zegarmistrz 731[05] z2 06 n

background image

___________________________________________________________________________

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Piotr Dubis

Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych

731[05].Z2.06

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Ireneusz Kocoń

mgr inż. Andrzej Strzykowski

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Piotr Dubis

Konsultacja:

mgr inż. Andrzej Zych

mgr inż. Grzegorz Śmigielski

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[05].Z2.06

zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu zegarmistrz.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie.

3

2. Wymagania wstępne.

6

3. Cele kształcenia.

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć.

8

5. Ćwiczenia.

12

5.1. Sposoby regulacji zegarów i zegarków. Regulacja zegarków za pomocą
chronokomparatora.

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Instalowanie i uruchamianie urządzeń w domu klienta. Zasady promocji.
Sztuka prowadzenia rozmów z klientami. Podstawy negocjacji. Etyka
zawodowa. Etykieta w biznesie.

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Przepisy BHP. Normy i przepisy branżowe. Warunki gwarancji.

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Prawne i ekonomiczne podstawy świadczenia usług zegarmistrzowskich.

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia.

20

7. Literatura.

27

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy

Państwu

„Poradnik

dla

nauczyciela”,

który

będzie

pomocny

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie zegarmistrz.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki,

W poradniku dla ucznia zagadnienia zostały omówione w sposób bardzo ogólny.

Przedstawiono treści, opisano umiejętności, które uczeń powinie sobie przyswoić. By uczeń
mógł w pełni zrozumieć i przyswoić materiał niezbędna jest jego praca z literaturą.
Nauczyciel powinien być przewodnikiem dla ucznia wskazując mu materiały, i źródła,
z których może uzyskać najświeższe informacje dotyczące zagadnień które obejmuje
a jednostka modułowa.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania:

samokształcenia kierowanego,

ćwiczeń,

metody projektów,

tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane począwszy od pracy

jednolitej, pracę grupową jednolita i zróżnicowana, aż po samodzielną pracę ucznia.

Zaleca się również podanie wymagań edukacyjnych w takiej formie, aby łatwo było

zidentyfikować cele z poszczególnymi tematami. W poradniku podano dwa przykładowe
scenariusze zajęć. W pierwszym metodą wiodąca jest pokaz, w drugim ćwiczenie
przedmiotowe.

Pomocne mogą się okazać zamieszczone w końcu każdego podrozdziału w poradniku dla

ucznia pytania sprawdzające, które uczeń może wykorzystywać w dwojaki sposób,
a mianowicie jako:

zapoznanie się z pytaniami przed rozpoczęciem analizy pracy z materiałem określonym w

podrozdziale. Uczeń zapozna się w tym momencie z wymaganiami i dążyć będzie do
osiągnięcia celu jakim jest odpowiedź na pytania;

zapoznanie się z zawartymi pytaniami po zakończeniu pracy z danym podrozdziałem.

Pytania te stanowić będą kontrolę stanu gotowości przejścia do wykonywania ćwiczeń.

W każdej z podanych metod prowadzenia zajęć istotną rolę odgrywają ćwiczenia, które mają

za zadanie:

uzupełnienie informacji o elementach i układach elektrycznych i elektronicznych;

utrwalenie wiadomości o poznanych elementach,

prezentacja przykładowych zastosowań danych elementów.

W ćwiczeniach realizowanych w formie zadań praktycznych złożono, że w trakcie

realizacji ich uczeń powinien:

zaplanować proces rozwiązania zadania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

wypełnić dokument, do przedstawionego w opisie zadania, posiłkując się literaturą

przedstawioną w wykazie,

dobrać pomoce i metodę pracy,

wykonać zadania,

dokonać prezentacji zwracając uwagę na szczegółowe cele wynikające zadania.

Wskazane jest przeprowadzanie instruktaży przed każdymi zajęciami oraz przed

wykonywaniem ćwiczeń. Zaleca się również nakłaniać uczniów do korzystania z pomocy
koleżeńskiej.

