicówki z murem

a) konstrukcyjne.
b) półkonstrukcyjne.
c) powierzchniowe.
d) pospolite.



3. Oblicówka powierzchniowa na murze z cegły powinna być układana dopiero wtedy, gdy

ściana ostatecznie

a) osiądzie i wyschnie.
b) wyschnie.
c) osiądzie.
d) wypoziomuje się.

4. Pierwszą czynnością przy układaniu płytek licowych jest zmoczenie podłoża, następnie

należy wykonać

a) wyznaczenie lica okładziny.
b) osadzenie płytek.
c) narzucenie na ścianę zaprawy cementowej.
d) przybicie pasów kierunkowych.

5. Do wykonywania okładzin kamiennych wewnętrznych poziomych można używać

zaprawy cementowo-wapiennej. gipsowo-wapiennej i
a) szlachetnej.
b) cementowo-glinianej.
c) gipsowej.
d) glinianej.

6. Przy wykonywaniu wewnętrznej okładziny poziomej z kamienia naturalnego zaprawa, ma

konsystencję
a) ciekłą.
b) gęstoplastyczną.
c) plastyczną.
d) półciekłą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. Na rysunku przedstawione jest mocowanie płyt kamiennych za pomocą

a) rusztu z prętów stalowych.
b) kotew bez użycia zaprawy.
c) kotew i zaprawy.
d) kotew.



8. Przy osadzaniu na pełną zalewkę płyty o powierzchni większej niż 0,6m

2

liczba punktów

kotwienia nie powinna być mniejsza niż
a) 4.
b) 2.
c) 3.
d) 1.

9. Jeśli elementy kamienne okładzin zewnętrznych na ścianach o wysokości do 6 m są

osadzane na pełną zalewkę. to grubość zalewki nie powinna wynosić więcej niż
a) 10 mm.
b) 25 mm.
c) 20 mm.
d) 30 mm.

10. Na rysunku przedstawione jest

a) szlifowanie płytki ceramicznej.
b) przecinanie płytki ceramicznej.
c) wycinanie otworu w płytce ceramicznej.
d) przyklejanie płytki ceramicznej.




11. Elementy okładzinowe kamienne można mocować na zaprawie bez kotwienia jeżeli ich

powierzchni
a) 1,0m

2

.

b) 0,05 m

2

.

c) 0,5 m

2

.

d) 0,25 m

2

.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

12. Na rysunku przedstawione jest

a) szlifowanie płytki ceramicznej.
b) przecinanie płytki ceramicznej.
c) wycinanie otworu w płytce ceramicznej.
d) przyklejenie płytki ceramicznej.



13. Cęgi flizerskie służą do

a) szlifowania płytek ceramicznych.
b) trzymania płytek podczas układania.
c) przecinania płytek ceramicznych.
d) wycinania otworów w płytkach ceramicznych.

14. Gruntowanie podłoża pod płytki ceramiczne ma na celu

a) zmniejszenie chłonności podłoża.
b) zwiększenie chłonności podłoża.
c) zmniejszenie chłonności płytek.
d) wyrównanie nierówności podłoża.

15. Pierwszy rząd płytek, cokołowy, układa się

a) po przymocowaniu listwy startowej.
b) przed przymocowaniem listwy startowej.
c) przed ułożeniem płytek posadzkowych.
d) po ułożeniu płytek posadzkowych.

16. Prace glazurnicze wykonuje się w temperaturze

a) od 0°C do+25°C.
b) od +5°C do+25°C.
c) od +15°C do+25°C.
d) od +5°C do+35°C.

17. Do okładzin kamiennych podwieszonych stosuje się wyłącznie zaprawę…………………..

18. Do mocowania elementów kotwiących płyty można zamiast zaprawy stosować kity

wykonane na bazie …………………………………………………………………………


19. W okładzinie podwieszonej wieszaki przenoszą ciężar płyt i ……………………………...




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36


20. Na rysunku przedstawione jest mocowanie okładzin kamiennych za pomocą ……………..
………………………..



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia


Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij lukę.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

18

19

20

Razem





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1. Martyniak W, Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997 r.
2. Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r.
3. Szyszko K.: Atlas budowlany PRO SCHOLA Gdańsk 2000r
4. Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r.
5. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa

1997r.

6. Katalogi firm

