02 Posługiwanie się dokumentacją techniczno technologiczną

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Danuta Bajor




Posługiwanie się dokumentacją techniczno-technologiczną
321[09].O1.02







Poradnik dla nauczyciela














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jadwiga Kuszerska
mgr inż. Jan Oczoś



Opracowanie redakcyjne:



Konsultacja:
mgr inż. Maria Majewska


Korekta:



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[09].O1.02
Posługiwanie się dokumentacją techniczno-technologiczną” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik technologii żywności


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

9

5.1. Normalizacja w przetwórstwie żywności

9

5.1.1. Ćwiczenia

9

5.2. Technika w przetwórstwie spożywczym

11

5.2.1. Ćwiczenia

11

5.3. Podstawy części maszyn

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów

16

7. Literatura

30

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Posługiwanie się dokumentacją

techniczno-technologiczną”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii żywności 321[09].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają ukształtować umiejętności samokształcenia oraz
umiejętności praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

metody przewodniego tekstu,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia pomiaru dydaktycznego, nauczyciel może posłużyć się

zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami różnych zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań i uczenia się,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

321[09].O1

Podstawy działalności przedsiębiorstwa spożywczego

321[09].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska w przemyśle spożywczym

321[09].O1.05

Pozyskiwanie surowców dla przetwórstwa spożywczego

321[09].O1.06

Badanie organoleptyczne jakości surowców, półproduktów

i produktów spożywczych

321[09].O1.07

Analizowanie podstawowych działań w produkcji i przetwórstwie żywności

321[09].O1.08

Organizowanie pracy w zakładach przetwórstwa spożywczego

321[09].O1.02

Posługiwanie się

dokumentacją techniczno-

technologiczną

321[09].O1.03

Rozróżnianie surowców

stosowanych w przemyśle

spożywczym

321[09].O1.04

Stosowanie materiałów

pomocniczych w

przemyśle spożywczym

321[09].O1.09

Zarządzanie

przedsiębiorstwem

321[09].O1.10

Prowadzenie działalności

marketingowej związanej z
produkcją i przetwórstwem

żywności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji naukowo-technicznej,

wykazywać się umiejętnością pracy z tekstem przewodnim,

opisywać przebieg omawianych procesów i zjawisk,

posługiwać się sprzętem kreślarskim,

szkicować proste rysunki,

wykonywać rysunki prostych brył,

określać błędne rozwiązania i je eliminować,

korzystać z podstawowych programów komputerowych,

opracowywać i prezentować projekt.



























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieś:

określić znaczenie techniki w przemyśle spożywczym,

scharakteryzować system normalizacyjny stosowany w przemyśle spożywczym,

scharakteryzować systemy zapewniające bezpieczeństwo zdrowotne żywności,

scharakteryzować systemy zarządzania jakością w przemyśle spożywczym,

określić rolę normalizacji w technice,

rozróżnić rodzaje rysunków technicznych,

rozróżnić elementy rysunku technicznego,

wykonać rysunki brył i prostych części maszyn,

zwymiarować części maszyn,

zastosować uproszczenia i oznaczenia umowne w rysunku technicznym,

zastosować programy komputerowe do wykonywania rysunku technicznego,

scharakteryzować budowę części maszyn, ich działanie i zastosowanie,

odczytać rysunki w dokumentacji technicznej,

skompletować

dokumentację

techniczną

i

technologiczną

zakładu

przemysłu

spożywczego,

skorzystać z norm, instrukcji i innych źródeł informacji zawodowej.





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: technik technologii żywności 321[09]
Moduł: Podstawy działalności przedsiębiorstwa spożywczego 321[09].O1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją techniczno-technologiczną 321[09].O1.02

Temat: Posługiwanie się normami.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności analizowania i wykorzystywania informacji zawartych

w normach.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

analizować Polskie Normy,

określać budowę Polskich Norm,

szukać i wykorzystywać informacje zawarte w normach,

formułować wnioski.


Metody nauczania-uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas:
45 minut

Środki dydaktyczne:

zbiór Polskich Norm dotyczących przetwórstwa spożywczego,

foliogramy przedstawiające typową budowę Polskich Norm,

podręcznik.


Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie tematu i celów lekcji.
2. Rozdanie uczniom (każdemu inną) Polskich Norm.
3. Uczniowie analizują informacje zawarte w normach.
4. Opracowanie w zeszycie notatki na temat budowy normy i podstawowych informacji

zawartych w normach.

5. Przedstawienie indywidualnych (lub wybranych) prac na forum klasy.
6. Podsumowanie wyników i analiza prac wszystkich uczniów.
7. Wspólna ocena.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie Polskich Norm i podręcznika podaj podstawowe informacje zawarte

w normach.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ocena prac wykonanych na lekcji przez poszczególnych uczniów,

ocena pracy domowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: technik technologii żywności 321[09]
Moduł: Podstawy działalności przedsiębiorstwa spożywczego 321[09].O1
Jednostka modułowa: Posługiwanie

się

dokumentacją

techniczno-technologiczną

321[09].01.02

Temat: Wykorzystanie programu komputerowego do wykonywania rysunków

technicznych.

Cel ogólny: umiejętność wykorzystania obsługi programów komputerowych do wykonywania

rysunków technicznych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wykonać rysunek techniczny za pomocą programu komputerowego,

zwymiarować rysunek techniczny,

ustalić rzuty brył na trzy płaszczyzny za pomocą programu

wskazywać elementy maszyn na rysunkach,

odczytywać z rysunku technicznego działanie maszyn spożywczych.


Metody nauczania-uczenia się:

pokaz audiowizualny,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca samodzielna.


Czas:
45 minut

Środki dydaktyczne:

projektor,

stanowiska komputerowe – jedno dla każdego uczestnika,

oprogramowanie pozwalające rysować, rzutować i odczytywać schematy urządzeń
spożywczych,

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Przedstawienie tematu i celów lekcji.
3. Przedstawienie sposobu wykonania zadania przy wykorzystaniu projektora.
4. Rozdanie zadań uczniom do samodzielnego wykonania.
5. Nadzorowanie pracy przy poszczególnych stanowiskach komputerowych
6. Ocena wykonanych rysunków.
7. Przedstawienie możliwości wykonywania rzutów i odczytywania rysunków technicznych.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie wykonanych prac w komputerze, wykonaj rysunek w zeszycie.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

zebranie i ocena wykonanych prac nagranych na dyskietkach przez wszystkich uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

5. ĆWICZENIA

5.1. Normalizacja w przetwórstwie żywności

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeprowadź analizę norm obowiązujących w przemyśle np. młynarskim lub cukierniczym.

Wskazówki do realizacji
Aby uczniowie mogli wykonać ćwiczenie należy przygotować (wybrać) aktualne normy

obowiązujące w zakładach przetwórstwa spożywczego. Uczniowie powinni pracować
samodzielnie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować elementy składowe Polskich Norm i/lub Zakładowych,
2) ustalić, które człony są identyczne w poszczególnych normach,
3) zapisać podstawowe elementy składowe norm w zeszycie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

podręcznik,

wybrane Polskie Normy lub Zakładowe dotyczące np. młynarstwa lub cukiernictwa.


Ćwiczenie 2

Przeprowadź analizę zagrożeń i ustal krytyczne punkty kontrolne (HACCP) wynikające

z zagrożeń fizycznych. w produkcji ogórków kwaszonych z przyprawami



Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie może być zrealizowane, gdy uczniowie już znają podstawowe systemy

zapewniające wysoką jakość produkowanych wyrobów. Dodatkowo należy omówić (np. za
pomocą foliogramu) przykładowe zagrożenia w czasie produkcji wybranej żywności.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) przeanalizować niebezpieczeństwa fizyczne mogące powstać przy produkcji ogórków

kiszonych z przyprawami,
Surowce i materiały
Surowe ogórki – mogą być zanieczyszczone przez niebezpieczne materiały, np.: piasek,
szkło, kawałki metalu, drewno.
Słoiki szklane – mogą zawierać niebezpieczne materiały.

