lakiernik 714[03] l2 06 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ






Krzysztof Lenkiewicz





Stosowanie technologii mechanicznych 714[03].L2.06




Poradnik dla nauczyciela

















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Tadeusz Ługowski
mgr inż. Andrzej Sadowski



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz



Konsultacja:
mgr Zenon W. Pietkiewicz








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[03].L2.06

Stosowanie technologii mechanicznych, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu lakiernik.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Techniki wytwarzania

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Wyposażenie i organizacja stanowiska do obróbki ręcznej

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Maszynowa obróbka wiórowa

19

5.3.1. Ćwiczenia

19

5.4. Spajanie metali

21

.

5.4.1 Ćwiczenia

21

5.5. Obróbka plastyczna i montaż

25

5.5.1. Ćwiczenia

25

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

27

7.

Literatura

43

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy

Państwu

poradnik

dla

nauczyciela

„Stosowanie

technologii

mechanicznych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie lakiernika 714[03].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktyczne,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

ćwiczeń praktycznych.

Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od samodzielnej pracy uczniów – do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych, zawierającymi
zadania różnego rodzaju.
W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


Schemat układu jednostek modułowych

714[03].L2

Techniczne podstawy

lakiernictwa

714[03].L2.04

Wykonywanie pomiarów

warsztatowych

714[03].L2.06

Stosowanie technologii

mechanicznych

714[03].L2.05

Eksploatowanie maszyn

i urządzeń

714[03].L2.03

Stosowanie technologii

informacyjnej

714[03].L2.02

Posługiwanie się

podstawowymi pojęciami

z zakresu układów

sterowania i regulacji

714[03].L2.01

Posługiwanie się

dokumentacją techniczną

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
– dobierać przybory i materiały do wykonania rysunku,
– posługiwać się dokumentacją techniczną,
– klasyfikować materiały technologiczne,
– rozróżniać podstawowe cechy materiałów technologicznych,
– umieć stosować technologię informacyjną,
– stosować podstawowe pojęcia z zakresu sterowania i regulacji,
– korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej ćwiczeń uczeń powinien umieć:

– opisać proces technologiczny i jego elementy składowe,
– rozróżniać podstawowe techniki wytwarzania,
– dobrać narzędzia, przyrządy i materiały pomocnicze do trasowania,
– wykonać trasowanie na płaszczyźnie,
– dobrać narzędzia i przyrządy do operacji obróbki ręcznej,
– ustalić kolejność czynności podczas wykonywania operacji obróbki ręcznej,
– wykonać operację: cięcia, gięcia, prostowania, piłowania, wiercenia, rozwiercania,

gwintowania i polerowania,

– rozróżniać sposoby spajania metali i ich stopów,
– przygotować narzędzia i materiały do lutowania,
– wykonać lutowanie,
– przygotować materiały do klejenia,
– wykonać klejenie,
– rozróżniać podstawowe rodzaje obróbki plastycznej,
– rozróżniać formy i metody montażu,
– wyjaśniać przebieg procesu technologicznego montażu maszyn i urządzeń,
– posłużyć się dokumentacją technologiczną,
– zorganizować i wyposażyć stanowisko pracy,
– zastosować zasady bhp na stanowisku pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………
Modułowy program nauczania:

Lakiernik 714[03].L2

Jednostka modułowa: Stosowanie technologii mechanicznych 714[03].L2.06

Temat: Wykonaj trasowanie szyldu pod zamek według rysunku.


Cel ogólny:
kształtowanie umiejętności trasowania na płaszczyźnie.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać narzędzia i przyrządy traserskie,

zorganizować stanowisko do wykonania zadania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

i higieny pracy,

wykonać trasowanie na płaszczyźnie.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:
120 min.

Środki dydaktyczne:

stanowisko ślusarskie,

zestaw narzędzi traserskich,

blacha mosiężna,

rysunek szyldu,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

literatura,


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu – uczeń:

zapoznaje się z rysunkiem,

dobiera metody trasowania,

zapisuje plan działania w zeszycie,

wspólnie z nauczycielem analizują plan, wprowadzają korekty,

trasuje na płytce,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w sytuacjach sprawiających
trudności.

