10 Prowadzenie polityki kadrowe Nieznany (2)

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ




Krystyna Kielan




Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie
handlowym

341[03].Z3.01



Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom

2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Mirosława Gastoł
mgr Rita Majnusz

Opracowanie redakcyjne:
mgr Krystyna Kielan
mgr Maria Olejnik

Konsultacja:
dr Bożena Zając

Konsultacja:



Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[03].Z3.01

„Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik handlowiec 341[03].
















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Krajowy i europejski rynek pracy

12

5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Planowanie zatrudnienia w przedsiębiorstwie handlowym

13

5.2.1. Ćwiczenia 13

5.3. Zatrudnianie pracowników

15

5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Obowiązki pracowników i pracodawców związane ze stosunkiem pracy

18

5.4.1. Ćwiczenia 18

5.5. Świadczenia ze stosunku pracy przysługujące pracownikowi w okresie
zatrudnienia

21

5.5.1. Ćwiczenia 21
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów

23

7. Literatura

33







background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik handlowiec.

W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już

ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

− cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

− przykładowe scenariusze zajęć,
− przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecane metody nauczania –

uczenia oraz wykaz środków dydaktycznych,

− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego: test

wielokrotnego wyboru i test praktyczny.

Rozwiązanie testów umożliwia uczniowi sprawdzenie, w jakim stopniu opanował wiedzę

i umiejętności z zakresu jednostki modułowej

„Prowadzenie polityki kadrowej

w przedsiębiorstwie handlowym”.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod kształcenia. Formy organizacyjne pracy
uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy ucznia do pracy
zespołowej.
























background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4













Schemat układu jednostek modułowych

341[03].Z3

Zasoby ludzkie w przedsiębiorstwie handlowym

341[03].Z3.01

Prowadzenie polityki kadrowej

w przedsiębiorstwie handlowym

341[03].Z3.02

Zastosowanie programu komputerowego

kadrowo-płacowego

341[03].Z3.03

Prowadzenie korespondencji dotyczącej spraw

osobowych w języku obcym

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

− korzystać z różnych źródeł informacji,
− posługiwać się podstawowymi pojęciami prawnymi,
− ustalać elementy stosunku prawnego,
− charakteryzować źródła prawa,
− dostosować odpowiednią formę prawną do czynności prawnej,
− wyjaśniać mechanizm funkcjonowania rynku,
− charakteryzować podstawowe funkcje i zakres zarządzania,
− ustalać podatek dochodowy od osób fizycznych,
− obliczać wynagrodzenie pracowników,
− sporządzać listę płac,
− sporządzać deklaracje ZUS i podatkowe za pomocą programów komputerowych,
− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu handlu,
− scharakteryzować proces komunikacji interpersonalnej.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

− identyfikować przyczyny powstawania wolnych miejsc pracy na rynku pracy,
− korzystać z sieci EURES,
− korzystać z agencji zatrudnienia przy poszukiwaniu pracowników,
− zastosować przepisy kodeksu pracy i innych aktów prawnych dotyczących prawa pracy,
− przewidzieć skutki prawne czynności związanych z prowadzeniem polityki kadrowej,
− skompletować dokumenty składane przed rozpoczęciem pracy,
− skompletować akta osobowe,
− sporządzić pisma w sprawach pracowniczych,
− sporządzić umowę zlecenia i umowę o dzieło,
− opracować plan zatrudnienia i funduszu płac,
− ustalić składniki wynagrodzenia i potrącenia,
− wystawić i rozliczyć delegację służbową,
− sporządzić dokumenty związane ze zgłoszeniem i wyrejestrowaniem pracownika z ZUS,
− skompletować dokumentację pracownika w trakcie ubezpieczenia.
















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca: ………………………………………………………………..
Modułowy program nauczania: Technik handlowiec 341[03].
Moduł: Zasoby ludzkie w przedsiębiorstwie handlowym 341[03].Z3.
Jednostka modułowa: Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym

341[03].Z3.01

Temat: Rodzaje umów o pracę i ich charakterystyka.
Cel ogólny: Sporządzanie umów o pracę.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− wskazywać istotne elementy umowy o pracę,
− rozróżniać rodzaje umów o pracę,
− wskazywać cechy poszczególnych umów o pracę,
− interpretować skutki prawne zawarcia umowy o pracę określonego rodzaju,
− sporządzić umowę o pracę.
Metody nauczania – uczenia się:

− pogadanka, pokaz z objaśnieniem, dyskusja konferencyjna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca indywidualna, praca w grupach.

