KON, POSTAWA PORUSZ KOSZ DOC


KONSPEKT LEKCJI - 18. IX 1998 r.

TEMAT: Przypomnienie postawy koszykarskiej oraz doskonalenie poruszania

Się po boisku w formie zabawowej.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: postawa koszykarska, doskonalenie poruszania się po boisku

2.MOTORYCZNOŚĆ: szybkość, czas reakcji

3.WIADOMOŚCI: znaczenie elementarnych składowych techniki koszykówki w grze

4.AKCENT WYCH.: wytrwałość w osiąganiu celów

KLASA: I a

MIEJSCE: sala gimnastyczna

CZAS: `45

L.ĆW.:

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki koszykowe, stojaki, materace

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka i sportowe przywitanie.

2. Sprawdzenie obecności i strojów sportowych

3. Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów.

Ustawienie w szeregu przed N.

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

1. Podanie tematu lekcji

2. Omówienie ogólnych zasad gry w koszykówkę oraz zasad poruszania się po boisku W.

Ustawienie w szeregu.

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

  1. Zabawa ożywiająca „berek inicjator”

  2. Bieg po liniach boiska do siatkówki z zastosowaniem różnego rodzaju zmian kierunku biegu w koszykówce (po literze V, L, S, po zatrzymaniu na 1 i 2 tempa)

  3. Ćwiczenia kształtujące z piłkami w parach prowadzone przez N.

N wyznacza berka

Strumieniem - powrót truchtem bokiem boiska

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

Pokaz i omówienie postawy koszykarskiej przez N.

  1. UU poruszają się po boisku do koszykówki w dowolny sposób, na różne sygnały N przyjmują postawę koszykarską, a N próbuje wytrącić UU z równowagi.

  2. UU startują z rzędów z różnych pozycji wyjściowych (stanie, leżenie przodem tyłem, itp. ) na wymyślone ściśle określone sygnały N :

  • sprint do słupka przodem , powrót tyłem

  • na przemian trucht - przyśpieszenie - trucht

  • bieg z obrotami o 90 i 180 st. W określonych miejscach przez N

  • bieg ze zmianą kierunku biegu po literze L za słupkami

  • jw. Po obrocie 0 180 stopni

  • sprint z dotykaniem linii RR

3. W parach dowolne zabawy, kozłowania i rzuty do kosza , wg inwencji UU. S.

4. Gra na 2 kosze.

N koryguje błędy

Część biegów w formie rywalizacji z karą dla przegranych drużyn

Charakterystyczna rzecz - różnicowanie reakcji UU przez zmiany sygnałów startowych

Podzielić UU na cztery kosze i omówić BHP w czasie tego ćwiczenia

5.Uspokojenie org.

1. Rzuty osobiste z linii rzutów wolnych.

Podział na cztery kosze

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. Uporządkowanie sali gimnastycznej przez U

  2. Pochwalenie najlepiej ćwiczących.

  3. Zachęcenie do ćwiczenia podstaw poznanych na lekcji w celu szybszego opanowywania trudniejszych elementów technicznych w późniejszym okresie W.

N wyznacza UU

Siad skrzyżny przed N

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

  1. Namowa do aktywnego spędzania wolnego czasu na boiskach do koszykówki

  2. Sportowe pożegnianie

Ustawienie jw.


