kusnierz 743[02] z3 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Jolanta Górska





Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów
futrzarskich 743[02].Z3.03

Poradnik dla nauczyciela


Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Jadwiga Rudecka
mgr inż. Maria Galińska



Opracowanie redakcyjne:
inż. Jolanta Górska



Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną jednostki modułowej 743[02].Z3.03 „Pakowanie,
magazynowanie i transport wyrobów futrzarskich” zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu kuśnierz 743[02].



Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Pakowanie wyrobów futrzarskich

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Magazynowanie i transport surowców, materiałów pomocniczych

i wyrobów futrzarskich

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

16

7. Literatura

32

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Pakowanie, magazynowanie i transport

wyrobów futrzarskich”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie kuśnierz 743[02].

W poradniku zamieszczono:

– wymagania wstępne,
– wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
– przykładowe scenariusze zajęć,
– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

– wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:
– pokazu z objaśnieniem,
– tekstu przewodniego,
– ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów futrzarskich” jest

częścią modułu „Organizacja produkcji kuśnierskiej” zawierającego podstawy zawodu
kuśnierz. Schemat modułu i wykaz jednostek modułowych zilustrowano na stronie 4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

































Schemat układu jednostek modułowych

743[02].Z3

Organizacja produkcji kuśnierskiej

743[02].Z3.01

Organizowanie procesu

wytwarzania wyrobów

futrzarskich

743[02].Z3.02

Ocenianie jakości wyrobów

futrzarskich

743[02].Z3.03

Pakowanie, magazynowanie

i transport wyrobów

futrzarskich

743[02].Z3.04

Prowadzenie działalności

gospodarczej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– rozpoznawać rodzaje wyrobów futrzarskich,
– oceniać wyroby futrzarskie,
– rozpoznawać surowce i materiały pomocnicze stosowane w produkcji wyrobów

futrzarskich,

– oceniać surowce i materiały pomocnicze stosowane w produkcji wyrobów futrzarskich,
– stosować podstawowe metody badań organoleptycznych,
– dobierać i stosować odzież ochrony osobistej,
– organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
– korzystać z różnych źródeł informacji,
– przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– określić zasady cechowania gotowych wyrobów futrzarskich,
– wyjaśnić zasady pakowania i transportu gotowych wyrobów,
– dobrać sposoby pakowania do rodzaju wyrobów,
– zapakować wyroby zgodnie z obowiązującymi zasadami i wymaganiami odbiorcy,
– określić wymagania techniczne dla pomieszczeń i urządzeń do magazynowania

i przechowywania wyrobów futrzarskich,

– określić wyposażenie magazynu wyrobów futrzarskich,
– określić zasady magazynowania wyrobów futrzarskich,
– zastosować zasady magazynowania skór futerkowych, materiałów wykończeniowych

i wyrobów gotowych,

– scharakteryzować szkodniki skór futerkowych i określić sposoby ich zwalczania,
– wymienić rodzaje transportu wewnętrznego,
– określić zasady transportu wyrobów futrzarskich,
– scharakteryzować urządzenia do transportu wyrobów futrzarskich,
– określić ogólne zasady eksploatacji i obsługi typowych urządzeń transportowych,
– określić zasady konserwacji i użytkowania wyrobów futrzarskich,
– zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Kuśnierz 743[02]

Moduł:

Organizacja produkcji kuśnierskiej 743[02].Z3

Jednostka modułowa:

Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów
futrzarskich 743[02].Z3.03

Temat:

Pakowanie futer.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności pakowania futer.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– przygotować futro do pakowania,
– dobrać rodzaj opakowania,
– wykonać pakowanie.

Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
– grupowa

Czas: 120 min.

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej

Środki dydaktyczne:
– stół,
– futra przeznaczone do pakowania,
– grzebienie do czesania futra,
– materiały do pakowania – folia,
– urządzenie do pakowania w folię – foliarka lub zgrzewarka,
– instrukcja obsługi urządzenia,
– wieszaki,
– noże do cięcia folii,
– zawieszki towarowe.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe po 2 osoby.

Przydział wyrobu do pakowania.

Przygotowanie wyrobu do pakowania.

Dobór rodzaju opakowania.

Przygotowanie urządzenia do pracy.

Pakowanie futra.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

5. Grupa przedstawia zapakowany wyrób.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac poszczególnych grup uczniów.