Etapy produkcji:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Magazynowanie przypraw – mogą być zanieczyszczone przez niebezpieczne materiały, gdy
opakowania są otwarte lub uszkodzone.
Magazynowanie dodatków – mogą być zanieczyszczone przez niebezpieczne materiały, gdy
pojemniki są niezamknięte.
Wizualna kontrola ogórków – błędy w usuwaniu obcych ciał z ogórków.
Mycie i kontrola słoików – błędy w usuwaniu kawałków szkła.
Napełnianie słoików – możliwość stłuczenia na maszynie napełniającej
Zalewanie słoików solanką – możliwość stłuczenia szkła.
Zamykanie słoików – możliwość stłuczenia szkła.
2) przeanalizować etapy produkcji ogórków,
3) przeprowadzić analizę zagrożeń w produkcji ogórków i ustalić krytyczne punkty kontrolne

wynikające z zagrożeń fizycznych,

4) narysować schemat produkcji ogórków formie plakatu ze wskazaniem krytycznych

punktów kontrolnych,

5) zrobić notatkę w zeszycie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– dyskusja dydaktyczna.


Środki dydaktyczne:

schemat blokowy lub foliogram przedstawiający etapy produkcji ogórków,

zasady wdrażania HACCP w zakładach spożywczych,

arkusze papieru i mazaki do rysowania.


Ćwiczenie 3

Przeanalizuj receptury stosowane w przetwórstwie spożywczym.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie może być zrealizowane, gdy uczniowie już znają podstawowe dokumenty

technologiczne stosowane w zakładach spożywczych. Uczniowie powinni pracować
samodzielnie lub w grupach.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) przeprowadzić analizę receptur obowiązujących w zakładach spożywczych,
2) ustalić cechy wspólne i różnice receptur obowiązujących w poszczególnych zakładach,
3) zapisać w zeszycie podstawowe dane, które zawarte są w recepturach.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

dyskusja i samokształcenie kierowane.

Środki dydaktyczne:

zbiory receptur obowiązujących w zakładach spożywczych,

podręczniki.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.2. Technika w przetwórstwie spożywczym

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przećwicz pisanie alfabetu dużymi i małymi literami w bloku milimetrowym zgodnie

z zasadami pisma technicznego.


Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien wcześniej zapowiedzieć o przyniesieniu przez uczniów bloku

milimetrowego lub zapewnić im kartki z bloku milimetrowego. Dodatkowo należy
wprowadzić lub przypomnieć o zasadach pisma technicznego. Uczniowie powinni pracować
indywidualnie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaopatrzyć się w blok milimetrowy i dobrze zaostrzony ołówek,
2) zapoznać się z wzorcowym pismem technicznym zwracając uwagę na kąt pochylenia,
3) wypisać rzędami każdą literę alfabetu (małą i dużą),
4) wypisać rzędami cyfry,
5) oddać nauczycielowi do sprawdzenia poprawności zapisów.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pogadanka heurystyczna,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

bloki milimetrowe i ołówki,

Polskie Normy dotyczące zasad pisma technicznego,

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4].


Ćwiczenie 2

Zwymiaruj rysunek za pomocą linii wymiarowych i pomocniczych.

Wskazówki do realizacji
Dla każdego ucznia można indywidualnie przygotować różne rysunki do przerysowania

lub wklejenia do zeszytu i wykonania wymiarowania. Można również dodatkowo przypomnieć
zasady wymiarowania lub rozdać uczniom normy dotyczące rysunku technicznego. Uczniowie
powinni pracować samodzielnie przy oddzielnym stanowisku.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) przerysować rysunek do zeszytu,
2) narysować linie wymiarowe i pomocnicze,
3) oddać nauczycielowi do sprawdzenia.







Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

samokształcenie kierowane.

Środki dydaktyczne:

przybory rysunkowe,

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4].


Ćwiczenie 3

Narysuj w trzech rzutach prostokątnych następującą bryłę.












Wskazówki do realizacji
Należy przygotować teksty źródłowe z zasadami rzutowania. Można również każdemu

uczniowi dać inna bryłę do przerysowania i rzutowania. Uczniowie powinni pracować
indywidualnie.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) przerysować bryłę do zeszytu,
2) dokonać analizy teksu źródłowego dotyczącego rzutowania,
3) pod bryłą narysować płaszczyzny rzutowania,
4) narysować rzut z przodu, od lewej strony i z góry,
5) przekazać nauczycielowi do sprawdzenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pogadanka, praca z tekstem źródłowym,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko kreślarskie,

przybory rysunkowe,

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4],

tekst źródłowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Podstawy części maszyn

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wskaż poznane części maszyn i określ ich przeznaczenie, korzystając ze szkolnego zbioru

części maszyn,


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie może być zrealizowane, gdy uczniowie zostaną zapoznani z podstawowymi

częściami maszyn. Należy również przygotować zbiór części maszyn, zdjęcia lub rysunki.
Uczniowie mogą pracować samodzielnie lub w grupach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozróżnić części maszyn i pogrupować je w zależności od zastosowania,
2) ustalić dokładne nazwy tych części,
3) zapisać w formie tabeli przeznaczenie tych części.

