krawiec 743[01] z4 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Monika Mosionek
Mirosława Szewczyk

Wykonywanie operacji technologicznych w procesach
wytwarzania wyrobów odzieżowych 743[01].Z4.03

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jadwiga Płuska
mgr Janina Szeliga Szafrańska




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Monika Mosionek
mgr Mirosława Szewczyk




Konsultacja:
mgr Ewa Figura

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[01].Z4.03

„Wykonywanie

operacji

technologicznych

w

procesach

wytwarzania

wyrobów

odzieżowych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu krawiec.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Proces wykrawania elementów odzieży

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Zasady łączenia elementów odzieży. Węzły technologiczne

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3. Dokumentacja techniczno-technologiczna – wybrane dokumenty

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

5.4. Rodzaje zapięć odzieżowych. Elementy ozdobne w odzieży

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Zasady łączenia elementów ze skóry

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie krawiec 743 [01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–

uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.




























Schemat układu jednostek modułowych

743[01].Z4

Przemysłowa produkcja odzieży

743[01].Z4.03

Wykonywanie operacji technologicznych

w procesie wytwarzania wyrobów

odzieżowych

743[01].Z4.02

Opracowywanie dokumentacji procesu

produkcyjnego odzieży

743[01].Z4.01

Organizowanie procesu produkcyjnego

w przedsiębiorstwie odzieżowym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobierać narzędzia i przybory potrzebne do wykonania czynności,

odczytywać schematy strukturalne,

dobierać ściegi i szwy do określonych operacji technologicznych,

obsługiwać maszynę stębnową i overlock,

wykonywać proste węzły technologiczne,

wymienić rodzaje rękawów, kołnierzy,

rozpoznawać odmiany modelowe spódnic i spodni,

opisać dokumenty zawarte w dokumentacji techniczno-technologicznej,

odczytywać schematy strukturalne wyrobów odzieżowych,

określić zasady stopniowania szablonów,

przedstawić podstawowe maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle odzieżowym,

scharakteryzować systemy organizacji produkcji i metody pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko produkcji odzieży zgodnie z przepisami bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska i wymaganiami
ergonomii,

określić zasady organizacji stanowisk roboczych w poszczególnych fazach procesu
technologicznego,

dobrać maszyny i urządzenia do kolejnych faz procesu technologicznego,

przewidzieć zagrożenia występujące w procesie produkcyjnym,

odczytać zadania produkcyjne zawarte w karecie operacji stanowiska pracy
przedstawione w formie graficznej i opisowej,

sporządzić rysunek układu szablonów na tkaninie uwzględniając właściwości
konfekcyjne materiałów odzieżowych,

wykroić elementy odzieży,

skompletować poszczególne wykroje,

zastosować zasady łączenia elementów odzieży,

wykonać proste i złożone węzły technologiczne na elementach odzieży,

uszyć wyroby odzieżowe według dokumentacji techniczno - technologicznej,

wykonać różnego rodzaju zapięcia,

zastosować zasady wykończenia wyrobów odzieżowych,

dokonać obróbki wykończeniowej wyrobów odzieżowych,

wykonać elementy ozdobne w odzieży,

wszyć różnego rodzaju rękawy,

zszyć wykrojone elementy skóry,

ułożyć szablony na powierzchni błamu lub na łatach skór licowych,

zastosować zasady współpracy w zespole produkcyjnym,

dokonać kontroli międzyoperacyjnej,

określić zasady przeprowadzania kontroli gotowego wyrobu odzieżowego,

dokonać klasyfikacji gatunkowej wyrobu odzieżowego,

określić systemy organizacji produkcji w szwalni i metody pracy,

przewidzieć konsekwencje nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz wymagań ergonomii w trakcie realizacji zadań
zawodowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

………………………………………………

Modułowy program nauczania:

Krawiec 743[01]

Moduł:

Przemysłowa produkcja odzieży 743[01].Z4

Jednostka modułowa:

Wykonywanie operacji technologicznych w procesach
wytwarzania wyrobów odzieżowych 743[01].Z4.03

Temat: Sporządzenie planu działania dla wyrobu odzieżowego (spodenki krótkie).

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności sporządzania planu pracy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

odczytać polecenie zawarte w instrukcji zadania,

dobrać materiały i dodatki do asortymentu odzieży,

dobrać narzędzia, przybory, maszyny potrzebne do uszycia wyrobu,

dobrać parametry prasowania,

ustalić kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:
1 godzina dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

zestaw tkanin i dodatków krawieckich,

ćwiczenia technologiczne,

normy dotyczące szwów,

zestaw narzędzi i przyborów.