Praca domowa
Odszukaj w literaturze (Internecie) informacje o sposobach transportu odzieży. Na podstawie
zebranych wiadomości sporządź notatkę w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Kuśnierz 743[02]

Moduł:

Organizacja produkcji kuśnierskiej 743[02].Z3

Jednostka modułowa:

Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów
futrzarskich 743[02].Z3.03

Temat: Sposoby pomiaru wilgotności względnej powietrza.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności pomiaru wilgotności względnej powietrza.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko do pomiaru wilgotności względnej powietrza,

obsłużyć higrometr włosowy,

obsłużyć psychrometr.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Strategia:
uczenie się przez doświadczenie

Środki dydaktyczne:
– higrometr włosowy,
– psychrometr,
– tablice psychrometryczne,
– literatura uzupełniająca,
– zeszyt przedmiotowy,
– przybory do pisania.

Czas:
180 min.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest pomiar wilgotności względnej powietrza przy pomocy różnych
przyrządów.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metoda przewodniego tekstu.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Co to jest wilgotność względna powietrza?
2. Jakie znaczenie ma wilgotność względną powietrza w magazynowaniu wyrobów

futrzarskich?

3. Jakie przyrządy stosuje się do pomiaru wilgotności względnej powietrza?
4. Jak działa higrometr włosowy?
5. Jak działa psychrometr?

PLANOWANIE
1. Zaplanuj, gdzie dokonasz pomiaru wilgotności względnej powietrza.
2. Zaplanuj, jak przygotujesz stanowisko do wykonania pomiaru.
3. Zaplanuj przyrządy potrzebne do wykonania pomiarów.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Przygotuj higrometr do wykonania pomiaru
2. Dokonaj pomiaru wilgotności względnej za pomocą higrometru włosowego.
3. Przygotuj do pracy psychrometr .
4. Dokonaj pomiaru temperatur za pomocą psychrometru.
5. Oblicz za pomocą tablic psychrometrycznych wilgotność względną.
6. Porównaj otrzymane wyniki pomiarów.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie oznaczono wilgotność względną za pomocą higrometru włosowego?
2. Czy poprawnie oznaczono wilgotność względną za pomocą psychrometru?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe i ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Praca domowa
Odszukaj w literaturze (Internecie) wiadomości o nowoczesnych przyrządach do pomiaru
wilgotności względnej powietrza

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

nonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

ĆWICZENIA

5.1. Pakowanie wyrobów futrzarskich

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj cechowania określonego wyrobu futrzarskiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien wykonać pokaz

cechowania wyrobu, omówić zakres i techniki wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów
z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) rozpoznać rodzaj wyrobu do cechowania,
4) ustalić dane do przeprowadzenia cechowania
5) wykonać cechowanie,
6) zapisać w zeszycie wykonane cechowanie,
7) wyjaśnić znaczenie naniesionych cech.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

stół,

dane dotyczące wyrobu,

przybory do wykonania cechowania,

zawieszki towarowe,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Określ rodzaj wyrobu futrzarskiego na podstawie cechowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej
pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,
2) zapoznać się z przedstawionymi zawieszkami towarowymi,
3) odczytać dane zamieszczone na zawieszce towarowej,
4) rozpoznać rodzaj wyrobu futrzarskiego na podstawie symbolu SWW i SWA,
5) zapisać wyniki rozpoznania w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przykładowe zawieszki towarowe,

Systematyczny Wykaz Wyrobów t.3 GUS, Warszawa: Wydawnictwo Katalogów
i Cenników 1975,

Systematyczny wykaz Asortymentowy, Wyroby Futrzarskie, Zjednoczenie Przemysłu
Skórzanego, Warszawa: Wydawnictwo Katalogów i Cenników 1969,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie3

Dobierz sposób i wykonaj pakowanie określonego wyrobu futrzarskiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób

pakowania wyrobu, omówić zasady doboru pakowania, omówić zakres i techniki wykonania
ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować wyrób do pakowania,
4) dobrać rodzaj opakowania do pakowanego wyrobu,
5) przygotować opakowanie,
6) dokonać pakowania,
7) opisać sposób pakowania w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

gotowe wyroby kuśnierskie,

różne materiały do pakowania,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Magazynowanie

i

transport

surowców,

materiałów

pomocniczych i wyrobów futrzarskich

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj pomiaru temperatury i wilgotności powietrza w magazynie wyrobów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien wykonać pokaz

pomiaru wilgotności za pomocą higrometru i psychometru, omówić zakres i techniki
wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,
2) dobrać przyrządy do wykonania pomiaru,
3) dokonać pomiaru temperatury,
4) dokonać pomiaru wilgotności względnej,
5) zapisać wyniki pomiaru w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

