monter kadlubow okretowych 721[02] z1 04 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Jan Sarniak








Montowanie kadłuba statku 721[02].Z1.04






Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Bożena Kuligowska
mgr inż. Krzysztof Wejkowski



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jan Sarniak



Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[02].Z1.04
„Montowanie kadłuba statku”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
monter kadłubów okrętowych.

























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Organizacja montażu kadłuba

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Proces technologiczny montażu kadłuba

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Technologia spawania kadłuba

21

5.3.1. Ćwiczenia

21

5.4. Transport sekcji i próby kadłubowe

26

5.4.1. Ćwiczenia

26

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

28

7. Literatura

42

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Montowanie kadłuba statku”, który

będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter
kadłubów okrętowych 721[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci 2 testów wielokrotnego wyboru,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z 4 tematów, są to: Organizacja

montażu kadłuba, Proces technologiczny montażu kadłuba, Technologia spawania kadłuba,
Transport sekcji i próby kadłubowe.

Treści zawarte w temacie „Organizacja montażu kadłuba” pomogą uczniowi zapoznać się

z problematyką montażu kadłuba, urządzeniami, sprzętem i narzędziami. Ponadto w tym
temacie uczeń zostanie zapoznany z harmonogramem prac przygotowawczych do montażu
kadłuba, zakresem prac związanych z przygotowaniem pochylni a także pozna podpory do
budowy kadłuba i wyposażenie pochylni.

Treści zawarte w temacie „Proces technologiczny montażu kadłuba” pomogą uczniowi

zapoznać się planem montażu kadłuba, metodami spawania, instrukcją transportu i obracania
sekcji.

Treści zawarte w temacie „Technologia spawania kadłuba” pomogą uczniowi zapoznać się

z metodami spawania stosowanymi w technologii kadłubowej a także dokumentacja
spawalniczą.

Treści zawarte w temacie „Transport sekcji i próby kadłubowe” pomogą uczniowi

zapoznać się z metodami transportu i dokumentacją transportową stosowaną w stoczni.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

inscenizacji,

dyskusji dydaktycznych,

pokazu z objaśnieniem,

pogadanki,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.

W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono:

plany testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

karty odpowiedzi,

zestawy zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4










































Schemat układu jednostek modułowych

721[02].Z1

Technologia budowy kadłuba

okrętowego

721[02].Z1.02

Wykonywanie obróbki blach

i profili

721[02].Z1.03

Wykonywanie prefabrykacji sekcji

kadłuba

721[02].Z1.04

Montowanie kadłuba statku

721[02].Z1.05

Montowanie elementów

zbrojenia kadłuba

721[02].Z1.06

Przygotowanie statku i pochylni

do wodowania

721[02].Z1.01

Trasowanie blach i profili

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć.

stosować terminologię z zakresu konstrukcji i technologii kadłuba statku,

posługiwać się normami, dokumentacją technologiczną, rysunkami kadłubów okrętowych
oraz planami montażu,

wykonywać szkice prostych elementów okrętowych,

identyfikować ogólne i lokalne linie, płaszczyzny bazowe kadłuba oraz określać ich
przeznaczenie,

trasować niezłożone płyty poszycia,

posługiwać się szablonami orz szkicami montażowymi do trasowania przestrzennych
podzespołów konstrukcyjnych kadłuba,

posługiwać się podstawowym sprzętem pomiarowym podczas prefabrykacji i montażu
okrętowych konstrukcji kadłubowych,

posługiwać

się

urządzeniami,

przyrządami,

narzędziami

i

pomocniczym

oprzyrządowaniem monterskim, w tym narzędziami pneumatycznymi, magnetycznymi
i hydraulicznymi,

posługiwać się podstawowym sprzętem spawalniczym do cięcia i szczepania;

określać przyczyny nadmiernych odkształceń technologicznych wykonywanej konstrukcji,

posługiwać się elementarnym sprzętem do prostowania cieplnego i oprzyrządowaniem
pomocniczym,

charakteryzować właściwości technologiczne podstawowych materiałów kadłubowych;
dobierać urządzenia, narzędzia i sprzęt pomocniczy oraz materiały do operacji
technologicznych montażu kadłuba,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii,

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,

komunikować się z uczestnikami procesu pracy,

przestrzegać przepisów kodeksu pracy dotyczących praw i obowiązków pracownika
i pracodawcy,

przestrzegać przepisów prawa dotyczących wykonywanych zadań zawodowych,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć.