Zaleca się dobór dla uczniów takich ćwiczeń, które rozwijać będą te umiejętności, których

nabycie nastręcza uczniom największe problemy.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń przystępuje do sprawdzenia poziomu

swoich postępów, odpowiadając na pytania zawarte w podrozdziale „Sprawdzian postępów”.
Uczeń powinien w tym celu samodzielnie:

Przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi,

zakreślić odpowiedź, wstawiając „X” w odpowiednim polu.

W dalszej kolejności zamieszczono:

kartę odpowiedzi obok której jest klucz odpowiedzi,

instrukcję dla nauczyciela, w której omówiono czynności ucznia podczas przeprowadzania

sprawdzianu,

instrukcję dla ucznia, w której omówiono czynności ucznia podczas przeprowadzania

sprawdzianu,

Zestawy stanowią propozycję narzędzi pomiaru dydaktycznego, z których można

skorzystać w celu przeprowadzenia badań lub w celu opracowania innych narzędzi. Wybór
należy do nauczyciela.

Wskazówki do realizacji

W trakcie realizacji zajęć zwrócić należy uwagę na przedstawione: sposoby regulacji

zegarów i zegarków, regulacje zegarków za pomocą chronokomparatora, instalowanie
i uruchamianie urządzeń w domu klienta, zasady promocji, sztukę prowadzenia rozmów z
klientami, podstawy negocjacji, etykę zawodowa, etykietę w biznesie, przepisy bhp, normy
i przepisy branżowe, dobór warunków gwarancji.

W końcowej części materiału nauczania należy poświęcić dużo czasu na wyjaśnieniu

prawnych i ekonomicznych podstaw świadczenia usług zegarmistrzowskich.

Przykładowe ćwiczenia pozwolą zrozumieć i przyswoić wiedzę w praktyce. Na końcu

każdego tematu znajdują się pytania sprawdzające. Pozwolą one zweryfikować wiedzę
uczniów. Jeżeli okaże się, że czegoś jeszcze nie pamiętają lub nie rozumieją, zawsze możesz
wrócić do rozdziału „Materiał nauczania” i tam wskazać odpowiedź na pytania, które
sprawiły kłopot.

Miłej pracy dydaktycznej z uczniami z zastosowaniem opracowanych materiałów.









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

Schemat układu jednostek modułowych

731[05].Z2

Eksploatowanie mechanizmów zegarowych

731[05].Z2.01

Organizowanie stanowiska pracy

731[05].Z2.02

Wykonywanie czyszczenia i konserwacji

mechanizmów

731[05].Z2.03

Diagnozowanie przyczyn nieprawidłowej

pracy mechanizmów zegarowych

731[05].Z2.04

Wykonywanie napraw czasomierzy

mechanicznych

731[05].Z2.05

Wykonywanie napraw czasomierzy

elektrycznych i elektronicznych

731[05].Z2.06

Wykonywanie regulacji mechanizmów

zegarowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien:

znać sposoby regulacji mechanizmów zegarowych,

określać sposoby regulacji zegarków,

określić rodzaje odchyłek chodu zegarka,

wymieniać sposoby regulacji mechanizmów zegarowych,

znać zasady kalkulacji wstępnej kosztów prac,

sporządzić zestawienie kosztów wykonanych prac zegarmistrzowskich,

określić zakres usług zegarmistrzowskich dla klientów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku procesu kształcenia uczeń/słuchacz powinien umieć:

scharakteryzować sposoby regulacji mechanizmów zegarowych,

dokonać regulacji zegarków,

dokonać regulacji zegarków za pomocą sprawdzarki chronokomparatora,

określić średnią dobową odchyłkę chodu zegarka,

wykonać regulację mechanizmu zegarowego,

dokonać kalkulacji wstępnej kosztów prac, na podstawie uzyskanych informacji,

obliczyć koszt wykonanych prac zegarmistrzowskich,

sporządzić wykaz świadczonych usług zegarmistrzowskich dla klientów,

sporządzić dokumenty niezbędne do określenia zakresu usług i wymagań klienta (różnego

rodzaju umowy zgodnie z obowiązującymi wzorami),

przeprowadzić rozmowę z klientem w celu określenia zakresu usługi i wymagań klienta,

przeprowadzić kalkulację ekonomiczną wykonywanych prac,

przygotować materiały promujące własną działalność gospodarczą,

dokonać analizy jakości świadczonych usług na podstawie informacji uzyskanych od

klientów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI

Temat: Sposoby regulacji zegarów i zegarków.


Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

definiować pojęcie regulacji,

charakteryzować metody regulacji zegarów i zegarków;

opisywać zadania sprawdzarki i zegara wzorcowego;

dzielić proces regulacji;

określać kryteria przystąpienia do procesu regulacji;

charakteryzować błędy regulacji;


Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie,

dyskusja w grupie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w małych zespołach,

praca indywidualna,

prezentacja wyników.


Środki dydaktyczne:

karty z przykładową charakterystyką zegarka przeznaczonego do regulacji,

stopery, przykładowe zegarki,

foliogramy.


Czas trwania:
2 godziny lekcyjne – 90 min.

Uczestnicy
Uczniowie klasy zasadniczej.

Przebieg lekcji:

1. Wprowadzenie.
2. Uświadomienie celów lekcji.
3. Przeprowadzenie instruktażu dotyczącego zachowania podczas pokazu i przestrzegania

zasad BHP.

Grupa uczniów powinna ustawić się tak, aby każdy miał dobrą widoczność
prezentowanych przez nauczyciela elementów.

4. Plan lekcji:
A) Co to jest regulacja. Jakie mamy sposoby regulacji. Urządzenia służące do regulacji
zegarów i zegarków.
Nauczyciel omawia definicje regulacji, przedstawia metody przeprowadzania regulacji
zegarów i zegarków.
Następnie przedstawia na foliogramach zasadę działania, budowę, metody podłączenia
sprawdzarki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Nauczyciel omawia budowę prezentowanego na folii schematu podłączenia zegarka do
sprawdzarki, ze wskazaniem zadań realizowanych przez poszczególne elementy.
Dyskusja uczniów nad wyborem tej metody regulacji do różnego rodzaju zegarów
i zegarków.
B) Składowe procesu regulacji:
Nauczyciel omawia budowę prezentowanego na folii schematu podziału procesu regulacji.
Nauczyciel korzystając z przykładów opisuje na podział procesu regulacji w zależności od
regulowanego zegara.
Uczniowie w małych grupach, analizują karty z przykładową charakterystyką zegarka
przeznaczonego do regulacji, i przedstawiają zaplanowany w grupie proces regulacji
przykładowego zegarka.
Prezentacja wyników wraz z uzasadnieniem.
C) Przeprowadzenie regulacji wstępnej:
Nauczyciel omawia zasadę przeprowadzenia regulacji wstępnej za pomocą dokładnego
stopera.
Nauczyciel prezentuje sposób regulacji wstępnej.
Nauczyciel rozdaje stopery uczniom.
Uczniowie indywidualnie przeprowadzają część procesu regulacji wstępnej badając własne
zegarki, następnie zamieniają się w parach zegarkami i powtarzają proces.
Zaobserwowane różnice w pomiarach przedstawiane są na forum klasy i omawiane.
D) Kryteria przystąpienia do procesu regulacji i błędy w procesie regulacji.
Nauczyciel omawia kryteria jakie powinien spełniać zegar, zegarek aby można było
przeprowadzić skutecznie proces regulacji.
Nauczyciel korzystając z doświadczenia uczniów wynikającego ze wcześniejszego ćwiczenia
prowadzi dyskusje o przyczynach powstawania błędów regulacji.
Uczniowie w małych grupach, mają za zadanie wymyślić sposoby minimalizacji powstawania
błędów podczas regulacji.
Prezentacja wyników.
5. Podsumowanie lekcji:
Sprawdzenie osiągnięcia celów lekcji poprzez zadanie pytań.
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Temat: Moja własna firma


Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
wskazać źródła prawa regulujące rejestrację poszczególnych form organizacyjno-prawnych
podmiotów gospodarczych,
przedstawić tryb rejestracji działalności gospodarczej.

Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie przedmiotowe,


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w małych zespołach.


Środki dydaktyczne:

poradnik ucznia,

foliogramy,

książki telefoniczne,

poradniki dla przedsiębiorców,

przykładowe dokumenty dotyczące rejestracji działalności gospodarczej.


Czas trwania:
2 godziny lekcyjne –90 min.

Uczestnicy
Uczniowie klasy zasadniczej.

Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie.
2. Uświadomienie celów lekcji.
3. Przeprowadzenie instruktażu dotyczącego użytkowania oryginałów dokumentów.
4. Plan lekcji:

A. Instruktaż wstępny:

sprawdzenie obecności,

przedstawienie przebiegu lekcji,

podanie kryteriów ocen,

dokonanie podziału na grupy, wyznaczenie stanowisk ćwiczeniowych,

przedstawienie zakresu działań dla każdej z grup.

B. Instruktaż bieżący:

Obchód I. Sprawdzenie czy uczniowie zapoznali się z dokumentami i literaturą

fachową.

Obchód II. Sprawdzenie czy uczniowie rozpoznają dokumenty i dzielą je w

zależności skąd pochodzą.

Obchód III. Sprawdzenie czy uczniowie opracowali podstawowe założenia dotyczące

charakteru działalności jaką chcą założyć.

Obchód IV. Sprawdzenie czy uczniowie opracowali plan kolejności wypełniania

dokumentów zgodny z kolejnością załatwiania spraw w urzędach.

Obchód V. Sprawdzenie czy uczniowie poprawnie wypełniają dokumenty

zgłoszeniowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Obchód VI. Sprawdzenie czy uczniowie we wszystkich dokumentach zapisują te

same założone wspólnie dane firmy.

Obchód V. Sprawdzenie poprawności ułożenia chronologicznego dokumentów,

poprawności danych adresowych instytucji. Prezentacja przez uczniów
wykonanego ćwiczenia, łącznie z prezentacją mocnych i słabych pracy grupy.

C. Instruktaż końcowy:

podsumowanie zajęć,
wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,
omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkie grupy,
zwrócenie uwagi na błędy oraz czynności dobrze wykonywane podczas
ćwiczenia,
wystawienie ocen,
uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Sposoby regulacji zegarów i zegarków. Regulacja zegarków

za pomocą chronokomparatora.

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj regulację wstępną zegara za pomocą stopera.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zmierzyć czas określonej liczby wahnięć podwójnych zegara za pomocą stopera,
2) podzielić wynik pomiaru przez liczbę wahnięć,
3) otrzymaną liczbę równą wartości okresu rzeczywistego zapisać w sprawozdaniu

z ćwiczenia,

4) powtórzyć badania dla różnej założonej liczby wahnięć i określ czy następuje różnica w

wynikach.

Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

stoper,

badany zegar,

materiały piśmienne,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Na podstawie przykładowych wykresów chodu zegarków badanych na sprawdzarce

dokonaj analizy nieprawidłowości w pracy badanych zegarków.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dostarczone wykresy wkleić na osobne kartki papieru,
2) korzystając z literatury przeanalizować wykresy,
3)
opisać pod wykresami wnioski z analizy, przedstawić je przed klasą.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Wskazówki do realizacji:

Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przykładowe wykresy,

materiały piśmiennicze,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Instalowanie i uruchamianie urządzeń w domu klienta.

Zasady promocji. Sztuka prowadzenia rozmów z klientami.
Podstawy negocjacji

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Jako zegarmistrz przyjmujesz do naprawy zegarek. Sporządź scenariusz rozmowy z

klientem na temat przyjmowanego zegarka. Ćwiczenie odbywa się w parach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić kto będzie grał rolę zegarmistrza, a kto klienta,
2) przeprowadzić rozmowę na temat przyjęcia zegarka do naprawy,
3) przebieg rozmowy powinien być zapisywany,
4) zmienić się rolami,
5) przeanalizować wspólnie zadawane pytania, udzielane odpowiedzi.

