ciesla 712[02] z2 06 n

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Alicja Korobczak





Wykonywanie montażu schodów drewnianych
712[02].Z2.06








Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Karbowiak
inż. Andrzej Dygas




Opracowanie redakcyjne:
inż. Alicja Korobczak




Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka




Korekta:












Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z2.06
„Wykonywanie montażu schodów drewnianych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu cieśla.













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Rodzaje schodów drewnianych

5.1.1. Ćwiczenia

11
11

5.2. Schody drabiniaste i podwieszane

5.2.1. Ćwiczenia

13
13

5.3. Schody ze stopniami wsuwanymi

5.3.1. Ćwiczenia

16
16

5.4. Schody ze stopniami osadzanymi w policzkach

5.4.1. Ćwiczenia

19
19

5.5. Schody ze stopniami nakładanymi

5.5.1. Ćwiczenia

21
21

5.6. Schody drewniane zabiegowe

5.6.1. Ćwiczenia

23
23

5.7. Spoczniki i poręcze

5.7.1. Ćwiczenia

26
26

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

29

7. Literatura

44

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Wykonywanie montażu schodów drewnianych” stanowi jeden

z elementów modułu 712[02].Z2. i jest zaznaczona w jego strukturze na zamieszczonym
schemacie na stronie 4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4









































Schemat układu jednostek modułowych

712[02].Z2 Montaż obiektów z elementów

prefabrykowanych

712[02].Z2.01 Dobieranie narzędzi, sprzętu i

maszyn do robót montażowych

712[02].Z2.02 Wykonywanie podstawowych

pomiarów w robotach budowlanych

712[02].Z2.09 Rozliczanie robót montażowych

712[02].Z2.03 Montowanie elementów ściennych

712[02].Z2.04 Montowanie drewnianych konstrukcji

dachowych

712[02].Z2.05 Wykonywanie montażu stropów i

stropodachów

712[02].Z2.06 Wykonywanie montażu schodów

drewnianych

712[02].Z2.07 Wykonywanie podłóg z gotowych

elementów drewnianych

712[02].Z2.08 Wykonywanie rusztowań do robót

montażowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

dobierać narzędzia, sprzęt i maszyny do robót montażowych,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,

montować elementy ścienne,

montować drewniane konstrukcje dachowe,

wykonywać montaż stropów i stropodachów,

czytać rysunki konstrukcyjne,

czytać rysunki robocze,

stosować zasady bhp przy wykonywaniu robót montażowych,

przygotować stanowisko pracy montażysty,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

scharakteryzować schody drewniane,

dobrać materiały do montażu schodów,

dobrać narzędzia i sprzęt montażowy,

zmontować schody drabiniaste drewniane,

zmontować schody składane drewniane,

zmontować schody wsuwane,

zmontować schody ze stopniami osadzanymi w policzkach,

zmontować schody ze stopniami nakładanymi,

zmontować schody zabiegowe,

zmontować spoczniki,

zmontować słupki i poręcze schodowe,

wykonać montaż schodów zgodnie z zasadami bhp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

...........................................................................

Modułowy program nauczania:

Cieśla 712[02]

Moduł:

Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych
712[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie

montażu

schodów

drewnianych

712[02].Z2.06

Temat: Rodzaje schodów drewnianych.

Cel ogólny: Rozpoznawanie różnych typów schodów wykonywanych z drewna.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wskazać miejsca stosowania schodów drewnianych,

dokonać podziału schodów drewnianych,

określić kąt nachylenia schodów drabiniastych,

zdefiniować schody podwieszane,

rozróżnić typ schodów na podstawie belki policzkowej,

wyjaśnić pojęcie „schody siodłowe”,

zdefiniować schody zabiegowe,

wymienić części składowe schodów.


Metody nauczania:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów

praca w grupach 4÷5 osobowych.


Czas: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

film poglądowy ilustrujący różne typy schodów drewnianych,

plansze z podziałem schodów na części i ich nazwami (na oddzielnych kartkach),

rysunki robocze różnych typów schodów,

części składowe różnych typów schodów w podziałce 1:10 do samodzielnego zestawienia,

modele różnych typów schodów.


Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy.
4. Realizacja tematu:

cała grupa uczniów ogląda film prezentujący różne typy schodów drewnianych.
W trakcie projekcji filmu są wymieniane nazwy schodów, najczęściej stosowane miejsca
występowania poszczególnych typów schodów, cechy charakterystyczne schodów, oraz
poszczególne elementy jakie występują w danym typie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

po projekcji poszczególne grupy uczniów otrzymują planszę jednego typu schodów
z podziałem na części. Na oddzielnych kartkach samoprzylepnych wypisane są nazwy
tych części. Zadaniem uczniów jest rozpoznanie części składowych schodów,
umieszczenie ich w odpowiednich miejscach planszy, i na tej podstawie określenie typu
schodów. Nazwę schodów uczniowie wpisują na kartce i umieszczają na planszy,

z zestawu rysunków roboczych uczniowie wybierają rysunek odpowiadający schodom,
których nazwę wpisali na planszy,

na podstawie rysunku roboczego wybierają elementy składowe schodów wykonane jako
modele w podziałce 1:10,

z wybranych elementów zestawiają model schodów, które przedstawia rysunek roboczy,

sprawdzają, czy wszystkie elementy do siebie pasują i czy wygląd schodów jest zgodny
z modelem schodów o tej samej nazwie,

na podstawie nazwy schodów uczniowie określają zastosowanie schodów i miejsca,
w których najczęściej schody te są montowane.

5. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany uczeń z grupy prezentuje wykonany model schodów,

podaje nazwę typu schodów, porównuje z planszą podstawową i opisami na planszy, oraz
z rysunkiem roboczym. Dzieli się spostrzeżeniami na temat punktów ćwiczenia, które
sprawiały najwięcej trudności.

6. Nauczyciel ocenia prawidłowość wykonanego ćwiczenia i czas poświęcony na jego

wykonanie.

7. Uczniowie innych grup wspólnie dokonują oceny wykonanej pracy.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Poszukaj w dowolnym czasopiśmie (najlepiej fachowym) zdjęcie schodów drewnianych,

wytnij naklej na białym arkuszu A–4, podpisz zdjęcie nazwą schodów oraz wymień elementy
składowe widoczne na zdjęciu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

...........................................................................

Modułowy program nauczania:

Cieśla 712[02]

Moduł:

Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych
712[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie

montażu

schodów

drewnianych

712[02].Z2.06

Temat: Schody ze stopniami wsuwanymi.

Cel ogólny: Wykonywanie montażu stopni w belkach policzkowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

czytać rysunki robocze schodów,

nazwać typ schodów ze stopniami wsuwanymi,

określić części składowe występujące w tym typie schodów,

dobrać materiały do wykonania montażu na podstawie rysunku roboczego,

dobrać niezbędne narzędzia i materiały pomocnicze,

sprawdzić wymiary poszczególnych elementów,

ustalić kierunek wsuwania stopni,

określić kolejność wykonywanych czynności,

połączyć poszczególne elementy,

sprawdzić stabilność i sztywność biegu schodowego,

zachować warunki bezpiecznej pracy.


Metody nauczania:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów

praca w grupach 4÷5 osobowych.


Czas: 120 minut

Środki dydaktyczne:

rysunki robocze schodów ze stopniami wsuwanymi,

belki policzkowe schodów z wykonanymi wyżłobieniami,

deski podnóżka z wyciętymi gniazdami,

deski przednóżka z ukształtowanym wpustem,

młotek,

pobijak,

wiertarka,

komplet wierteł,

wkrętarka,

wkręty do drewna,

miara drewniana składana długości 1 m.


Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

3. Zorganizowanie stanowiska pracy.
4. Realizacja tematu:

uczniowie otrzymują rysunki robocze do zapoznania się z typem schodów (kierunkiem
wsuwania stopni),

na podstawie rysunków roboczych pobierają z zestawu belki policzkowe odpowiadające
kierunkiem wsuwania stopni, schodom przedstawionym na rysunkach,

przy pomocy miary drewnianej składanej sprawdzają długość i wysokość nacięć w belce
policzkowej na podnóżki i przednóżki,

z przygotowanego zestawu pobierają odpowiednie deski na podnóżki,

na podstawie kształtu i wymiarów gniazda w spodniej części podnóżka dobierają deski na
przednóżek z odpowiednimi wpustami,

wykonują montaż podnóżków i przednóżków w belkach policzkowych zwracając uwagę
na miejsce rozpoczynania montażu, kierunek montażu i kolejność wykonywanych
czynności,

przy pomocy wkrętów do drewna łączą przednóżek z podnóżkiem i belką policzkową,

sprawdzają stabilność i sztywność połączeń oraz równoległość belek policzkowych.

5. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany uczeń z grupy prezentuje wykonany bieg schodowy,

porównuje z rysunkiem roboczym. Dzieli się spostrzeżeniami na temat punktów
ćwiczenia, które sprawiały najwięcej trudności.

6. Nauczyciel ocenia prawidłowość wykonanego ćwiczenia i czas poświęcony na jego

wykonanie.

7. Uczniowie innych grup wspólnie dokonują oceny wykonanej pracy.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Opisz kolejność wykonywania czynności dla schodów ze stopniami wsuwanymi od góry

i stopniami wsuwanymi od dołu. Porównaj te dwa sposoby i napisz, który z nich wydaje Ci
się łatwiejszy, a który trudniejszy w wykonaniu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Rodzaje schodów drewnianych