Nazwa części maszyn

Przeznaczenie


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

Środki dydaktyczne:

zbiór części maszyn lub rysunki typowych części,

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4].


Ćwiczenie 2

Prześledź na modelu przekładni ślimakowe działanie i wskaż zalety w porównaniu

z innymi przekładniami zębatymi


Wskazówki do realizacji
Nauczyciel może dobrać inny model przekładni, tak aby uczeń mógł zobaczyć jej działanie

i ewentualnie porównać z inną. Uczniowie powinni pracować w grupach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) prześledzić działanie przekładni ślimakowej,
2) narysować w zeszycie szkic tej przekładni,
3) określić zalety i wady i zapisać pod rysunkiem w zeszycie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

model przekładni ślimakowej,

foliogramy przedstawiające zastosowanie przekładni ślimakowej,

katalogi części maszyn,

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4].


Ćwiczenie 3

Odczytaj dokumentację techniczno-ruchową dla wybranych maszyn i urządzeń

stosowanych w zakładach spożywczych.



Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie może być zrealizowane, gdy uczniowie będą mieli do dyspozycji różne

dokumentacje techniczno-ruchowe stosowane w zakładach spożywczych. Uczniowie mogą
pracować w grupach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać dokumentację techniczno-ruchową dla maszyny lub urządzenia spożywczego,
2) dokonać analizy i wskazać wybrane części maszyn,
3) opisać zasadę działania,
4) naszkicować rysunek urządzenia i zaprezentować swoją pracę na forum klasy.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zbiór dokumentacji techniczno-ruchowej dla maszyn i urządzeń stosowanych w przemyśle
spożywczym,

podręcznik Paprocki K.: Rysunek techniczny [4].

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test pisemny, jednostopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się
dokumentacją techniczno-technologiczną”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z poziomu podstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań z poziomu podstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 – 20 zadań z testu.

Klucz odpowiedzi:
1.
b, 2. a, 3. a, 4. d, 5. b, 6. d, 7. c, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c, 12. b, 13. b, 14. c,
15.
a, 16. d, 17. a, 18. c, 19. d, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)

Kategoria
celu

Poziom
wymagań

Poprawna
odpowiedź

1


Wskazać cele normalizacji

A

P

b

2

Wskazać normy obowiązujące w Polsce

A

P

a

3

Wyjaśnić zakres stosowania normy
terminologicznej.

C

P

a

4

Wskazać instytucję zajmującą się
publikowaniem i aktualizowaniem Polskich
Norm

B

P

d

5


Rozróżnić normy czynnościowe

B

P

b

6

Dobrać zasady norm ISO 9000

B

P

d

7

Wybrać systemy, które należy wdrożyć

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

przed wprowadzeniem HACCP

8

Wskazać wymiary podstawowego formatu
A4 w rysunku technicznym

A

P

b

9

Określić zastosowanie linii ciągłych grubych

C

P

a

10 Wskazać wysokość pisma technicznego

A

P

b

11

Wybrać znaczenie podziałki rysunku
technicznego

B

P

c

12 Wybrać definicję linii wymiarowych

A

P

b

13 Określić zastosowanie linii kreskowej

C

P

b

14 Wskazać połączenia nierozłączne

A

P

c

15 Wybrać połączenia rozłączne

A

P

a

16 Scharakteryzować proces lutowania

B

P

d

17


Określić zastosowanie połączeń
gwintowych

C

P

a

18 Określić zastosowanie wałów

C

P

c

19


Wskazać najczęściej stosowane przekładnie

B

P

d

20 Określic zastosowanie łożysk

C

P

b









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi.
7. Zapisz godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego.