Czas: 2 godziny lekcyjne.
Środki dydaktyczne:

− komputer, Excel,
− rzutnik,
− foliogramy (załączniki): pojęcie umowy o pracę, elementy umowy o pracę, rodzaje

umów o pracę,

Kodeks pracy,
− literatura zgodnie z punktem 7 poradnika.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne.
2. Przedstawienie celów lekcji i wyjaśnienie przez nauczyciela pojęcia „umowa o pracę”

(załącznik 1).

3. Przedstawienie elementów umowy o pracę na schemacie (podmiot, przedmiot, treść

stosunku pracy – załącznik 2).

4. Podział uczniów na grupy. Każda grupa opracowuje jeden rodzaj umowy o pracę na

podstawie przepisów Kodeksu pracy, wykorzystując komputer.

Rezultaty prac

przedstawiają liderzy grup, wskazują cechy charakterystyczne opracowanego przez grupę
rodzaju umowy o pracę (załącznik 3).

5. Dyskusja na następujące tematy:

− Jakie wady i zalety mają poszczególne rodzaje umów o pracę?
− Które umowy o pracę i w jakich sytuacjach są najbardziej pożądane i dlaczego?
− Jakie skutki prawne dla pracobiorców powstają przy zawieraniu poszczególnych

umów o pracę?

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

6. Ocena pracy uczniów.
7. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela, wskazanie pozytywów oraz negatywów

w wykonanej pracy.


Zakończenie zajęć
Praca domowa
Sporządzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Rozwiązanie ćwiczenia 1 z części 4.3.3
Poradnika dla ucznia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ocena słowna, czy cele lekcji zostały osiągnięte.

Załącznik 1

Propozycja foliogramu 1.

Umowa o pracę to dwustronne porozumienie między pracownikiem a pracodawcą, na

mocy której pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy w określonym miejscu i czasie
na rzecz pracodawcy za wynagrodzeniem.

Załącznik 2

Propozycja foliogramu 2.
Art. 29. § 1. Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz

warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy,
2) miejsce wykonywania pracy,
3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników

wynagrodzenia,

4) wymiar czasu pracy,
5) termin rozpoczęcia pracy.

Załącznik 3

Propozycja foliogramu 3.
Rodzaje umów o pracę:

− umowa na okres próbny,
− umowa na czas nieokreślony,
− umowa na czas wykonywania określonej pracy,
− umowa na czas określony,
− umowa na zastępstwo.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Technik handlowiec 341[03].
Moduł: Zasoby ludzkie w przedsiębiorstwie handlowym 341[03].Z3.
Jednostka modułowa: Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym

341[03].Z3.01

Temat: Prawa i obowiązki stron stosunku pracy
Cel ogólny: Zapoznanie ze stosunkiem pracy i wynikającymi z niego obowiązkami

i prawami.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− wskazać podstawowe prawa i obowiązki stron stosunku pracy,
− interpretować prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy,
− przewidywać skutki prawne łamania prawa pracy.
Metody nauczania – uczenia się:

− burza mózgów, dyskusja plakatowa, dyskusja frontalna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca w grupach, praca indywidualna.

Czas: 2 godziny lekcyjne.
Środki dydaktyczne:

− foliogramy (załączniki): obowiązki pracownika, obowiązki pracodawcy.
− rzutnik, komputer, program Excel, arkusze papieru szarego, kartki papieru

w kolorach żółtym, czerwonym, zielonym, różowym.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do zajęć – przedstawienie uczniom potrzeby i przydatności praktycznej

znajomości tematu na przykładach, podanie celów lekcji i sposobu realizacji zadań
dydaktycznych.

3. Podział uczniów na cztery grupy:

− grupa I wypisuje na kartkach żółtych prawa pracodawcy,
− grupa II wypisuje na kartkach czerwonych prawa pracownika,
− grupa III wypisuje na kartkach zielonych obowiązki pracownika,
− grupa IV wypisuje na kartkach różowych obowiązki pracodawcy.

4. Liderzy grup odczytują swoje propozycje.
5. Materiały wytwarzane przez uczniów

Uczniowie wybierają najistotniejsze ich zdaniem prawa i obowiązki stron stosunku pracy
i zapisują je na plakatach (arkuszach szarego papieru).

6. Synteza zajęć.

Nauczyciel systematyzuje pracę uczniów, przedstawiając im foliogram nr 1 „Obowiązki
pracownika” i foliogram nr 2 „Obowiązki pracodawcy”, zwraca uwagę na fakt, że prawa
pracownika są obowiązkami pracodawcy i odwrotnie.

7. Podsumowanie i ocena pracy uczniów.
8. Nauczyciel podsumowuje zajęcia krótką pogadanką na temat praw i obowiązków

pracownika i pracodawcy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zakończenie zajęć
Praca domowa
Wykonać pisemnie polecenie: Wymień skutki łamania prawa pracy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− ocena słowna, czy cele lekcji zostały osiągnięte.

