murarz 712[06] z2 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ





Marzena Rozborska





Wykonywanie tynków specjalnych 712[06]. Z2.03








Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Teresa Florczak
mgr inż. Alicja Zajączkowska



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[06]. Z2. 03

,,Wykonywanie tynków specjalnych’’ zawartej w modułowym programie nauczania dla
zawodu murarz


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

9

5.1. Przygotowanie podłoża pod tynki specjalne

9

5.1.1. Ćwiczenia

9

5.2. Wykonywanie tynków wodoszczelnych

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3 Wykonywanie tynków ciepłochronnych, konserwatorskich,

zabezpieczających przed promieniowaniem i innych

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35




























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie tynków specjalnych”,

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie murarz 712[06].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych i intelektualnych,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań ,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4



















Schemat jednostek modułowych






712[06].Z2

Technologia tynkarstwa

712[06].Z1.01

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich

712[06].Z1.02

Organizacja stanowiska pracy murarza

712[06].Z1.03

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych

712[06].Z1.04

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów

712[06].Z2.01

Wykonywanie tynków wewnętrznych

712[06].Z2.02

Wykonywanie tynków zewnętrznych

712[06].Z2.03

Wykonywanie tynków specjalnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

wykonywać zaprawy budowlane i beton,

przygotowywać i stosować materiały pomocnicze,

oszczędzać materiał,

rozpoznawać i oceniać rodzaj oraz stan techniczny podłoża,

badać i oceniać równość płaszczyzn: pion, poziom oraz kąty między płaszczyznami ścian

i sufitów,

dobierać materiały, narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania robót,

przygotowywać podłoża pod różnego rodzaju tynki, zapewniające przyczepność

i trwałość,

wyznaczać płaszczyznę lica tynku metodą stosowaną w robotach tynkarskich,

wykonywać warstwę obrzutu, narzutu, i gładzi,

wykonywać tynki zwykłe,

wykonywać tynki ciągnione,

szacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót,

magazynować, składować i transportować materiały budowlane,

stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych.






















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,

dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,

zorganizować stanowisko pracy,

rozpoznać materiały potrzebne do robót,

wybrać i ocenić przydatność materiału do robót,

przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy,

wybrać i nazwać narzędzia potrzebne do robót,

wykonać zaprawy specjalne,

wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót,

przygotować podłoże pod tynki specjalne,

przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,

rozpoznać i zastosować dodatki do zapraw,

wykonać podkład pod tynki specjalne,

wykonać tynki wodoszczelne z wykończeniem lica poprzez zatarcie na gładko,

wykonać tynk metodą torkretowania,

wykonać tynk ciepłochronny,

wykonać tynk specjalny zabezpieczający przed promieniowaniem,

zastosować materiał w sposób racjonalny,

określić szacunkowo ilość materiału niezbędną do wykonania robót,

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,

wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska.
















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia tynkarstwa 712[06].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie tynków specjalnych 712[06].Z2.03

Temat: Wykonywanie tynku wodoszczelnego.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonania tynku wodoszczelnego, cementowego

wypalanego.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

wykonać zaprawę tynkarską,

przygotować podłoże pod tynk wodoszczelny,

wykonać tynk wodoszczelny.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna


Czas:
135 minut

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

materiały do wykonania zaprawy tynkarskiej,

stanowisko robocze z przygotowanym podkładem,

rusztowania do robót tynkarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu zadania.
3. Realizacja tematu:

uczniowie organizują stanowisko pracy,

uczniowie przygotowują podłoże pod tynk wodoszczelny wypalany,

uczniowie wykonują tynk wodoszczelny.

4. Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie.

Zakończenie zajęć
6. Uporządkowanie stanowisk pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Praca domowa
Wyjaśnij pojęcie tynków zaporowych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia tynkarstwa 712[06].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie tynków specjalnych 712[06].Z2.03

Temat: Wykonywanie tynków ciepłochronnych.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania tynków ciepłochronnych

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania tynku ciepłochronnego,

określić kolejność czynności przy wykonaniu tynków ciepłochronnych.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas:
90 minut

Środki dydaktyczne:

zestaw materiałów do wykonania zapraw ciepłochronnych,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel prezentuje sprzęt i narzędzia do wykonania tynku,

nauczyciel przygotowuje podłoże do wykonania tynku,

nauczyciel wykonuje tynk ciepłochronny,

nauczyciel omawia różne rodzaje kruszyw stosowanych do tynków ciepłochronnych.

4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć.