Przebieg zajęć:
1) Czynności organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu.
3) Nauczyciel prezentuje spodenki krótkie. Wskazuje na rodzaj tkaniny, dodatków

oraz na techniki wykonania i wykończenia prezentowanych wyrobów. Informuje,
że uczniowie będą wykonywali spodenki gimnastyczne.

4) Każdy uczeń otrzymuje instrukcje oraz zestaw ćwiczeń technologicznych, ze szwami

wg PN, próbniki pokazujące obręby, wszycie paska.

5) Zadaniem ucznia jest sporządzić plan działania wykonania spodenek gimnastycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Instrukcja dla ucznia
Sporządź plan działania dla spodenek gimnastycznych.

a) Zapisz plan działania

czynności prowadzące do uszycia spodenek.

…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
b) Sporządź wykaz:

materiałów i dodatków krawieckich potrzebnych do uszycia spodenek.

…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..

maszyn, narzędzi i przyborów potrzebnych do uszycia spodenek;

………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….

c) Przygotuj prezentację wykonania zadania.

Zakończenie zajęć

Uczniowie prezentują efekty swojej pracy.

Nauczyciel przekazuje uwagi i ocenia każdego ucznia.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Uczniowie wypełniają karty ewaluacyjne



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

………………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Krawiec 743[01]

Moduł:

Przemysłowa produkcja odzieży 743[01].Z4

Jednostka modułowa:

Wykonywanie operacji technologicznych w procesach
wytwarzania wyrobów odzieżowych 743[01].Z4.03

Temat: Wszycie mankietu do dołu rękawa.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wszycia mankietu do dołu rękawa.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

odczytać przekroje graficzne węzłów technologicznych.

scharakteryzować metody wszycia mankietów do dołu rękawa.

prawidłowo wszyć mankiet do dołu rękawa.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw multimedialny,

ćwiczenia technologiczne.


Przebieg zajęć:
1) Czynności organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
3) Nauczyciel przedstawia próby technologiczne z metodami wszycia mankietów wraz

z przekrojami graficznymi.

4) Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Każda grupa otrzymuje kartę pracy z instrukcją

oraz materiały do wykonania ćwiczenia.

5) Uczniowie odczytują rysunek metody wszycia mankietu. Każdy członek grupy wykonuje

ćwiczenie indywidualnie.

6) Po skończeniu ćwiczenia wspólnie przygotowują prezentację.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Karta pracy
Odczytaj z przekroju graficznego metodę wszycia mankietu do dołu rękawa a następnie wszyj
mankiet zgodnie z instrukcją.

Metoda 1


Metoda 2



Zakończenie zajęć
1. Nauczyciel dokonuje kontroli:

Czy uczniowie prawidłowo odczytali przekroje graficzne?

Czy prawidłowo wszyli mankiet?

Czy podczas pracy zachowywali przepisy BHP?


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Proces wykrawania elementów odzieży

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sporządź rysunek układu szablonów spódnicy damskiej w dwóch rozmiarach na tkaninie

bawełnianej gładkiej, wykrój i skompletuj poszczególne elementy spódnicy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać odpowiedni rodzaj układu szablonów,
2) prawidłowo ułożyć szablony spódnicy na tkaninie,
3) wykroić poszczególne elementy spódnicy,
4) oznaczyć i skompletować wykroje.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

komplet szablonów spódnicy damskiej w dwóch rozmiarach,

tkanina wełniana w kratę,

plansze z różnymi rodzajami układów szablonów

narzędzia i przybory do krojenia.


Ćwiczenie 2

Sporządź układ kroju bluzki damskiej w trzech rozmiarach na tkaninie bawełnianej

gładkiej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać odpowiedni układ kroju,
2) prawidłowo ułożyć szablony bluzki,
3) wykonać rysunek układu szablonów na tkaninie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

komplet szablonów bluzki damskiej w trzech rozmiarach,

tkanina atłasowa,

plansze z różnymi rodzajami układów szablonów,

mydełko lub kreda krawiecka.


