monter nawierzchni kolejowej 712[05] z2 04 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Andrzej Kilian











Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych 712

[05].Z2.04










Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
inż. Andrzej Zieliński
inż. Artur Wilk



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Kilian



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z2.04
„Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu Monter nawierzchni kolejowej.
























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Grupyfikacja, charakterystyka rozjazdów kolejowych.

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Metody montażu rozjazdów

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Wymiana rozjazdów

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Odbiory robót

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Zasady kwalifikacji do napraw materiałów rozjazdowych

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

38

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonanie naprawy rozjazdów

kolejowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie monter nawierzchni kolejowej 712[05].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone metodą wykonywania ćwiczeń

praktycznych i poligonów terenowych.

Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który

pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

zestaw zadań.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


























Schemat układu jednostek modułowych

712[05].Z2.04

Wykonywanie naprawy rozjazdów

kolejowych

712[05].Z2.03

Wykonywanie naprawy podtorza

i toru kolejowego

712[05].Z2

Utrzymanie i naprawa drogi

kolejowej

712[05].Z2.01

Badanie i ocena stanu drogi

kolejowej

712[05].Z2.02

Wykonywanie prac

bieżącego utrzymania dróg

kolejowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się techniczną terminologią kolejową,

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe typy szyn i rozjazdów,

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe,

wykonywać podstawowe pomiary parametrów toru i rozjazdów,

znać zasady transportu i składowania materiałów nawierzchni kolejowej,

znać zasady osygnalizowania miejsca robót,

znać zasady działania maszyn, urządzeń, i sprzętu znajdujących zastosowanie
w/w robotach,

znać zasady postępowania z materiałami odzyskanymi,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowiska pracy do naprawy rozjazdów kolejowych,

zastosować przepisy i instrukcje obowiązujące przy naprawie nawierzchni kolejowej,

wskazać zadania baz rozjazdowych

dobrać materiały do naprawy rozjazdu,

odczytać dokumentację naprawy rozjazdów,

rozróżnić technologie montażu rozjazdów kolejowych,

zrywać

i

montować

w

torze

rozjazdy

i

skrzyżowania

torów

ręcznie

i mechanicznie,

wypełnić karty odbioru zmontowanych rozjazdów,

określić dopuszczalne tolerancje wymiarowe przy montażu rozjazdów,

zastosować żurawie kolejowe,

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobrać środki ochrony indywidualnej do naprawy rozjazdów kolejowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter nawierzchni kolejowej 712[05]

Moduł:

Utrzymanie i naprawa dróg kolejowych 712[05].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie

naprawy

rozjazdów

kolejowych

712[05].Z2.04

Temat: Rodzaje torów stacyjnych i ich przeznaczenie.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania rozjazdów kolejowych ich montażu

i napraw


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać typy i rodzaje rozjazdów,

rozpoznać rozjazdy na schemacie,

rozpoznać typy montażu

określić przeznaczenie maszyn do napraw rozjazdów.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w grupach.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablice poglądowe przedstawiające rozjazdy kolejowe, ich montaż i zabudowę w torze,

rysunki schematy rozjazdów i stacji

papier formatu A4,

poradnik dla ucznia.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu

zapoznanie uczniów z podziałem rozjazdów,

pokazanie poszczególnych rodzajów rozjazdów na modelach i zdjęciach,

omówienie zasad montażu w różnych warunkach

polecenie wykonania ćwiczenia 1 z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.

4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.

Zakończenie zajęć

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Praca domowa

Zaplanować przebieg montażu rozjazdu.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ustne wypowiedzi uczniów,

pisemny sprawdzian wiadomości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter nawierzchni kolejowej 712[05]

Moduł:

Utrzymanie

i

naprawa

dróg

kolejowych

712[05].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie naprawy rozjazdów kolejowych
712[05].Z2.04

Temat: Odbiory rozjazdów kolejowych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i zasad odbiorów robót

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdefiniować odbiór eksploatacyjny i ostateczny,

określić zasady pomiarów,

rozpoznać odbiory,

określić różnice pomiędzy kategoriami odbiorów.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

pogadanka,

ćwiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zdjęcia różnych faz montażu i zabudowy rozjazdów,

instrukcje Id-1, Id -4,

tablica poglądowa przedstawiająca kartę odbioru i arkusz badania technicznego,

poradnik dla ucznia.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu

zapoznanie uczniów z definicją odbiorów,

sgrupyfikowanie odbiorów,

omówienie podstawowych różnic pomiędzy odbiorami,

polecenie wykonania ćwiczenia 2 z poradnika dla ucznia rozdział 4.4.

