SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III B


SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Data: 21.09.2009

Blok tematyczny: Tajemnice lasu

Temat dnia: Sprzątanie świata.

CELE OPERACYJNE

Uczeń:

METODY

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Ciche czytanie ze zrozumieniem opowiadania pt. „Klatka schodowa”

  2. Ustalenie liczby osób potrzebnych do przeczytania tekstu z podziałem na role.

  3. Głośne czytanie tekstu z podziałem na role

  4. Rozmowa sprawdzająca stopień zrozumienia tekstu

    1. Na jaki temat dzieci rozmawiały na godzinie wychowawczej?

    2. Dlaczego Jędrek miał racje?

  5. Wypowiedzi uczniów na pytanie - Co w naszym najbliższym środowisku wymaga pomocy takiej , jaka została przedstawiona w opowiadaniu?

  6. Przemyślenia dzieci na temat : Co należy zrobić, aby sprzątanie świata było niepotrzebne?

  7. Wyszukiwanie wyrazów związanych z ochroną środowiska- logogryf. Wyjaśnienie hasła „Myśl globalnie i działaj lokalnie”

  8. Nadawanie tytułów ilustracjom, zastanowienie się czy hasło z poprzedniego ćwiczenia pasuje do obrazków.

  9. Odmiana czasownika przez osoby w czasie teraźniejszym, pisownia czasownika z przeczeniem „nie”

  10. Segregacja śmieci- rozmowa na temat prowadzenia takiej działalności w każdym domu.

  11. Czytanie informacji młodego ekologa. Segregowanie liczb ze względu na ilość cyfr.

  12. Układanie pytań matematycznych do podanego tekstu- „burza mózgów”, wykonywanie obliczeń i odpowiedzi

  13. Podsumowanie pracy na zajęciach- układanie zadań do podanych działań.

Data: 22.09.2009

Blok tematyczny: Tajemnice lasu

Temat dnia: Leśną ścieżką.

CELE OPERACYJNE

Uczeń:

METODY

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Matematyczna ścieżka w gąszczu liczb. Dodawanie różnymi sposobami bez przekraczania progu dziesiątkowego (ćw. 1/42).

  2. Samodzielne ułożenie podobnej ścieżki w zeszytach.

  3. Dodawanie z przekraczaniem progu dziesiątkowego (ćw. 2/42)

  4. Konkurs szybkiego dodawania- samodzielne wykonanie przez uczniów zadań 3, 4 i 5/43

  5. Powtórzenie nazw liczb występujących w dodawaniu.

  6. Ciche czytanie wierszy „Jesień” i „Jesienne liście”.

  7. Wypowiedzi dzieci na temat nastroju wierszy i sposobu przedstawienia jesieni przez poetów

  8. Zwrócenie uwagi na poetycki sposób przedstawiania otaczającego świata

  9. Wyjaśnienie określeń „jesień gra na skrzypkach”, „drzewa po świeżej, bujnej zieleni wdziewają złote barwy jesieni”

  10. Który z podanych wierszy możne posłużyć do skomponowania utworu muzycznego, a który do namalowania obrazu? Uczniowie wyszukują odpowiednie fragmenty wiersza popierających stanowisko

  11. Uczniowie wypisują z wierszy rymujące się wyrazy

Data: 23.09.2009

Blok tematyczny: Tajemnice lasu

Temat dnia: Witajcie drzewa.

CELE OPERACYJNE

Uczeń:

METODY

PRZEBIEG ZAJEĆ

  1. Uczniowie czytają wiersz pt. „Las”

  2. Pytania sprawdzające stopień zrozumienia tekstu

    1. W jaki sposób zaprasza nas las?

    2. Jakie powinno być nasze zachowanie w lesie?

  3. Opowiadanie o lesie, sprawdzenie zrozumienia tekstu

    1. Jak sprawdzić ile lat ma drzewo liściaste i iglaste?

    2. Czym są najstarsze okazy drzew? Dlaczego są pod ochroną?

    3. Jakie są rodzaje lasów? Czym się charakteryzują?

  4. Rozwiązywanie zagadek

    1. Drzewo iglaste, drzewo żywiczne, wysokopienne, podniebne, śliczne. Zawsze zielone-zima czy wiosna. Wiecie już teraz że to jest…

    2. Słonce jej pień bieliło jak płótno, żeby w lesie nie było smutno

    3. Za to ja każdy ptak zimą chwali, że daje mnóstwo smacznych korali

  5. podpisywanie ilustracji przedstawiających różne rodzaje lasów i drzew

  6. Rozmowa na temat lasu i jego mieszkańców

    1. Jakie zwierzęta żyją w lesie?

    2. Jakie rodzaje drzew liściastych i iglastych rosną w lesie?

    3. Jakie to drzewo?- uczniowie odpowiadają na podstawie liści przyniesionych przez nauczyciela

  7. O co prosi nas las? Propozycje najważniejszych próśb lasu i jego mieszkańców kierowanych do ludzi - „burza mózgów”

  8. Zadanie pracy domowej: Nauczyć się recytować wiersz pt. „Las”

Data: 24.09.2009

Blok tematyczny: Tajemnice lasu

Temat dnia: Co nam dają drzewa?.

CELE OPERACYJNE

Uczeń:

METODY

PRZEBIEG ZAJEĆ

  1. Dodawanie typu 126+60 i odpowiednie przypadki odejmowania.

  2. Związek dodawania z odejmowaniem

  3. Samodzielne wykonanie zadania 1 i 2/46

  4. Indywidualne uzupełnienie grafów (ćw. 1 /47)

  5. Recytacja wiersza „Las”, zwrócenie uwagi na odpowiednia intonacje i tempo recytacji

  6. Pokazanie dzieciom różne przedmioty wykonane z drewna, uczniowi odnajdują cechy łączące te wszystkie przedmioty i podają inne przykłady przedmiotów wykonanych z drewna

  7. Co oprócz drewna dają nam drzewa?

  8. Dlaczego należy dbać o to, aby w otoczeniu było dużo zieleni?

  9. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu „Zaproszenie do lasu”

  10. Uczniowie uzupełniają w zeszycie ćwiczeń tekst wiersza „Stół”. Wypisują rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki z wiersza zgodnie z podanymi pytaniami do tych części mowy

  11. Zadanie pracy domowej: napisz krotką notatkę na temat „Co nam dają drzewa?”

Data: 25.09.2009

Blok tematyczny: Tajemnice lasu

Temat dnia: Co słychać w lesie?

CELE OPERACYJNE

Uczeń:

METODY

PRZEBIEG ZAJEĆ

  1. Uczniowie czytają po cichu opowiadanie „ O tym, jak Miś sporządzał spis”, podkreślając wymienione w nim nazwy zwierząt

  1. Podział zwierząt leśnych na ssaki, ptaki, gady, płazy i owady

  1. Uczniowie udzielają pisemnej wypowiedzi charakteryzującej wybrane zwierzę a następnie ilustrują swoją pracę

  1. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000

  1. Samodzielne wykonywanie zadania doskonalącego umiejętności liczenia - ćw.1/48

  1. Powtórzenie przemienności dodawania

  1. Wykonanie zadania 1/49

  1. Zabawa matematyczna- labirynt. Dodawanie i odejmowanie

  1. Utrwalenie piosenki „Płynie łódź moja”