Załącznik 1

Propozycja foliogramu 1 „Obowiązki pracownika”.
Art. 100. § 1. Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz
stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z
przepisami prawa lub umową o pracę.
§ 2. Pracownik jest obowiązany w szczególności:
1) przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
2) przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
3) przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów

przeciwpożarowych,

4) dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje,

których ujawnianie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,

5) przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
6) przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Załącznik 2

Propozycja foliogramu 2 „Obowiązki pracodawcy”
Art. 94. Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
1) zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem obowiązków, sposobem

wykonania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi
uprawnieniami,

2) organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również

osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej
wydajności i należytej jakości pracy,

2a) organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza

pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie,

2b) przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek,

niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność
związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na
zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub niepełnym wymiarze
czasu pracy,

3) skreślony,
4) zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne

szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

5) terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie,
6) ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
7) stwarzać pracownikom podejmującym zatrudnienie po ukończeniu szkoły podstawowej

kształcenie zawodowe lub szkoły wyższej warunki sprzyjające przystosowaniu się do
należytego wykonywania pracy,

8) zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

9) stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich

pracy,

9a) prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta

osobowe pracowników,

10) wpływać na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.


Art. 94

1

. Pracodawca udostępnia pracownikom tekst przepisów dotyczących równego

traktowania w zatrudnieniu w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie
zakładu pracy lub zapewnia pracownikom dostęp do tych przepisów w inny sposób przyjęty
u danego pracodawcy.
Art. 94

2

. Pracodawca jest obowiązany informować pracowników, w sposób przyjęty u danego

pracodawcy, o możliwości zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy,
a czasowników zatrudnionych na czas określony – o wolnych miejscach pracy.
Art. 94

3

. § 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.

§ 2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub

skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub
zastraszaniu pracownika, wywołując u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej,
powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub
wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

§ 3. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od

pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

§ 4. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo

dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne
wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.

§ 5. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na

piśmie z podaniem przyczyny, o której mowa w § 2, uzasadniającej rozwiązanie umowy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Krajowy i europejski rynek pracy

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przyporządkuj wymienione elementy rynku pracy, połącz je liniami.

Pracodawca Cena
Wynagrodzenie Towar
Pracownik Podaż
Praca Popyt

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) połączyć znaczące to samo elementy rynku pracy liniami.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika

Ćwiczenie 2

Wyszukaj w Internecie 5 agencji zatrudnienia legalnie działających w Polsce i podaj: ich

adresy, sposób kontaktu i zakres działania. Informacje wpisz do tabeli.
Rodzaj agencji zatrudnienia

Adres/ sposób kontaktu

Zakres działania

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać w Internecie lub w innych źródłach informacji (np. czasopisma, gazety) dane

na temat legalnie działających w Polsce agencji zatrudnienia i wpisać je do tabeli.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe,
− praca z komputerem.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− komputer, Internet,
− czasopisma, gazety.

Ćwiczenie 3

Odpowiedz pisemnie na pytanie: Jak umieszczać oferty pracy na portalu EURES?

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wejść na stronę Internetową EURES i wyszukać potrzebne informacje na temat

zamieszczania ofert pracy na portalu EURES,

2) odpowiedzieć pisemnie na pytanie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe,
− praca z komputerem.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− komputer, Internet.

5.2. Planowanie zatrudnienia w przedsiębiorstwie handlowym

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zapoznaj się ze strukturą zatrudnienia zaprezentowaną w tabeli 3 (materiał nauczania)

i dokonaj podziału pracowników na grupy A, B, C, D, E (patrz tabela 2). Oblicz procentowy
udział poszczególnych grup pracowników w ogólnej liczbie zatrudnionych. Zinterpretuj
wyniki.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przedstawioną strukturą zatrudnienia w supermarkecie X, przedstawioną

w tabeli 3 materiału nauczania,

2) dokonać podziału pracowników na grupy według podziału zaproponowanego w tabeli 2

materiału nauczania,

3) obliczyć wskaźniki udziału liczbowego poszczególnych grup pracowników

w zatrudnieniu ogółem,

4) napisać, jak kształtuje się struktura zatrudnienia w tym supermarkecie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− kalkulator.