5. Uczeń po zakończeniu trasowania próbuje dokonać analizy wykonania.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza poprawność i estetykę wykonania zadania.
8. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonania.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: obróbka ręczna, narzędzia, technologia
i rodzaje. Na podstawie zebranych informacji wykonaj rysunek wiertła krętego i przynieś go
na zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności przez uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………………
Modułowy program nauczania:

Lakiernik 714[03].L2

Jednostka modułowa: Stosowanie technologii mechanicznych 714[03].L2.06

Temat: Dobierz techniki wytwarzania do wykonania części składowych polerki

elektrycznej do lakieru.


Cel ogólny:
kształtowanie umiejętności rozpoznawania technik wytwarzania.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zorganizować stanowisko do wykonania zadania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

i higieny pracy,

nazwać podstawowe części maszyny i określić ich cechy funkcjonalne,

zidentyfikować materiały, z których są wykonane elementy maszyny,

rozpoznać techniki wytwarzania tych części.


Metoda nauczania–uczenia się:

przewodni tekst.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:
120 min.

Środki dydaktyczne:

przekrój polerki elektrycznej,

dokumentacja techniczno-ruchowa polerki,

tabele,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

literatura,


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Omówienie zalet metody tekstu przewodniego.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy.
5. Realizacja tematu – uczeń:

zapoznaje się z zadaniem,

zapoznanie się z rozwiązaniem zadania podobnego,

odpowiada na pytania prowadzące,

wypełnia tabelę wiodącą,

przeprowadza dyskusję z nauczycielem na temat swego planu działania,

usuwa błędy,

wykonuje zadania przez zapisanie w zeszycie technik wytwarzania,

sprawdza swoją prace według formularza,

omawia swoje zadanie.

6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność wykonania.
7. Uczniowie kolejno prezentują swoje prace.
8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat obróbki skrawaniem i spajania materiałów.
Na podstawie tych informacji opisz techniki wytwarzania spajania dowolnego przedmiotu
użytku codziennego np. ramy roweru itp.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Techniki wytwarzania

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz techniki wytwarzania do wykonywania polerki elektrycznej do lakieru.

Wskazówki do realizacji

Przypomnieć przepisy bhp i zaznajomić uczniów z metodą tekstu przewodniego,

podkreślić jej zalety i przydatność do egzaminu końcowego.

Następnie nauczyciel powinien przedstawić sposób rozwiązania analogicznego zadania:

„Dobrać techniki wytwarzania do wykonania pistoletu lakierniczego”.

Pytania prowadzące:

1) Jaką techniką wykonuje się skomplikowane kształty?
2) Jaką techniką wykonuje się silnie obciążone elementy?
3) W jaki sposób wykonuje się koła zębate?
4) W jaki sposób łączy się przewody elektryczne?
5) Jak przetwarza się tworzywa sztuczne stosowane na rękojeści?
6) Jaką techniką łączy się miedź i bakelit?

Uczeń powinien odpowiadać na te pytania.


Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) wypełnić tabelę,

Nr

Część

Cechy części

Uwagi

1. Korpus wrzeciona

Skomplikowany kształt, duże obciążenia, mały ciężar

2.
3.

Wrzeciono
Wał silnika

4.
5.

Obudowa silnika
Uzwojenie silnika

6.
7.

Stojan silnika
Komutator

8.
9.

Rękojeść
Osłona tarczy

10.
11.

Przekładnia zębata
Nakrętka wrzeciona

12.
13.

Szczotki silnika
Łożyska wału

14.
15.

Wentylator
Pierścienie osadcze


2) ustalić z nauczycielem swój plan identyfikacji technik wytwarzania poszczególnych części,
3) przyporządkować poszczególnym częściom techniki, jakimi powinny być wytworzone,.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

4) sprawdzić wykonanie swojego zadania i porównać z przygotowanym arkuszem.

Sprawdzić wykonanie czynności przez swojego kolegę i dać mu do sprawdzenia swoją
pracę,

5) przeanalizować pod kierunkiem nauczyciela wykonane zadania,
6) wskazać punkty, które wykonałbyś inaczej przy powtórnym wykonywaniu zadania.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

przekrój polerki elektrycznej,

dokumentacja techniczno-ruchowa,

normy,

rozwiązanie analogicznego zadania,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

poradnik mechanika.


Ćwiczenie 2

Opisz jakimi technikami został wykonany wał sprężarki powietrza. Jakie cechy pozwoliły

Ci przyporządkować określone procesy wytwarzania?