Ćwiczenie 3

Na zwarstwowanej przez ciebie tkaninie bawełnianej gładkiej, sporządź rysunek układu

szablonów spódniczki dziewczęcej w dwóch rozmiarach i dobierz maszyny i urządzenia jakie
zastosujesz w kolejnych fazach rozkroju.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ułożyć materiał w stos składający się z 5 warstw,
2) ułożyć prawidłowo szablony na pierwszej warstwie,
3) sporządzić rysunek układu szablonów,
4) dobrać maszyny i urządzenia do kolejnych faz rozkroju materiału.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

tkanina bawełniana gładka,

komplet szablonów w dwóch rozmiarach,

plansze z różnymi rodzajami układów szablonów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Zasady łączenia elementów odzieży. Węzły technologiczne

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj próbę technologiczną wszycia zamka błyskawicznego na linii środka tyłu

spódnicy asymetrycznie – jednostronnie.







Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zszyć zaszewki w tyle spódnicy,
2) zaprasować zaszewki,
3) zszyć spódnicę po linii środka tyłu pozostawiając otwór na zamek błyskawiczny ,
4) rozprasować szew,
5) obrzucić szew,
6) wszyć zamek błyskawiczny.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykrój spódnicy,

maszyna stębnowa i overlock,

żelazko,

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce,

zamek błyskawiczny, nici,

plansze przedstawiające różne rodzaje wszycia zamka.


Ćwiczenie 2

Wykonaj próbę technologiczną uszycia kołnierza na stójce.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) podkleić wierzchnią część kołnierza i stójki,
2) uszyć kołnierz,
3) wszyć kołnierz w stójkę.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykroje kołnierza i stójki z tkaniny bawełnianej,

wkład klejowy,

maszyna stębnowa,

żelazko,

nici i przybory do szycia.


Ćwiczenie 3

Wykończ rozporek w rękawie plisą skośną, uszyj i wszyj mankiet konfekcyjnie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszyć rozporek pliską skośną,
2) zszyć i wykończyć szew w rękawie,
3) uszyć mankiet,
4) ułożyć zakładki w rękawie,
5) wszyć mankiet.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykrój rękawa, mankietu, pliski skośnej,

wkład klejowy, nici,

maszyna stębnowa i overlock,

żelazko,

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Dokumentacja techniczno-technologiczna – wybrane

dokumenty

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie rysunków wykonaj próbę technologiczną wszycia zamka błyskawicznego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odczytać z rysunków technikę wszycia zamka,
2) zszyć przód i tył spódnicy, zostawiając otwór na zamek błyskawiczny,
3) rozprasować szew,
4) wykończyć szew na overlocku,
5) wszyć zamek błyskawiczny.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykrój spódnicy,

maszyna stębnowa i overlock,

żelazko,

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce,

zamek błyskawiczny, nici,

plansze przedstawiające różne rodzaje wszycia zamka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 2

Odczyta ze schematu graficznego rodzaj kołnierza, uszyj go i wszyj do podkroju szyi.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odczytać schemat graficzny,
2) wykroić elementy kołnierza,
3) uszyć kołnierz,
4) podkleić, zaprasować i wykończyć na overlocku obłożenia,
5) zszyć szwy barkowe, rozprasować i wykończyć brzegi na overlocku,
6) wszyć kołnierz do podkroju szyi zgodnie ze schematem.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykrój przodów i tyłu bluzki,

tkanina na kołnierz,

wkład klejowy,

maszyna stębnowa i overlock,

żelazko,

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce,

plansze przedstawiające różne rodzaje wszycia kołnierza.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 3

Na podstawie schematu graficznego uszyj i wszyj mankiet do rękawa.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zszyć rękaw, rozprasować szew i wykończyć na overlocku,
2) wykroić i uszyć mankiet,
3) wszyć mankiet do dołu rękawa.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykrój rękawa z odszytym rozporkiem,

tkanina na mankiet,

wkład klejowy

maszyna stębnowa i overlock,

żelazko,

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce.