Ćwiczenie 2

Wyobraź sobie, że jesteś specjalistą ds. personalnych w supermarkecie X. Wspólnie

z koleżanką lub kolegą sporządźcie:

a) ogłoszenie prasowe z ofertą pracy dla sprzedawcy w dziale owoców i warzyw,
b) ofertę pracy dla sprzedawcy w dziale owoców i warzyw skierowaną do powiatowego

urzędu pracy.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z ofertą pracy zamieszczoną w przykładzie (materiał nauczania) i innymi

ofertami w Internecie, czasopismach i gazetach,

2) sporządzić opis stanowiska pracy dla poszukiwanego pracownika,
3) sporządzić ofertę pracy dla sprzedawcy w dziale owoców i warzyw do zamieszczenia

w gazecie,

4) sporządzić ofertę pracy dla sprzedawcy skierowaną do powiatowego urzędu pracy,
5) sporządzić oferty na komputerze i wydrukować je.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe,
− praca z komputerem.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− komputer, Internet,
− czasopisma, gazety.

Ćwiczenie 3

Jesteś członkiem zespołu rozpatrującego nadesłane oferty przez kandydatów do pracy na

stanowisko sprzedawcy w dziale owoców i warzyw (patrz ćwiczenie 2). Twoim zadaniem jest
przygotowanie pytań do rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatami. Przygotuj pytania do
rozmowy kwalifikacyjnej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować pytania na rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami na podane stanowisko

pracy,

2) przepisać je na komputerze.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe,
− praca z komputerem.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− komputer, drukarka.


5.3. Zatrudnianie pracowników


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sprządź umowę o pracę i opracuj zakres czynności dla sprzedawcy w dziale owoców

i warzyw. Wypełnij kwestionariusz osobowy.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować druk umowy o pracę, wzór zakresu czynności, kwestionariusz osobowy,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

2) wypełnić druki, uczeń może posłużyć się swoimi danymi osobowymi, przyjmując rolę

pracownika,

3) opracować zakres czynności dla sprzedawcy w dziale owoców i warzyw.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− druki umów o pracę, kwestionariusz osobowy, wzór zakresu czynności,
Kodeks pracy.

Ćwiczenie 2

Sporządź umowę zlecenia dla malarza pomieszczeń magazynowych i umowę o dzieło dla

dekoratora wystawy sklepowej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować druki umowy o dzieło i umowy zlecenia,
2) wypełnić druki, uczeń może posłużyć się swoimi danymi osobowymi, przyjmując rolę

zleceniobiorcy i wykonawcy dzieła.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− druki umowy zlecenia, umowy o dzieło,
Kodeks cywilny.

Ćwiczenie 3

Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy X na podstawie umowy o pracę na czas

nieokreślony. Przepracował jeden rok i złożył wypowiedzenie 1 czerwca. Ustal z jakim
dniem nastąpi rozwiązanie umowy o pracę z tym pracownikiem. Sporządź świadectwo pracy
dla tego pracownika.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać w Kodeksie pracy stosowny przepis i zastosować go w celu ustalenia terminu

rozwiązania umowy o pracę,

2) przygotować druk świadectwa pracy i wypełnić je, uczeń może posłużyć się swoimi

danymi osobowymi, przyjmując rolę pracownika.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− druki świadectwa pracy,
Kodeks pracy.

Ćwiczenie 4

Przygotuj wypowiedzenie warunków umowy o pracę dla Pana Jana Kowalskiego

(przykład z materiału nauczania).


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przykładem zamieszczonym w materiale nauczania,
2) przygotować druk – wypowiedzenie warunków umowy o pracę,
3) wypełnić druk wypowiedzenie warunków umowy o pracę, posługując się danymi

z przykładu.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− druk wypowiedzenie warunków umowy o pracę,
Kodeks pracy.




background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Obowiązki pracowników i pracodawców związane ze

stosunkiem pracy


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Pobierz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miejscu swojego zamieszkania druki

zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia społecznego i wypełnij je (dane pracownika weź
z ćwiczenia 1 z rozdziału 5.3.1.).

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać się do ZUS w swoim miejscu zamieszkania, pobrać aktualne druki zgłoszenia

pracownika do ubezpieczenia,

2) wypełnić druki, dane pobrać z ćwiczenia 1 z rozdziału 5.3.1.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− druki pobrane z ZUS,
Kodeks pracy,
− ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13.10.1998 (Dz.U. nr 137, poz. 887

z późn. zmianami).


Ćwiczenie 2

Na podstawie danych przedstawionych w tabeli oblicz przysługujący urlop

wypoczynkowy pracownikom zatrudnionym od 1 01. br. na czas nieokreślony
w supermarkecie.
Pracownik Typ

ukończonej

szkoły

Łączny okres
zatrudnienia

Wymiar urlopu

Jan Kowalski

Gimnazjum

3 lata

Katarzyna Brylska

Policealna

8 lat

Barbara Woźniak

ZSZ(3 lata)

2 lata

Joanna Krysiak

Liceum Ekonomiczne
(4 lata)

4 lata

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obliczyć wymiar przysługującego urlopu pracownikom w bieżącym roku i wyniki wpisać

do tabeli.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
Kodeks pracy.