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj na planszy typy schodów drewnianych. Wskaż i opisz na kartkach ich

elementy składowe. Kartki umieść na planszy w odpowiednim miejscu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) pobrać planszę ilustrującą różne typy schodów drewnianych,
2) przygotować kartki samoprzylepne,
3) przygotować przybory do pisania,
4) rozpoznać typy schodów na planszy,
5) wpisać nazwy schodów na kartce samoprzylepnej,
6) umieścić kartkę w górnej części planszy,
7) rozpoznać poszczególne elementy schodów drewnianych,
8) wypisać ich nazwy na kartkach samoprzylepnych,
9) umieścić kartki w odpowiednich miejscach planszy,
10) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze z różnymi typami schodów drewnianych,

kartki samoprzylepne,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Z przygotowanego zestawu wybierz nazwy elementów składowych schodów

drewnianych do wskazanego modelu schodów. Umieść kartki z nazwą elementu
w odpowiednim miejscu modelu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć wskazany przez nauczyciela model schodów,
2) rozpoznać typ schodów,
3) wybrać zestaw nazw elementów odpowiadający typowi schodów,
4) przyporządkować nazwy elementów na modelu,
5) przymocować kartki z nazwą elementu w miejscu im właściwym,
6) sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,
7) zaprezentować efekty pracy,
8) dokonać oceny wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

modele różnych typów schodów,

zestawy nazw elementów właściwych dla każdego typu schodów,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj i opisz sposób wsuwania stopni schodów policzkowych na podstawie

wyżłobień w belce policzkowej. Opisz kolejność montowania poszczególnych elementów.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć wskazaną przez nauczyciela belkę policzkową,
2) ustawić ją zgodnie z kierunkiem biegu schodowego,
3) określić miejsca wyżłobień na stopnie,
4) określić kolejność wsuwania stopni,
5) opisać na kartce typ schodów i sposób mocowania stopni,
6) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

modele belek policzkowych z różnymi wyżłobieniami pod stopnie,

kartki,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Schody drabiniaste i podwieszane

5.2.2. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj, na podstawie rysunku roboczego, połączenie belki policzkowej schodów

drabiniastych z belką spocznikową.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się szczegółowo z rysunkiem roboczym,
3) przygotować belkę policzkową,
4) wykonać w części czołowej belki zaciosy,
5) przygotować belkę spocznikową,
6) wykonać wręby w belce spocznikowej,
7) połączyć elementy,
8) sprawdzić przyleganie elementów,
9) zaprezentować wykonaną pracę,
10) dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunki robocze schodów drabiniastych,

bale sosnowe różnych szerokości i grubości,

belki sosnowe różnych wymiarów,

miara składana drewniana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek stolarski,

kątownik stolarski,

siekiera,

dłuta różnej szerokości i kształtów,

wybierak do złączy,

strug,

piła ręczna,

młotek,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Wykonaj na modelu połączenie belek policzkowych schodów drabiniastych z deskami

stopnic zamocowanymi na jaskółczy ogon.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać z zestawu 2 modele belki policzkowej z wyżłobieniami odpowiednimi do

połączenia na jaskółczy ogon,

3) wybrać z zestawu 5 elementów modeli stopnic z nacięciami na jaskółczy ogon,
4) sprawdzić wysokość wyżłobień w belkach policzkowych,
5) porównać z grubością stopnicy,
6) obsadzić stopnice w belce policzkowej,
7) nasadzić na stopnice drugą belkę policzkową,
8) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny wykonanej pracy,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

modele belek policzkowych z różnymi wyżłobieniami na deski stopnicowe,

modele desek stopnicowych z różnymi nacięciami czołowymi,

miara drewniana składana długości 1 m,

młotek,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj podwieszenie schodów drewnianych składanych do konstrukcji wyłazu

stropowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) przygotować zestaw niezbędnych narzędzi,
3) przygotować zestaw materiałów pomocniczych,
4) narysować na klapie wyłazu miejsce połączenia belek policzkowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5) nawiercić otwory w oznaczonych miejscach,
6) połączyć na wkręty belki policzkowe schodów składanych z klapą wyłazu ,
7) sprawdzić prawidłowość wykonania połączenia,
8) zaprezentować wykonaną pracę,
9) dokonać oceny ćwiczenia,
10) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

Środki dydaktyczne:

schody drewniane składane wykonane z desek policzkowych i desek stopni,

konstrukcja wyłazu stropowego z klapą zamykającą,

łączniki,

śruby,

miara drewniana składana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek stolarski,

kątownik stolarski,

poziomnica,

wkrętarka,

wiertarka,

komplet wierteł,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Schody ze stopniami wsuwanymi