ustalić kolejność operacji w procesie montażu kadłuba statku,

określić warunki stosowania narzędzi podczas montażu konstrukcji kadłuba statku,

ułożyć spoiny montażowe i spoiny krótkie,

scharakteryzować metody badania i ujawniania wad technologicznych,

zlikwidować pod nadzorem wady technologiczne,

określić zakres odbioru oraz zasady wykonywania prób kadłubowych,

określić metody transportu sekcji kadłuba okrętu,

rozróżnić urządzenia transportowe stosowane w stoczni,

posłużyć się dokumentacją technologiczną,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł:

Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1

Jednostka modułowa:

Montowanie kadłuba statku 721[02].Z1.04

Temat: Technologia kadłuba.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania prac spawalniczych przy montażu

kadłuba na pochylni.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

posługiwać się instrukcjami spawalniczymi,

dobierać sprzęt i materiały spawalnicze,

dobierać środki indywidualnej ochrony przy wykonywaniu prac spawalniczych,

posługiwać się sprzętem spawalniczym,

wykonywać proste prace spawalnicze pod nadzorem i przy stosowaniu przepisów BHP.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach dwuosobowych.

Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.

materiały konstrukcyjne sekcji nadbudówki,

urządzenia, sprzęt i materiały spawalnicze,

narzędzia prefabrykacyjne,

poradnik BHP,

papier formatu A4,

przybory do pisania,

poradnik.

Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:

sprawdzenie obecności,

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,

przedstawienie przebiegu zajęć,

podanie kryteriów ocen.

2. Instruktaż bieżący:

Praca z poradnikiem

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Wykonywanie prac
spawalniczych przy montażu kadłuba),

sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzające.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Wykonanie ćwiczenia 4 z części 4.3.3. poradnika dla ucznia:

sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu,

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,

sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,

omówienie wykonanych prac, wskazanie na błędy.

3. Instruktaż końcowy:

podsumowanie zajęć,

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,

zwrócenie uwagi na błędy,

przeprowadzenie pogadanki na temat prac spawalniczych przy montażu kadłuba,

ocena pracy uczniów,

poradnika dla ucznia.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

poprzez przeprowadzenie pogadanki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł:

Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1

Jednostka modułowa:

Montowanie kadłuba statku 721[02].Z1.04

Temat: Transport sekcji kadłuba.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania operacji transportu sekcji w procesie

montażu kadłuba na pochylni.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

posługiwać się stoczniową instrukcją transportu i obracania sekcji kadłuba,

dobierać osprzęt transportowy,

dobierać środki BHP do przeprowadzenia operacji transportowych przy montażu kadłuba
na pochylni,

stosować przepisy BHP podczas operacji transportowych przy montażu kadłuba.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pogadanka.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach dwuosobowych.


Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcje transportu i obracania sekcji kadłuba,

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska,

suwnica bramowa pochylni,

osprzęt transportowy,

środki ochrony indywidualnej,

poradnik BHP,

papier formatu A4,

przybory do pisania,

poradnik.


Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:

sprawdzenie obecności,

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,

przedstawienie przebiegu zajęć,

podanie kryteriów ocen.

2. Instruktaż bieżący:

Praca z poradnikiem

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Transport sekcji kadłuba),

sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzające.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Wykonanie ćwiczenia 2 z części 4.4.3. poradnika dla ucznia:

sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu,

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,

sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,

omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.

3. Instruktaż końcowy:

podsumowanie zajęć,

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,

zwrócenie uwagi na błędy,

przeprowadzenie pogadanki na temat transportu sekcji w procesie montażu kadłuba,

ocena pracy uczniów,

poradnika dla ucznia.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

poprzez przeprowadzenie pogadanki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Organizacja montażu kadłuba

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie

Korzystając z literatury technicznej wyszczególnionej w poradniku, (L. Palasik: Monter

kadłubowy), uzupełnij tabelę wpisując kolejno operacje wytyczenia linii świetnej,
oprzyrządowanie, narzędzia i urządzenia pomiarowe. Ilość pozycji w tabeli dostosuj do
potrzeb.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie analizują poszczególne operacje wyznaczania linii świetlnej
i prowadzą notatki. W drugiej części uzupełniają tabelę podając oprzyrządowanie, narzędzia
i urządzenia pomiarowe. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz
pogadankę.