4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.

Zakończenie zajęć

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ustne wypowiedzi uczniów,

pisemny sprawdzian wiadomości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Grupyfikacja, charakterystyka rozjazdów kolejowych

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na poligonie terenowym rozpoznaj na gruncie podstawowe elementy konstrukcji

rozjazdów na przykładzie rozjazdu Rz UIC60-300-1:9 lssdS.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w terenie na rozjeździe kolejowym. Przed

przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący rozjazdów kolejowych,
2) ustawić się przed stykiem iglicowym rozjazdu Rz UIC60-300-1:9 lssdS,
3) rozwinąć skrót oznaczenia rozjazdu,
4) wskazać poszczególne bloki rozjazdu,
5) wskazać iglicę łukową,
6) pokazać miejsca pomiaru długości rozjazdu,
7) pokazać i określ półzwrotnice w rozjeździe, wskaż krzyżownicę,
8) pokazać kierunek zasadniczy i zwrotny rozjazdu,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne

Środki dydaktyczne:

schemat rozjazdu Rz UIC60 – 300–1:9 lssdS,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Na poligonie terenowym rozpoznaj na gruncie podstawowe elementy konstrukcji

rozjazdów na przykładzie rozjazdu Rkpd S42 –190–1:9 cd.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w terenie na rozjeździe kolejowym. Przed

przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący rozjazdów kolejowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

2) ustawić się przed stykiem iglicowym rozjazdu Rkpd S42 –190 – 1:9 cd,
3) rozwinąć skrót oznaczenia rozjazdu,
4) wskazać krzyżownicę podwójną i pojedynczą,
5) pokazać miejsca pomiaru długości rozjazdu,
6) pokazać i określ półzwrotnice w rozjeździe,
7) dokonać oceny wykonania ćwiczenia

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne

Środki dydaktyczne:

schemat rozjazdu Rkpd S42 –190 – 1:9 cd,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Na poniższych rysunkach przedstawione są różne rodzaje rozjazdów kolejowych.

Rozpoznaj rodzaje rozjazdów i nazwij ich części składowe.

Rysunki do ćwiczenia 3

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkami przedstawiającymi rozjazdy kolejowe,
2) rozpoznać rodzaje rozjazdów przedstawione na rysunkach,
3) scharakteryzować rozjazdy rozpoznane na rysunkach,
4) rozpoznawać poszczególne elementy składowe rozjazdów,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,

tablice poglądowe z rodzajami rozjazdów kolejowych,

schematy rozjazdów,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Metody montażu rozjazdów

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na poligonie terenowym rozpoznaj na gruncie podstawowe czynności przy montażu

rozjazdów.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w terenie na rozjeździe kolejowym. Przed

przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący montażu rozjazdów kolejowych,
2) określić kolejność rozłożenia na stanowisku montażowym podrozjazdnic w oparciu

o schemat rozjazdu,

3) określić kolejność rozłożenia na stanowisku montażowym poszczególnych części

rozjazdu zwyczajnego,

4) zaobserwować różnicę w konstrukcji podkładek zależnie od miejsca przeznaczenia,
5) wziąć udział w pomiarze parametrów rozjazdu w trakcie montażu.
6) wziąć udział w wierceniu otworów w podrozjazdnicach,
7) wziąć udział w przykręcaniu mechanicznym wkrętów i śrub stopowych,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

schematy rozjazdów,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Na poniższym rysunku przedstawiono rozjazd. Podaj kolejność jego montażu i nazwij

poszczególne elementy.

Rysunek do ćwiczenia 2

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami montażu rozjazdów kolejowych,
2) rozpoznać części rozjazdowe na rysunkach,
3) scharakteryzować rozjazd rozpoznany na rysunku,
4) rozpoznawać poszczególne elementy składowe rozjazdów,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,

tablice poglądowe z rodzajami rozjazdów kolejowych,

schematy rozjazdów,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Wymiana rozjazdów

5.3.1.

Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na poligonie terenowym w miejscu wymiany rozjazdu rozpoznaj określ rodzaje

prowadzonych robót.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w terenie na rozjeździe kolejowym. Przed

przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący wymiany rozjazdów kolejowych,
2) określić kolejność zestawienia maszyn i sposób ich użycia,
3) określić kolejność rozłożenia bloków rozjazdu,
4) zaobserwować różnicę między podsypką tłuczniową nową a usuwaną z torowiska,
5) zaobserwować stan warstwy filtracyjnej po zdjęciu starej podsypki,
6) skomentować stan podrozjazdnic w wybudowanym rozjeździe,
7) skomentować stan nawierzchni stalowej w wybudowanym rozjeździe,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poligon terenowy,

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,

pomoce audiowizualne z robót wymiany rozjazdów,

schematy rozjazdów,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Określ co należy sprawdzić przed oddaniem do eksploatacji nowo ułożonego rozjazdu.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący wymiany rozjazdów kolejowych,
2) odróżniać poszczególne fazy robót,
3) odróżniać poszczególne elementy rozjazdu,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,

Instrukcje Id-1, Id -4

pomoce audiowizualne z robót wymiany rozjazdów,

schematy rozjazdów,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Nazwij i powiedz do czego służą przedstawione na zdjęciach maszyny.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący wymiany rozjazdów kolejowych,
2) odróżniać poszczególne fazy robót,
3) odróżniać poszczególne maszyny torowe.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,

zdjęcia z robót wymiany rozjazdu,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Odbiory robót

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na poligonie terenowym w miejscu wymiany rozjazdu wykonaj czynności związane

z odbiorem rozjazdu kolejowego.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w terenie na rozjeździe kolejowym. Przed

przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący odbiorów rozjazdów kolejowych,
2) pod kierunkiem toromistrza wykonać pomiary szerokości rozjazdu i porównać z kartą

odbioru,

3) zmierzyć szczelinomierzem przyleganie iglic do opórek,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poligon terenowy,

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,

zdjęcia z robót wymiany rozjazdów,

schematy rozjazdów,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Na podstawie instrukcji Id-1 załącznik 15 omów zasady odbiorów robót.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący odbiorów rozjazdów kolejowych,
2) odróżnić poszczególne odbiory robót,
3) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Środki dydaktyczne:

instrukcja Id -1,

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe,

schematy rozjazdów,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Zasady kwalifikacji do napraw materiałów rozjazdowych

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj przyczyny nieplanowej wymiany części rozjazdowych.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący zasad kwalifikacji do napraw materiałów

rozjazdowych,

2) wypisać elementy rozjazdu które mogą być wymienione i podać przyczyny wymiany.
3) zaprezentować wykonane zadanie,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zdjęcia przedstawiające różne uszkodzenia części rozjazdowych,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj przyczyny konieczności wymiany złączek torowych.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący zasad kwalifikacji do napraw materiałów

rozjazdowych,

2) wypisać złączki torowe które muszą być wymienione i podać przyczyny wymiany,
3) zaprezentować wykonane zadanie,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

zdjęcia przedstawiające różne uszkodzenia złączek torowych

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj rodzaje napraw i podaj zakresy robót.

Wskazówki do realizacji

Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący zasad kwalifikacji do napraw materiałów

rozjazdowych,

2) wypisać rodzaje napraw i podać zakresy robót odnoszące się do nich,
3) zaprezentować wykonane zadanie,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zdjęcia przedstawiające różne rodzaje robót,

instrukcja Id-4,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Wykonanie naprawy

rozjazdów kolejowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 12, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego oraz rozwiązanie
3 zadań z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz
rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. b, 10. c, 11. c,
12. b, 13. b, 14. a, 15. a, 16. c, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić funkcję rozjazdów kolejowych