Ćwiczenie 3

Sporządź umowę o indywidualną odpowiedzialność materialną za powierzone mienie

(dane pracownika pobierz z ćwiczenia 1, rozdział 5.3.1.).


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować druk umowy o indywidualną odpowiedzialność materialną (załącznik 9 –

poradnik dla ucznia),

2) sporządzić umowę (dane pracownika pobierz z ćwiczenia 1, rozdział 5.3.1.)

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− druki umowy o indywidualną odpowiedzialność materialną.

Ćwiczenie 4

Wyszukaj w Kodeksie pracy przepisy dotyczące podstawowych obowiązków pracownika

i pracodawcy. Wpisz je do tabeli.

Lp. Podstawowe

obowiązki pracownika

Lp. Podstawowe obowiązki pracodawcy



Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać w kodeksie pracy podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy, wpisać je

do tabeli.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
Kodeks pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5. Świadczenia ze stosunku pracy przysługujące pracownikowi

w okresie zatrudnienia


5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Pracownik B został zatrudniony w supermarkecie na czas nieokreślony,

z wynagrodzeniem w systemie czasowo-prowizyjnym. Stawka płacy zasadniczej wynosi
1200,00 zł, a prowizja ustalona jest na 10 % od wartości sprzedaży. W miesiącu
rozliczeniowym pracownik sprzedał towar na wartość 3000,00 zł. Jakie wynagrodzenie
otrzyma po potrąceniu składek na: ubezpieczenie społeczne, składkę zdrowotną i podatek
dochodowy?


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obliczyć wartość prowizji ze sprzedaży,
2) obliczyć wynagrodzenie brutto,
3) sporządzić listę płac (patrz: jednostka modułowa Z4.02. materiał nauczania 4.2.1. –

poradnik dla ucznia)


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 2

Pracownik B (z ćwiczenia 1) w kolejnych miesiącach, sprzedawał towar w następujących

wartościach:

− 4000,00 zł,
− 5500,00 zł,
− 3000,00 zł

w czwartym miesiącu, tj. od 1 07. do 31 07. wykorzystał 21 dni urlopu wypoczynkowego
(gdyby nie wykorzystywał urlopu świadczyłby pracę przez 21 dni). Oblicz wynagrodzenie
tego pracownika przysługujące mu za urlop wypoczynkowy.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obliczyć prowizję w łącznej wysokości,
2) ustalić prowizję za 1 dzień pracy w okresie 3 miesięcy,
3) obliczyć łączne wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika

Ćwiczenie 3

Pracownik B (z ćwiczenia 1,2) otrzymał polecenie wyjazdu służbowego poza miejsce

zamieszkania. Przebywał w delegacji od 8.00 do 18.00. Korzystał z przejazdu PKP w obie
strony, cena biletu w jedną stronę wyniosła: 22,50 zł. Wystaw delegację dla tego pracownika
i rozlicz jej koszty.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować druk polecenia wyjazdu służbowego,
2) wystawić polecenie wyjazdu służbowego w imieniu pracodawcy,
3) wyszukać aktualne stawki diet za podróże służbowe,
4) rozliczyć koszty wyjazdu w imieniu pracownika.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenie przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− druk polecenia wyjazdu służbowego.









background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test pisemny wielokrotnego wyboru, dwustopniowy do jednostki
modułowej „Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie
handlowym”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 5, 6, 7, 9, 12, 13, 15, 16, 17, 18 – są z poziomu podstawowego,
zadania 2, 3, 4, 8, 10, 11, 14, 19, 20, 21, 22 – są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7/11 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9/11 zadań z poziomu podstawowego,
dobry – za rozwiązanie co najmniej 11/11 zadań z poziomu podstawowego + 7/11
z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 11/11 zadań z poziomu podstawowego + 9/11
z poziomu ponadpodstawowego.