Lp. Opis operacji traserskiej

Oprzyrządowanie,

narzędzia

i urządzenia pomiarowe






Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować procedurę wyznaczania linii świetlnej poz. 1 literatury,
2) wpisać w tabelę opisy operacji traserskich oraz podać oprzyrządowanie, narzędzia

i urządzenia pomiarowe do wykonania poszczególnych operacji wyznaczania linii

świetlnej,

3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura z poradnika,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Korzystając z literatury technicznej wyszczególnionej w poradniku, (L. Palasik: Monter

kadłubowy), uzupełnij poniższą tabelę wpisując kolejno operacje wyznaczania płaszczyzny
podstawowej. Ilość pozycji w tabeli dostosuj do potrzeb.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie analizują poszczególne operacje wyznaczania płaszczyzny
podstawowej. W drugiej części uzupełniają tabelę podając oprzyrządowanie, narzędzia
i urządzenia pomiarowe. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz
pogadankę.

Lp. Opis operacji traserskiej

Oprzyrządowanie

narzędzia

i urządzenia pomiarowe




Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować procedurę wyznaczania płaszczyzny podstawowej,
2) wpisać do tabeli opisy operacji traserskich oraz podać oprzyrządowanie, narzędzia

i urządzenia pomiarowe do wykonania poszczególnych operacji wyznaczania płaszczyzny
podstawowej,

3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

literatura z poradnika,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 3

Przy wykorzystaniu planu ustawienia statku do montażu, który otrzymasz od nauczyciela,

uzupełnij poniższą tabelę wpisując rodzaj podpory, oznaczenie, ilość sztuk oraz miejsce
montażu.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji technicznej.

W pierwszej części uczniowie analizują plan ustawienia statku do montażu. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając oprzyrządowanie, narzędzia i urządzenia pomiarowe. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Lp.


Rodzaj podpory

Oznaczenie

Ilość sztuk

Wymiary wskazujące położenie
względem miejsc bazowych
[mm]





Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować plan ustawienia statku do montażu,
2) wpisać do tabeli dane charakterystyczne podpór zgodnie z poleceniem w tabeli,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

plan ustawienia statku do montażu,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 4

Korzystając z literatury technicznej wyszczególnionej w poradniku (Szarejko J., Roguski

R.: Zarys budowy okrętu), uzupełnij poniższą tabelę zgodnie z poleceniem.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie analizują rozwiązania konstrukcyjne podpór. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając nazwy elementów konstrukcyjnych i ilość sztuk. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Podpora w rozwiązaniu skrzynki z piaskiem
Lp. Nazwa elementu podpory

Ilość sztuk

1

2

3

4

5

6

Sposób montażu i demontażu


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rozwiązania konstrukcyjne podpór,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

literatura z poradnika,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 5

Korzystając z literatury technicznej wyszczególnionej w poradniku, (L. Palasik: Monter

kadłubowy), uzupełnij poniższą tabelę.

Podpora w postaci bloku patentowego
Lp. Nazwa elementu

Ilość sztuk

Sposób montażu i demontażu



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie analizują budowę bloku patentowego. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając nazwy elementów konstrukcyjnych i ilość sztuk. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować opis bloku patentowego na podstawie literatury,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

literatura z poradnika,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2 Proces technologiczny montażu kadłuba

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę podając wady i zalety oraz cechy charakterystyczne piętrowej metody

montażu kadłuba.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie analizują piętrową metodę montażu kadłuba. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Metoda piętrowa
Lp. Zalety

Wady

1

2

3

4

5

Cechy charakterystyczne:







Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować piętrową metodę montażu kadłuba przy wykorzystaniu literatury,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

literatura z poradnika, poz. 1, 2,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę podając wady i zalety oraz cechy charakterystyczne piramidalnej metody

montażu kadłuba.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie analizują piramidalną metodę montażu kadłuba. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Metoda piramidalna
Lp. Zalety

Wady

1

2

3

4

5

Cechy charakterystyczne:




Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować piramidalną metodę montażu kadłuba na podstawie literatury technicznej,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

Środki dydaktyczne:

literatura z poradnika, poz. 1, 2,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 3

Uzupełnij tabelę podając wady i zalety oraz cechy charakterystyczne wyspowej metody

montażu kadłuba.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie analizują wyspową metodę montażu kadłuba. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Metoda wyspowa
Lp. Zalety

Wady

1

2

3

4

5

Cechy charakterystyczne:




Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować wyspową metodę montażu kadłuba, literatura rozdz. 6 poradnika,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

literatura z poradnika, poz. 1, 2,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 4

Uzupełnij tabelę podając wady i zalety oraz cechy charakterystyczne blokowej metody

montażu kadłuba.

Metoda blokowa
Lp. Zalety

Wady

1

2

3

4

5

Cechy charakterystyczne:




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.

W pierwszej części uczniowie analizują blokową metodę montażu kadłuba. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować blokową metodę montażu kadłuba rozdz. 6 poradnika, poz. 1, 2 literatury,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

literatura z poradnika, poz. 1, 2,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 5

Na podstawie planu montażu kadłuba, który otrzymasz od nauczyciela uzupełnij tabelę

podając brakujące dane.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej.