A

P

a

2

Określić oznaczenia symboli szyn

B

P

a

3

Scharakteryzować promień rozjazdu
kolejowego

B

P

b

4

Określić oznaczenia rozjazdów

A

P

b

5

Rozpoznać rodzaje rozjazdów kolejowych

B

P

a

6

Rozpoznać elementy toru kolejowego

B

P

c

7

Określić kierunek rozjazdu

B

P

d

8

Wybrać instrukcję do utrzymania
rozjazdów

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9

Rozróżnić rodzaje pojazdów kolejowych

B

P

b

10

Określić rodzaje torów kolejowych

B

P

c

11

Rozróżnić metody montażu rozjazdów

B

P

c

12

Określić kolejność prac montażowych

C

PP

b

13

Scharakteryzować złącza szynowe

B

P

b

14

Rozpoznać stosowane maszyny
montażowe

A

P

a

15

Określić przeznaczenie instrukcji
kolejowych

A

P

a

16

Wybrać instrukcję określającą rodzaj prac
kolejowych.

B

P

c

17

Scharakteryzować trwałość materiałów
kolejowych

C

PP

b

18

Określić terminy odbiorów robót
montażowych

C

PP

b

19

Wypełnić dokumentację po odbiorze robót
montażowych

C

PP

b

20

Rozpoznać stosowane maszyny
montażowe

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami

punktowania.

4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnieć uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Rozjazdy kolejowe są stosowane do

a) przejeżdżania taboru z jednego toru na drugi.
b) obracania wagonów.
c) napraw taboru.
d) załadunku materiałów.

2. Symbol typu szyny określa

a) przybliżoną masę.
b) szerokość stopki.
c) wysokość szyny.
d) wytwórcę.

3. Promień rozjazdu to

a) promień przejścia toru zwrotnego w tor boczny.
b) promień przejścia toru zasadniczego w tor zwrotny.
c) długość rozjazdu.
d) tangens kąta zawartego między osią toru zasadniczego i osią toru zwrotnego.

4. Oznaczenie Rz określa

a) rozjazd łukowy jednostronny.
b) rozjazd zwyczajny.
c) rozjazd krzyżowy.
d) skrzyżowanie torów.

5. Na rysunku przedstawiono

a) rozjazd łukowy jednostronny.
b) rozjazd zwyczajny.
c) rozjazd krzyżowy.
d) skrzyżowanie torów.

6. Skrzyżowanie torów to

a) odmiana obrotnicy.
b) odmiana rozjazdu zwyczajnego.
c) przecięcie się dwóch torów na jednym poziomie bez urządzeń do przejścia taboru

kolejowego z jednego toru na drugi.

d) przecięcie się dwóch torów na różnych poziomach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

7. Kierunek rozjazdu to

a) kierunku odchylenia toru zasadniczego.
b) miejsce położenia rozjazdu w torze głównym.
c) wielkość odchylenia toru zwrotnego.
d) kierunku odchylenia toru zwrotnego.

8. Przepisy utrzymania rozjazdów znajdują się w instrukcji

a) Id –1.
b) Id –4.
c) Id –8.
d) Ir –1.

9. Pojęcie pojazd kolejowy oznacza

a) pojazd szynowy.
b) pojazd dostosowany do poruszania się na własnych kołach po torach kolejowych.
c) drezyna.
d) pociąg.


10. Tory główne zasadnicze to tory

a) tory stacyjne przystosowane do jazd pociągowych.
b) tory zelektryfikowane.
c) tory główne na stacjach będące przedłużeniem torów szlakowych.
d) tory głównych szlaków kolejowych.

11. Montaż z wykonywaniem zasadniczych czynności montażowych w miejscu wbudowania

rozjazdu lub w pobliżu tego miejsca to
a) montaż bazowy.
b) montaż bazowo-terenowy.
c) montaż terenowy.
d) montaż mieszany.

12. Montaż rozjazdu krzyżowego rozpoczynamy od

a) kierownic.
b) krzyżownic podwójnych.
c) szyn łączących.
d) wewnętrznych półzwrotnic.

13. W rozjeździe odmiany spawanej złącza szynowe są

a) połączone łubkami i ściągnięte śrubami.
b) powinny mieć luzy 14±1 mm w rozjazdach typu UIC60; 12 ±1 mm typu S49.
c) połączone tymczasowo.
d) połączone łubkami i ściągnięte dwoma śrubami.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

14. Przedstawiona na zdjęciu maszyna to

a) żuraw EDK 300.
b) wagon samowyładowczy.
c) lokomotywa.
d) oczyszczarka OT-400.