Wskazówki do realizacji:

Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Jako zegarmistrz oddajesz z naprawy zegarek. Sporządź scenariusz rozmowy z klientem

na temat oddawanego zegara, zegarka. Ćwiczenie odbywa się w parach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić kto będzie grał rolę zegarmistrza, a kto klienta,
2) przeprowadzić rozmowę na temat oddawanego zegara, zegarka z naprawy,
3) przebieg rozmowy powinien być zapisywany,
4) zmienić się rolami,
5) przeanalizować wspólnie zadawane pytania, udzielane odpowiedzi, przekazywane rady.

Wskazówki do realizacji:

Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmienne,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Aby osiągnąć sukces na rynku musisz aktywizować swoją sprzedaż stosując różne środki

promocji. Przygotuj plan działań promocyjnych jakie mogą być wykorzystane przez Ciebie w
prowadzeniu zakładu zegarmistrzowskiego

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybierać trzy rodzaje działań najbardziej odpowiadających jego zakładowi

zegarmistrzowskiemu,

2) opisać zakres działań jakie należało by podjąć do ich realizacji,
3) opisać planowane skutki podjętych działań.

Wskazówki do realizacji:

Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Przepisy BHP. Normy i przepisy branżowe. Warunki

gwarancji

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie norm i przepisów branżowych przygotuj plan własnego zakładu

zegarmistrzowskiego. Na planie weź pod uwagę powierzchnię zakładu i rozmieszczenie
podstawowych urządzeń, stanowisk.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować założenia dotyczące projektowanego zakładu,
2) opracować wytyczne dotyczące BHP i ergonomii,
3) przygotować na papierze milimetrowym plan rozmieszczenia pracowni

zegarmistrzowskiej.

Wskazówki do realizacji:

Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Zegarmistrz pracuje przeważnie siedząc i dość często z pochyloną głową. Taka

postawa ciała po pewnym czasie, w przypadku słabej odporności, może powodować
niedomagania płuc, serca, narządów trawienia, a niekiedy również osłabienie systemu
nerwowego. Na podstawie tych zagrożeń przygotuj plan dnia pracy zegarmistrza
minimalizujący te zagrożenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać formy aktywności fizycznej przeciwdziałające założonym zagrożeniom,
2) założyć ramowy dzienny grafik czasu pracy i przerw,
3) przygotować opisy ćwiczeń do wykonywania w czasie przerw,
4) przygotowane materiały złożyć w pakiet.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji:

Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmienne,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Na przygotowanych przez nauczyciela drukach gwarancji wypełnij konieczne dane w

zależności od rodzaju założonych parametrów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przykładowymi wypełnionymi drukami gwarancji,
2) wypełnić druk gwarancji w zależności od założonych parametrów,
3) porównać swoje druki z kolegami.

Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przykładowe wypełnione druki gwarancji,

przykładowe puste druki gwarancji,

materiały piśmienne,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Prawne i ekonomiczne podstawy świadczenia usług

zegarmistrzowskich

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Chcesz rozpocząć pracę na własny rachunek. Określ szanse powodzenia przedsięwzięcia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić, co może być szczegółowym przedmiotem jego działalności,
2) opracować ankietę, która pomoże przedstawić zainteresowanie oferowanym przez niego

produktem, usługą, umożliwi scharakteryzowanie nabywcy,

3) przeprowadzić badania ankietowe wśród kolegów, na podstawie ankiet sporządzić „portret

typowego nabywcy”,

4) przedstawić wyniki na piśmie w postaci wniosków określających możliwość powodzenia

przedsięwzięcia.

Wskazówki do realizacji:

Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przykładowe „portrety nabywcy”,

przykładowe ankiety rynkowe,

materiały piśmiennicze,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Jako absolwent szkoły musisz podjąć ważne decyzje dotyczące swojej przyszłości.