W pierwszej części uczniowie analizują plan montażu kadłuba. W drugiej części uzupełniają
tabelę podając dane dotyczące kolejności montażu sekcji dla pierwszej grupy obróbczej. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.

Kolejność montażu sekcji kadłuba z pierwszej grupy obróbczej
Oznaczenie
sekcji kadłuba

Nazwa sekcji

Kolejność montażu


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować plan montażu kadłuba,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

plan montażu kadłuba,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.3. Technologia spawania kadłuba

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę parametrów spawania nadbudówki podczas montażu kadłuba na

pochylni. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj plan spawania kadłuba na montażu oraz
katalogi kart technologii spawania, które otrzymasz od nauczyciela. Tabela w miarę potrzeb
może być powiększana o dalsze pozycje.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej.

W pierwszej części uczniowie analizują plan spawania kadłuba i odpowiednie karty technologii
spawania oraz prowadzą notatki. W drugiej części uzupełniają tabelę podając dane zgodnie z
poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.


Parametry spawania sekcji nadbudówki podczas montażu na pochylni

Lp.

Numer

karty

technologii spawania

Nazwa

parametru

spawania

Wartość

Jednostka

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować plan spawania kadłuba oraz odpowiednie karty technologii spawania,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

plan montażu kadłuba,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę wykazu urządzeń, sprzętu i materiałów do spawania bloków burtowych

podczas montażu kadłuba na pochylni. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj plan spawania
kadłuba na montażu oraz katalogi kart technologii spawania, które otrzymasz od nauczyciela.
Tabela w miarę potrzeb może być powiększana o dalsze pozycje.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej

oraz literatury technicznej. W pierwszej części uczniowie analizują plan spawania kadłuba i
odpowiednie karty technologii spawania oraz prowadzą notatki. W drugiej części uzupełniają
tabelę podając dane zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.


Wykaz urządzeń, sprzętu i materiałów do spawania bloków burtowych podczas montażu na
pochylni

Lp. Nazwa urządzenia, sprzętu i materiału spawalniczego

Ilość


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować plan spawania kadłuba na montażu (schemat spawania kadłuba),
2) przeanalizować odpowiednie karty technologii spawania,
3) wypełnić tabelę zgodnie poleceniem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

plan spawania kadłuba na montażu,

katalogi kart technologii spawania,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Uzupełnij wykaz środków ochrony osobistej do wykonania prac spawalniczych przy

montażu kadłuba na pochylni. Tabela w miarę potrzeb może być powiększana o dalsze
pozycje.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury oraz

poradników technicznych. W pierwszej części uczniowie analizują zagrożenia przy
wykonywaniu prac spawalniczych na pochylni oraz prowadzą notatki. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając dane zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.


Wykaz środków ochrony osobistej przy montażu kadłuba na pochylni

Lp.


Nazwa środka ochrony

Ilość


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować zagrożenia przy spawaniu kadłuba na pochylni,
2) wypełnić tabelę zgodnie poleceniem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

poradnik BHP,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 4

Wykonaj prace spawalnicze przy montażu pokładu, wykorzystując dokumentację

montażową kadłuba, instrukcje technologiczne i stosując podczas pracy przepisy BHP
i ochrony środowiska.


Wskazówki do realizacji
Zaleca się aby to ćwiczenie było wykonane na terenie stoczni. Szczególną uwagę należy

zwrócić na przestrzeganie przez uczniów przepisów BHP podczas wykonywania prac
spawalniczych na pochylni. W pierwszej części uczniowie analizują dokumentację montażową i
zapoznają się z przepisami BHP. W drugiej części wykonują prace spawalnicze pod nadzorem
pracowników stoczni. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz
pogadankę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z planem spawania kadłuba przy montażu,
2) zapoznać się ze stoczniowymi instrukcjami technologicznymi,
3) zapoznać się z wymaganiami przepisów BHP i ochrony środowiska dla danego rodzaju

prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,

4) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym

i wykonywaniu prac spawalniczych podczas montażu pokładu,

5) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz wykonywanych operacji

technologicznych, wykaz narzędzi, wykaz użytych instrukcji technologicznych, rysunków,
wykaz wymagań BHP i ochrony środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.