15. Instrukcja „Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych” to

a) Id –1.
b) Id –4.
c) Id –8.
d) Ir –1.

16. Przy odbiorze rozjazdu należy sprawdzić parametry określone w instrukcji Id-1 podane

a) w załączniku Nr1.
b) w załączniku Nr13.
c) w załączniku Nr15.
d) w załączniku Nr48.


17. Średnia żywotność podrozjazdnic z drewna twardego wynosi

a) ~15 lat.
b) ~25 lat.
c) ~35 lat.
a) ~45 lat.


18. Odbioru ostatecznego zabudowanego rozjazdu dokonujemy po

a) zakończeniu robót i otwarciu dla ruchu taboru.
b) upływie dwóch tygodni od odbioru eksploatacyjnego, wykonaniu stabilizacji

mechanicznej lub po przeniesieniu obciążenia co najmniej 0,6 Tg.

c) miesiącu bezawaryjnej eksploatacji.
d) zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia wszystkich robót.

19. Pomiary wykonane w trakcie odbioru ostatecznego rozjazdu wpisujemy

a) do książki D 830.
b) do arkusza badania technicznego rozjazdów.
c) wykonujemy oddzielny protokół.
d) na rysunku rozjazdu.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

20. Przedstawiona na zdjęciu maszyna to

a) żuraw EDK 300.
b) wagon samowyładowczy.
c) podbijarka rozjazdowa.
d) oczyszczarka OT-400.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonanie naprawy
rozjazdów kolejowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 1, 2, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, oraz
rozwiązanie 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, oraz
rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. c, 4. c, 5. a, 6. d, 7. c, 8. c, 9. c, 10. b, 11. c,
12. a, 13. a, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać rodzaje rozjazdów
kolejowych

C

PP

c

2

Rozpoznać rodzaje rozjazdów
kolejowych

C

PP

c

3

Określić ilość części skrzyżowań
torowych

B

P

c

4

Rozpoznać części rozjazdów

B

P

c

5

Zinterpretować oznaczenia
stosowane na schematach

C

P

a

6

Określić funkcję oględzin torów

B

P

d

7

Określić zużycie iglic

B

P

c

8

Określić funkcje decyzyjne
pracowników utrzymania kolei

B

P

c

9

Określić termin odbioru robót

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

10

Wybrać instrukcję do utrzymania
rozjazdu

A

P

b

11

Rozróżnić metody montażu
rozjazdów

B

P

c

12

Rozpoznać stosowane maszyny

A

P

a

13

Wybrać instrukcję określającą
rodzaj prac kolejowych

B

P

a

14

Rozpoznać stosowane maszyny

A

P

a

15

Określić trwałość materiałów

B

P

c

16

Określić termin odbioru robót

B

P

b

17

Rozpoznać roboty przy torach
kolejowych

C

P

c

18

Rozpoznać części rozjazdowe

C

PP

c

19

Wybrać urządzenie pomiarowe do
pomiarów rozjazdu

B

P

a

20

Wybrać maszyny do wykonywania
określonych prac

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami

punktowania.

4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnieć uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Przedstawiony na zdjęciu obiekt to

a) rozjazd zwyczajny prawy.
b) rozjazd krzyżowy pojedynczy.
c) rozjazd zwyczajny lewy.
d) skrzyżowanie o małym skosie.


2. Przedstawiony na zdjęciu obiekt to

a) rozjazd zwyczajny prawy.
b) rozjazd podwójny symetryczny.
c) rozjazd krzyżowy podwójny.
d) skrzyżowanie o małym skosie.

3. W skrzyżowaniu torowym znajduje się następująca ilość iglic

a) dwie.
b) cztery.
c) żadnej.
d) sześć.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

4. Przedstawiony na zdjęciu element to

a) iglica.
b) półzwrotnica łukowa.
c) krzyżownica.
d) kierownica.

5. Zapis Rz UIC60 – 300 – 1:9 oznacza rozjazd

a) zwyczajny UIC 60 o promieniu R 300 i skosie 1:9
b) zwyczajny lewy
c) zwyczajny UIC 60 o promieniu R 190 i skosie 300
d) łukowy UIC 60 o promieniu R 300 i skosie 1:9


6. Oględziny to

a) objazd torów.
b) szczegółowy przegląd.
c) badanie techniczne.
d) sprawdzanie wizualne widocznych elementów nawierzchni.