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) rozpoznać techniki wytwarzania poszczególnych powierzchni wału,
3) przyporządkować techniki wytwarzania do powierzchni wału,
4) określić wymagania techniczne dla wyrobu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

wał sprężarki,

rysunek wału,

wzorzec chropowatości,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

poradniki mechaniczne.

Ćwiczenie 3

Opisz jakimi technikami połączyłbyś elementy szafki narzędziowej. Uzasadnij swój

wybór.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z wymogami technicznymi przedmiotu,
3) rozpoznać materiały,
4) wybrać optymalne metody łączenia,
5) zaprezentować swoją pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– rysunek szafki narzędziowej,
– kątowniki stalowe,
– blachy aluminiowe,
– miękka wyściółka z PCV,
– poradniki techniczne,
– lista maszyn warsztatów szkolnych,
– przybory do pisania,
– arkusz papieru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Wyposażenie i organizacja stanowiska do obróbki ręcznej

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj trasowanie szyldu pod zamek według rysunku.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z rysunkiem,
3) dobrać narzędzia i przyrządy do trasowania,
4) zapisać w zeszycie plan działania,
5) dokonać trasowania na blasze,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny poprawności wykonania zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

stanowisko ślusarskie,

zestaw narzędzi traserskich,

blacha mosiężna,

rysunek szyldu,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

literatura.


Ćwiczenie 2

Wykonać szyld do zamku z blachy mosiężnej.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) sprawdzić poprawność trasowania według rysunku,
2) dobrać technologię wykonania,
3) dobrać narzędzia,
4) dobrać parametry wiercenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5) zapisać propozycje w zeszycie,
6) ustalić z nauczycielem poprawność planu pracy,
7) wykonać szyld,
8) zaprezentować efekty pracy,
9) dokonać oceny poprawności pracy,
10) zapisać w zeszycie alternatywną technologię wykonania pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

stanowisko ślusarskie,

wiertarka stołowa,

zestaw narzędzi ślusarskich,

blacha z wytrasowanym szyldem,

rysunek szyldu,

przybory do pisania,

arkusz papieru.


Ćwiczenie 3

Wykonać skobel z płaskownika stalowego według rysunku.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem,
2) obliczyć długość płaskownika,
3) w zeszycie zapisać plan działania,
4) dobrać narzędzia,
5) ustalić plan działania z nauczycielem,
6) wykonać skobel według rysunku,
7) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

stół ślusarski,

narzędzia ślusarskie,

płaskownik,

rysunek skobla,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

literatura.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 4

Dokonać prostowania wypukłości w karoserii samochodowej.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją,
2) ocenić stopień deformacji blachy,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) dobrać narzędzia do wykonania zadania,
5) ustalić z nauczycielem plan działania,
6) wykonać zadanie prostowania,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) zaproponować alternatywne sposoby wykonania pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

fragment karoserii samochodu z deformacją,

narzędzia blacharskie,

stanowisko pracy blacharza,

literatura.

Ćwiczenie 5

Wykonaj pokrętło do gwintowników.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem i procesem technologicznym podobnej części,
2) w zeszycie zapisać plan działania,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przedyskutować z nauczycielem plan działania,
5) trasować surowiec,
6) wiercić otwory,
7) piłować zgodnie z rysunkiem,
8) wykonać gwinty zewnętrzne na prętach,
9) wykonać gwinty wewnętrzne,
10) wykończyć wyrób,
11) zaprezentować efekty pracy,
12) dokonać oceny poprawności zadania,
13) podać alternatywne metody wykonania zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja.


Środki dydaktyczne:

stanowisko pracy ślusarza,

wiertarka stołowa,

zestaw narzędzi ślusarskich,

zestaw do wiercenia,

zestaw do gwintowania,

zestaw narzędzi pomiarowych,

proces technologiczny podobnej części (schemat),

rysunek przedmiotu,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

literatura techniczna.