materiały konstrukcyjne sekcji nadbudówki,

urządzenia, sprzęt i materiały spawalnicze,

narzędzia prefabrykacyjne,

poradnik BHP,

papier formatu A4,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 5

Uzupełnij tabelę podając rodzaj wad technologicznych, powstałych podczas montażu

kadłuba. sposób ujawniania i metodę usuwania. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj
stoczniowe instrukcje technologiczne, które otrzymasz od nauczyciela oraz literaturę
techniczną podaną w poradniku. Tabela w miarę potrzeby może być powiększana o dalsze
pozycje.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury i poradników

technicznych oraz instrukcji stoczniowych. W pierwszej części uczniowie analizują przyczyny
powstawania wad technologicznych i metody ich usuwania oraz prowadzą notatki. W drugiej
części uzupełniają tabelę podając dane zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25


Wady technologiczne kadłuba

Lp. Rodzaj wady

Sposób ujawniania

Metoda usuwania,
sprzęt i narzędzia

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować stoczniowe instrukcje technologiczne dotyczące usuwania wad

technologicznych kadłuba,

2) przeanalizować odpowiednią literaturę techniczną,
3) wypełnić tabelę zgodnie poleceniem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

stoczniowe instrukcje technologiczne,

literatura techniczna podana w poradniku,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.4. Transport sekcji i próby kadłubowe

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wypełnij tabelę podając rodzaje urządzeń do przeprowadzenia operacji transportowych.

Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj instrukcję transportu i obracania sekcji kadłuba, którą
otrzymasz od nauczyciela.


Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z instrukcji stoczniowych.

W pierwszej części uczniowie analizują rodzaje uchwytów transportowych na podstawie
instrukcji transportu i obracania sekcji. W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie
z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.


Rodzaj operacji transportowej


Rodzaj stosowanych urządzeń transportowych




Transport arkusza blachy




Transport sekcji dna
ze stanowiska prefabrykacji na
pochylnię

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować instrukcję transportu i obracania sekcji kadłuba,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

instrukcja transportu i obracania sekcji kadłuba,

przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Ćwiczenie 2

Wypełnij tabelę podając cechy charakterystyczne prób kadłubowych zgodnie

z poleceniem. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj stoczniową instrukcję prób kadłubowych,
którą otrzymasz od nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej

i instrukcji stoczniowych. W pierwszej części uczniowie analizują procedury przeprowadzania
prób kadłubowych na podstawie instrukcji stoczniowych. W drugiej części uzupełniają tabelę
zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz
pogadankę.

Rodzaj próby

Cechy charakterystyczne

Pomiar wymiarów głównych

Próba nośności statku

Próba przechyłów

Próba wodoszczelności
wszystkich zbiorników

Próba gazoszczelności

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować procedury przeprowadzania prób kadłubowych na podstawie instrukcji

stoczniowej,

2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

instrukcje przeprowadzania prób kadłubowych,

przybory do pisania.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Montowanie kadłuba statku”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 7, 8, 10, 14, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. b, 9. c, 10. d, 11. d,
12. a, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Ustalić na podstawie dokumentacji
technologicznej

kolejność

operacji

w procesie montażu kadłuba

B

P

b

2

Dobrać dokumentację do procesu
montażu kadłuba

B

P

a

3

Dobrać

narzędzia

pomiarowe

do

montażu kadłuba

B

P

c

4

Dobrać narzędzia prefabrykacyjne do
montażu kadłuba

B

P

d

5

Dobrać metody spawania w procesie
montażu kadłuba

B

P

a

6

Dobrać

materiały

spawalnicze

w procesie montażu kadłuba

B

P

b

7

Dobrać

metody

rozpoznawania

deformacji technologicznych kadłuba

D

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

8

Określić

przyczyny

powstawania

deformacji technologicznych kadłuba

C

PP

b

9

Określić

sposoby

zapobiegania

deformacjom technologicznym kadłuba

B

P

c

10

Dobrać

metody

prostowania

konstrukcji

D

PP

d

11 Określić zakres prób kadłubowych

B

P

d

12

Scharakteryzować

próby

gazoszczelności

B

P

a

13

Dobrać urządzenia do transportu sekcji
na pochylnię

B

P

b

14

Dobrać

urządzenia

dźwigowe

do

kadłuba na pochylni

C

PP

a

15

Dobrać dokumentację spawalniczą do
ustalenia parametrów spawania

C

P

c

16

Posługiwać

się

zestawieniem

materiałowym

D

P

b

17

Posługiwać się katalogiem typowych
elementów konstrukcyjnych kadłuba

D

P

c

18

Dobrać dokumentację spawalniczą do
ustalenia

oprzyrządowania

technologicznego.