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj połączenie belek policzkowych schodów z dwoma kolejnymi stopniami

wsuwanymi od dołu. Połączenie podnóżka z przednóżkiem wykonaj na czop prosty.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) przygotować zestaw niezbędnych narzędzi,
3) wybrać 2 sztuki podnóżków z gniazdem na czop prosty,
4) wybrać 2 sztuki przednóżków o wymiarach odpowiednich do gniazda w podnóżkach,
5) wykonać wyżłobienia w belce policzkowej odpowiednie do wymiarów podnóżka

i przednóżka,

6) wsunąć podnóżek w wyżłobienia poziome rozpoczynając od góry policzka,
7) wsunąć przednóżek w wyżłobienia pionowe obsadzając w gnieździe podnóżka,
8) powtórzyć czynności z drugim kompletem elementów stopnia,
9) połączyć podnóżki z przednóżkami od dołu na gwoździe,
10) sprawdzić sztywność połączenia,
11) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia,
12) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

bale sosnowe różnych grubości i długości,

gotowe elementy przednóżków różnej grubości i szerokości (do wyboru),

gotowe elementy podnóżków różnej grubości i szerokości (do wyboru),

ołówek stolarski,

kątownik stolarski,

dłuta różnej szerokości,

wybierak do złączy,

młotek,

gwoździe,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie belek policzkowych ze stopniami wsuwanymi od góry, z gotowych

elementów modelu wykonanych w podziałce 1:2.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) pobrać niezbędne do pracy narzędzia,
3) wybrać z zestawu modele belek policzkowych z wyżłobieniami od góry,
4) wybrać z zestawu modele przednóżków i podnóżków odpowiadające wyżłobieniom

w belce policzkowej,

5) sprawdzić zgodność ilości elementów z ilością wyżłobień,
6) wsunąć element pierwszego przednóżka w wyżłobienie pionowe rozpoczynając od dołu

belki policzkowej,

7) wsunąć element podnóżka w wyżłobienie poziome nad pierwszym przednóżkiem,
8) powtórzyć czynności z pozostałymi elementami stopni zachowując kolejność,
9) wykonać połączenie podnóżków z przednóżkami na wkręty,
10) sprawdzić sztywność schodów,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny wykonanej pracy,
13) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

modele różnych typów schodów do samodzielnego montażu wykonane w podziałce 1:2,

rysunki robocze schodów,

plansze prezentujące różne typy schodów,

miara składana drewniana długości 1 m,

pobijak,

wiertarka,

wkręty do drewna,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Rozpoznaj sposób osadzania podnóżków i przednóżków w belce policzkowej schodów

z wyżłobieniami. Opisz kolejność czynności na podstawie prezentowanego filmu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film prezentujący wykonanie elementów i montaż schodów policzkowych,
2) rozpoznać poszczególne elementy schodów,
3) rozpoznać metodę osadzania elementów stopni w belkach policzkowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

4) wypisać na kartce wszystkie części składowe schodów,
5) opisać kolejność czynności wykonywanych na prezentowanym filmie,
6) wskazać zastosowane narzędzia i materiały pomocnicze,
7) zwrócić uwagę na zastosowane warunki bezpieczeństwa pracy,
8) zaprezentować wyniki pracy,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film instruktażowy prezentujący wykonanie elementów i montaż schodów policzkowych,

kartki do pisania,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Schody ze stopniami osadzanymi w policzkach

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj połączenie jednej belki policzkowej ze stopniami osadzanymi i połączenie

elementów stopni między sobą.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) wybrać odpowiedni zestaw narzędzi,
3) wybrać potrzebne materiały pomocnicze,
4) wybrać belkę policzkową z odpowiednimi wyżłobieniami,
5) zmierzyć szerokość i grubość wyżłobień,
6) dobrać odpowiednie elementy stopni do rozmiarów wyżłobień,
7) sprawdzić, czy stopnice mają gniazdo odpowiadające grubości podstopnicy,
8) osadzić stopnice i podstopnice w belce policzkowej,
9) sprawdzić i wyregulować osadzenie elementów stopni,
10) połączyć stopnice z podstopnicami na wkręty,
11) dokonać oceny wykonanej pracy,
12) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

belki policzkowe z wyżłobieniami,

gotowe elementy stopnic i podstopnic,

rysunki robocze schodów,

młotek,

wiertarka,

wkręty do drewna,

pobijak,

miara składana drewniana długości 1 m,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie drugiej belki policzkowej schodów z elementami stopni osadzonymi

w pierwszej belce policzkowej i połącz policzki ściągami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) wybrać odpowiedni zestaw narzędzi,
3) wybrać potrzebne materiały pomocnicze,
4) wybrać belkę policzkową z wyżłobieniami pasującymi do elementów stopni,
5) sprawdzić prawidłowość osadzenia stopni w pierwszej belce,
6) nasunąć belkę policzkową na wystające stopnie,
7) dobić belkę policzkową pobijakiem,
8) zamocować ściągi,
9) dokręcić śruby ściągów,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanej pracy,
12) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

belki policzkowe z wyżłobieniami,

gotowy zestaw belki policzkowej z osadzonymi stopniami,

rysunki robocze schodów,

młotek,

pobijak,

ściągi stalowe śrubowe,

klucze do skręcania ściągów,

miara składana drewniana długości 1 m,

wiertarka,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5. Schody ze stopniami nakładanymi

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wybierz ze składu belki policzkowe i elementy stopni do montażu schodów siodłowych.

