Konspekt lekcji historii w klasie I D Temat Najstarsze dzieje człowieka Paleoit Marek Biesiada 13 09 2006


Marek Biesiada

Konspekt lekcji historii

w klasie I D

Temat: Najstarsze dzieje człowieka

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Dlaczego w historii czas odgrywa najważniejszą rolę?

    • Co oznacza słowo chronologia?

    • W jaki sposób starożytne cywilizacje sporządzały kalendarz?

    • Kto w Imperium Rzymskim przeprowadził reformę kalendarza?

    • Dlaczego papież Grzegorz XIII dokonał reformy kalendarza?

    • Jak została przeprowadzona reforma kalendarza w 1582 r?

    • Od którego momentu liczymy czas w historii?

    • Czy wszystkie kultury przyjęły taki sam sposób odmierzania czasu w historii?

    • Dlaczego historycy dokonują podziału dziejów na epoki?

    • Co może świadczyć o tym, że żyjemy w całkiem odmiennych epokach historycznych?

    • Czy ludzkość zawsze przechodziła z jednej epoki w drugą?

    • Czy wszystkie państwa czy kultury przechodziły z danej epoki w drugą

    • Jak są dzielone epoki?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Paleolit - starsza epoka kamienna

    1. Hominidy

    • Czym charakteryzują się „Hominidy” (co wyróżniało ich spośród innych istot)?

    • Jakie gatunki Hominidów wyróżniamy?

    • Czym zajmowały się poszczególne gatunki Hominidów?

    2. Paleolit - starsza epoka kamienia

    • Czym charakteryzował się epoka kamienia

    • Jakie gatunki Hominidów żyły w epoce kamienia?

    • Jak żyli ludzie w epoce kamienia?

    3. Neolit - młodsza epoka kamienia

    • Jak zmienił się tryb życia ludzi w okresie neolitu?

    • Jakich narzędzi zaczęli używać ludzie w celu uprawy roli i polowania na zwierzęta?

    • Gdzie archeolodzy znaleźli najstarsze osady miejskie?

    • Co spowodowało rozwój handlu i rzemiosła?

    4. Epoka brązu

    • Jak wytwarzano brąz?

    • Do czego używano brąz?

    5. Epoka żelaza

    • Jak wytwarzano żelazo?

    • Dlaczego żelazo było lepsze od brązu?

    • Jaki lud pierwszy wytwarzał żelazo i kiedy to miało miejsce?

    6. Pradzieje ziem polskich

    • Kiedy pojawili się pierwsi Hominidzi na ziemiach polskich?

    • Kiedy rozpoczęło się osadnictwo na ziemiach polskich?

    • Kiedy rozpoczęła się epoka brązu na ziemiach polskich?

    • Kiedy rozpoczęła się epoka żelaza na ziemiach polskich?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Hominidy

    • Australopitek

    • Homo habilis - człowiek zręczny

    • Homo erectus - człowiek wyprostowany

    • Nandertalczyk

    • Homo Sapiens - człowiek rozumny

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Paleolit - starsza epoka kamienia

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Neolit - młodsza epoka kamienia

    • pojawienie się pierwszych rolników na Bliskim Wschodzie

    • udomowienie zwierząt - hodowla

    • pojawienie się pierwszych miast

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Epoka brązu - stop miedzi i cyny

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Epoka żelaza

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 10.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    6. Pradzieje ziem polskich

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Czym charakteryzują się „Hominidy” (co wyróżniało ich spośród innych istot)?

    • Jakie gatunki Hominidów wyróżniamy?

    • Czym zajmowały się poszczególne gatunki Hominidów?

    • Czym charakteryzował się epoka kamienia

    • Jakie gatunki Hominidów żyły w epoce kamienia?

    • Jak żyli ludzie w epoce kamienia?

    • Jak zmienił się tryb życia ludzi w okresie neolitu?

    • Jakich narzędzi zaczęli używać ludzie w celu uprawy roli i polowania na zwierzęta?

    • Gdzie archeolodzy znaleźli najstarsze osady miejskie?

    • Co spowodowało rozwój handlu i rzemiosła?

    • Jak wytwarzano brąz?

    • Do czego używano brąz?

    • Jak wytwarzano żelazo?

    • Dlaczego żelazo było lepsze od brązu?

    • Jaki lud pierwszy wytwarzał żelazo i kiedy to miało miejsce?

    • Kiedy pojawili się pierwsi Hominidzi na ziemiach polskich?

    • Kiedy rozpoczęło się osadnictwo na ziemiach polskich?

    • Kiedy rozpoczęła się epoka brązu na ziemiach polskich?

    • Kiedy rozpoczęła się epoka żelaza na ziemiach polskich?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (W. Zdziabek, Historia 1, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 3,4/14 i 2,3,6/15-16. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 3/25

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