Ćwiczenie 6

Wykonaj polerowanie wyoblaka do blach.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem technicznym wyoblaka,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać parametry polerowania,
4) dobrać pastę i tarczę do polerowania,
5) ustalić z nauczycielem poprawność planu działania,
6) wykonać zadanie,
7) zaprezentować efekty pracy,
8) dokonać oceny poprawności wykonania zadania.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

półwyrób wyoblaka,

polerka tarczowa,

tarcza filcowa,

pasta polerska,

wzorce chropowatości,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

literatura techniczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 7

Wykonaj rozwiercanie otworu na sworzeń nadwymiarowy w tłoku sprężarki

do powietrza.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją napraw sprężarki,
2) ustalić plan działania,
3) zmierzyć zużyty otwór w tłoku,
4) zmierzyć nadwymiarowy sworzeń,
5) dobrać rozwiertak,
6) dobrać ciecz chłodząco-smarującą,
7) ustalić z nauczycielem plan działania,
8) rozwiercić otwór,
9) dokonać pomiaru otworu,
10) ocenić jakość powierzchni,
11) zaprezentować efekty pracy,
12) przedstawić alternatywne metody wykonania zadania.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

stanowisko pracy ślusarza,

tłok sprężarki,

sworzeń nad wymiarowy,

rozwiertak z pokrętłem,

ciecz chłodząco-smarująca,

narzędzia pomiarowe,

dokumentacja naprawy sprężarki,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

literatura techniczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3. Maszynowa obróbka wiórowa

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Oszlifuj blachę karoserii samochodu po naprawie spawaniem.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją określającą jakość powierzchni po naprawie,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać narzędzia i metody wykonania zadania,
4) ustalić z nauczycielem poprawność planu pracy,
5) wykonać zadanie praktyczne,
6) zaprezentować efekty pracy,
7) podać alternatywne metody wykonania zadania.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja.


Środki dydaktyczne:

stanowisko pracy ślusarza,

blacha karoserii samochodu po naprawie spawaniem,

szlifierka kątowa,

szlifierka taśmowa,

szlifierka oscylacyjna,

papier ścierny,

klocek filcowy,

okulary ochronne,

maska przeciw pyłowa,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

literatura techniczna.


Ćwiczenie 2

Dobrać metody obróbki, narzędzia i przyrządy do wykonania koła zębatego giętarki

do blach.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) obejrzeć koło zębate, zmierzyć je i porównać z wzorcem chropowatości,
2) wykonać rysunek techniczny koła,
3) zapoznać się z wyposażeniem warsztatu,
4) dobrać obrabiarki do wykonania zadania,
5) dobrać narzędzia,
6) dobrać przyrządy i uchwyty,
7) zapisać kolejność wykonywanych operacji,
8) ustalić metody mocowania przedmiotu do poszczególnych operacji,
9) zaprezentować swoją pracę,
10) zaproponować inne metody obróbki koła zębatego.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

przybory kreślarskie,

arkusz papieru,

spis obrabiarek w warsztacie (plansza),

przyrządy pomiarowe,

wzorzec chropowatości,

narzędzia skrawające,

katalogi uchwytów i przyrządów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4. Spajanie metali

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj do spawania dwie blachy stalowe o grubości 5mm, dobierz technologię i sprzęt

do spawania.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z literaturą,
2) zapoznać się ze sprzętem spawalniczym na warsztatach szkolnych,
3) zorganizować stanowiska ślusarskie do przygotowania materiału,
4) zaproponować technologię spawania,
5) dobrać sprzęt spawalniczy i wyposażenie stanowiska,
6) zapisać plan działania,
7) ustalić z nauczycielem poprawność działania,
8) za pomocą pilnika zukosować i oczyścić blachy,
9) zaprezentować efekty pracy,
10) podać inne metody wykonania pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

dwie blachy 5 mm,

stanowisko ślusarskie,

wykaz sprzętu spawalniczego warsztatów (plansza),

pilniki,

szczotki stalowe,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

literatura techniczna.


Ćwiczenie 2

Wykonać lutowanie dwóch blach stalowych o grubości 1 mm.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wymogami technicznymi jakie powinno spełniać połączenie,
3) zapisać w zeszycie plan pracy,
4) ustalić i ewentualnie poprawić plan pracy,
5) dobrać sprzęt do wykonania zadania,
6) przygotować lut i topniki,
7) oczyścić mechanicznie blachy,
8) oczyścić chemicznie blachy,
9) przygotować lutownicę przez opiłowanie grotu,
10) nagrzać grot,
11) wykonać lutowanie
12) wykończyć złącze zlutowane,
13) przemyć złącze,
14) dokonać próby szczelności załącza kredą i naftą,
15) zaprezentować efekty pracy,
16) zaproponować alternatywne metody wykonania zadania.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

dwie blachy stalowe o grubości 1 mm,

pilniki, skrobaki,

kolby lutownicze,

luty miękkie,

topniki,

pędzelek do topników,

okulary ochronne,

kreda,

nafta,

literatura techniczna.