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym sięczasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru.
5. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
7. W razie pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową.
8. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie.
9. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
10. 10.Pracuj samodzielnie.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Celem normalizacji jest:

a) zastosowanie osiągnięć nauki w praktyce.
b) uporządkowanie określonych dziedzin gospodarczych.
c) uporządkowanie receptur.
d) zastosowanie bezpiecznej i higienicznej pracy.

2. W Polsce obowiązują następujące normy:

a) PN i ISO.
b) BN.
c) CEN.
d) HACCP.

3. Normy terminologiczne dotyczą:

a) terminów i ich definicji, objaśnień, przykładów
b) ogólnych zagadnień w określonej dziedzinie.
c) metod i kolejności badań.
d) wymagań, które powinien spełniać wyrób.

4. Publikowaniem i aktualizowaniem Polskich Norm zajmuje się:

a) Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.
b) Unia Europejska.
c) Naczelna Organizacja Techniczna.
d) Polski Komitet Normalizacyjny.

5. Normy czynnościowe ustalają:

a) cechy i właściwości surowców i półproduktów oraz obejmują metody sprawdzania

tych wymagań.

b) zasady, które powinny być przestrzegane podczas wykonywania czynności.
c) lub ujednolicają nazwy, terminy i symbole.
d) podstawowe cechy produktów gotowych.

6. Normy ISO 9000 określają:

a) każdą czynność pracowników biorących udział w produkcji.
b) zadania kierownictwa.
c) sposoby kontrolowania jakości surowców.
d) wszystkie wyżej odpowiedzi są prawdziwe.


7. Które systemy należy wdrożyć, aby wprowadzić HACCP:

a) GMP.
b) TQM.
c) GHP i GMP.
d) GMP i QACP.

8. Podstawowy format w rysunku technicznym A4 jest o wymiarach:

a) 297 x 420 mm.
b) 148 x 210 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

c) 420 x 594 mm.
d) 74 x 105 mm.

9. Linie grube w rysunku technicznym służą do przedstawiania:

a) widocznych krawędzi i wyraźnych zarysów przedmiotów w widokach i przekrojach.
b) kreskowania przedmiotów.
c) rysowania linii przenikania jednej powierzchni w drugą.
d) znaków chropowatości.

10. Wskaż prawidłową wysokość pisma technicznego:

a) 4 mm.
b) 5 mm.
c) 6 mm.
d) 15 mm.

11. Podziałka rysunku technicznego 1: 2 oznacza, że:

a) wymiary liniowe na rysunku są naturalne.
b) wymiary na rysunku są dwukrotnie zwiększone.
c) wymiary na rysunku są dwukrotnie zmniejszone.
d) wymiary na rysunku są trzykrotnie zmniejszone.


12. Linie wymiarowe to:

a) odcinki linii grubej zakończone z jednej strony grotem.
b) odcinki linii cienkiej zakończone z obydwu stron grotami.
c) odcinki linii cienkiej zakończone z jednej strony grotem.
d) odcinki linii przerywanej bez grotów.

13. Linia kreskowa służy do rysowania:

a) wymiarów danego rysunku,
b) niewidocznych krawędzi i zarysów przedmiotów,
c) urwania i przerywania przedmiotów,
d) osi okręgów i innych przedmiotów.

14. Wskaż połączenia nierozłączne:

a) wpustowe i wielowypustowe.
b) klinowe i sworzniowe.
c) zgrzewane i lutowane.
d) gwintowe i sprężyste.

15. Wybierz połączenia rozłączne:

a) klinowe i gwintowe.
b) nitowe.
c) klejenie.
d) zgrzewane i spawane.

16. Lutowanie polega na:

a) nadtopieniu zbliżonych brzegów metali.
b) nagrzaniu metali, nałożeniu i ściśnięciu.
c) skręceniu dwóch części metalowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

d) łączeniu metali za pomocą spoiwa.

17. Połączenia gwintowe są stosowane w celu:

a) połączenia części bez możliwości ich przesuwania się względem siebie.
b) ustalenia położenia części lub uniemożliwienia ich przemieszczania.
c) obracania się łączonych części względem wspólnej osi.
d) unieruchomienia piasty na wale, uniemożliwiając przesuwanie kół wzdłuż wałów.