Wykonaj montaż tych schodów posługując się planszą przedstawiająca schody siodłowe.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z planszą przedstawiającą schody siodłowe,
3) wybrać ze składu belki policzkowe i elementy stopni,
4) pobrać niezbędne do pracy narzędzia,
5) pobrać niezbędne do montażu materiały pomocnicze,
6) zmontować z wybranych elementów schody,
7) połączyć elementy schodów przy pomocy wkrętów,
8) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny wykonanej pracy,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansza przedstawiająca schody siodłowe,

elementy schodów siodłowych,

młotek,

pobijak,

wkrętarka,

wkręty do drewna,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Opisz, na podstawie filmu instruktażowego kolejność czynności przy montażu schodów

siodłowych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film instruktażowy,
2) rozpoznać wszystkie elementy składowe schodów,
3) rozpoznać używane w trakcie montażu schodów narzędzia,
4) rozpoznać i zapamiętać materiały dodatkowe niezbędne w czasie montażu,
5) zwrócić uwagę na zachowanie warunków bezpieczeństwa,
6) wypisać na kartce kolejność czynności podczas montażu,
7) wypisać zastosowane w czasie montażu narzędzia,
8) wypisać warunki zachowania bezpieczeństwa w pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film instruktażowy ilustrujący montaż schodów siodłowych,

kartki do pisania,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj obsadzenie dwóch stopni biegu schodowego siodłowego na przyciętych

belkach policzkowych, dobierając odpowiednie do wycięć elementy podnóżka i przednóżka.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) pobrać niezbędne do pracy narzędzia,
3) przygotować belki policzkowe,
4) zmierzyć nacięcia na stopnie,
5) dobrać odpowiednie do nacięć deski podnóżka i przednóżka,
6) nałożyć elementy stopni na wycięcia w belce policzkowej,
7) połączyć elementy stopni z belkami policzkowymi na wkręty,
8) sprawdzić prawidłowość wykonania,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenia,
10) dokonać oceny wykonanej pracy,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Środki dydaktyczne:

belki policzkowe z nacięciami,

gotowe elementy stopnic i podstopnic,

rysunki robocze schodów,

młotek,

wiertarka,

wkręty do drewna,

pobijak,

miara składana drewniana długości 1 m,

ołówek stolarski,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.6. Schody drewniane zabiegowe

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj części składowe schodów zabiegowych, opisz je na kartkach i zaznacz na

przedstawionym modelu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z modelem schodów zabiegowych,
2) rozpoznać poszczególne części schodów,
3) wypisać nazwy tych elementów na oddzielnych samoprzylepnych kartkach,
4) przykleić kartki w odpowiednich miejscach modelu,
5) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) porównać wyniki z planszą przedstawiającą schody zabiegowe,
8) dokonać oceny wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

model schodów zabiegowych,

kartki samoprzylepne,

pisaki,

plansza z rysunkiem schodów zabiegowych i opisami,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Z przygotowanego materiału wykonaj montaż schodów zabiegowych. Ćwiczenie

wykonaj na podstawie rysunku roboczego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym schodów zabiegowych,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) pobrać niezbędne narzędzia i sprzęt,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

4) pobrać niezbędne materiały pomocnicze,
5) przygotować elementy składowe schodów,
6) pogrupować elementy zgodnie z przeznaczeniem,
7) wykonać montaż schodów,
8) połączyć elementy schodów wkrętami,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać oceny wykonanej pracy,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne

rysunki robocze schodów zabiegowych,

elementy schodów zabiegowych luzem,

młotek,

pobijak,

wkrętarka,

wkręty do drewna,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Opisz, na podstawie filmu instruktażowego, kolejność czynności przy montażu schodów

zabiegowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film instruktażowy,
2) rozpoznać wszystkie elementy składowe schodów,
3) rozpoznać używane w trakcie montażu schodów narzędzia,
4) rozpoznać i zapamiętać materiały dodatkowe niezbędne w czasie montażu,
5) wypisać na kartce kolejność czynności podczas montażu,
6) wypisać zastosowane w czasie montażu narzędzia,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film instruktażowy,

kartki do pisania,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.7. Spoczniki i poręcze

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj połączenie belki policzkowej z pierwszym stopniem biegu schodowego oraz

słupkiem balustrady.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) pobrać elementy schodów,
3) przygotować niezbędne narzędzia i sprzęt pomocniczy,
4) zapoznać się z rysunkiem roboczym schodów,
5) połączyć belkę policzkową z podwaliną zgodnie z nacięciami,
6) wstawić w gniazdo belki podwalinowej słupek balustrady,
7) połączyć ściągiem elementy,
8) sprawdzić poprawność i sztywność połączenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny wykonanej pracy,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunek roboczy schodów,

gotowe elementy schodów,

młotek,

wiertarka,

wiertła,

pobijak,

dłuta,

śruby,

klucze płaskie,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z rysunkiem roboczym połączenia krzywulca z belkami policzkowymi

i belką spocznikową schodów. Wykonaj połączenie. Skorzystaj z gotowych elementów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien

1) przygotować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z rysunkiem roboczym połączenia elementów,
3) wybrać z zestawu elementy konieczne do wykonania ćwiczenia,
4) sprawdzić, czy nacięcia w belkach odpowiadają nacięciom w krzywulcu,
5) wykonać połączenie poszczególnych elementów,
6) zamontować śrubę ściągającą,
7) dociągnąć elementy schodów,
8) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny wykonanej pracy,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunek roboczy schodów,

elementy schodów,

młotek,

wiertarka,

wiertła,

pobijak,

dłuta,

śruby,

klucze płaskie,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Opisz, na podstawie filmu instruktażowego, kolejność czynności przy montażu

balustrady schodowej schodów zabiegowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film instruktażowy,
2) rozpoznać wszystkie elementy balustrady schodowej,
3) rozpoznać narzędzia i sprzęt używany w trakcie montażu,
4) wypisać na kartce wszystkie elementy balustrady i kolejność ich montowania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film instruktażowy ilustrujący montaż balustrady schodowej schodów zabiegowych,

kartki do pisania,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie montażu
schodów drewnianych”

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1

÷

17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18

÷

23 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
b, 2. c, 3. b, 4. a, 5. a, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. c, 11. c,
12.
c, 13. c, 14. a, 15. a, 16. a, 17. c, 18. d, 19. d, 20. b, 21. b, 22. a, 23. b.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić miejsce stosowania schodów
drewnianych.

B

P

b

2.

Wskazać rodzaj drewna stosowanego na
konstrukcję schodów.

A

P

c

3.

Określić rodzaj drewna stosowanego na
stopnie schodowe.

A

P

b

4.

Rozpoznać rodzaj schodów przedstawionych
na rysunku.

A

P

a

5.

Zdefiniować przeznaczenie schodów
siodłowych.

C

P

a

6.

Wskazać typowy element schodów nie
występujący w schodach drabiniastych.

B

P

a

7.

Wskazać typowy element schodów nie
występujący w schodach zabiegowych.

B

P

c

8.

Rozpoznać rodzaj schodów przedstawionych
na rysunku.

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

9.

Określić rodzaj wyrobu drzewnego na belki
policzkowe.

C

P

d

10. Wybrać grubość materiału na stopnice.

B

P

c

11.

Rozpoznać sposób połączenia stopni z
policzkiem.

C

P

c

12.

Określić miejsce wykonywania żłobień na
stopnie schodów.

B

P

c

13.

Określić głębokość żłobień do osadzenia
stopni.

B

P

c

14.

Określić sposób osadzania stopnic schodów
siodłowych.

C

P

a

15. Zdefiniować pojęcie „spocznik”.

C

P

a

16. Wskazać miejsce oparcia belki policzkowej.

C

P

a

17 Wskazać sposób zamocowania tralki.

B

P

c

18.

Objaśnić rolę krzywulca w konstrukcji
schodów.

C

PP

d

19.

Nazwać elementy połączone z belką
podwalinową.

D

PP

d

20.

Wyjaśnić, od czego zależy szerokość belki
policzkowej.

D

PP

b

21. Wybrać zestaw narzędzi do montażu schodów.

C

PP

b

22.

Określić sposób połączenia podnóżka z
przednóżkiem.

C

PP

a

23.

Rozpoznać na podstawie rysunku sposób
montowania stopni w belce policzkowej.

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego, Natomiast

w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności,
gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań numerach od 18 do 23).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 1


CZĘŚĆ I

1. Schody drewniane stosuje się w budynkach

a) tylko jednokondygnacyjnych.
b) do dwóch kondygnacji.
c) do trzech kondygnacji.
d) wszystkich.


2. Na konstrukcję schodów stosuje się drewno

a) akacjowe.
b) topolowe.
c) sosnowe.
d) lipowe.


3. Na stopnie schodowe stosuje się

a) tarcicę nieobrzynaną.
b) deski dębowe.
c) sklejkę.
d) listwy

4. Rysunek przedstawia

a) schody drabiniaste.
b) schody zabiegowe.
c) schody siodłowe.
d) drabinę.

5. Schody siodłowe stosowane są jako schody

a) reprezentacyjne.
b) zewnętrzne.
c) podrzędne.
d) składane.


6. Schody drabiniaste nie posiadają

a) przednóżka.
b) podnóżka.
c) spocznika.
d) policzka.


7. W schodach zabiegowych nie występuje

a) przednóżek.
b) balustrada.
c) spocznik.
d) policzek

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

8. Rysunek przedstawia schody

a) drabiniaste.
b) zabiegowe.
c) siodłowe.
d) kręte.

9. Belki policzkowe wykonuje się z

a) okrąglaków.
b) kantówek.
c) listew.
d) bali.


10. Stopnice wykonuje się z desek o wymiarach

a) grubości 3,8 cm, szerokości 15 cm.
b) grubości 3,8 cm, szerokości 40 cm.
c) grubości 5,0 cm, szerokości 30 cm.
d) grubości 5,0 cm, szerokości 50 cm.


11. Połączenia elementów stopni z policzkami mogą być

a) przybijane gwoździami na przylgę.
b) mocowane na wkręty.
c) wsuwane w rowki.
d) przyklejane.