Ćwiczenie 3

Naprawić za pomocą klejenia pękniętą misę olejową sprężarki.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z charakterem uszkodzenia misy olejowej,
2) zapoznać się z dokumentacją napraw sprężarki,
3) zapisać plan działania,
4) przedyskutować plan działania z nauczycielem,
5) przygotować stanowisko robocze,
6) obrobić mechanicznie części klejone,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

7) odtłuścić chemicznie części,
8) płukać w wodzie części,
9) trawić chemicznie za pomocą zasady sodowej,
10) płukać i suszyć elementy,
11) przygotować klej dwuskładnikowy,
12) nanieść klej,
13) docisnąć elementy za pomocą ścisków,
14) suszyć złącze klejone,
15) wykończyć złącze,
16) sprawdzić szczelność złącza kredą i naftą,
17) zaprezentować efekty działania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– uszkodzona miska olejowa,
– dokumentacja naprawy sprężarki,
– stanowisko pracy ślusarza,
– narzędzia ślusarskie,
– klej epoksydowy,
– odczynniki do odtłuszczania i trawienia,
– okulary,
– rękawice gumowe,
– krem ochronny,
– narzędzia ślusarskie,
– ściski ślusarskie,
– literatura techniczna.

Ćwiczenie 4

Naprawić za pomocą klejenia pęknięty zderzak samochodu wykonany z tworzywa

sztucznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ocenić wielkość uszkodzenia,
2) zidentyfikować rodzaj tworzywa sztucznego,
3) ograniczyć pęknięcie za pomocą otworu,
4) wykonać sfazowanie pęknięcia,
5) dobrać klej,
6) oczyścić miejsce klejone mechanicznie,
7) odtłuścić miejsce klejone,
8) zastosować tzw primer,
9) nanieść klej,
10) pozostawić złącze do utwardzenia kleju,
11) usunąć nadmiar kleju i wyrównać powierzchnię.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

uszkodzony zderzak samochodowy,

wiertarka ręczna z wiertłem Ø 4,

narzędzia ślusarskie,

rozpuszczalnik,

zestaw do klejenia,

rękawice gumowe, okulary,

papier ścierny,

literatura techniczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.5. Obróbka plastyczna i montaż maszyn

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz technologię do wykonania młotka blacharskiego.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z budową i przeznaczeniem młotka blacharskiego,
3) zapoznać się z literaturą techniczną,
4) dobrać technikę wytwarzania,
5) zaplanować operację,
6) dobrać narzędzia do wykonania zadania,
7) dobrać temperaturę kucia, hartowania i odpuszczania,
8) opracować procedurę kontroli po wykonaniu młotka,
9) wymienić przepisy bhp które należy przestrzegać przy pracy,
10) zaprezentować sposób wykonania zadania,
11) wymienić inne metody wykonania zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

sprzęt pomiarowy,

młotek blacharski,

zestaw narzędzi kowalskich,

wykaz sprzętu do obróbki plastycznej i cieplnej jakim dysponują warsztaty (plansza),

przybory do pisania i arkusz papieru,

literatura techniczna, normy, poradniki.

Ćwiczenie 2

Przeprowadź montaż pistoletu lakierniczego

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z rysunkiem złożeniowym pistoletu lakierniczego,
3) rozkonserwować i oczyścić części,
4) wykonać montaż poszczególnych części,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5) sprawdzić prawidłowość montażu ,
6) sprawdzić działanie pistoletu,
7) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

części składowe pistoletu lakierniczego,

rysunek złożeniowy pistoletu lakierniczego,

zestaw narzędzi monterskich,

imadło z miękkimi szczękami,

klucz dynamometryczny,

czyściwo.

Ćwiczenie 3

Przeprowadź montaż rozrządu w silniku samochodu FSO Polonez z zastosowaniem

regulacji kompensacyjnej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z instrukcją napraw samochodu,
3) zanotować luzy zaworowe i momenty dokręcania jak również kolejność dokręcania śrub,
4) zamontować popychacze nasmarowane olejem silnikowym,
5) zamontować laski popychaczy,
6) zamontować dźwigienki zaworowe wraz z osią,
7) zmierzyć prawidłowo luzy zaworowe szczelinomierzem,
8) wyregulować luzy za pomocą śrub i przeciw nakrętki,
9) sprawdzić luz,
10) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

silnik poloneza na statywie,

komplet popychaczy,

laski popychaczy,

oś wraz dźwigniami popychaczy,

olej silnikowy,

zestaw narzędzi monterskich,

klucz dynamometryczny,

szczelinomierz,

podstawka do ustalania głowicy,

czyściwo,

przybory do pisania i arkusz papieru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie technologii
mechanicznych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Opisać technologię wykonania

C

P

a

2.

