czerwony kapturek

background image

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Temat:

Przedszkolne bajanie.

Cele ogólne:

- znajomość baśni i interpretowanie jej myśli przewodniej,

- profilaktyka zagrożeń ze strony osób nieznajomych.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- zna treść baśni i umieć opowiedzieć ją własnymi słowami,

- dostrzega zależności między postępowaniem, a jego konsekwencjami/skutkami,
- umie ocenić postępowanie bohaterów – lekkomyślność dziewczynki i podstępność wilka,

- rozumie, że nie należy ufać obcym – miły nie zawsze oznacza dobry i przyjazny,
- rozumie, że nie należy przekazywać nieznajomym określonych informacji , np. adres babci,

- potrafi przeczytać wyrazy i całe zdania,
- potrafi podać rozwiązanie zagadki,

- dobiera opis do ilustracji,
- odgrywa scenkę dramową.

Metody:

metoda informacyjna,

metoda heurystyczna,

metoda praktyczna,

metoda aktywizująca.

Formy pracy:

zbiorowa, grupowa, indywidualna

Miejsce:

sala dydaktyczna i sala zabaw grupy IV.

Podstawa programowa:

I- 1,2,4,11b; II- 7; III- 1,2; IV- 1,2.

background image

PRZEBIEG ZAJĘCIA: (ważne by dzieci wcześniej bez rodziców wysłuchały bajki: „czerwony

kapturek” z serii BAJKI-GRAJKI)

1.

Powitanie: Dzieci witają rodziców piosenką.

Mamo, tato. Mamo, tato.

Witam was! Witam was!

Wszyscy was kochamy, wszyscy was witamy.

Na zabawę czas. Na zabawę czas.

(do melodii Panie Janie)

Następnie Dzieci przedstawiają się i mówią czym przyjechały do przedszkola (jakiś rekwizyt z bajki). np.

Jestem Ania i przyleciałam latającym dywanem

2.

Zabawa orientacyjno-porządkowa: Przygotuj koszyk.

Dzieci zostają podzielone na zespoły wg obrazków: kapturek, wilk, babcia, leśniczy. W każdej grupie jest dziecko

bardzo dobrze radzące sobie z czytaniem. Każda grupa otrzymuje listę z nazwą produktów, które należy włożyć do

koszyka. Grupa. która najszybciej skompletuje koszyk wygrywa. Produkty położone są w różnych miejscach sali.

3.

Gra dydaktyczna: Jaka to bajka?

Nauczyciel ma worek, a w nim różne rekwizyty pochodzące z bajek. Do każdego przypięte są zagadki - rymowanki.

Wybrany uczeń z zespołu podchodzi i losuje jeden rekwizyt (nauczyciel odczytuje zagadkę) Zespól podaje rozwiązanie,

wybiera podpis i obrazek do bajki.

Kopciuszek

Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,

a na pięknym balu gubi pantofelek?

Kot w butach

Łatwo mnie poznacie, gdy wspomnicie bajkę,

chodziłem tam w butach i paliłem fajkę.

Pinokio

Bardzo wiele przygód miała drewniana chłopczyna,

Zanim z tatą się spotkała w brzuszysku rekina.

Księżniczka na ziarnku grochu

background image

W jakiej bajce spotkacie dziewczynkę noclegu szukającą,

i przez całą noc na twardym ziarenku śpiącą ?

Piękna i bestia

Jaka to bajka, w której piękna dama,

oczarowała złego i brzydkiego pana.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

U krasnoludków mieszkała,

gdy jej zła macocha jabłko dała.

Jaś i Małgosia

Dwa łasuchy, tym się szczycą,

że wygrały z czarownicą.

Śpiąca Królewna

Gdy mała księżniczka chrzczona była,

zła wróżka urok na nią rzuciła.

background image

Kopciuszek

Kot w butach

Pinokio

Księżniczka

na ziarnku

grochu

background image

Piękna i

bestia

Królewna

Śnieżka

Jaś i

Małgosia

background image

Śpiąca

królewna

background image
background image
background image
background image
background image
background image
background image
background image
background image

4.

Dyskusja: Pokazujemy dzieciom ilustrację z bajki Czerwony Kapturek (mówimy, że jej nie
znamy) – dzieci rozpoznają „Czerwonego Kapturka”.

Rozpoczyna się gra dyskusyjna (propozycje pytań prowadzącej):

- A kto to jest Czerwony Kapturek? Dlaczego ta dziewczynka tak dziwnie się nazywa?
- Ale tu jest też wilk. On leży w łóżku. Czy jest chory i dlatego Cz K. go odwiedził?
- To dom babci? Ale tu nie ma babci, gdzie jest babcia?
- Jak to, wilk zjadł babcię? Dlaczego?
- A jak wilk trafił do domu babci? Skąd wiedział, gdzie babcia mieszka?
- Jak to - Cz. K. mu powiedział? Dlaczego? Nie lubił swojej babci?
- Skoro kochał babcię, to dlaczego powiedział wilkowi, gdzie babcia mieszka?
- Cz. K. rozmawiał ze

złym

wilkiem? Jak to? I wszystko powiedział

złemu

wilkowi? (podkreślenie terminu:

zły wilk)

5.