7. Dopuszczalne pionowe zużycie iglic w torach głównych linii magistralnych i I-rzędnych

wynosi
a) 0.8 mm.
b) 1.5 mm.
c) 8.0 mm.
d) 22 mm.

8. Decyzję o wymianie rozjazdu podejmuje

a) toromistrz.
b) inspektor diagnosta.
c) dyrektor Zakładu Linii Kolejowych.
d) naczelnik Sekcji Eksploatacji.


9. Odbioru eksploatacyjnego dokonujemy

a) po zrealizowaniu poszczególnych faz robót w trakcie remontu.
b) komisyjnie po upływie dwóch tygodni od przekazania do eksploatacji rozjazdu.
c) przed otwarciem rozjazdu dla ruchu z ograniczoną prędkością.
d) po skończeniu robót.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

10. Przepisy o utrzymaniu rozjazdów znajdują się w instrukcji

a) Id –1.
b) Id –4.
c) Id –8.
d) Ir –1.


11. Montaż z wykonywaniem zasadniczych czynności montażowych w miejscu wbudowania

rozjazdu lub w pobliżu tego miejsca to
a) montaż bazowy.
b) montaż bazowo-terenowy.
c) montaż terenowy.
d) montaż mieszany.


12. Przedstawiona na zdjęciu maszyna to

a) żuraw EDK 300.
b) wagon samowyładowczy.
c) lokomotywa.
d) oczyszczarka OT-400.


13. Instrukcja „Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych” to

a) Id –1.
b) Id –4.
c) Id –8.
d) Ir –1.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

14. Na zdjęciu przedstawiono maszynę

a) podbijarkę rozjazdową.
b) żuraw EDK 300.
c) lokomotywę manewrową.
d) drezynę.

15. Średnia żywotność podrozjazdnic z drewna twardego wynosi

a) ~15 lat.
b) ~25 lat.
c) ~30 lat.
d) ~45 lat.

16. Odbioru ostatecznego zabudowanego rozjazdu dokonujemy po

a) zakończeniu robót i otwarciu dla ruchu taboru.
b) upływie dwóch tygodni od odbioru eksploatacyjnego, wykonaniu stabilizacji

mechanicznej lub po przeniesieniu obciążenia co najmniej 0,6 Tg.

c) miesiącu bezawaryjnej eksploatacji.
d) zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia wszystkich robót.


17. Przedstawiony na zdjęciu proces to

a) przewożenie części stalowych.
b) zbieranie wybudowanych części.
c) wyładunek tłucznia z wagonów samowyładowczych.
d) podbijanie rozjazdu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

18. Na przedstawionym zdjęciu żuraw unosi

a) blok szyn łączących.
b) blok krzyżownicy.
c) blok zwrotnicy.
d) przęsło torowe.

19. Pomiaru szerokości w rozjeździe dokonuje się

a) toromierzem.
b) taśmą mierniczą.
c) metrówką.
d) szczelinomierzem.

20. Do podbijania rozjazdów na podrozjazdnicach betonowych służy

a) podbijarka Unimat.
b) podbijarka rozjazdowa.
c) podbijaki ręczne.
d) PLM.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA


1. Id-1 (D-1) Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych Warszawa

2005

2. Gola P. ,Witek W.: Katalog Rozjazdy kolejowe normalnotorowe. Wema 1976
3. Bałuch H., Czubaczyński J., Pelc S: Montaż i wymiana rozjazdów.WKiŁ 1975
4. Zamięcki H.: Budowa i utrzymanie dróg kolejowych. Tom I WKŁ 1978
5. Id-4 (D-6) Instrukcja o oględzinach, badaniach technicznych i utrzymaniu rozjazdów

Warszawa 2005

6. Id-8 (D-6) Instrukcja o oględzinach, badaniach technicznych i utrzymaniu rozjazdów

Warszawa 2005

7. Materiały reklamowe PNI zamieszczone na stronie http://pni.net.pl
8. www.il.pw.cdu.pl
9. www.transportszynowy.ndl.pl

Literatura uzupełniająca

Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 10.09.1998 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich
usytuowanie. Dz.U.RP nr 151 z 15.12.1998 r