D

PP

a

19

Określić metody postępowania przy
porażeniu prądem elektrycznym

D

PP

c

20

Określić warunki wykonywania prac
spawalniczych

w

przestrzeniach

kadłuba

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko

jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Niektóre zadania mogą wymagać stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś

wykonać przed wskazaniem poprawnego wyniku.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Zgodnie z planem montażowym kadłuba, pierwszą sekcją montowaną na pochylni będzie

a) pierwsza sekcja rufowa.
b) druga sekcja denna.
c) blok burtowy.
d) sekcja grodzi poprzecznej.


2. Sekcje kadłuba są montowane w kolejności zgodnej z

a) kierunkami montażu i numerami grup obróbczych.
b) kolejnością numerów sekcji.
c) planem spawania kadłuba na montażu.
d) numerem zespołu technologicznego.


3. W procesie montażu konstrukcji kadłuba pomiary sekcji do odpalenia zapasów

wykonywane są przy pomocy
a) miary zwijanej.
b) przymiaru kreskowego.
c) teodolitu.
d) poziomicy wodnej.


4. Operację wypalania grani spoin w procesie montażu kadłuba wykonuje się przy pomocy

a) palnika acetylenowo-tlenowego.
b) szlifierki pneumatycznej.
c) szlifierki elektrycznej.
d) elektrody węglowej i strumienia sprężonego powietrza.

5. Spoinę o długości 2500 mm należy wykonywać

a) metodą odśrodkową.
b) metodą odcinkowo-wsteczną.
c) przelotowo.
d) dowolnie.

6. Przy spawaniu ręcznym elektrodami otulonymi, styków doczołowych należy zastosować

a) elektrody wolframowe.
b) podkładki ceramiczne.
c) drut spawalniczy.
d) topnik.


7. Deformacje poszycia pokładu górnego w sekcji skrajnej rufowej sprawdza się poprzez

wykonanie
a) pomiarów odkształceń poziomicą optyczną.
b) niwelacji poszycia pokładu górnego przy pomocy teodolitu.
c) pomiarów przy pomocy struny i suwmiarki.
d) specjalnego szablonu do sprawdzania deformacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

8. Deformacje technologiczne kadłuba mogą powstać w wyniku

a) pochylenia pochylni.
b) nieprawidłowej technologii spawania.
c) braku wentylacji nawiewowo-wyciągowej w procesie montażu kadłuba.
d) błędnie wykonanej dokumentacji konstrukcyjnej.


9. Dla zmniejszenia nadmiernych deformacji w procesie montażu kadłuba należy

a) zastosować płytki wybiegowe w procesie spawania.
b) zastosować podkładki ceramiczne.
c) wykonywać spoiny metodą odcinkowo wsteczną.
d) spawać przy użyciu podkładek ceramicznych.


10. Do prostowania bezudarowego konstrukcji kadłuba należy zastosować

a) zestaw siłowników pneumatycznych.
b) prasę hydrauliczną.
c) palnik gazowy i młot.
d) palnik gazowy i wodę.


11. Zakres prób kadłubowych obejmuje

a) próbę steru strumieniowego.
b) próby prądnicy wałowej.
c) układ regulacji temperatury.
d) próby przechyłów i nośności statku.


12. Próba gazoszczelności dotyczy

a) instalacji gaśniczej CO2.
b) instalacji tlenowej.
c) butli sprężonego powietrza.
d) instalacji rozruchowej siłowni.

13. Do transportu przy montażu sekcji kadłuba na pochylni należy zastosować

a) przenośnik rolkowy.
b) platformę samojezdną.
c) żurawi stoczniowy.
d) suwnicę bramową pochylni.


14. Do montażu sekcji skrajnika rufowego należy użyć

a) dwóch wciągników bramownicy na pochylni.
b) żurawia pochylniowego.
c) żurawia stoczniowego.
d) dźwigu kołowego.


15. Parametry spawania do wykonania styków międzysekcyjnych można ustalić na podstawie

a) ramowej technologii prefabrykacji sekcji kadłuba.
b) planu spawania kadłuba statku na montażu.
c) katalogów kart technologii spawania.
d) bezpośrednio z rysunku montażowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

16. Wymiary blach zespołu technologicznego są podane

a) bezpośrednio na rysunku prefabrykacyjnym.
b) w specyfikacji materiałowej profili.
c) w katalogu typowych elementów konstrukcyjnych kadłuba.
d) w zestawieniu materiałowym płyt.


17. Operacje transportowe sekcji podczas montażu kadłuba na pochylni są wykonywane na

podstawie
a) rysunku montażowego.
b) specyfikacji materiałowej profili.
c) instrukcji transportu i obracania sekcji.
d) ramowej technologii montażu sekcji.