Zakończenie zajęć
5. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa
Sporządź notatkę na temat tynków chroniących przed promieniowaniem.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Przygotowanie podłoża pod tynki specjalne


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj pod tynk, podłoże z betonu komórkowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
4) oczyścić podłoże z zaprawy,
5) uzupełnić ubytki w podłożu,
6) oczyścić na sucho podłoże z kurzu i pyłu,
7) zwilżyć podłoże,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

stanowisko z podłożem z betonu komórkowego,

materiały do wykonania zapraw tynkarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

rusztowania do robót tynkarskich wewnętrznych,

narzędzia i sprzęt pomocniczy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wyznacz lico tynku na określonym podłożu za pomocą listew drewnianych.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać materiał,
3) dobrać narzędzia,
4) wyznaczyć miejsca mocowania listew,
5) przymocować listwy z jednoczesną kontrolą ich pionu i lica,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich wewnętrznych i zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

haki lub gwoździe do mocowania listew,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wyznacz lico tynku na określonym podłożu za pomocą listew aluminiowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać materiał,
3) dobrać narzędzia,
4) wyznaczyć miejsca mocowania listew,
5) wykonać zaprawę tynkarską,
6) przymocować listwy na zaprawie z jednoczesną kontrolą ich pionu i lica,
7) oczyścić narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich wewnętrznych i zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj, podkład jednowarstwowy na powierzchni 4m

2

z zaprawy cementowo pod tynk

specjalny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
5) wykonać tynk kategorii I,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiały do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

rusztowania do robót tynkarskich wewnętrznych i zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 5

Przygotuj tynk dwuwarstwowy cementowo- wapienny jako podkład pod tynk wypalany.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) porysować powierzchnię podkładu,
3) oczyścić z kurzu,
4) zwilżyć czystą wodą,
5) oczyścić sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

stanowisko z tynkiem cementowo – wapiennym,

rusztowanie do robót tynkarskich wewnętrznych i zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Wykonywanie tynków wodoszczelnych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj tynk specjalny wodoszczelny z zaprawy cementowej, z dodatkiem środków

uszczelniających o proporcji składników 1:4. Zastosuj środki uszczelniające zgodnie
z zaleceniami producenta

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał i właściwą substancję uszczelniająca,
4) przygotować podłoże,
5) wyznaczyć lico tynku za pomocą listew tynkarskich,
6) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
7) wykonać pierwszą warstwę tynku,
8) wykonać i wyrównać narzut,
9) oczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiały do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

substancja uszczelniające.

dozownik

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj gładź tynk kategorii IV o powierzchni 1m

2

na przygotowanym podłożu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) przygotować podłoże,
5) wyznaczyć lico tynku za pomocą listew tynkarskich,
6) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
7) wykonać pierwszą warstwę tynku,
8) wykonać i wyrównać narzut,
9) wykonać gładź,
10) oczyścić sprzęt i narzędzia,
11) posprzątać stanowisko pracy,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiały do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj tynk specjalny wodoszczelny zaporowy według zalecenia producenta.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiednie materiały,
4) przygotować podłoże,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać warstwy tynku,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiały do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Wykonaj tynk specjalny wodoszczelny renowacyjny według zalecenia producenta.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiednie materiały,
4) przygotować podłoże,
5) wyznaczyć lico tynku za pomocą listew tynkarskich,
6) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
7) wykonać warstwy tynku,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiał do wykonania zapraw tynkarskich,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Wykonywanie tynków ciepłochronnych, konserwatorskich,

zabezpieczających przed promieniowaniem i innych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj, na przygotowanym podłożu jednowarstwowym, tynk specjalny ciepłochronny

z zaprawy cementowo – wapiennej z dodatkiem kruszywa lekkiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiednie materiały,
4) przygotować podłoże,
5) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać warstwy tynku,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiały do wykonania zaprawy tynkarskiej,

zastaw kruszyw lekkich,

stanowisko robocze,

zestaw listew do wyznaczenia lica tynku,

rusztowania do robót tynkarskich zewnętrznych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Przygotuj zaprawę tynkarską ciepłochronną gipsowo-wapienną, z zastosowaniem

lekkiego kruszywa według receptury 1:2:4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiednie materiały,
4) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
5) oczyścić sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiały do wykonania zaprawy tynkarskiej,

stanowisko robocze,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Zaproponuj różne tynki specjalne na ściany i sufity w poszczególnych pomieszczeniach

obiektu szkolnego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypisać pomieszczenia występujące w obiekcie szkolnym,
2) określić oczekiwania dotyczące przegród w tych pomieszczeniach,
3) wypisać tynki specjalne i ich właściwości,
4) dopasować poszczególne wyprawy do różnych pomieszczeń,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

– papier kancelaryjny,
– ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Zaproponuj różne tynki specjalne na ściany i sufity w poszczególnych pomieszczeniach

domu jednorodzinnego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypisać pomieszczenia,
2) określić oczekiwania dotyczące przegród w tych pomieszczeniach,
3) wypisać tynki specjalne i ich właściwości,
4) dopasować poszczególne wyprawy do różnych pomieszczeń,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– papier kancelaryjny,
– ołówek, długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6.