Plan testu

Nr

zadani

a

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1 Sporządzić umowę o pracę C

P

d

2 Rozpoznać instytucje rynku pracy

C

PP

a

3 Rozróżnić prawa i obowiązki pracodawcy

C

PP

b

4 Przygotować rekrutację pracowników

D

PP

a

5 Rozróżnić formy wynagrodzeń B

P

d

6 Obliczyć wymiar urlopu

wypoczynkowego

C P c

7 Rozróżnić rodzaje urlopów

B

P

b

8 Rozróżnić rodzaj selekcji kandydatów do

pracy

D PP b

9 Rozróżnić umowy cywilnoprawne

B

P

a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Nr

zadani

a

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

10

Określić termin wypowiedzenia stosunku
pracy

C PP b

11 Zastosować procedury odwoławcze C

PP b

12 Ustalić prawo do urlopu pracownika

młodocianego

C P c

13 Scharakteryzować umowy zawierane na

podstawie stosunku pracy

B P c

14 Skompletować akta osobowe pracownika

C

PP

a

15 Scharakteryzować rodzaje

odpowiedzialności pracowniczej

C P b

16 Określić rodzaj wynagrodzenie

pracownika

C P a

17 Scharakteryzować warunki uzyskania

prawa do urlopu wypoczynkowego

B P c

18 Ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego

C

P

a

19 Ustalić warunki płacenia składki na

ubezpieczenie chorobowe

C PP a

20 Ustalić warunki płacenia składki na

ubezpieczenie emerytalne

C PP c

21 Ustalić termin wypłaty wynagrodzenia

dla pracownika

C PP a

22 Ustalić termin wypowiedzenia umowy

o pracę na czas nieokreślony

C PP a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg

testowania


INSTRUKCJA

DLA

NAUCZYCIELA


1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu.
4. Przed rozpoczęciem rozwiązywania testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na rozwiązanie zadań.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test pisemny zawiera 22 zadania czterokrotnego wyboru i sprawdza Twoją wiedzę

i umiejętności z zakresu prowadzenia polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym.

5. Odpowiedzi udzielaj na KARCIE ODPOWIEDZI.
6. Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d.
7. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
8. Wybierz właściwą odpowiedź i w kratce odpowiadającej tej odpowiedzi wstaw znak X

Nr

pyt.

a b c d

1

X


9. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź skreślić i zaznaczyć kółkiem, następnie

wpisać odpowiedź poprawną.

Nr

zad.

a b c d

1

X

X


10. Pracuj samodzielnie.
11. Na rozwiązanie testu masz 45 minut, od momentu przekazania instrukcji i zadań.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

– instrukcja dla ucznia,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.







background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Umowa o pracę powinna być zawarta w formie:

a) aktu notarialnego,
b) ustnej,
c) dowolnej,
d) pisemnej.

2. W Polsce legalne wyjazdy do pracy za granicą mogą organizować jedynie:

a) licencjonowane agencje zatrudnienia,
b) przedsiębiorstwa państwowe,
c) agencje zatrudnienia,
d) osoby fizyczne będące doradcami zawodowymi.

3. Pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w terminie:

a) 5 dni,
b) niezwłocznie,
c) dwóch tygodni,
d) jednego miesiąca.

4. Sposoby rekrutacji pracowników do pracy to:

a) rekrutacja wewnętrzna, rekrutacja zewnętrzna,
b) rekrutacja wstępna, rekrutacja właściwa,
c) rekrutacja wewnętrzna, rekrutacja właściwa,
d) rekrutacja zewnętrzna, rekrutacja wstępna.

5. System płac, w którym płaca określona jest jako miesięczna kwota wynagrodzenia, to:

a) prowizyjny,
b) kafeteryjny,
c) akordowy,
d) czasowy.

6. Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy po ukończeniu technikum

i przepracowaniu łącznie u wszystkich pracodawców 3 lat, w wymiarze:
a) 18 dni,
b) 26 dni,
c) 20 dni,
d) 14 dni.

7. Po urodzeniu dziecka, pracownicy przysługuje urlop:

a) wychowawczy,
b) macierzyński,
c) okolicznościowy,
d) zdrowotny.

8. Rodzaje selekcji kandydatów do pracy to:

a) selekcja jakościowa, selekcja ilościowa,
b) selekcja wstępna, selekcja właściwa,
c) selekcja wstępna, selekcja jakościowa,
d) selekcja właściwa, selekcja ilościowa.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Stosunek prawny objęty przepisami prawa cywilnego to:

a) umowa o dzieło,
b) umowa o pracę,
c) mianowanie,
d) wybór.

10. Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony z pracownikiem, który był zatrudniony

u danego pracodawcy jeden rok i złożył wypowiedzenie 1 czerwca , nastąpi:
a) 1 lipca,
b) 31 lipca,
c) 1 września,
d) 30 września.

11. Pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa

pracy:
a) w ciągu 14 dni od otrzymania,
b) w ciągu 7 dni od otrzymania,
c) w ciągu 30 dni od otrzymania,
d) w ciągu 3 dni od otrzymania.

12. Pracownik młodociany z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy

uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze:
a) 20 dni roboczych,
b) 18 dni roboczych,
c) 12 dni roboczych,
d) 26 dni roboczych.

