Konspekt 12


Szkoła: Gimnazjum nr 9 Z Oddziałami Integracyjnymi w Olsztynie

Klasa: I d

Data: 4 grudnia 2007

Student: Paulina Lipka

Nauczyciel: Aneta Kisiel

Metodyk: dr Renata Makarewicz

Temat lekcji: „Siadłaś teraz przy oknie i patrzysz…” - opis obrazu Caspara Davida Friedricha „Kobieta przy oknie”.

Cele lekcji:

Poziom wiedzy:

-uczeń wie, co to jest symbol i symbolika

-uczeń rozumie różnicę między malarstwem symbolicznym i realistycznym

Poziom umiejętności:

-uczeń potrafi wskazać znaczenie symbolu

-uczeń potrafi opisać obraz i jego symbolikę

-uczeń umie porównać obraz malarski i wiersz

-uczeń potrafi samodzielnie zinterpretować symbol

Poziom postaw:

-uczeń doznaje przeżyć estetycznych, świadomie obcuje ze sztuką

-uczeń potrafi wcielić się w sytuację innego człowieka

Metodyka nauczania:

-metoda problemowa

-metoda IPW (Inne Punkty Widzenia)

Forma pracy:

-zbiorowa

-indywidualna

Środki dydaktyczne:

-reprodukcje obrazów Friedricha i Michałowskiego

-koperty ze słownictwem przydatnym w opisie obrazu

Literatura:

-merytoryczna

-Geniusze malarstwa. Friedrich. Mistrz romantycznego pejzażu i jego epoka, opracowanie serii: S. Peccatori i S. Buffi, tekst: R. Russo, Wydawnictwo Arkady, 2002.

-M. Poprzęcka Galeria. Sztuka patrzenia, Wydawnictwo STENTOR, Warszawa 2003.

-Caspar David Friedrich z serii Galeria sztuki, De Agostini Polska, Warszawa 2006.

-J. E. Cirlot Słownik symboli, „Znak”, Kraków, 2006.

-metodyczna

-M. Kaszuba Jak patrzeć na obraz malarski?, Język Polski w Szkole dla klas IV-VI, r. I (XLV), nr 2, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, Kielce, 1999.

-K. Gierszal Czytanie obrazów. Jak tego uczyć i po co?, Język Polski w Gimnazjum, r. IV, nr 1, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, Kielce, 2002.

Tok lekcji:

Budowa lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Pomoce

Część wstępna

(I ogniwo)

wita się z uczniami i przedstawia się

tłumaczy, czym uczniowie razem z nauczycielem będą zajmowali się na lekcji; zapowiada, że na lekcji będą musieli korzystać z wyobraźni, skojarzeń i myślenia, a nie z wiedzy

Część właściwa

(II ogniwo)

prosi o otwarcie podręczników na stronie 189

prosi o uważne przyjrzenie się reprodukcji

rozdaje koperty

tłumaczy uczniom, na czym polega ich zadanie - mają ułożyć 3 zdania opisu obrazu z użyciem otrzymanego słownictwa

w trakcie nauczyciel chodzi po klasie pokazując uczniom wielkoformatową reprodukcję

prosi kilkoro uczniów o przeczytanie ułożonych przez siebie zdań

zapisuje temat lekcji na tablicy; prosi o jego zapisanie w zeszytach

pokazuje uczniom reprodukcje; prosi o przyjrzenie się im i wskazanie różnic

prosi o opisanie własnymi słowami znaczenia słowa „symbol”

tłumaczy różnicę między malarstwem realistycznym i symbolicznym, mówi o początkach romantyzmu w sztuce, czyta wypowiedź Friedricha na temat sztuki: „Zadaniem malarza nie jest tylko malowanie tego, co widzi przed sobą, ale również tego, co widzi w sobie samym. Jeśli niczego w sobie nie dostrzega, niech zaprzestanie malowania tego, co widzi przed sobą”

prosi o ponowne przyjrzenie się obrazowi Friedricha w podręczniku; pyta, czy teraz dostrzegają w nim coś, czego wcześniej nie zauważyli

pyta, co może oznaczać / symbolizować okno

czyta definicję okna ze Słownika symboli i z książki Galeria. Sztuka patrzenia; mówi, że symbole mogą być różnie interpretowane, na tym polega ich specyfika - ma to zachęcić uczniów do wygłaszania swoich opinii

pyta, czy zauważają jeszcze inne symbole; jeśli mają trudności z odpowiedzią pyta, dlaczego artysta namalował postać kobiety odwróconą tyłem, dlaczego nie pokazał jej twarzy

dopowiada wypowiedzi uczniów; pokazuje inne obrazy Friedricha, na których postaci namalowane są tyłem

prosi, żeby uczniowie wyobrazili sobie obraz Friedricha bez kobiety i żeby opowiedzieli, jak wygląda bez niej obraz

pyta, jaki sens może nieść za sobą to, że kobieta burzy symetrię i geometrię obrazu

tłumaczy kontekst biograficzny powstania obrazu - ślub malarza z 20 lat młodszą Karoliną; prosi o przeczytanie interpretacji obrazu z podręcznika (str. 190)

mówi, że obraz symboliczny może mieć wiele interpretacji

prosi o wcielenie się w postać kobiety i wyobrażenie sobie tego, co ona widzi i czuje

czyta uczniom wiersz Tuwima Przy oknie

pyta, czy zauważają podobieństwa i różnice między wierszem i obrazem

rozdaje uczniom schemat opisu obrazu; prosi o wklejenie go do zeszytu; omawia schemat (co to jest symbolika, jak wyrazić własną opinię itd.)

prosi o napisanie według schematu krótkiego opisu obrazu

otwierają podręczniki

oglądają obraz

pracują - wymyślają zdania i zapisują je do zeszytu zostawiając miejsce na temat lekcji

kilkoro wyznaczonych uczniów czyta swoje odpowiedzi

zapisują temat lekcji

przyglądają się obrazom, wskazują różnice między nimi

odpowiadają

słuchają

mówią, że widzą symbole, np. okno

odpowiadają, np. granicę między dwoma światami

słuchają

odpowiadają: np. że istotne jest to, gdzie kobieta patrzy itd.

oglądają

odpowiadają: jest symetryczny, są same proste linie itd.

odpowiadają: nie pasuje do tego wnętrza, chciałaby być gdzie indziej

jeden z uczniów czyta fragment tekstu

słuchają

myślą w skupieniu, po czym mówią o swoich odczuciach

słuchają

odpowiadają: różna jest forma, podobny sens obu dzieł

słuchają

piszą

podręcznik Świat w słowach i obrazach do klasy I gimnazjum

koperty ze słownictwem przydatnym w opisie obrazu

reprodukcje obrazów Friedricha i obrazów Michałowskiego

Słownik symboli, Galeria. Sztuka patrzenia

Geniusze malarstwa. Friedrich

podręcznik Świat w słowach i obrazach do klasy I gimnazjum

koperty ze schematem opisu obrazu

Część końcowa

(III ogniwo)

podsumowuje lekcję; pyta uczniów, czego się nauczyli

prosi o zapisanie pracy domowej: Odnosząc się do obrazu C. D. Friedricha, wyjaśnij związek frazeologiczny „okno na świat”.

dziękuje uczniom za lekcję i żegna się z nimi

odpowiadają: co to jest malarstwo symboliczne, jak trzeba opisać obraz

zapisują pracę domową w zeszytach

1