Możesz zacząć funkcjonować na trudnym obecnie rynku pracy. Aby określić swoje szanse na
prowadzenie działalności gospodarczej należy przeanalizować rynek przedsiębiorstw z twojej
branży. Z „Panoramy Firm” wybierz przykłady przedsiębiorstw zajmujących się w Twoim
mieście sprzedażą zegarów i zegarków i świadczących usługi zegarmistrzowskie
reprezentujących poszczególne formy prawne i wpisz do tabeli.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) z „Panoramy Firm” wybrać przedsiębiorstwa zajmujące się w jego mieście sprzedażą

zegarów i zegarków,

2) z „Panoramy Firm” wybrać przedsiębiorstwa zajmujące się w jego mieście świadczeniem

usług zegarmistrzowskich,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

3) zebrane firmy podzielić ze względu na formy prawne prowadzonej działalności,
4) zestawić wyniki badań w tabeli,
5) wyciągnąć i przedstawić wnioski z przeprowadzonego badania.

Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie.


Środki dydaktyczne:

„Panorama firm”,

materiały piśmiennicze,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.

Ćwiczenie 3

Wyznacz czynności niezbędne do rejestracji przedsiębiorstwa w Twoim mieście.

Przedstaw informacje w postaci poradnika.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ustalić instytucje jakie trzeba odwiedzić podczas rejestrowania działalności gospodarczej,
2) ustalić adresy tych instytucji korzystając z książki telefonicznej i „Panoramy Firm”,
3) zapisać najważniejsze terminy jakie obowiązują przy rejestracji działalności gospodarczej,
4) z zebranych danych opracować kieszonkowy poradnik młodego przedsiębiorcy.

Wskazówki do realizacji:
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na
wybranym przykładzie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

Ćwiczenie

Środki dydaktyczne:

„Panorama Firm”,

książka telefoniczna,

materiały piśmienne,

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego - Test wielokrotnego wyboru
jednostki modułowej „Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych”

Test składa się ze zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania oznaczone literą „P” są poziomu podstawowego,
zadania oznaczone literami „PP” są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

1

Wykorzystać pojęcie regulacji w odniesieni do zegarów i
zegarków.

B

P

2

Rozróżnić i charakteryzować urządzenia do regulacji zegarów
i zegarków.

B

P

3

Opisać sposób sprawdzania chodu regulowanego zegarka.

B

P

4

Wyjaśnić sposób sprawdzania chodu zegarów bijących.

B

P

5

Scharakteryzować sposób regulacji zegarów wahadłowych.

C

p

6

Wskazać środki promocji.

B

PP

7

Opisać zadania realizowane przez Cech Zegarmistrzów.

B

PP

8

Scharakteryzować normy dotyczące ergonomii pracy
zegarmistrza

C

P

9

Określić zagrożenia związane z użytkowaniem maszyn
specjalistycznych w pracowni zegarmistrzowskiej

B

P

10 Określić wymagania dotyczące oświetlenia stanowiska pracy

zegarmistrza.

B

P

11 Scharakteryzować typowe parametry związane z wydawaną

przez zegarmistrza gwarancją.,

B

P

12 Scharakteryzować podmioty gospodarcze w sektorze

prywatnym.

C

PP

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

13 Wskazać zalety i wady prowadzenia najpopularniejszych form

działalności gospodarczej.

B

P

14 Scharakteryzować fazy życia produktu.

C

PP

15 Opisać parametry określające opłacalność przedsięwzięcia.

B

PP

16 Wskazać kolejność działań służących do rejestracji własnej

działalności gospodarczej.

B

PP

17 Wskazać znaczenie podstawowych skrótów ekonomicznych.

A

P

18 Scharakteryzować różne formy opodatkowania w systemie

skarbowym.

A

P

19 Wskazać podstawowe terminy obowiązujące w systemie

ubezpieczeń społecznych.

A

PP

20 Określić rodzaje obowiązkowego ubezpieczenia przy

prowadzeniu działalności gospodarczej.