18. Materiały i sprzęt do spawania kadłuba na pochylni można ustalić na podstawie

a) planu spawania kadłuba na montażu.
b) ramowej technologii prefabrykacji sekcji kadłuba.
c) katalogów typowych elementów konstrukcji kadłuba.
d) bezpośrednio z rysunku montażowego.


19. W przypadku porażenia prądem elektrycznym, przy utracie przytomności należy

w pierwszej kolejności
a) wykonać sztuczne oddychanie, odłączyć źródło prądu, wezwać pomoc medyczną,

powiadomić przełożonego.

b) odłączyć źródło prądu, wezwać pomoc medyczną, wykonać sztuczne oddychanie,

powiadomić przełożonego.

c) odłączyć źródło prądu, wykonać sztuczne oddychanie, wezwać pomoc medyczną,

powiadomić przełożonego.

d) powiadomić przełożonego, odłączyć źródło prądu, wykonać sztuczne oddychanie,

wezwać pomoc medyczną.


20. Przy pracach spawalniczych w przestrzeniach komory łańcucha kotwicznego należy

koniecznie stosować
a) klimatyzację.
b) wentylację nawiewowo-wyciągową.
c) maskę gazową.
d) maskę przeciwpyłową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Montowanie kadłuba statku


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Montowanie kadłuba statku”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 6, 7, 8, 10, 13, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. b, 4. a, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. c,
12. a, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. c, 19. d 20. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Ustalić kolejność montowania sekcji
przy metodzie dwuwyspowej

B

P

d

2

Ustalić kolejność wprowadzania sekcji
na pochylnię na podstawie planu
montażu kadłuba

B

P

a

3

Dobrać narzędzia do montażu kadłuba

B

P

b

4

Dobrać

materiały

spawalnicze

w procesie montażu kadłuba

B

P

a

5

Dobrać

materiały

spawalnicze

do

spawania metodą MAG

B

P

a

6

Planować operacje spawania ręcznego
przy montażu kadłuba

C

PP

c

7

Określać

przyczyny

powstawania

deformacji technologicznych kadłuba

D

PP

a

8

Określić

sposoby

zapobiegania

deformacjom technologicznym kadłuba

D

PP

c

9

Dobrać

metody

prostowania

konstrukcji

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

10

Określić

dopuszczalne

odchyłki

deformacji

D

PP

b

11 Określić zakres prób kadłubowych

B

P

c

12 Scharakteryzować próby przechyłów

B

P

a

13

Dobrać urządzenia do transportu sekcji
na pochylnię

C

PP

b

14

Dobrać

urządzenia

dźwigowe

do

obracania sekcji na prefabrykacji

B

P

c

15 Dobrać wyposażenie transportowe

B

P

a

16

Posługiwać

się

zestawieniem

materiałowym

B

P

b

17 Posługiwać się kartami wykroju

B

P

c

18

Rozpoznawać

dokumentację

spawalniczą kadłuba

B

P

c

19

Wskazywać kolejność postępowania
przy oparzeniach

B

P

d

20

Wskazywać kolejność postępowania
przy złamaniach kręgosłupa

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Niektóre zadania mogą wymagać stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś

wykonać przed wskazaniem poprawnego wyniku.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Przy montażu dwuwyspowym sekcja będąca drugą wyspą montażową jest ustawiana na

pochylni w
a) pierwszej kolejności.
b) w dowolnej kolejności.
c) według wskazań mistrza kadłubowego.
d) zgodnie z planem montażu.


2. Zgodnie planem montażu kadłuba ostatnią sekcją montowaną będzie

a) komin statku.
b) blok burtowy.
c) czwarta sekcja skrajnika rufowego.
d) sekcja łącznikowa dna.


3. Do wycinania grani spoiny w procesie montażu kadłuba na pochylni należy zastosować

a) palnik acetylenowo-tlenowy.
b) elektrodę węglową i strumień sprężonego powietrza.
c) elektrodę zasadową.
d) szlifierkę pneumatyczną.


4. Przy wykonywaniu styków bloku burtowego należy

a) zastosować stalowy drut spawalniczy, podkładki ceramiczne i dwutlenek węgla.
b) drut stalowy, topnik dwutlenek węgla.
c) elektrody nietopliwe.
d) gazy osłonowe argon lub hel.

5. Do wykonywania spoin metodą MAG należy zastosować

a) dwutlenek węgla CO.
b) elektrodę węglową.
c) elektrody zasadowe.
d) butlę z argonem.