termometr,

higrometr lub psychometr

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dokonaj pomiaru grubości próbek skór futerkowych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz dokonać pokazu pomiaru grubości różnych próbek. Zapoznać
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,
2) pobrać próbki skór futerkowych,
3) dobrać grubościomierz,
4) dokonać pomiaru grubości próbek,
5) zapisać wyniki pomiarów w zeszycie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

próbki skór futerkowych,

grubościomierze czujnikowe,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Dokonaj pomiaru wielkości skór za pomocą planimetru.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania oraz przeprowadzić pokaz sposobu przeprowadzenia pomiaru.
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,
2) przygotować skóry do pomiaru,
3) dokonać pomiaru powierzchni skór,
4) zapisać wyniki pomiarów w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– stół,
– skóry,
– planimetr,
– przybory do pisania,
– zeszyt,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Dobierz sposób magazynowania do wybranego rodzaju wyrobu gotowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania. Zapoznanie ze sposobem magazynowania nauczyciel może
przeprowadzić podczas wycieczki do magazynu wyrobów gotowych. Zapoznać uczniów
z zasadami bezpiecznej pracy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,
2) określić rodzaj wyrobu kuśnierskiego wskazanego przez nauczyciela,
3) dobrać warunki magazynowania danego wyrobu,
4) zapisać ustalenia w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wyrób kuśnierski,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej: „Pakowanie, magazynowanie
i transport wyrobów futrzarskich”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

– zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego,
– zadania 5, 9, 10, 13, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów,
– dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów,
– dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu

ponadpodstawowego,

– bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. d,
12. b, 13. d, 14. a, 15. d, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. a.

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Nazwać znak pozwalający na identyfikacje wyrobu

A

P

c

2

Rozpoznać sposób cechowania wyrobu futrzarskiego

B

P

b

3

Rozpoznać opakowanie jednostkowe

B

P

a

4

Rozpoznać rodzaj materiału opakowaniowego

B

P

d

5

Dobrać urządzenia do pakowania w folię

C

PP

a

6

Określić przeznaczenie dyspensera

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

7

Określić sposób pakowania futer

C

P

a

8

Określić sposób pakowania rękawic

C

P

c

9

Dobrać temperaturę magazynowania wyrobów
futrzarskich

C

PP

c

10

Dobrać przyrząd do pomiaru wilgotności względnej
powietrza

C

PP

b

11

Rozpoznać wózek do transportu
międzywydziałowego

B

P

d

12 Rozpoznać urządzenie magazynowe

B

P

b

13 Dobrać przyrząd do pomiaru grubości skóry

C

PP

d

14 Określić przeznaczenie planimetru

C

P

a

15 Rozpoznać przyrząd do badania skór

B

P

d

16

Określić sposób magazynowania skór zdjętych
workowo

C

PP

b

17

Określić w jaki sposób nie można magazynować
wyrobów futrzarskich

C

P

a

18

Określić sposób transportu wyrobów
futrzarskich

C

P

c

19 Scharakteryzować mole

C

P

b

20 Określić sposób suszenia zmoczonego wyrobu

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego

wyboru.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas

przeznaczony na rozwiązanie testu.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących rozpoznawania i charakteryzowania rodzajów skór

surowych. Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
6. W pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową).

7. Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję

z wykonanego zadania.

8. Trudności mogą przysporzyć Ci pytania: 5, 9, 10, 13 i 16 gdyż są one na poziomie

trudniejszym niż pozostałe.

9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Znak lub napis pozwalający na identyfikację wyrobu, umieszczony na wyrobie lub

połączony z wyrobem w sposób trwały, albo przyczepiony do wyrobu nazywamy
a) nazwą wyrobu.
b) stemplem.
c) cechą.
d) symbolem.

2. Rysunek przedstawia

a) cechę .
b) etykietę.
c) zawieszkę.
d) metkę.

3. Opakowanie jednostkowe wyrobu kuśnierskiego może stanowić

a) pudełko kartonowe.
b) worek jutowy.
c) skrzynia.
d) kontener.

4. Rysunek przedstawia

a) płótno.
b) papier pakowy.
c) worki jutowe.
d) folię polietylenową .




5. Do pakowania wyrobów w worki foliowe stosuje się

a) zgrzewarki.
b) zszywarki.
c) taśmę pakową.
d) kleje.