B

PP

Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test pisemny zawiera 20 pytań i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu wiadomości z

modułu „Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych”.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną

odpowiedź prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź skreślić
i zaznaczyć kółkiem odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu pisemnego masz 40 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw pytań testowych,
karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko.....................................................................................................

Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Warianty odpowiedzi

Punkty

Klucz

odpowiedzi

1

A

B

C

D

1

a

2

A

B

C

D

2

b

3

A

B

C

D

3

a

4

A

B

C

D

4

c

5

A

B

C

D

5

b

6

A

B

C

D

6

a

7

A

B

C

D

7

c

8

A

B

C

D

8

b

9

A

B

C

D

9

d

10

A

B

C

D

10

d

11

A

B

C

D

11

b

12

A

B

C

D

12

a

13

A

B

C

D

13

b

14

A

B

C

D

14

d

15

A

B

C

D

15

b

16

A

B

C

D

16

b

17

A

B

C

D

17

b

18

A

B

C

D

18

c

19

A

B

C

D

19

a

20

A

B

C

D

20

c

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przykład zadania praktycznego dla jednostki modułowej
Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych

Temat zadania: Analiza SWOT.

Jesteś absolwentem szkoły, możesz założyć przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna dzięki

temu możesz samodzielnie podejmować decyzje, nie musisz dzielić się zyskami ze
wspólnikami i posiadać znacznego kapitału przy zakładaniu firmy. Prowadząc samodzielnie
działalność będziesz podejmować decyzje na miarę posiadanych umiejętności i środków oraz
odpowiadającego

Tobie

stopnia

ryzyka.

Przeprowadź

analizę

SWOT

1

swojego

przedsięwzięcia uzupełniając załączoną tabelę. W rozważaniach postaraj się uwzględnić
między innymi poniższe kryteria:

czynniki demograficzne,

przepisy podatkowo-prawne,

wzrost/spadek konkurencyjności,

asortyment oferowanego towaru i wprowadzanie wyrobów nowej generacji,

kulturę obsługi klientów,

elastyczność dostosowania się do wymogów klienta,

rentowność Twojego przedsięwzięcia,

warunki zakupu produktów i podzespołów,

pewność dostaw produktu i podzespołów,

alternatywne źródła zakupu produktów i podzespołów,

zasięg geograficzny rynku,

tendencje rozwojowe rynku,

chłonność rynku Twojego produktu,

strukturę popytu na Twoje produkty,

dostosowanie cen do poziomu popytu,

poziom cen w porównaniu z konkurentami,

dostosowanie cen do poziomu kosztów własnych,

proponowane obniżki cen,

efektywność stosowanych środków reklamy,

serwis po sprzedaży artykułu,

terminowość świadczonych usług,

różnicowanie form i warunków sprzedaży,

możliwość pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania,

poziom kosztów działalności i możliwości ich obniżenia,

płynność finansową firmy, formy regulowania należności.

Projekt realizacji prac powinien zawierać:

skróconą charakterystykę zakresu planowanej działalności, logo firmy;

algorytm prac prowadzących do założenia firmy;

tendencje rozwoju firmy;

tabele do analizy SWOT;

wnioski z analizy SWOT.

1

SWOT – skrót od ang. Strengths (mocne strony), Weaknesses (słabości), Opportunities (szanse); Threats

(zagrożenia); analiza SWOT polega na badaniu, a zarazem ocenie mocnych i słabych stron, np. przedsięwzięcia
gospodarczego oraz szans i zagrożeń płynących z otoczenia, w którym działa firma.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Projekt lub jego elementy możesz opracować z wykorzystaniem komputera i pakietu
biurowego, który wraz z drukarką będzie przygotowany w Sali. W celu zdobycia
dodatkowych informacji komputer będzie podłączony do Internetu.
Czas na wykonanie zadania wynosi 240 minut.

