konspekt Co mog± zrobić góra ¶miieci


Konspekt zajęć

w grupie dzieci pięcioletnich

rok szkolny 2011 / 2012

Temat kompleksowy: Co mogą zrobić przedszkolne dzieci aby nie rosła góra śmieci?

Temat dnia: Nie tylko dzieci segregują śmieci

Termin realizacji: 11.01.2012 r.

Nauczycielka: Sylwia Górnecka, Edyta Lenkiewicz

Cele ogólne:

- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym

- stwarzanie warunków do wspólnej i zgodnej zabawy i nauki dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych

- integracja dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 i 19

Cele operacyjne:

- dziecko poznaje ekologiczny sposób wyrzucania śmieci

- wie, że także dzieci powinny dbać o środowisko

- omawia treść utworu, odpowiada na pytania

- wypowiada się podczas burzy mózgów

- poznaje dalszy los posegregowanych odpadów

- wzbogaca słownictwo, poznaje znaczenie słowa recykling

- utrwala znajomość kolorów pojemników

- wykorzystuje surowce wtórne do różnorodnych zabaw (ćwiczy celność, rzut i chwyt, prawidłowy tor oddychania)

- naśladuje ruch

- współtworzy pracę plastyczną - plakat zachęcający do zbierania makulatury

- czerpie radość ze wspólnych zabaw ruchowych, muzyczno - ruchowych

Metody:

zabawowa, zadaniowa, naśladowcza, słowna

Formy:

zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

płyta CD, kolorowe krążki, kredki, duże arkusze papieru, klej, nożyczki, makulatura, ścinki kolorowego papieru, bibuła, papierowe rolki, sylwety koszy na śmieci

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ,,Powitanie”: machają wszyscy, którzy są w dobrym nastroju, dziewczynki, chłopcy, dzieci z PM 19, dzieci z PM 1, dzieci, które noszą spódnice, spodnie.

2. Zabawa ruchowo - naśladowcza przy muzyce ,,To taka gra, zrób to, co ja” z Ped. Zabawy.

3. Dz. ogląda teatrzyk A. Kijewskiej ,,Nie tylko dzieci segregują śmieci” z wykorzystaniem sylwet koszy.

Podczas rozmowy na temat teatrzyku dz. odpowiada na pytania:

- O kim było przedstawienie?

- Czym różniły się kosze?

- Co znajdowało się w koszach I i II?

- Czym są odpady?

- Co zobaczyli chłopiec i dziewczynka?

4. Burza mózgów ,,Co można zrobić z odpadami?” - dz. wypowiada się, podaje własne propozycje.

5. Zabawa orientacyjno - porządkowa ,,Czarodziejskie sprzątanie” z wykorzystaniem krążków w trzech kolorach: żółtych, zielonych, niebieskich.

6. Jaki jest los posegregowanych odpadów? - dz. słucha krótkiej informacji. Poznaje słowo recykling.

7. Zabawy z wykorzystaniem starych gazet:

- ,,Gazetowe dźwięki” - dz. uzyskuje dźwięk potrząsając, uderzając, drąc gazetę

- taniec z gazetami w parach

- dmuchanie na paski papieru

- podrzucanie i łapanie papierowych kul

- rzuty do celu papierową kulą

8. Praca plastyczna w zespołach - plakat zachęcający do zbierania makulatury. Dziecko wykorzystuje surowce wtórne (makulaturę, ścinki papieru, rolki papierowe), bibułę, nakleja, rysuje, dba o estetykę pracy.

9. Sprzątanie stanowisk pracy. Pożegnanie gości.

Literatura:

K. Wlaźnik ,,Wychowanie fizyczne w przedszkolu”

Teatrzyk A. Kijewskiej ,,Nie tylko dzieci segregują śmieci”

,,Nie tylko dzieci segregują śmieci” A. Kijewska

Kosz I: (mozolnie) Dzień dobry.

Kosz II: Raczej zły niż dobry.

Kosz I: Tak, masz rację, źle się czuję. Taki pełny jestem od wszelkiego rodzaju śmieci.

Kosz II: Ludzie nie myślą, tylko wyrzucają wszystko jak leci. Przecież butelki szklane mogli sprzedać.

Kosz I: Makulaturę też. Papier da się przetworzyć na kartonowe pudełka i inne potrzebne rzeczy. A butelki plastikowe mogli zgnieść, by więcej w nas było miejsca na inne odpady.

Kosz II: O takim zachowaniu możemy tylko pomarzyć.

Kosz II: Oj tak, tak…

(Kosze przechodzą na bok. Wchodzą ładne kosze z napisami: plastik, papier, szkło.)

Kosz Szkło: Dzień dobry

Kosz Plastik: Oj tak, nawet bardzo dobry. Dobrze, że ludzie wiedzą, co do nas wyrzucać!

Kosz Szkło: Racja, słońce ładnie świeci, a my mamy w sobie to, co lubimy.

Kosz Plastik: W porównaniu do tamtych dwóch mamy o wiele lepsze życie. Spójrzcie tylko.

Kosz Papier: Co wam dolega?

Kosz I: Źle się czujemy, bo nie dajemy sobie rady z tymi wszystkimi śmieciami.

Kisz II: Racja. Może nam pomożecie?

Kosz Szkło: Mam pomysł! Stańmy obok siebie. Ludzie zamiast wszystko wrzucać do jednego z nas, zaczną segregować. Każdy z nas dostanie to, co lubi.

Kosz I i II: Hurra! Hej!

(Wszystkie kosze stają w rzędzie)

Chłopiec (do dziewczynki): Zobacz, nowe kosze!

Dziewczynka: Widzę. Do tego wrzucę plastikowe butelki i puszki, a tu butelki szklane. Tu gazety.

Wszyscy: I tak zawsze powinno być!