12. Wyżłobienia na stopnie umieszcza się w belce

a) podwalinowej.
b) spocznikowej.
c) policzkowej.
d) stropowej.


13. Głębokość wyżłobień powinna wynosić

a) 0,7 cm.
b) 1,1 cm.
c) 2,5 cm.
d) 4,5 cm.

14. Schody siodłowe mają stopnice

a) nakładane na wycięcia.
b) wycinane w płycie.
c) wsuwane w rowki.
d) przyklejane.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

15. Spocznikiem nazywamy

a) płaszczyznę poziomą między biegami schodów.
b) płaszczyznę pierwszego stopnia.
c) pierwszy słupek balustrady.
d) boczną belkę schodów.


16. Belki policzkowe opierają się na

a) belce spocznikowej.
b) podstopnicy.
c) krzywulcu.
d) tralce.


17. Tralka jest elementem zamontowanym w schodach

a) równolegle do biegu schodowego.
b) poziomo.
c) pionowo.
d) ukośnie.


CZĘŚĆ II

18. Krzywulec jest elementem schodów

a) rozpoczynającym balustradę.
b) wzmacniającym spocznik.
c) tworzącym balustradę.
d) łączącym policzki.


19. Belka podwalinowa łączy się z belką policzkową,:

a) belką spocznikową i słupkiem.
b) belką spocznikową i tralką.
c) słupkiem i przednóżkiem.
d) słupkiem i podnóżkiem.


20. Szerokość belki policzkowej zależy od

a) sposobu użytkowania schodów.
b) sposobu montażu stopni.
c) wysokości kondygnacji.
d) rodzaju materiału.


21. Do wykonania montażu schodów niezbędne są:

a) siekiera, piła, klej stolarski.
b) wiertarka, młotek, wkręty.
c) młotek, gwoździe, kołki.
d) siekiera, gwoździe, nity.


22. Podnóżek z przednóżkiem w schodach ze stopniami wsuwanymi łączymy na

a) gwoździe i wkręty.
b) czopy i wkręty.
c) ściągi i czopy.
d) wkręty i klej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

23. Rysunek przedstawia belkę policzkową schodów

a) ze stopniami nakładanymi.
b) ze stopniami osadzanymi.
c) drabiniastych.
d) siodłowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie montażu schodów drewnianych


Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie montażu
schodów drewnianych”

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1

÷

17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18

÷

23 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
d, 2. d, 3. c, 4. b, 5. b, 6. c, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. a,
12.
d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. a, 21. c, 22. c, 23. c.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić miejsce stosowania schodów
drewnianych.

B

P

d

2.

Określić rodzaj materiału nie stosowanego
w konstrukcjach schodów.

A

P

d

3. Określić rodzaj drewna na stopnie schodowe.

A

P

c

4.

Wskazać schody, w których nie występuje
przednóżek.

B

P

b

5.

Określić układ belek policzkowych w
schodach zabiegowych.

B

P

b

6.

Określić granice kąta pochylenia schodów
drabiniastych.

A

P

c

7.

Wybrać szerokość bali na policzki schodów
drabiniastych.

B

P

b

8.

Wskazać miejsce zamontowania schodów
podwieszanych.

B

P

c

9.

Wybrać zestaw narzędzi do wykonania
wyżłobień.

B

P

a

10.

Wskazać rodzaj materiału na stopnie schodów
siodłowych.

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

11.

Rozpoznać sposób połączenia stopnicy z
podstopnicą.

B

P

a

12. Nazwać elementy łączone stopnicami.

B

P

d

13.

Określić sposób montowania stopnic schodów
drabiniastych.

B

P

a

14. Wybrać grubość materiału na przednóżki.

A

P

b

15.

Wskazać miejsce zamontowania stopnic na
wysokości belki policzkowej.

B

P

a

16.

Określić szerokość belki policzkowej schodów
siodłowych.

B

P

b

17. Wybrać elementy tworzące balustradę.

A

P

d

18. Wskazać miejsce oparcia belki policzkowej.

C

PP

a

19. Zdefiniować pojęcie“ krzywulec”.

D

PP

d

20.

Wyjaśnić, od czego zależy szerokość belki
policzkowej.

C

PP

a

21.

Określić szerokość nienaruszonego pasa
drewna belki policzkowej schodów
siodłowych.

D

PP

c

22.

Wskazać miejsce oparcia stopni schodów
zabiegowych.

D

PP

c

23.

Wskazać miejsce oparcia belki policzkowej
w poziomie parteru.

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 23 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

Natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań
numerach od 18 do 23).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH II


1. Schody drabiniaste stosowane są jako

a) międzykondygnacyjne w części mieszkalnej.
b) zewnętrzne wejściowe do budynku.
c) reprezentacyjne.
d) strychowe.


2. Na konstrukcję schodów nie stosuje się drewna

a) świerkowego.
b) jodłowego.
c) sosnowego.
d) lipowego.