13. Stosunek pracy może powstać na podstawie:

a) umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy o pracę, mianowania,
b) powołania, mianowania, wyboru, umowy o dzieło, umowy zlecenia,
c) umowy o pracę, powołania, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, wyboru,
d) umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej.

14. Akta osobowe pracownika składają się z:

a) 3 części: A, B, C,
b) 5 części: A, B, C, D, E,
c) 2 części: A, B,
d) 4 części: A, B, C, D.

15. Pracodawca z tytułu odpowiedzialności porządkowej pracownika może wymierzyć

następujące rodzaje kar:
a) karę pozbawienia wolności, karę nagany,
b) karę upomnienia, karę nagany, karę pieniężną,
c) karę materialną, karę nagany, karę czasową,
d) karę pozbawienia wolności, karę materialną.

16. Wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę to płaca:

a) brutto,
b) netto,
c) obliczona do wypłaty,
d) pomniejszona o składki ZUS.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

17. Na podstawie, której z wymienionych poniżej umów, przysługuje pracownikowi prawo

do urlopu wypoczynkowego:
a) umowy agencyjnej,
b) umowy zlecenia,
c) umowy o pracę,
d) umowy o dzieło.

18. Długość urlopu wypoczynkowego zależy od:

a) stażu pracy pracownika,
b) okresu zatrudnienia u danego pracodawcy,
c) ilości dni przebywania na zwolnieniu lekarskim,
d) wynagrodzenia pracownika.

19. Składkę na ubezpieczenie chorobowe pokrywa:

a) ubezpieczony,
b) płatnik,
c) ZUS,
d) Urząd Skarbowy.

20. Składkę na ubezpieczenie emerytalne pokrywa:

a) ubezpieczony,
b) płatnik,
c) po połowie ubezpieczony i płatnik,
d) po połowie ubezpieczony i ZUS.

21. Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia:

a) co najmniej raz w miesiącu w stałym, ustalonym terminie,
b) raz w miesiącu w zmiennym terminie,
c) raz w miesiącu w stałym terminie,
d) co najmniej dwa razy w miesiącu.

22. Minimalny okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi:

a) dwa tygodnie,
b) trzy tygodnie,
c) cztery tygodnie,
d) sześć tygodni.










background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Odpowiedź

Nr

zadania

a b c d

Punktacja

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

Razem


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Test praktyczny do jednostki modułowej „Prowadzenie polityki kadrowej
w przedsiębiorstwie handlowym”

Kartoteka testu praktycznego
Lp. Sprawdzane

umiejętności

Kategoria
celów
kształcenia

Poziom
wymagań

1 Sporządzanie

umowy o pracę na
czas określony

C PP

2 Obliczanie

wymiaru

urlopu
wypoczynkowego

D PP

3 Gromadzenie

dokumentów
w związku
z ubieganiem się
o zatrudnienie

C P

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

Drogi uczniu!

Przystępujesz do rozwiązania testu praktycznego, którego celem jest sprawdzenie

umiejętności z zakresu jednostki modułowej „Prowadzenie polityki kadrowej
w przedsiębiorstwie handlowym” 341[03].Z3.01.

Test polega na wykonaniu jednego zadania praktycznego, które sprawdza umiejętności

z zakresu:

− sporządzania umowy o pracę na czas określony,
− obliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego,
− gromadzenia dokumentów w związku z ubieganiem się o zatrudnienie.
Do testu dołączony jest:
− druk umowy o pracę, który należy wykorzystać w celu sporządzenia umowy o pracę,
− arkusz papieru A4 – w celu wykorzystania do obliczeń i udzielenia odpowiedzi

pisemnych.

Podpisz druk umowy i arkusz papieru A4 imieniem i nazwiskiem.
Postępuj zgodnie z kolejnością poleceń. W przypadku, gdy nie potrafisz wykonać

któregoś z poleceń, przechodzisz do kolejnego polecenia.

Podczas rozwiązywania testu można korzystać tylko z długopisów i kalkulatorów.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut od momentu przekazania instrukcji i zadania.
W przypadku wcześniejszego rozwiązania, należy oddać test i opuścić salę.

Powodzenia!


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

Test jest przeznaczony do przeprowadzenia sprawdzianu umiejętności praktycznych

uczniów ukształtowanych w procesie kształcenia w jednostce modułowej „Prowadzenie
polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym” 341[03].Z3.01.

Test sprawdza umiejętności z zakresu:
poziomu podstawowego:
− gromadzenia dokumentów w związku z ubieganiem się o zatrudnienie,

poziomu ponadpodstawowego:

− sporządzania umowy o pracę na czas określony,
− obliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego

Uczeń w trakcie wykonywania zadania wykorzystuje:

− druk umowy o pracę, w celu sporządzenia umowy o pracę,
− arkusz papieru A4 – w celu dokonania obliczeń i udzielenia odpowiedzi pisemnych.