Dobrać materiał na narzędzie

C

P

c

3.

Dobrać narzędzie do obróbki

B

P

d

4.

Rozpoznawać narzędzia

A

P

a

5.

Scharakteryzować technologię
lutowania

A

P

Uczeń wykonał zadanie jeśli
wymienił co najmniej 7
czynności

6.

Nazwać narzędzia

C

P

a) nóż tokarski
b) frez tarczowy
c) pogłębiacz stożkowy

7.

Rozpoznawać narzędzie
do obróbki ręcznej

C

P

a

8.

Charakteryzować narzędzie

C

P

b

9.

Dobierać technologię

D

P

c

10.

Rozpoznawać rodzaje obróbki

C

P

b

11.

Dobierać narzędzia monterskie

B

P

c

12.

Rozróżniać narzędzia
do gwintowania

B

P

… z jedną kreską …
bez kresek lub z 3 kreskami

13.

Dobrać materiały do lutowania

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

14.

Dobrać metody rozwiercania

B

P

… olejem…
… denaturatem …

15.

Narysować ukosowanie

C

PP

Narysował poprawnie
ukosowanie

16.

Narysować narzędzie

B

PP

Narysował i nazwał część

17.

Narysować proces
technologiczny

D

PP

Uczeń prawidłowo
narysował proces
technologiczny

18.

Dobrać materiały do lutowania

D

PP

b

19.

Porównać metody montażu

C

PP

- opisze metody
- wskaże różnice

20.

Zaprojektować i wykonać
technologię procesu klejenia

D

PP

Uczeń wykonał zadanie jeśli
wymienił co najmniej 7
czynności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Klika minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,

które sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań dotyczących techniki wytwarzania, obróbki, ręcznej, mechanicznej

i spajania metali oraz montażu. Pytania: 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 18 są to pytania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; pytania: 12 i 14
to pytania z luką, w pytaniach: 5, 6, 19 i 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi, pytanie
15, 16, 17 to zadanie rysunkowe.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,

w pytaniu dotyczącym zadania rysunkowego, narysuj rysunek wyznaczonym polu.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć
Ci pytania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 90 minut.

Powodzenia!!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 1


1. Rowek na wpust w wałku jest wykonany przez:

a) obróbkę skrawaniem,
b) odlewanie,
c) obróbkę plastyczną,
d) technologię proszków spiekanych.

2. Z jakiego materiału wykonujemy przecinak?

a) N11
b) SW7M
c) N7
d) St 3.

3. Narzędziem w czasie polerowania jest:

a) ściernica,
b) osełka,
c) papier ścierny,
d) tarcza filcowa.

4. Jakim symbolem oznaczamy nóż tokarski wykańczak?

a) NNBe,
b) NNWa,
c) NFCa,
d) NSAa.

5. Wykonując lutowanie dwóch elementów należy:

– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...

6. Nazwij narzędzia:

a) …………………………………………………………………………….……………..
b) ……………………………………………………………………………………….…..
c) …………………………………………………………………………………………...

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. Do wykonywania rowków smarowych panewek używamy:

a) wycinaka,
b) pilnika,
c) piłki do metalu,
d) wiertła.

8. Jaką twardość mają pilniki?

a) 50 HRC
b) 65 HRC
c) 150 HB
d) 30 HRC.

9. Do łączenia blach o różnym składzie chemicznym stosujemy:

a) spawanie elektryczne,
b) spawanie gazowe,
c) lutowanie twarde,
d) zgrzewanie.

10. Części stalowe mocno obciążone wykonujemy za pomocą:

a) odlewania,
b) kucia,
c) technologią proszków,
d) spawania.

11. Do dokręcania dokładnych śrub stosujemy klucz:

a) oczkowy,
b) płaski,
c) dynamometryczny,
d) nasadowy.