Ćwiczenie 4

Zakład produkcyjny otrzymał zamówienie na wykonanie 15 sztuk bluzek dziewczęcych

z tkaniny bawełnianej w trzech rozmiarach. Dobierz zespół 5 osobowy, zaproponuj metody
i systemy produkcji w szwalni, wykonaj zamówienie zgodnie z dokumentacją techniczno-
-technologiczną, dokonaj kontroli i klasyfikacji gatunkowej wyrobów gotowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać pięcioosobowy zespół,
2) dobrać system organizacji produkcji i metodę pracy w szwalni,
3) przydzielić zadania członkom grupy,
4) ustawić stanowiska pracy,
5) uszyć wyrób zgodnie z dokumentacją techniczno technologiczną,
6) dokonać kontroli i klasyfikacji gatunkowej wyrobu gotowego.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykroje bluzki dziewczęcej w trzech rozmiarach,

wykroje z wkładu klejowego,

nici, guziki,

maszyny stębnowe, overlock, dziurkarka, guzikarka,

stanowisko do prasowania,

dokumentacja techniczno technologiczna,

normy dotyczące klasyfikacji gatunkowej wyrobów gotowych,

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Rodzaje zapięć odzieżowych. Elementy ozdobne w odzieży


5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj próbę technologiczną zapięcia „polo”.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wykroić materiał w zapięciu „polo” pozostawiając na szew 1 cm do okoła,
2) przyłożyć do wierzchniej strony dwa obsadzenia „pola”,
3) przyszyć obsadzenia wzdłuż wycięcia na szerokość 1 cm do oznaczonej długości „pola”,
4) naciąć przód w dole zapięcia,
5) rozprasować szwy,
6) przełożyć obsadzenia do wewnętrznej strony formując szerokość zapięcia „pola”,
7) nałożyć plisę prawą na lewą,
8) przeszyć obsadzenia od wewnątrz oraz dół „pola”,
9) wykończyć szew „pola” od spodu overlockiem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

tkanina bawełniana,

forma przodu,

foliogramy ze schematami strukturalnymi zapięcia,

maszyna stębnowa i overlock,

żelazko,

taśma centymetrowa, szpilki, igły, nici,

wkład klejowy.


Ćwiczenie 2

W bluzce damskiej rozmieść i wykonaj dziurki poziome, przyszyj guziki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sprawdzić długość przodów,
2) rozmieścić, zgodnie z zasadami, dziurki poziome,
3) wyszyć dziurki na maszynie dziurkarce,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

4) oznaczyć miejsce przyszycia guzików,
5) przyszyć guziki,
6) zaprezentować efekty swojej pracy


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

uszyta bluzka,

maszyna dziurkarka,

taśma centymetrowa, nożyce, igły, szpilki, nici, guziki.


Ćwiczenie 3

Wykonaj próbę technologiczną kieszeni nakładanej ozdobionej lamówką.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wykroić kieszeń nakładaną o linii półokrągłej,
2) wykonać obręb podwójny w górnej krawędzi kieszeni,
3) wykroić pliskę skośną,
4) wykończyć brzegi kieszeni lamówką,
5) naszyć gotową kieszeń na próbnik,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

tkanina,

maszyna stębnowa,

forma kieszeni,

taśma centymetrowa, szpilki kreda krawiecka, linijka, nożyce.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Zasady łączenia elementów ze skóry

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Spośród kilkunastu skór wybierz odpowiednią ilość skór potrzebnych do skrojenia jednej

sztuki kamizelki męskiej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać sortowania skór i wybrać cztery sztuki w jednym odcieniu i jednakowej

grubości,

2) ułożyć na powierzchni skór formy kamizelki,
3) wyciąć elementy kamizelki i skompletować,
4) oznaczyć wykroje.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

15 sztuk skór,

formy kamizelki męskiej,

nóż do wycinania.


Ćwiczenie 2

Uszyj kamizelkę męską ze skóry.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) skontrolować wykroje kamizelki męskiej,
2) uszyć kamizelkę.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Środki dydaktyczne:

wykroje kamizelki męskiej,

maszyna do szycia skór,

stanowisko do prasowania,

nici, klej, przybory.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

Wykonywanie operacji

technologicznych w procesach wytwarzania wyrobów odzieżowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 4, 5, 9, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 3, 6, 7, 8, 10, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. b, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. c, 9. b, 10. a, 11. a,
12. a, 13. b, 14. a, 15. c, 16. a, 17. c, 18. b, 19. c, 20. d