6. Przy spawaniu ręcznym styków doczołowych bez użycia podkładek spawalniczych, należy

a) wykonać spoinę z drugiej strony bez dodatkowych zabiegów.
b) zakończyć na tym prace spawalnicze.
c) wykonać spoinę z drugiej strony po wypaleniu grani elektrodą węglową.
d) wykonać spoinę z drugiej strony powypalaniu grani palnikiem acetylenowym.


7. Przyczyną deformacji technologicznych sekcji kadłuba może być

a) wykonywanie prac transportowych bez usztywnień technologicznych.
b) nadmierna grubość powłoki malarskiej.
c) niewłaściwe zabezpieczenie rusztowania do wykonania prac monterskich.
d) uszkodzony przewód spawalniczy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

8. W celu uniknięcia deformacji technologicznych, przy wykonywaniu spoin o długości

powyżej 1m należy stosować
a) metodą przelotową.
b) metoda odcinkowo wsteczną.
c) metoda odśrodkową.
d) według własnego doświadczenia.


9. Prostowanie niskotemperaturowe polega na nagrzaniu do temperatury:

a) 100 ºC.
b) 100–200 ºC.
c) do 200 ºC.
d) 200–900 ºC.


10. Przy prostowaniu usztywnień tolerancję prostopadłości należy ustalić na podstawie

a) karty pomiarów bloków kadłuba.
b) tolerancji dokładności wymiarów kadłuba.
c) rysunku prefabrykacyjnego.
d) karty pomiarów podsekcji kadłuba.


11. Do zakresu prób kadłubowych należy

a) próba prędkości.
b) próba urządzeń kotwicznych.
c) próba przechyłów.
d) próba rurociągów kadłubowych.


12. Do wykonania próby przechyłów należy

a) rozmieścić ciężary obciążeniowe zgodnie z planem rozmieszczenia.
b) wykonywać przechyły statku przy pomocy holowników.
c) systematycznie sprawdzać poziom przegłębienia statku.
d) zmieniać położenie ładunku.

13. Operację załadunku sekcji burtowej z łoża prefabrykacyjnego na platformę samojezdną do

transportu na pochylnię, należy wykonać przy zastosowaniu
a) podnośników śrubowych.
b) prasy hydraulicznej.
c) dźwigu pływającego.
d) suwnicy.


14. Operację obracania płata poszycia do wykonania spoiny z drugiej strony, należy użyć

a) przenośników rolkowych.
b) dwóch żurawi pochylniowych.
c) suwnicy belkowej.
d) siłownika hydraulicznego.


15. Trawersa jest stosowana do

a) wykonywaniu operacji transportowych złożonych elementów.
b) montażu sekcji dna podwójnego.
c) spawania fundamentu żurawia pokładowego.
d) transportu profili hutniczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

16. Długość usztywnienia jest podawana

a) bezpośrednio na rysunku prefabrykacyjnym.
b) w specyfikacji materiałowej profili.
c) w katalogu typowych elementów konstrukcyjnych kadłuba.
d) w zestawieniu materiałowym płyt.


17. Kody fazowania krawędzi blach można ustalić na podstawie

a) zestawienia materiałowego blach.
b) specyfikacji płyt.
c) karty wykroju.
d) rysunku prefabrykacyjnego.


18. Kolejność spawania kadłuba na montażu można określić na podstawie

a) katalogu kart technologii spawania.
b) rysunku montażowego sekcji.
c) planu spawania kadłuba.
d) własnego doświadczenia.


19. W przypadku oparzenia podczas wykonywania prac przy montażu kadłuba należy

w pierwszej kolejności
a) powiadomić przełożonego.
b) udać się do lekarza stoczniowego.
c) powiadomić inspektora BHP o wypadku.
d) obficie schłodzić oparzenie wodą.


20. Przy złamaniach kręgosłupa należy w pierwszej kolejności

a) ułożyć poszkodowanego na sztywnym podłożu i natychmiast wezwać pomoc.
b) przenieść poszkodowanego do lekarza zakładowego.
c) powiadomić o wypadku inspektora BHP.
d) powiadomić kierownika zmiany.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Montowanie kadłuba statku


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

7. LITERATURA


1. Doerffer J.: Technologia budowy kadłubów okrętowych, Wydawnictwo Morskie, Gdynia

1963

2. Doerffer J: Technologia wyposażania statków, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1975
3. Palasik L.: Monter kadłubowy, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969
4. Poradnik inżyniera – spawalnictwo, praca zbiorowa, Wydawnictwo Naukowo-

-Techniczne, Warszawa 1983

5. Szarejko J., Roguski R.: Zarys budowy okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974
6. Staliński J.: Teoria okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1961
7. Dokumentacja i instrukcje stoczniowe