Rozwiązanie krzyżówki z hasłem zły wilk. Czytamy podpowiedzi, dzieci rozwiązują i na tablicy
przypinają rozwiązania. Pogrubione litery tworzą rozwiązanie.

K

O

S

Z

Y

K

K

Ł

Y

G

A

J

O

W

Y

K

W

I

A

T

K

I

B

A

B

C

I

A

P

E

L

E

R

Y

N

A

L

E

K

A

R

S

T

W

O

1. Leki do niego schowała, które mama przygotowała.

2. Kiedy zwierz jest zły, pokazuje swe wielkie …
3. Babcię i kapturka uratował, swego życia nie żałował.

4. Kolorowe zrywała, choć jej mama zakazała.
5. Długo na wnusię czekała, która z nieznajomym rozmawiała.

6. Zamiast kurtki w dni ponure, nosił ją Czerwony Kapturek.

7. Do koszyka schowane, razem z ciastkami poukładane.

background image

K O S

Z Y K

K Ł Y

G A J

background image

O W Y

K W I

A T K

I

B A B

background image

C I A

P E L

E R Y

N A

background image

L E K

A R S

T W A

6.

Burza mózgów: ciąg dalszy dyskusji

Dzieci poprzez żywiołową dyskusję powinny dojść do stwierdzenia, że wilk oszukał dziewczynkę –
podstępem wydobył z niej informacje.
Jest złym wilkiem, ale udawał miłego i dobrego, żeby oszukać dziewczynkę. Nauczyciel może z2-
owadzić: To znaczy, że dziewczynka nie znała wilka i nie wiedziała, że on tak naprawdę jest zły i z2-
egły?
Skoro nie znała wilka, to dlaczego z nim rozmawiała? Przecież nie rozmawia się z nieznajomymi? Czy

wolno rozmawiać z nieznajomymi? itd.

7.

Ćwiczenie asertywności.

Nauczyciel zachęca do odegrania scenki: Łatwo wam mówić, ale co byście zrobili na miejscu Czer-
wonego Kapturka? Gdyby ktoś bardzo miły i serdeczny zaczął z wami rozmawiać?
Propozycje dzieci. Prowadząca podpowiada możliwości – oddalenie się z miejsca zdarzenia,
zawrócenie do domu, odmowa…
Wybór rekwizytów dla Cz. K.: kapturek, pelerynka, koszyczek (dla chłopca – proponujemy
czapeczkę). Przydział ról dla chętnych dzieci. Rolę wilka gra nauczycielka lub rodzic (peleryna i ciem-
na czapka).
Po przydziale ról następuje odegranie sytuacji.
Jakkolwiek zadaniem nauczycielki jest ukazanie różnych możliwości wciągania dziecka do rozmowy, to
nie udowadniamy dzieciom, że wilk wygra, chwalimy je za każdą właściwą reakcję.
Na zakończenie, po pozytywnej ocenie zachowania dzieci i przypomnieniu, że nie należy rozmawiać z
nieznajomymi – częstujemy dzieci łakociami z koszyczka.

background image

8.

Ewaluacja: Nauczyciel dziękuje za wspólne zajęcia.

Dzieci umieszczają w koszyczku uśmiechnięte lub niezadowolone „buźki” ( w zależności czy zajecia

podobały im się czy też nie odpowiadały im)..

Rodzice wypełniają „Karty oceny zajęć”.

background image

Drogi Rodzicu. Dziękujemy za udział w zajęciach. Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety.

Zakreśl prawidłową odpowiedź lub uzupełnij!

1. Atrakcyjność zajęć:

a) zajęcia podobały mi się,

b) zajęcia nie podobały mi się.

2. Stosunek nauczyciela do dziecka był:

a) odpowiedni,

b) niezadowalający.

3. O swoim dziecku dowiedziałem się, że jest:

a)…………………………………………………………………………………………………………

b)………………………………………………………………………………………………………….

c)………………………………………………………………………………………………………….

4. Zauważyłem, że moje dziecko potrafi:

a)…………………………………………………………………………………………………………

b)………………………………………………………………………………………………………….

c)………………………………………………………………………………………………………….

5. W moim dziecku zaskoczyło mnie:

……………………………………………………………………………………………………………

6. Chciałbym, żeby takich zajęć dla rodziców było więcej:

a) tak,

b) nie.