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wybrać rodzaje nakładów

A

P

d

2

Określić sposób wszycia zamka
błyskawicznego

C

PP

d

3

Zinterpretować rysunek graficzny
wszycia paska

D

PP

b

4

Wybrać wielkość obrębu w spódnicy
podstawowej

B

P

a

5

Wyjaśnić sposób krojenia pliski
skośnej

B

P

d

6

Określić sposób wszycia kołnierza

C

PP

c

7

Zinterpretować rysunek graficzny
kołnierza

D

PP

b

8

Określić sposób wykończenia
rozporka w rękawie

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

9

Wyjaśnić sposób wszywania rękawa

B

P

b

10

Zinterpretować rysunek graficzny
rozporka

D

PP

a

11 Rozróżnić rodzaj mankietu

B

P

a

12

Zinterpretować zapis graficzny wszycia
mankietu

D

PP

a

13

Zinterpretować zapis graficzny
zapięcia

D

PP

b

14

Wyjaśnić sposób rozmieszczania
dziurek

B

P

a

15

Wyjaśnić sposób obliczania długości
mankietu

B

P

c

16 Zdefiniować pojęcie kontroli jakości

A

P

a

17 Wymienić zawartość karty operacji

A

P

c

18

Zdefiniować pojęcie rysunku
strukturalnego

A

P

b

19 Wyjaśnić sposób krojenia skór

B

P

c

20

Wymienić etapy konfekcjonowania
skór

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie ponownie
zakreśl odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi na pytanie będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do rodzajów nakładów zaliczamy

a) pojedynczy, wielokrotny, sekcyjny.
b) łączony, wielokrotny, stopniowy.
c) pojedynczy, stopniowy, asymetryczny.
d) pojedynczy, wielokrotny, stopniowy.

2. Rysunek przedstawia zamek

a) błyskawiczny wszyty symetrycznie – dwustronnie.
b) wszyty asymetrycznie kryto.
c) błyskawiczny wszyty kryto.
d) błyskawiczny wszyty asymetrycznie.

3. Rysunek graficzny przedstawia wszycie

a) paska maszyną i podszycie ręczne.
b) paska maszyną i stębnowanie na szwie.
c) paska maszyną i stębnowanie podwójnie.
d) paska maszyną i stębnowanie pojedynczo nad szwem.

4. Przeciętna szerokość obrębu spódnicy prostej wykonanej z tkaniny wełnianej w dole

wynosi
a) 4,0 – 6,0 cm.
b) 3,0 – 4,0 cm.
c) 1,0 – 3,0 cm.
d) 0,5 –1,0 cm.

5. Pliskę skośną kroimy po

a) nitce osnowy.
b) nitce wątku.
c) wzdłuż brzegu fabrycznego tkaniny.
d) przekątnej kwadratu.


6. Rysunek przedstawia kołnierz

a) wykładany wszyty maszynowo między obłożenia.
b) ze stójką wszyty maszynowo.
c) wszyty z pliską skośną.
d) be-be wszyty z pliską skośną.



7. Poniższy rysunek graficzny przedstawia kołnierz

a) wykładany wszyty maszynowo między obłożenia.
b) ze stójką wszyty maszynowo.
c) wszyty z pliską skośną.
d) be-be wszyty z pliską skośną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8. Rysunek przedstawia rozporek wykończony

a) pliską.
b) listewką.
c) obrębem.
d) obsadzeniem.

9. Wpinając rękaw środek główki rękawa przykładamy do

a) szwu bocznego.
b) szwu barkowego.
c) do punktu montażowego na linii pachy tyłu.
d) do punktu montażowego na linii pachy przodu.


10. Zapis graficzny przedstawia rozporek wykończony

a) pliską.
b) listewką.
c) obsadzeniem.
d) obrębem.

11. Rysunek przedstawia

a) mankiet krojony łącznie z rękawem.
b) mankiet doszywany do rękawa.
c) rękaw krótki wykończony w dole pliską skośną.
d) rękaw krótki wykończony obrębem pojedynczym.


12. Zapis graficzny przedstawia wszycie

a) mankietu konfekcyjnie.
b) mankietu metodą tradycyjną.
c) wszycie mankietu i podszycie ręcznie.
d) wszycie mankietu metodą miarową.




13. Na rysunku przedstawiono zapięcie

a) wykończone obłożeniem.
b) wykończone plisą.
c) kryte.
d) „polo”.



14. Długość dziurki rozmieszcza się w następujący sposób

a) 1/3 długości dziurki od linii środka do krawędzi załamania.
b) 2/3 długości dziurki od linii środka do krawędzi załamania.
c) długość dziurki od linii środka do linii boku.
d) 1/2długości dziurki od linii środka do krawędzi załamania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

15. Długość mankietu przy obwodzie nadgarstka „on” = 16 cm wynosi

a) 17 cm.
b) 24 cm.
c) 21 cm.
d) 19 cm.