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Wykonywanie tynków
specjalnych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b,
12.
c, 13. d, 14. a, 15. c, 16. d, 17. c, 18. c, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić sposób zabezpieczenia siatek na

podłożu stalowym

C

P

a

2

Określić rozstaw listew przy wyznaczaniu

lica tynku

C

P

b

3

Określić sposób przygotowania podłoża

betonowego pod tynk

C

P

c

4

Określić liczbę warstw tynku surowego

C

P

c

5

Określić sposób zwiększenia

przyczepności podkładu

C

P

d

6

Scharakteryzować tynki wodoszczelne

C

P

c

7

Określić rodzaj cementu do zapraw

narażonych na działanie kwasów

C

P

b

8

Podać rodzaj packi do zacierania tynku

wodoszczelnego wypalanego

A

P

a

9

Określić grubość warstwy tynku

wodoszczelnego

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

10

Określić odległość dyszy od ściany

podczas torkretowania

C

P

a

11

Określić warunki wykonania przerwy

roboczej w tynku wodoszczelnym

C

P

b

12

Wskazać zastosowanie tynków

zaporowych

B

P

c

13

Określić sposób przygotowania starego

podłoża pod tynk renowacyjny

C

P

d

14

Określić rodzaj kruszywa w tynkach

ciepłochronnych

C

P

a

15

Określić grubość tynku ciepłochronnego

C

P

c

16

Wskazać różnicę między tynkiem

zwykłym a chroniącym przed

promieniowaniem

C

P

d

17

Określić liczbę warstw tynku przy małym

zasoleniu

C

PP

c

18

Określić wielkość kruszywa ciężkiego

C

PP

c

19

Określić grubość tynku ekranującego

C

PP

d

20

Określić funkcję tynków

konserwatorskich

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania tynków specjalnych. Zarówno w części

podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru(jedna
odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Siatki na podkładach metalowych zabezpiecza się przed przystąpieniem do tynkowania

powlekając je
a) zaczynem cementowym.
b) zaczynem gipsowym.
c) mlekiem wapiennym.
d) farbą olejna.

2. Obecnie do wyznaczania lica tynku stosuje się drewniane lub metalowe listwy tynkarskie

mocowane do ściany w odstępach
a) 0,5÷1,0m.
b) 1,5÷2,5m.
c) 0,8÷2,2m.
d) 1,0÷2,0m.

3.

Powierzchnię z betonu przed przystąpieniem do tynkowania należy

a) wygładzić za pomocą szlifierki.
b) wygładzić za pomocą pacy.
c) naciąć dłutem ręcznym lub pneumatycznym i dokładnie oczyścić.
d) ponacinać na głębokość 6 cm.

4. Tynk surowy wykonuje się jako

a) pocieniony.
b) dwuwarstwowy.
c) jednowarstwowy.
d) trójwarstwowy.

5. W celu zwiększenia przyczepności do podkładu warstwy tynku specjalnego

a) nawilża się go wodą.
b) wygładza się go pacą.
c) wyrównuje łatą tynkarską.
d) rysuje się go za pomocą deski nabitej gwoździami.

6. Tynki wodoszczelne otrzymuje się przez odpowiedni dobór składników, zastosowanie

domieszek uszczelniających oraz
a) zastosowanie folii pod tynkiem.
b) dwukrotne zatarcie narzutu.
c) zagęszczenie tynku w trakcie jego wykonywania.
d) zastosowanie kruszyw lekkich.

7. Tynk narażony na działanie kwasów wykonuje się z użyciem

a) cementu portlandzkiego 32,5.
b) cementu hutniczego.
c) cementu portlandzkiego 42,5.
d) mleka wapiennego.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Gładź tynku wodoszczelnego wypalanego zaciera się packą

a) stalową.
b) styropianową.
c) drewnianą.
d) obłożoną filcem.

9. Tynki wodoszczelne wykonywane przez torkretowanie mają grubość co najmniej

a) 10 mm.
b) 20 mm.
c) 30 mm.
d) 40 mm.