18. Wały służą do:

a) przenoszenia momentu skręcającego.
b) zmniejszenia siły tarcia.
c) przenoszenia obrotów i mocy mechanicznej.
d) łagodzenia drgań i wstrząsów.


19. Wskaż najczęściej stosowane przekładnie:

a) klinowe i sworzniowe.
b) gwintowe i sprężyste.
c) korbowe i przegubowe.
d) pasowe i łańcuchowe.

20. Łożyska znalazły zastosowanie do:

a) przenoszenia momentu skręcającego.
b) zmniejszenia siły tarcia.
c) przenoszenia obrotów i mocy mechanicznej.
d) łagodzenia drgań i wstrząsów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Posługiwanie się dokumentacją techniczno-technologiczną

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunk.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Test 2

Test pisemny, jednostopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się
dokumentacją techniczno-technologiczną”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z poziomu podstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań z poziomu podstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 – 20 zadań z testu.

Klucz odpowiedzi:
1.
d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. a, 6. d, 7. d, 8. d, 9. d, 10. d, 11. b, 12. a, 13. c, 14. a,
15.
c, 16. a, 17. d, 18. d, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1


Wskazać cele normalizacji

A

P

d

2

Wskazać normy obowiązują w Polsce

A

P

b

3


Wyjaśnić zakres stosowania normy badań

B

P

c

4

Wskazać instytucję zajmującą się
publikowaniem i aktualizowaniem Polskich
Norm

B

P

a

5


Rozróżnić normy przedmiotowe

B

P

a

6

Dobrać zasady norm ISO 9000

B

P

d

7

Wybrać systemy, które należy wdrożyć
przed wprowadzeniem HACCP

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

8


Zidentyfikować system HACCP

A

P

d

9

Określić zastosowanie linii ciągłych cienkich

C

P

d

10 Wskazać wysokość pisma technicznego

A

P

d

11

Wyjaśnic znaczenie podziałki rysunku
technicznego

C

P

b

12 Zidentyfikoawć definicję linii wymiarowych

A

P

a

13 Określić zastosowanie linii kreskowej

C

P

c

14 Wskazać połączenia nierozłączne

A

P

a

15 Rozróżnic połączenia rozłączne

B

P

c

16 Scharakteryzować na czym polega spawanie

C

P

a

17


Określić zastosowanie połączeń klinowych

C

P

d

18 Określić zastosowanie wałów

C

P

d

19


Wskazać najczęściej stosowane przekładnie

B

P

a

20 Określić zastosowanie łożysk

C

P

c












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi.
7. Zapisz godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
10. dydaktycznego.
11. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

12. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
13. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
14. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

15. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
16. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru.
5. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
7. W razie pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową.
8. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie.
9. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
10. Pracuj samodzielnie.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Celem normalizacji jest:

a) zastosowanie osiągnięć nauki w praktyce.
b) zastosowanie bezpiecznej i higienicznej pracy.
c) uporządkowanie receptur.
d) uporządkowanie określonych dziedzin gospodarczych.

2. W Polsce obowiązują następujące normy:

a) BN.
b) PN i ISO.
c) CEN.
d) HACCP.

3. Normy badań dotyczą:

a) terminów i ich definicji, objaśnień, przykładów.
b) ogólnych zagadnień w określonej dziedzinie.
c) metod i kolejności badań.
d) wymagań, które powinien spełniać wyrób.

4. Publikowaniem i aktualizowaniem Polskich Norm zajmuje się:

a) Polski Komitet Normalizacyjny.
b) Unia Europejska.
c) Naczelna Organizacja Techniczna.
d) Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

5. Normy przedmiotowe ustalają:

a) cechy i właściwości surowców i półproduktów oraz obejmują metody sprawdzania

tych wymagań.

b) zasady, które powinny być przestrzegane podczas wykonywania czynności.
c) lub ujednolicają nazwy, terminy i symbole.
d) podstawowe cechy produktów gotowych.

6. Normy ISO 9000 określają:

a) każdą czynność pracowników biorących udział w produkcji.
b) zadania kierownictwa.
c) sposoby kontrolowania jakości surowców.
d) wszystkie wyżej odpowiedzi są prawdziwe.

7. Które systemy należy wdrożyć, aby wprowadzić HACCP:

a) GHP.
b) TQM.
c) GMP i QACP.
d) GHP i GMP.