16. Kontrola międzyoperacyjna polega na kontrolowaniu

a) jakości wykonania poszczególnych operacji technologicznych.
b) jakości dodatków krawieckich.
c) jakości wyrobów gotowych.
d) jakości stanowisk roboczych.


17. Karta operacji zawiera następujące informacje

a) wykaz maszyn i urządzeń, rysunek modelowy wyrobu, parametry technologiczne

maszyn i urządzeń.

b) rysunek techniczny wyrobu, rysunek techniczny elementu odzieży, wykaz maszyn

i urządzeń.

c) parametry technologiczne maszyn i urządzeń, czas wykonania operacji, wykaz

maszyn i urządzeń, rysunek widokowy i przekrojowy elementu odzieży.

d) rysunek widokowy elementu odzieży, czas wykonania operacji, rysunek techniczny

wyrobu.


18. Schemat strukturalny wyrobu to rysunek przedstawiający

a) ogólną linię sylwetki będącej w ruchu.
b) ogólną budowę wyrobu, sposób powiązania węzłów technologicznych.
c) strukturę danego węzła.
d) ogólną linię modelu.


19. Przy krojeniu skór zwraca się uwagę na

a) nitkę prostą, wzór, powierzchnię skóry.
b) kolor, nitkę prostą, długość skóry.
c) wymiary skóry, występujące nieregularności, różnice w kolorze, wady i uszkodzenia

mechaniczne skór.

d) wady i uszkodzenia mechaniczne, powierzchnię, kolor, bieg nitki osnowy i wątku.


20. Konfekcjonowanie skór składa się z następujących etapów

a) klejenie, sortowanie, gładzenie, szycie.
b) rozkrój, szycie, stabilizacja, prasowanie końcowe.
c) klejenie, rozkrój, szycie, gładzenie.
d) sortowanie, rozkrój, stabilizacja, szycie, klejenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Wykonywanie operacji technologicznych w procesach wytwarzania
wyrobów odzieżowych

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test 2

Test sprawdzający umiejętności praktyczne – próba pracy

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

dwutygodniowym.

2. Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania i omów sposób prezentacji pracy.
4. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
5. Rozdaj uczniom treść zadania testowego i podaj czas przeznaczony na wykonanie.
6. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym

się czasie zakończenia pracy

8. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników
9. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu umiejętności praktycznych
10. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Materiały dla ucznia

treść zadania z załącznikami,

instrukcja do wykonania zadania,

formularz Plan pracy,

wykrój rękawa, mankietu, pliski skośnej z tkaniny bawełnianej,

wykrój wkładu usztywniającego – mankiet,

próby technologiczne węzłów,

narzędzia i przybory (nożyczki, szpilki, taśma centymetrowa, naparstek, kreda krawiecka,
igły do szycia ręcznego).


Treść zadania


Uszyj prawy rękaw bluzki damskiej, korzystając z gotowych wykrojów. Szablon rękawa

i mankietu, wykonany zgodnie z rysunkiem załącznik nr 1, oraz wykroje (prawy rękaw,
mankiet i pliska skośna z tkaniny bawełnianej jednobarwnej, oraz wkład usztywniający
do mankietu z włókniny sztywnikowej z klejem) znajdują się w magazynie. Odszyj rozporek
oraz uszyj i wszyj mankiet zgodnie z rysunkiem strukturalnym zamieszczonym w załączniku
nr 2 oraz rysunkiem przekrojów węzłów technologicznych załącznik nr 3. Wyprasuj rękaw.
Wykonaj zapięcie w mankiecie za pomocą dziurkarki i przyszyj guzik. Po wykonaniu zadania
zmierz i zapisz w formularzu plan działania długość rękawa z mankietem, oraz szerokość
i długość mankietu. Czas wykonania zadania wynosi 180 minut.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Instrukcja do wykonania zadania

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przeanalizuj dokładnie treść zadania i zapoznaj się z załącznikami.
2. Zapisz w formularzu plan działania:

wykaz kolejnych czynności niezbędnych do uszycia rękawa z mankietem,

wykaz materiałów i dodatków krawieckich niezbędnych do uszycia rękawa

z mankietem,

wykaz narzędzi, przyborów, maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania zadania.