10. Narzucając zaprawę przez torkretowanie należy trzymać dyszę w pozycji prostopadłej do

podłoża, w odległości
a) 80÷120cm.
b) 10÷20cm.
c) 50÷80cm.
d) 120÷180cm.

11. Wodochronną warstwę powinno się narzucać bez przerw roboczych, jeżeli zajdzie taka

konieczność to

a) zakrywa się zakończenie warstwy folią.
b) wykonuje się szew roboczy.
c) wykonuje się zakład.
d) wzmacnia się miejsce przerwy gwoździami.

12. Tynki zaporowe stosuje się jako tynki

a) zewnętrzne ścian pierwszej kondygnacji.
b) wewnętrzne ścian piwnic i cokołów.
c) zewnętrzne ścian piwnic i cokołów.
d) wewnętrzne ścian pierwszej kondygnacji.

13. Podczas wykonywania tynków renowacyjnych stary tynk należy usunąć ponad strefę

widocznego uszkodzenia na odległość
a) 10-30 cm.
b) 1,0-3,0m.
c) 8-10 cm.
d) 0,8-1,0m.

14. Do tynków ciepłochronnych stosuje się kruszywo

a) lekkie.
b) półciężkie.
c) naturalne.
d) ciężkie.


15. Grubość tynków ciepłochronnych wacha się w granicach

a) 2-7 cm.
b) 1-2 cm.
c) 3-5 cm.
d) 8-12 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

16. Tynki chroniące przed promieniowaniem różnią się od tynków zwykłych

a) techniką nakładania.
b) technologią wykonania.
c) rodzajem spoiwa.
d) rodzajem kruszywa.

17. Przy małym zasoleniu podłożą tynk renowacyjny wykonuje się jako

a) cienkowarstwowy.
b) dwuwarstwowy.
c) jednowarstwowy.
d) trójwarstwowy.

18. Wielkości ziaren kruszywa ciężkiego w tynkach chroniących przed promieniowaniem

wynoszą
a) 0,5÷25mm.
b) 0,05÷2mm.
c) 0,25÷2mm.
d) 0,75÷28mm.

19. Tynk ekranujący ma grubość

a) 5-8 mm.
b) 3-4 mm.
c) 1-2 mm.
d) 2-3 mm.

20. Tynki konserwatorskie przeznaczone są do

a) odnawiania niezawilgoconych ścian budynków zabytkowych.
b) poprawy akustyki pomieszczeń.
c) zabezpieczenia przed wykraplaniem się pary wodnej na zimnych elementach

budowlanych.

d) zabezpieczania przed promieniowaniem.














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie tynków specjalnych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej,, Wykonywanie tynków
specjalnych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić własności siatki jako

samodzielnego podłoża pod tynk

C

P

d

2

Określić sposób przygotowania podłoża

metalowego pod tynk

C

P

c

3

Określić skład zaprawy stosowanej jako

podkład pod tynki specjalne

C

P

a

4

Określić liczbę warstw tynku pospolitego

C

P

b

5

Określić warunki nakładania warstwy

specjalnej na przygotowany podkład

C

P

d

6

Scharakteryzować tynki wodoszczelne

C

P

c

7

Określić rodzaj zaprawy w tynkach

wodoszczelnych

C

P

c

8

Określić liczbę warstw tynku z

domieszkami uszczelniającymi

C

P

b

9

Wyjaśnić przyczynę powstawania

suchych plam na tynku

B

P

c

10

Określić sposób ułożenie dyszy podczas

torkretowania

C

P

a

11

Określić wymiary szwu roboczego

C

P

b

12

Wskazać istotę tynków kompresowych

B

P

a

13

Scharakteryzować tynk ciepłochronny

C

P

b

14

Określić zastosowania tynków

renowacyjnych

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

15

Określić czas spełniania funkcji tynku

renowacyjnego

C

P

c

16

Wskazać rodzaj kruszywa w tynku

chroniącym przed promieniowaniem

C

P

d

17

Określić liczbę warstw tynku przy małym

zasoleniu

C

PP

dwu

18

Określić wielkość kruszywa ciężkiego

C

PP

0,05÷2mm

19

Określić grubość tynku ekranującego

C

PP

2-3

20

Określić funkcję tynków

konserwatorskich

C

PP

nie-

zawilgoconych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania tynków specjalnych. W części

podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest
prawidłowa), w części ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Pytania z luką
wymagają uzupełnienia

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Siatka, która sama ma służyć jako podłoże, powinna być dostatecznie sztywna i mieć

oczka nie większe niż
a) 2 x 3 cm,
b) 2 x 2cm,
c) l x 2 cm,
d) l x l cm.

