0 37 czerwiecid 1809

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 37

grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Morza i oceany

I.

Cele

Zapoznanie z wybranym ekosystemem i jego mieszkańcami.

Rozwijanie zainteresowań dzieci.

Doskonalenie orientacji na kartce papieru w kratkę.

Doskonalenie orientacji w przestrzeni.

Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 14.1 „Dziecko potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu:

narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki”.

II.

Środki dydaktyczne



globus



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Rekin”



CD2 audio ABC



Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5



Karty „razem w przedszkolu” cz.5

III.

Przebieg zajęć

1.

Rozmowa na temat ilustracji – Karty cz.5, str.20

Dzieci siedzą przy stolikach, przed sobą mają Karty cz.5. Opowiadają, co widzą na
obrazku. Nauczycielka opowiada, że większa część kuli ziemskiej to oceany
i morza. Tam żyje wiele ciekawych zwierząt wodnych i egzotycznych roślin.
Wspólne oglądanie globusa.

Dzieci rozpoznają na ilustracji nazwy zwierząt, czytają i przyklejają odpowiednie
nalepki. Nazywają pływające kutry, statki i żaglowce.

background image

Elżbieta Bowdur

2

2.

Gra/plansza interaktywna „Rekin”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Ster statku

Rekin

Opis interaktywności

Gra „Rekin” polegająca na zapoznaniu z wybranym ekosystemem i jego
mieszkańcami.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi
wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło rekina.

Następnie wybierane kolejno dzieci układają puzzle, przeciągając rozsypane
elementy w odpowiednie miejsca.

Grę dzieci mogą powtórzyć, gdyż puzzle pokazują się w kolejności losowej.

3.

Zabawa ruchowa – Rybak i rybka – CD2 audio ABC

Dzieci stoją w kole trzymają się za ręce. Wewnątrz koła jedno dziecko jest rybką,
a na zewnątrz drugie dziecko rybakiem. Rybka trzyma kolorową chustkę i tańczy
w rytmie piosenki „Hej, lato, lato, lato”.
Gdy piosenka milknie, rybak przedostaje się do środka i stara się złapać rybkę
(podobnie jak w znanej zabawie „Uciekaj myszko do dziury”).

Jeśli rybak złapie rybkę, dzieci wybierają następną parę do zabawy. Jeśli rybak
nie złapie rybki, rybka dobiera drugą rybkę do środka.

4.

Rysowanie w kratkach ryby i statku– Wyprawka cz.5, str.15

Dzieci siadają do stolików i wykonują zadanie z Wyprawki. Rysują dokładnie
ołówkiem w kratkach rysunki wg wzoru.

5.

Podsumowanie zajęć

Dzieci słuchają piosenkę „Hej, lato, lato, lato”.