3. Na stopnie schodów siodłowych stosuje się

a) tarcicę nieobrzynaną świerkową.
b) listwy sosnowe.
c) deski bukowe.
d) bale lipowe.


4. Przednóżek nie występuje w schodach

a) ze stopniami wsuwanymi.
b) drabiniastych.
c) zabiegowych.
d) siodłowych.


5. W schodach zabiegowych belki policzkowe mają układ

a) równoległy i nierówny długością.
b) załamany i nierówny długością.
c) równoległy i równy długością.
d) załamany i równy długością.


6. Kąt nachylenia schodów drabiniastych do poziomu mieści się w granicach

a) 15º do 25º.
b) 25º do 45º.
c) 45º do 60º.
d) D 60º do 90º.


7. Na belki policzkowe schodów drabiniastych stosuje się bale o szerokości

a) do 19 cm.
b) 20 do 28 cm.
c) 29 do 40 cm.
d) powyżej 40 cm.


8. Schody drabiniaste podwieszane są zamontowane do

a) konstrukcji wyłazu dachowego.
b) klapy wyłazu strychowego.
c) belki spocznikowej stropu.
d) belki podwalinowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

9. Do wykonania wyżłobień w belkach policzkowych potrzebne są:

a) młotek, dłuta, wybierak.
b) młotek, strug, wybierak.
c) siekiera, młotek, piła.
d) siekiera, dłuta, strug.


10. Stopnie schodów siodłowych wykonuje się najczęściej z

a) listew sosnowych.
b) desek dębowych.
c) bali sosnowych.
d) bali lipowych.


11. Połączenie stopnicy z podstopnicą wykonuje się na

a) czopy i wkręty.
b) klej i gwoździe.
c) klej i przylgę.
d) czopy i klej.


12. Stopnice łączą

a) belkę policzkową z belką spocznikową.
b) belkę policzkową z belką podwalinową.
c) dwie belki podwalinowe.
d) dwie belki policzkowe.


13. Schody drabiniaste mają stopnice

a) łączone z belką policzkową na czop i gniazdo.
b) nakładane w wycięcia belki policzkowej.
c) wsuwane w rowek belki policzkowej.
d) przybite do belki policzkowej.


14. Przednóżki wykonuje się z

a) desek grubości 5÷ 6 cm.
b) desek grubości 2÷3 cm.
c) listew grubości 2,5 cm.
d) bali grubości 8 cm.


15. Schody ze stopniami osadzanymi mają stopnie w

a) środkowej części wysokości belki policzkowej.
b) górnej części wysokości belki policzkowej.
c) dolnej części wysokości belki policzkowej.
d) nacięciach belki policzkowej.


16. Belki policzkowe schodów siodłowych wykonuje się z bali o szerokości

a) 20

÷

28 cm.

b) 29

÷

37 cm.

c) 38

÷

50 cm.

d) powyżej 50 cm.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

17. Balustrada składa się z następujących elementów:

a) belki podwalinowej, słupków, poręczy.
b) belki podwalinowej, tralek, słupków.
c) tralek, poręczy, belki policzkowej.
d) tralek, słupków, poręczy.


CZĘŚĆ II

18. Belki policzkowe schodów dwubiegowych opierają się

a) jednym końcem na belce podwalinowej a drugim na belce spocznikowej.
b) jednym końcem na belce podwalinowej a drugim na ściągu stalowym.
c) jednym końcem na belce spocznikowej a drugim na tralce.
d) dwoma końcami na belkach podwalinowych.


19. Krzywulec jest to element schodów

A. rozpoczynający bieg schodowy.
B. rozpoczynający balustradę.
C. będący częścią balustrady.
D. łączący policzki.


20. Szerokość belki policzkowej zależy od:

a) rodzaju schodów i sposobu osadzania stopni.
b) rodzaju schodów i głębokości żłobienia.
c) grubości stopnic i głębokości żłobienia.
d) rodzaju drewna i głębokości żłobienia.


21. Nienaruszony pas drewna w belkach policzkowych schodów siodłowych powinien

wynosić
a) minimum 12 cm.
b) 12

÷

15 cm.

c) 15

÷

17 cm.

d) powyżej 17 cm.


22. Oparciem dla stopni schodów zabiegowych w części załamanej są:

a) belka policzkowa i belka spocznikowa
b) belka policzkowa i krzywulec.
c) belka policzkowa i słupek.
d) dwie belki policzkowe.


23. W poziomie parteru belki policzkowe opierają się na

a) podstopnicy.
b) krzywulcu.
c) podwalinie.
d) stopnicy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie montażu schodów drewnianych


Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

44

7. LITERATURA

1. Kuczyński A., Lenkiewicz W.:Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1988
2. Lenkiewicz W., Zdziarska –Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Mirski J.Z., Łącki K.: Budownictwo z technologią 1. WSiP, Warszawa 1994
4. Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 1992
5. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 3. WSiP, Warszawa 1994
6. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią 1. WSiP, Warszawa 1994
7. Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne tom 2/1. Arkady, Warszawa 1981