Kryteria oceniania:

1. Za poprawnie opracowany algorytm prac związany z założeniem firmy(4 pkt.).
2. Za przygotowanie loga firmy (2 pkt.).
3. Za przygotowanie tendencji rozwoju firmy (2 pkt.).
4. Za przygotowanie analizy SWOT (4 pkt.).
5. Za poprawnie wyciągnięte wnioski z analizy SWOT (2 pkt.).
6. Za porównanie otrzymanych wyników z analizy SWOT z planowaną tendencją rozwoju (4

pkt.).

7. Za estetykę wykonania dokumentacji zadania(2 pkt.).


Zakładane tendencje rozwoju:

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
……

Tabela do analizy SWOT

MOCNE STRONY +

SŁABE STRONY -









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25






SZANSE +

ZAGROŻENIA -












Wnioski z analizy SWOT:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………….………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące oceny
szkolne:

dopuszczający – minimum 11 punktów,

dostateczny – minimum 14 punktów,

dobry – minimum 16 punktów,

bardzo dobry – minimum 18 punktów,

celujący –20 punktów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

7. LITERATURA

1. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Technologia mechanizmów zegarowych. Montaż,

konserwacja i naprawa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1979

2. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Technologia mechanizmów zegarowych.

Mechanizmy, WSiP, Warszawa, 1992

3. B. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Zegarmistrzostwo. Ilustrowany słownik

zegarmistrzowski, WSiP, Warszawa, 1990

4. B. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Zegarmistrzostwo. Technologia warsztatowa,

WPLiS, Warszawa, 1962

5. B. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Zegarmistrzostwo. Zegary i zegarki elektryczne,

WSiP, Warszawa, 1992

6. W. Czerwiec, A. Maciszewski, T. Moliński.: Zegarmistrzostwo Podstawy elektrotechniki

z elektroniką, Biuro Wydawnictw „Libra”, Warszawa 1980

7. G. Krug.: Zegary elektryczne, WNT, Warszawa, 1977
8. W. Czerwiec, A. Maciszewski, T. Moliński.: Zegarmistrzostwo Technologia, Biuro

Wydawnictw „Libra”, Warszawa 1980

9. W. M. Al. Podwapiński.: Elektryczne czasomierze pojedyncze, Biuro Wydawnictw

„Libra”, 1992

10. M. Rubbins.: Electronic Lock Watches, Howard & Sams Co, London, 1975
11. B. Sosiński.: Naprawa kalkulatorów i zegarków elektronicznych, WNT, Warszawa

1986r.

12. Schmid D., Baumann A., Kaufmann H., Paezold H., Zippel B.: Mechatronika. REA,

Warszawa 2002

13. Skrzypek J.: Biznes Plan, POLTEXT, Warszawa 1996
14. Gray d.A, Cyr D.: Na czym polega i jak robić marketing produktu, M&A

Communications Polska Sp. z o.o., Lublin 1995

15. Jaroń L., Sepkowska Z.: Wprowadzenie do świata pracy, POLTEXT, Warszawa 1998
16. Jaroń L.: Załóż i poprowadź własną firmę, CKP, Wrocław 1999
17. Kolan B.: Prowadzę działalność gospodarczą, CKP, Wrocław 2003
18. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej, Polska Agencja Rozwoju

Przedsiębiorczości, Warszawa 2002

19. Markowski W.:ABC small business’u, MARCUS s.c., Łódź 2003, ”Sigma”, Skierniewice

2003

20. Mulak M.S.: Jak opracować Biznes Plan. Poradnik dla średnich i małych firm, M&A

Communications Polska Sp. z o.o., Lublin 1995

21. Obłój K.: Mikroszkółka zarządzania, PWE, Warszawa 1994
22. Padurek B., Piecyk J.: Obrót pieniężny, rozrachunki, obrót materiałowy, wyd. własne,

Wrocław 2002

23. Poradnik dla małych i średnich firm. Jak sporządzić plan działalności, Bank Zachodni

WBK S.A.

24. Sasin W.: Poradnik Analityka, INTERFART, Łódź 1996 r.
25. Żaro S.W.: Jak założyć i poprowadzić własną firmę, ”Sigma”, Skierniewice 2003


Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji
wydawniczych.