6. Dyspenser jest to urządzenie do łączenia opakowań za pomocą

a) kleju.
b) zszywek.
c) taśmy pakowej.
d) sznurka.

7. Futra i kurtki należy pakować

a) pojedynczo w worki foliowe.
b) pojedynczo w kartony.
c) po 5 sztuk w kartony.
d) po 5 sztuk w worki jutowe.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

8. Rękawice należy pakować

a) po 5 sztuk w worki foliowe.
b) pojedynczo w kartony.
c) po 10 par w kartony.
d) po 10 par w worki jutowe.


9. Temperatura w magazynie wyrobów kuśnierskich gotowych powinna wynosić

a) -5°C – 5°C.
b) 0°C – 10°C.
c) 5°C – 20°C.
d) 5°C – 30°C.

10. Pomiar wilgotności względnej powietrza przeprowadza się za pomocą

a) termometru.
b) higrometru.
c) planimetru.
d) densymetru.

11. Transport wewnątrzwydziałowy powinien odbywać się przy pomocy wózka

przedstawionego na rysunku




a) 1.
b) 2.
c) 3.
d) 4.

1

2












3 4

12. Rysunek przedstawia

a) magazyn wyrobów gotowych.
b) transporter wieszakowy.
c) przenośnik taśmowy.
d) przenośnik ślimakowy.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

13. Pomiar grubości skór wykonuje się przy u życiu

a) miary krawieckiej.
b) suwmiarki.
c) przymiaru liniowego.
d) grubościomierza.


14. Planimetr służy do pomiaru

a) powierzchni skóry.
b) grubości skóry.
c) wagi skóry.
d) twardości skóry.


15. Przyrząd przedstawiony na rysunku to

a) planimetr.
b) psychometr.
c) higrometr.
d) grubościomierz.


16. Skóry

wyprawione

zdjęte

workowo

magazynuje się
a) ułożone w stosy.
b) zawieszone.
e) ułożone na pólkach.
f) ułożone w pudełkach.


17. Drobnych wyrobów futrzarskich nie można magazynować

a) w stosach.
b) w kartonowych pudełkach.
c) ułożonych na regałach.
d) w szafach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

18. Transport wyrobów futrzarskich może odbywać się samochodem przedstawionym na

rysunku











1 2

a) 1.
b) 2.
c) 3.
d) 4.







3 4


19. Okrywą włosową skór żywią się mole w postaci

a) poczwarki.
b) larwy.
c) motyla.
d) chrząszcza.

20. W przypadku zamoczenia wyrób futrzarski należy wysuszyć

a) w temperaturze pokojowej.
b) w pobliżu źródła ciepła.
c) w specjalnej suszarni.
d) podczas użytkowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów futrzarskich

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej: „Pakowanie, magazynowanie
i transport wyrobów futrzarskich”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

– zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego,
– zadania 5, 9, 10, 11, 13 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów,
– dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów,
– dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu

ponadpodstawowego,

– bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. d,
12. a, 13. d, 14. b, 15. b, 16. a, 17. c, 18. d, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić sposób znakowania skór i wyrobów

C

P

b

2

Rozpoznać sposób cechowania wyrobu futrzarskiego

B

P

c

3

Określić przeznaczenie opakowania zbiorczego

C

P

b

4

Rozpoznać rodzaj materiału opakowaniowego

B

P

d

5

Określić przeznaczenie foliarki

C

PP

a

6

Określić urządzenie do oklejania kartonów taśmą
pakową

C

P

c

7

Określić sposób magazynowania futer i kurtek

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8

Określić sposób pakowania szali i etoli

C

P

c

9

Dobrać warunki magazynowania wyrobów
futrzarskich

C

PP

c

10 Dobrać przyrząd do pomiaru temperatury

C

PP

b

11 Rozpoznać wózek do transportu międzywydziałowego

B

PP

d

12 Rozpoznać magazyn wyrobów gotowych

B

P

a

13 Dobrać przyrząd do pomiaru wielkości skóry

C

PP

d

14 Określić przeznaczenie grubościomierza

C

P

b

15 Określić przeznaczenie higrometru

C

P

b

16

Określić sposób magazynowania skór
wyprawionych

C

P

a

17

Określić sposób magazynowania kołnierzy ze
skór szlachetnych

C

P

c

18 Określić przeznaczenie kofera odzieżowego

C

P

d

19

Rozróżnić szkodniki skór wyprawionych i
wyrobów futrzarskich

B

P

a

20

Rozpoznać sposób czyszczenia wyrobów
futrzarskich

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego

wyboru.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas

przeznaczony na rozwiązanie testu.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących rozpoznawania i charakteryzowania rodzajów skór

surowych. Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. W pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową).

7. Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję

z wykonanego zadania.

8. Trudności mogą przysporzyć Ci pytania: 5, 9, 10, 11, 13, gdyż są one na poziomie

trudniejszym niż pozostałe.

9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Znakowanie skór futerkowych i wyrobów futrzarskich cechami określającymi wyrób

i pozwalającymi na jego identyfikację oraz przeznaczenie do obrotu handlowego
nazywamy
a) metkowaniem.
b) cechowaniem.
c) oznaczaniem.
d) oznakowaniem.

2. Rysunek przedstawia

a) cechy.
b) etykiety.
c) zawieszki.
d) metki.



3. Opakowanie zbiorcze służy do

a) pakowania pojedynczych par wyrobów np. rękawic.
b) pakowania kilku sztuk drobnych wyrobów futrzarskich.
c) transportu drobnych wyrobów futrzarskich.
d) transportu dużych wyrobów futrzarskich np. futer.

4. Rysunek przedstawia

a) płótno.
b) worki jutowe.
c) folię polietylenową.
d) papier pakowy.



5. Foliarki stosuje się do pakowania

a) rękawic.
b) futer.
c) szali.
d) czapek.

6. Urządzenie do oklejania kartonów taśmą pakową to

a) maszynka do taśmy.
b) oklejacz.
c) dyspenser.
d) klejarka.

7. Futra i kurtki należy magazynować zapakowane

a) pojedynczo w worki foliowe.
b) pojedynczo w kartony.
c) po 5 sztuk w kartony.
d) po 5 sztuk w worki jutowe.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8. Szale i etole należy pakować

a) po 5 sztuk w worki foliowe.
b) po 10 sztuk w worki foliowe.
c) po 5 sztuk w paczki.
d) po 10 sztuk w worki jutowe.


9. Wilgotność względna w magazynie wyrobów futrzarskich gotowych powinna wynosić

a) 30 – 40%
b) 50 – 60%
c) 65 – 75%
d) 80 – 90%

10. Pomiar temperatury powietrza w magazynie przeprowadza się za pomocą

a) densymetru.
b) termometru.
c) psychometru.
d) termopary.

11. Rysunek przedstawia wózek wieszakowy służący do transportu

a) skór wyprawionych zdjętych workowo.
b) półfabrykatów do produkcji futer.
c) gotowych kołnierzy.
d) gotowych futer.






12. Rysunek przedstawia

a) magazyn wyrobów gotowych.
b) transporter wieszakowy.
c) przenośnik taśmowy.
d) przenośnik ślimakowy.






13. Pomiar wielkości skór wykonuje się przy u życiu

a) miary krawieckiej.
b) suwmiarki.
c) przymiaru liniowego.
d) planimetru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

14. Rysunek przedstawia przyrząd do pomiaru

a) powierzchni skóry.
b) grubości skóry.
c) wagi skóry.
d) twardości skóry.






15. Higrometr przedstawiony na rysunku służy do pomiaru

a) temperatury powietrza
b) wilgotności powietrza.
c) ciężaru skór.
d) grubości skóry.



16. Skóry futerkowe wyprawione zdjęte płasko magazynuje się

a) ułożone w stosy.
b) zawieszone.
c) w wiązkach ułożone na półkach.
d) ułożone w pudełkach.


17. Kołnierze ze skór szlachetnych należy magazynować

a) ułożone w stosach.
b) ułożone po kilka sztuk w kartonowych pudełkach.
c) ułożone pojedynczo na regałach.
d) zawieszone w szafach.


18. Kofer odzieżowy to

a) pojemnik na wyroby odzieżowe.
b) pomieszczenie do przechowywania odzieży.
c) transporter odzieży w hali produkcyjnej.
d) specjalny samochód do przewozu odzieży.


19. Najczęściej spotykanym szkodnikiem skór wyprawionych są

a) mole
b) skórniki.
c) skórojady.
d) gryzonie.

20. Czyszczenia wyrobów futrzarskich

a) dokonuje się samodzielnie.
b) dokonuje się w pralni chemicznej.
c) dokonuje się w wyspecjalizowanych zakładach usługowych.
d) nie można przeprowadzić.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów futrzarskich

Zakreśl poprawną odpowiedź.


Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. LITERATURA

1. Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo 2. Podręcznik dla ZSZ, WSiP Warszawa 1986
2. Burzyński Cz., Dzieża R., Suliga A., Duda J., Kuśnierstwo. WNT Warszawa 1986
3. Chyrosz M., Zembowicz – Sułkowska E.: Materiałoznawstwo odzieżowe. WSiP,

Warszawa 1999

4. Czyżewski H. : Krawiectwo. Podręcznik technologii dla ZSZ WSiP Warszawa1992
5. Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo cz. I. WPLiS, Warszawa 1965
6. Kazik R., Krawczyk J.; Technologia odzieży. WSiP Warszawa 1998
7. Koradecka D.(red): Bezpieczeństwo pracy i ergonomia CIOP, W-wa 1999
8. Parafianowicz Z.: Szkolny słownik odzieżowy. WSiP Warszawa 2000
9. Sadowski T.: Materiałoznawstwo kuśnierskie. WSiP Warszawa1989
10. Wybór aktualnych norm.
11. http://crosstrade.pl/UserFiles/Image/991.jpg
12. http://crosstrade.pl/UserFiles/Image/nie-wiem1.jpg
13. http://d.ale.gratka.pl/g2/o/f8/c6/3e/585421_1_d41d_s.jpeg
14. http://i.pbase.com/u44/holopain/large/16494303.Dermesteslardarius.jpg
15. http://klg.com.pl/zdjecia_na_stronie/image011.jpg
16. http://klg.com.pl/zdjecia_na_stronie/image011.jpg
17. http://ocean.wsm.gdynia.pl/student/meteo1/august.jpg ]
18. http://ocean.wsm.gdynia.pl/student/meteo1/wilg_2.html
19. http://somet.pl/dzial1/1.2/Humidity%2005_html_m1d1167b9.png
20. http://somet.pl/dzial1/1.2/Humidity%2005_html_m45df77eb.png
21. http://systemy-archiwowania.biurotechnika.com.pl/images/metal_10.jpg
22. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5d/XN_Tineola_bisselliella_0.j

pg/800px-XN_Tineola_bisselliella_0.jpg

23. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b5/Tineola.bisselliella.7218.jpg

/800px-Tineola.bisselliella.7218.jpg

24. http://whistleralley.com/planimeter/plan1.jpg
25. http://www.alux.pl/html_pl/pakowaczki.htm
26. http://www.alux.pl/html_pl/pakowaczki.htm
27. http://www.alux.pl/html_pl/pakowaczki.htm
28. http://www.bioresurs.uu.se/myller/stad/stad_bild/flaskangerlarv.jpg
29. http://www.drukarniawydruk.pl/images/oferta/miniaturki/m_metki_003.jpg
30. http://www.exalt.pl/wagi/ydo/ds530/ds530.jpg
31. http://www.introl.pl/katalog/termometry/laboratoryjne.html
32. http://www.kurow.lubelskie.pl/lisy.htm
33. http://www.kurow.lubelskie.pl/lisy.htm
34. http://www.kwt.pl/files/rys1.jpg
35. http://www.label.com.pl/po/home_ter.html
36. http://www.label.com.pl/po/home_th.dt.html
37. http://www.lant.pl/duze/MetalProgetti%20%281%29.JPG
38. http://www.lenora.com.pl/etykiety/
39. http://www.metalowiec.bialystok.pl/grafika/regalk.jpg
40. http://www.nadex.pl/workijutowe.htm
41. http://www.oneo.pl/garderoba.html
42. http://www.pamo.com.pl/obrazki/img_90_big.jpg
43. http://www.plastech.pl/images/b2b/off/12335
44. http://www.polimex.net/pl_,oferta.php?m_id=150_170_176#1

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

45. http://www.sklep.aluet.pl/photo/256.jpg
46. http://www.sprem.com.pl/tb100s.htm
47. http://www.transelektro.pl/grafika/polietylenowe.JPG
48. http://www.treston.com/htdocs/docs/images/hi/pph-c.jpg
49. http://www.treston.com/htdocs/docs/p007-pph2.html
50. http://www.vis.com.pl/gfx/foto/grubczuj.jpg
51. http://www.wispak.pl/tasmy_samoprzylepne.php
52. http://www.wispak.pl/urzadzenia_do_pakowania.php#
53. http://www.wiz.slask.pl/i11.html
54. http://www.wszywki.org/przywieszki/przywieszki.jpg

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE,

Radom 1997

3. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK,FW, Warszawa 1996
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
5. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995