8. System HACCP to:

a) System Punktów Kontrolnych Zapewnienia Jakości.
b) Kompleksowe Zarządzanie Jakością.
c) Dobra Praktyka Higieniczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

d) Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontrolnych.

9. Linie cienkie ciągłe w rysunku technicznym służą do:

a) przedstawienia końców płaszczyzn przekrojów za pomocą krótkich kresek.
b) kreskowania przedmiotów.
c) rysowania linii obramowania arkuszy.
d) rysowania linii stosowanych w wymiarowaniu.

10. Wskaż prawidłową wysokość pisma technicznego:

a) 4 mm.
b) 15 mm.
c) 6 mm.
d) 5 mm.

11. Podziałka rysunku technicznego 2 : 1 oznacza, że:

a) wymiary liniowe na rysunku są naturalne
b) wymiary na rysunku są dwukrotnie zwiększone.
c) wymiary na rysunku są dwukrotnie zmniejszone.
d) wymiary na rysunku są trzykrotnie zmniejszone.

12. Linie wymiarowe to:

a) odcinki linii cienkiej zakończone z obydwu stron grotami.
b) odcinki linii grubej zakończone z jednej strony grotem.
c) odcinki linii cienkiej zakończone z jednej strony grotem.
d) odcinki linii przerywanej bez grotów.

13. Linia kreskowa służy do rysowania:

a) wymiarów danego rysunku.
b) urwania i przerywania przedmiotów.
c) niewidocznych krawędzi i zarysów przedmiotów.
d) osi okręgów i innych przedmiotów.

14. Wskaż połączenia nierozłączne:

a) zgrzewane i lutowane.
b) klinowe i sworzniowe.
c) wpustowe i wielowypustowe.
d) gwintowe i sprężyste.

15. Wybierz połączenia rozłączne:

a) klejenie.
b) nitowe.
c) klinowe i gwintowe.
d) zgrzewane i spawane.

16. Spawanie polega na:

a) nadtopieniu zbliżonych brzegów metali.
b) nagrzaniu metali, nałożeniu i ściśnięciu.
c) skręceniu dwóch części metalowych.
d) łączeniu metali za pomocą spoiwa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

17. Połączenia klinowe są stosowane w celu:

a) połączenia części bez możliwości ich przesuwania się względem siebie.
b) ustalenia położenia części lub uniemożliwienia ich przemieszczania.
c) obracania się łączonych części względem wspólnej osi.
d) unieruchomienia piasty na wale, uniemożliwiając przesuwanie kół wzdłuż wałów.

18. Wały służą do:

a) przenoszenia momentu skręcającego.
b) zmniejszenia siły tarcia.
c) łagodzenia drgań i wstrząsów.
d) przenoszenia obrotów i mocy mechanicznej.

19. Wskaż najczęściej stosowane przekładnie:

a) pasowe i łańcuchowe.
b) gwintowe i sprężyste.
c) korbowe i przegubowe.
d) klinowe i sworzniowe.

20. Łożyska znalazły zastosowanie do:

a) przenoszenia momentu skręcającego.
b) przenoszenia obrotów i mocy mechanicznej.
c) zmniejszenia siły tarcia.
d) łagodzenia drgań i wstrząsów.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Posługiwanie się dokumentacją techniczno-technologiczną

Zakreśl poprawną odpowiedź wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

7. LITERATURA

1. Błaszkiewicz Z.: Podstawy techniki część I. Podręcznik dla liceum o profilu rolniczo-

spożywczym. eMPi

2

, Poznań 2002

2. Dąbrowski A.: Aparatura i urządzenia techniczne w przemyśle spożywczym. WSiP,

Warszawa 1998

3. Dłużewski M., Chuchlowa J., Krajewski K., Kamiński M.: Technologia żywności.

Podręcznik dla technikum. Cz. 1. WSiP, Warszawa 2000

4. Paprocki K.: Rysunek techniczny. Podręcznik dla technikum i zasadniczej szkoły

zawodowej. WSiP, Warszawa 1996

5. Praca zbiorowa pod red. Ambroziaka Z.: HACCP. Przewodnik wdrażania systemu

HACCP w produkcji piekarskiej i ciastkarskiej. EPRD, Warszawa 2000