2. Powierzchnie metalowe przed przystąpieniem do tynkowania należy

a) osłonić poziomymi pasami siatki z prześwitami.
b) osłonić pionowymi pasami siatki z prześwitami.
c) całkowicie osłonić siatką.
d) ponacinać na głębokość 6 cm.

3. Składniki zaprawy stosowanej jako podkład pod tynki specjalne przyjmuje się w proporcji

(cement: : wapno : piasek)
a) 1:1:6.
b) 1:2:6.
c) 1:3:6.
d) 1:1:3.

4. Tynk pospolity kat. II wykonuje się jako

a) pocieniony.
b) dwuwarstwowy.
c) jednowarstwowy.
d) trójwarstwowy.

5. Do nakładania warstwy wyprawy specjalnej na przygotowany podkład przystępuje się

a) bezpośrednio po wykonaniu obrzutki.
b) bezpośrednio po wykonaniu narzutu.
c) po zupełnym jego wyschnięciem.
d) przed zupełnym jego wyschnięciem.

6. Tynki wodoszczelne otrzymuje się przez odpowiedni dobór składników, zagęszczenie

tynku w trakcie jego wykonywania oraz
a) zastosowanie folii pod tynkiem.
b) dwukrotne zatarcie narzutu.
c) zastosowanie domieszek uszczelniających.
d) zastosowanie kruszyw lekkich.

7. Szczelny tynk uzyskuje się z zaprawy

a) wapiennej.
b) cementowo- wapiennej.
c) cementowej.
d) gipsowej.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

8. Tynki z domieszkami uszczelniającymi wykonuje się jako

a) jednowarstwowe.
b) jedno lub dwuwarstwowe.
c) dwuwarstwowe.
d) trzywarstwowe.

9. Jeżeli na powierzchni warstwy nakładanej przez torkretowanie występują suche plamy

oznacza to, że w zaprawie jest
a) za mało spoiwa.
b) za dużo wody.
c) za mało wody.
d) za dużo spoiwa.

10. Narzucając zaprawę przez torkretowanie należy trzymać dyszę w pozycji

a) prostopadłej do podłoża.
b) pod kątem 45

°

do podłoża.

c) pod kątem 50

°

do podłoża.

d) pod kątem 30

°

do podłoża.

11. Szew roboczy wykonany w przerwie roboczej w procesie torkretowania ma szerokości

a) 5 cm.
b) 10 cm.
c) 6 cm.
d) 15 cm.

12. Cechą tynków kompresowych jest to że

a) ulegają stopniowo zniszczeniu i po pewnym czasie należy je wymienić.
b) należą do tynków bardzo trwałych.
c) nie nadają się na powierzchnie zasolone.
d) nie nadają się na tynki zewnętrzne.

13. Tynki ciepłochronne wykonuje się jako

a) cienkowarstwowe.
b) dwuwarstwowe.
c) jednowarstwowe.
d) trójwarstwowe.


14. Systemy tynków renowacyjnych służą do wykonywania wypraw na murach

a) z cegły.
b) suchych .
c) zawilgoconych i zasolonych.
d) z gazobetonu.

15. Tynk renowacyjny zachowuje swoje właściwości do czasu

a) krystalizacji soli na wewnętrznej powierzchni tynku.
b) krystalizacji soli na zewnętrznej powierzchni tynku.
c) wypełnienia przez odkładające się sole wszystkich porów.
d) odparzenia tynku przez sole.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

16. W tynkach chroniących przed promieniowaniem stosuje się

a) wapno.
b) gips.
c) kruszywa lekkie.
d) kruszywa ciężkie.

17. Przy małym zasoleniu podłoża tynk renowacyjny wykonuje się jako ……………

warstwowy.


18. Wielkość ziaren kruszywa

w tynkach chroniących przed promieniowaniem

wynosi…………...


19. Tynk ekranujący ma grubość ………………… mm.

20. Tynki konserwatorskie przeznaczone są do odnawiania ……………………………..ścian

budynków zabytkowych,




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie tynków specjalnych

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

18.

19.

20.

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Adamiec B., Mirski J. Z: Utrzymanie zasobów budowlanych WSiP, Warszawa 1999r
2. Lenkiewicz W. Urban L.: Roboty tynkarskie Arkady, Warszawa 1980r.
3. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r.
4. Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r.
5. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa

1997 z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie wykonywania robót
w budownictwie.

6. Wojewoda K.: Wykonywanie robót tynkarskich KOWEZ, Warszawa 2002r.
7. Katalogi firm