3. Zorganizuj stanowisko pracy zgodnie z treścią zadania:

pobierz z magazynu i zgromadź na stanowisku pracy szablony, wykroje, dodatki

krawieckie, narzędzia i przybory,

rozmieść na stanowisku pracy materiały, dodatki krawieckie, oraz narzędzia i przybory

tak aby nie utrudniały pracy,

sprawdź stan techniczny maszyn szwalniczych i wykańczających, wykonaj próbę

ściegu,

sprawdź stan techniczny żelazka, wykonaj próbę prasowania.

4. Wykonaj zadanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

5. Kontroluj na bieżąco jakość wykonanych czynności oraz zwracaj uwagę na ład

i porządek na stanowisku pracy i w jego obrębie.

6. Po wykonaniu zadania zmierz i zapisz w Planie Działania długość rękawa z mankietem,

szerokość i długość mankietu.

7. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy ręcznej i maszynowej, wyłącz

maszyny i żelazko, oczyść przybory i narzędzia, odnieś je na miejsce składowania.

8. Przygotuj się do prezentacji wykonanego zadania.
9. Dokonaj prezentacji rękawa z mankietem:

uzasadnij sposób odszycia rozporka i wszycia mankietu do rękawa oraz dobór

parametrów prasowania,

dokonaj oceny wyrobu pod względem estetyki i precyzji wykonania oraz zgodności

z założeniami zawartymi w dokumentacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

PLAN DZIAŁANIA


Zapisz kolejne czynności niezbędne do uszycia rękawa z mankietem:
…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………


Sporządź wykaz materiałów i dodatków krawieckich potrzebnych do uszycia rękawa
z mankietem:
…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...


Sporządź wykaz narzędzi, przyborów, maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania zadania:
…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

Po wykonaniu zadania zmierz i zapisz:

Długość rękawa z mankietem:…………………. cm,

Szerokość mankietu: …………………………… cm,

Długość mankietu: ……………………………... cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZAŁĄCZNIK Nr 1

MANKIET

Pliska skośna

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Rysunek strukturalny rękawa i mankietu
























Zamocowanie rozporka od lewej strony rękawa

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZAŁĄCZNIK Nr 3 – Przekroje węzłów technologicznych

Rozporek odszyty pliską skośną

A-A










Mankiet

Rękaw




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Arkusz obserwacji

Lp.

Czynności oceniane

Liczba

punktów

1.

Sporządzenie wykazu czynności niezbędnych do uszycia rękaw

2.

Sporządzenie wykazu materiałów i dodatków niezbędnych do
uszycia rękawa

3.

Sporządzenie wykazu maszyn, urządzeń i narzędzi, przyborów
i przyrządów potrzebnych do uszycia rękawa

4.

Pobranie materiałów i dodatków krawieckich niezbędnych
do uszycia rękawa

5.

Pobranie narzędzi, przyborów niezbędnych do uszycia rękawa

6.

Sprawdzenie wykrojów

7.

Sprawdzenie stanu technicznego maszyny szwalniczej

8.

Sprawdzenie stanu technicznego żelazka

9.

Odszycie rozporka

10. Zamocowanie rozporka

11. Zszycie szwu w rękawie

12. Zaprasowanie szwu

13. Wykończenie szwu na overlocku

14. Podklejenie mankietu i zaprasowanie

15. Uszycie mankietu

16. Sprasowanie mankietu

17. Ułożenie zakładek w dole rękawa

18. Wszycie mankietu do dołu rękawa

19. Wykończenie wewnętrznej krawędzi mankietu na overlocku

20. Przestębnowanie mankietu w szwie

21. Oznaczenie dziurki

22. Wyszycie dziurki

23. Uprasowanie rękawa

24. Oznaczenie miejsca przyszycia guzika

25. Przeszycie guzika

26. Uporządkowanie stanowiska pracy

27. Prezentacja swojej pracy

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne

Stopień szkolny ndst

dop

dst

db

bdb

Punkty

0 - 19

20 - 21

22 -23

24 -25

26 -27

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Cyrankiewicz H.: Konstrukcja i modelowanie odzieży dziecięcej. WSIP, Warszawa 1999
2. Lewandowska – Stark E.: Techniki szycia odzieży. SOP, Toruń 1995
3. Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1999
4. Polska Norma: PN-83/P-84501. Wyroby konfekcyjne. Szwy. Klasyfikacja i oznaczenia
5. Samek P.: Materiałoznawstwo. WSiP, Warszawa 1999

Czasopisma:
– Odzież
– Przemysł Mody