Każda wykonana czynność jest punktowana zgodnie z punktacją podaną w Arkuszu

oceny zadania praktycznego.

Organizacja testowania przez nauczyciela:

1) materiał dla ucznia: przygotowanie odpowiedniej liczby zadań praktycznych,

druków umów o pracę, arkuszy papieru A4 i instrukcji dla ucznia,

2) zapewnienie uczniom samodzielności przy rozwiązywaniu zadań,
3) rozdanie uczniom instrukcji, zadań i umów o pracę, arkuszy A4,
4) udzielenie wyjaśnień w przypadku pytań,
5) zapisanie na tablicy czasu na rozwiązanie testu – 45 minut,
6) zebranie sporządzonych umów o pracę i odpowiedzi pisemnych oraz dokonanie ich

przeglądu,

7) zestawienie wyników w tabeli zbiorczej,
8) dokonanie analizy ilościowej i jakościowej zadań,
9) dokonanie projekcji zmian ukierunkowanych na zniwelowanie niepowodzeń

uczniów.

Zadanie praktyczne

Pan Jan Kowalski przeszedł pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną i został przyjęty do

pracy w supermarkecie X na stanowisko sprzedawcy w dziale owoców i warzyw. Ustalono,
że umowa zostanie zawarta na czas określony od dnia 1 lutego br. do dnia 30 listopada br.
w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynagrodzenie będzie wynosiło: płaca zasadnicza 1 200,00
zł plus prowizja od wartości sprzedanych towarów – 5% w skali miesiąca. Pan Jan Kowalski
ukończył 5-letnie technikum handlowe, pracował u jednego pracodawcy w supermarkecie B
przez 3 lata. Rozwiązał umowę o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 31 01. br., urlop
w części proporcjonalnej do czasu pracy wykorzystał.
Polecenia:

1) sporządź umowę o pracę dla Pana Jana Kowalskiego (dane, które nie zostały podane,

wprowadź według własnego uznania),

2) oblicz wymiar urlopu wypoczynkowego, jaki będzie mu przysługiwał,
3) wskaż, jakie dokumenty powinien dostarczyć w związku z podjęciem zatrudnienia.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Arkusz oceny zadania praktycznego

Lp. Sprawdzane

umiejętności

Sprawdzane czynności Liczba

punktów

1 Sporządzanie

umowy o pracę na
czas określony

Należy podać:
− rodzaj pracy,
− miejsce wykonywania

pracy,

− wynagrodzenie za pracę,
− wymiar czasu pracy,
− termin rozpoczęcia

pracy,

− klauzulę o wcześniejszej

możliwości rozwiązania
za dwutygodniowym
wypowiedzeniem (art. 33
K.p.)

0–6

2 Obliczanie

wymiaru

urlopu
wypoczynkowego

Obliczyć bezbłędnie wymiar

przysługującego
pracownikowi urlopu

0–1

3 Gromadzenie

dokumentów
w związku
z ubieganiem się
o zatrudnienie

Podać co najmniej:
− kwestionariusz osobowy,
− świadectwo pracy

z poprzedniego miejsca
zatrudnienia,

− orzeczenie lekarskie

o braku przeciwwskazań
do pracy na określonym
stanowisku

0–3

Proponuje się następujące normy wymagań:

Uczeń otrzymuje następujące oceny szkolne:

Liczba punktów

Ocena szkolna

co najmniej 3

dopuszczająca

4–6 dostateczna
7–8 dobra
9–10 bardzo

dobra


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7.

LITERATURA

1. Boratyński J.: Podstawy prawa. WSiP, Warszawa 2000
2. Chudy S., Pietraszewski M.: Ekonomika i organizacja firmy handlowej. eMPi

2

, Poznań

2000

3. Komosa A.: Ekonomika i organizacja firmy handlowej. Ekonomik s.c., Warszawa 2002
4. Lanz K.: Zatrudnianie i zarządzanie personelem. PWN, Warszawa 1998
5. Lewandowski J.: Elementy prawa. WSiP, Warszawa 2000
6. Musiałkiewicz J.: Elementy prawa. Ekonomik s.c., Warszawa 2002
7. Seidel R.: Prawo i postępowanie administracyjne. Cz. 1. Wybrane zagadnienia prawa.

eMPi

2

, Poznań 2002

8. Wajgner M.: Prawo i postępowanie administracyjne. Cz. 1. Wybrane zagadnienia

prawne. REA, Warszawa 2003

9. Żurakowski F.: Zarządzanie firmą. Cz. 1. WSiP, Warszawa 2001
10. Kodeks pracy