12. Przy gwintowaniu otworów najpierw wprowadzamy gwintownik z ………………

………….. a na końcu gwintownik z …………………………… .


13. Do lutowania przewodów elektrycznych stosujemy spoiwa:

a) cynowo-ołowiowe,
b) miedziane,
c) mosiężne
d) niklowe.

14. Podczas rozwiercania stali rozwiertak smarujemy ……………………………., a podczas

rozwiercania aluminium i jego stopów smarujemy ……………………………… .


15. Narysuj sposób przygotowania blachy do spawania o grubości ponad 12 mm.


16. Narysuj schemat lutownicy



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

17. Narysuj operację spęczania sworznia.





18. Jako topnika do lutowania stali stosujemy:

a) kwasu siarkowego,
b) chlorku cynku,
c) zasady sodowej,
d) węglanu wapnia.

19. Porównaj montaż z zastosowaniem grup selekcyjnych z montażem z wkładkami

kompensacyjnymi i opisz różnicę.
………………………………………………………………………………………………
….……………………………………………………………………………………………
…….…………………………………………………………………………………………
……….………………………………………………………………………………………
………….……………………………………………………………………………………
…………….…………………………………………………………………………………

20. Aby wykonać prawidłowo klejenie należy:

………………………………………………………………………………………………
….……………………………………………………………………………………………
…….…………………………………………………………………………………………
……….………………………………………………………………………………………
………….……………………………………………………………………………………
…………….…………………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko …………………………………………………

Stosowanie technologii mechanicznych.


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.









6.



a) ……………………………………………………………….
b) ……………………………………………………………….
c) ……………………………………………………………….

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.






13.

a

b

c

d

14.






15.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34






16.







17.







18.

a

b

c

d

19.







20.







Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie technologii
mechanicznych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Omówić technologię
wykonania

C

P

a

2.

Dobrać technologię

C

P

c

3.

Dobrać techniki wykonania

B

P

d

4.

Rozpoznawać technologię

A

P

a

5.

Opisać proces produkcyjny

A

P

Uczeń wykonał zadanie jeśli
wymienił co najmniej 7
czynności

6.

Nazwać narzędzia

C

P

a) ściernica garnkowa
b) frez piłkowy
c) ściernica tarczowa
jednostronnie stożkowa

7.

Dobrać gaz ochronny
do spawania

C

P

a

8.

Scharakteryzować parametry

C

P

b

9.

Dobrać technologię

D

P

c

10.

Rozpoznać rodzaje obróbki

C

P

b

11.

Dobrać technologie
monterskie

B

P

c

12.

Dobrać trasowanie
i punktowanie

B

P

… trasowanie …
… punktowanie …

13.

Zidentyfikować materiały do
klejenia

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

14.

Rozumieć technologię
spawania

B

P

… niebiesko …
… 150÷200 bar …

15.

Scharakteryzować ruch
główny i posuwowy

C

PP

Narysował poprawnie
toczenie

16.

Narysować narzędzie
skrawające

B

PP

Narysował i nazwał część

17.

Narysować narzędzie do
obróbki ręcznej

D

PP

Uczeń prawidłowo
narysował

18.

Dobrać materiały narzędziowe

D

PP

b

19.

Porównać obrabiarki
do szlifowania

C

PP

- opisze metody
- wskaże różnice

20.

Opisać proces rozwiercania

D

PP

Uczeń wykonał zadanie, jeśli
wymienił co najmniej 3
czynności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

15. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

16. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
17. Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
18. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

19. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
20. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
21. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

22. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

23. Klika minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

24. Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych.
25. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
26. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,

które sprawiły uczniom największe trudności.

27. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

9. Przeczytaj uważnie instrukcję.
10. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
11. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
12. Test zawiera 20 pytań dotyczących techniki wytwarzania, obróbki, ręcznej, mechanicznej

i spajania metali oraz montażu. Pytania: 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 18 są to pytania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; pytania: 12 i 14
to pytania z luką, w pytaniach: 5, 6, 19 i 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi, pytanie
15, 16, 17 to zadanie rysunkowe.

13. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,

w pytaniu dotyczącym zadania rysunkowego, narysuj rysunek wyznaczonym polu.

14. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
15. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć
Ci pytania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

16. Na rozwiązanie testu masz 90 minut.

Powodzenia!!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Kąt wierzchołkowy wiertła do stali wynosi:

a) 120

o

,

b) 60

o

,

c) 90

o

,

d) 45

o

.

2. Sworznie tłokowe poddaje się obróbce wykańczającej przez:

a) hartowanie,
b) toczenie,
c) szlifowanie,
d) rozwiercanie.

3. Płytki z węglików spiekanych są wykonane:

a) przez odlewanie.
b) kucie matrycowe,
c) skrawanie,
d) technologię proszków.

4. Rury z PCV otrzymujemy przez:

a) wytłaczanie,
b) odlewanie,
c) walcowanie,
d) wtryskiwanie.

5. Proces produkcyjny składa się z następujących elementów:

– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...

6. Nazwij narzędzia:

a)

b) c)

a) …………………………………………………………………………….……………..
b) ……………………………………………………………………………………….…..
c) …………………………………………………………………………………………...

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

7. W metodzie spawania MIG gazem obojętnym do ochrony jest:

a) argon,
b) dwutlenek węgla,
c) wodór,
d) acetylen.

8. W jakich jednostkach wyrażamy natężenie prądu spawania:

a) voltach,
b) amperach,
c) watach,
d) hercach.

9. Przy lutowaniu twardym jako topnik stosujemy:

a) salmiak,
b) kalafonia,
c) boraks,
d) woda lutownicza.

10. Bardzo mocno obciążone gwinty wykonujemy przez:

a) toczenie,
b) walcowanie,
c) frezowanie,
d) odlewanie.

11. W czasie montażu najpierw wykonujemy:

a) montaż połączeń ruchowych,
b) regulację luzów,
c) montaż połączeń nierozłącznych,
d) próby i badania.

12. Przed wierceniem otworów w płytce należy wykonać …………………………., a potem

wykonać ………………………… .


13. Do odtłuszczania przed klejeniem stosujemy:

a) rozpuszczalnik,
b) kwas siarkowy,
c) wodę destylowaną,
d) sprężone powietrze.

14. Butle tlenowe malowane są na …………………. i zawierają gaz pod ciśnieniem

………………………….. .


15. Narysuj ruchy narzędzia i przedmiotu podczas szlifowania.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

16. Narysuj pogłębiacz czołowy.





17. Narysuj przecinak do stali.





18. Piłki do metalu wykonujemy ze stali:

a) St 3,
b) SW9,
c) WW6,
d) 35H6S.

19. Porównaj szlifierkę taśmową i oscylacyjną i wskaż różnicę:

………………………………………………………………………………………………
….……………………………………………………………………………………………
…….…………………………………………………………………………………………
……….………………………………………………………………………………………
………….……………………………………………………………………………………
…………….…………………………………………………………………………………

20. Aby wykonać otwór stożkowy należy:

– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...
– …………………………………………………………………………………………...












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………...

Stosowanie technologii mechanicznych.


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.









6.



a) ……………………………………………………………….
b) ……………………………………………………………….
c) ……………………………………………………………….

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.






13.

a

b

c

d

14.






15.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43






16.







17.







18.

a

b

c

d

19.







20.







Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

7. LITERATURA


1. Bożenko L.: Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1994
2. Brodowicz W., Grzegórski: Technologia budowy maszyn. WSiP, Warszawa 1998
3. Buczyński L.: Komputerowe nośniki informacji. Wydawnictwo Techniczne, Przasnysz 1999
4. Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1996
5. Dobrzyński L.A.: Metaloznawstwo z podstawami nauki o materiałach. WNT, Warszawa 1999
6. Domke W.: Vademecum materiałoznawstwa. Stal. Metale niezależne.

Tworzywa sztuczne. Badania metali. WNT, Warszawa 1989

7. Francuz W. M., Sokołowski R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy w rzemiośle. WSiP,

Warszawa 1996

8. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP, Warszawa 1998
9. Górecki A., Grzegórski Z.: Montaż, naprawa i eksploatacja maszyn i urządzeń

przemysłowych. WSiP, Warszawa 1998

10. Górecki A., Grzegórski Z.: Ślusarstwo przemysłowe i usługowe. WSiP, Warszawa 1998

Literatura metodyczna
1.

Kruszewski K. (red.), Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela, 1991 Warszawa, PWN.

2.

Niemierko B., Pomiar sprawdzający w dydaktyce, 1990 Warszawa, PWN.

3.

Serwa Z., Konstrukcja testów dydaktycznych, 1994 Warszawa, OWRZN Kuratorium
Oświaty.

