KONSPEK ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH ZWIASTUNY WIOSNY


 

  1. Wymień gatunki ptaków, o których była mowa, które są pod ochrona gatunkową w Polsce.(bocian, skowronek, jaskółka, rudzik, szpak, czajka)

  2. Wymień chociaż jeden kwiatek znajdujący się pod ochroną w Polsce. (przebiśnieg, sasanka)

  3. Wymień dwa gatunki kwiatów, które wyrastają z cebulki

  4. Które kwiatki, kwitnące wczesną wiosną maja zdolność zamykania się i otwierania w zależności od temperatury?

  5. Które kwiatki są pokryte włoskami?(sasanki)

  6. co to za ptak, który śpiewa już o wschodzie słońca? (skowronek)

  7. Co to za ptak, który lubi budować gniazda w stajniach i oborach?

  8. Jak nazywa się ptak, który ma czub na głowie? (czajka)

  9. Ile żyje w Polsce gatunków mrówek?

  1. Około10

  2. 1000

  3. 103 gatunki

  1. Jak nazywają się mrówki, które budują mrowisko?

  2. Ile kropek ma najczęściej spotykana w Polsce biedronka? (7)

  3. Czym głównie żywią się motyle?

Wykonanie quizu: Co wiesz o bocianie? (prezentacja w programie PowerPoint).
Dzieci otrzymują kartki. Litery znajdujące się przy prawdziwych zdaniach należy wpisać kolejno do kratek. Rozwiązanie tworzy słowo "sejmik"- to bocianie zgromadzenie, można je obserwować z początkiem sierpnia, kiedy bociany zaczynają się zbierać w stada przed odlotem do Afryki.

0x01 graphic

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

DLA KLAS OD I-III

TEMAT: Zwiastuny wiosny.

CEL: Wzbogacenie, w formie zabawowej, wiedzy uczniów dotyczącej oznak wiosny.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:

- umie wymienić ptaki zwiastujące wiosnę,
-
zna rośliny zakwitające wczesną wiosną i potrafi je rozróżnić

- potrafi rozróżnić: jaskółkę, bociana, skowronka, czajkę, rudzika i szpaka

- w miły i przystępny sposób zdobywa nowe wiadomości

- potrafi wykazać się zdobytą wiedzą

METODY: informacyjne, oglądowa (pokaz slajdów), pracy w zespole, zadaniowe

FORMY: zbiorowa, grupowa

ŚRODKI: płyta z prezentacją POWER POINT, laptop, rzutnik, karty pracy dla dzieci, plansza, płyta CD z odgłosami ptaków

Czas: 60 min.

Grupa: ok. 15 osób

PRZEBIEG:

    1. PLANSZA - ćwiczenie wstępne, które ukaże zasób wiedzy dzieci na temat wiosennych kwiatów i ptaków przylatujących do Polski na wiosnę).

Dzieci na polecenie prowadzącego wymieniają znane im wiosenne kwiaty, a następnie ptaki przylatujące na wiosnę do naszego kraju. Prowadzący zapisuje propozycje dzieci na przygotowanej wcześniej planszy.

    1. POKAZ SLAJDÓW - „Zwiastuny wiosny” (w tle śpiew ptaków z płyty CD)

Nauczyciel prezentuje dzieciom sylwetki wiosennych ptaków, owady budzące się na wiosnę oraz omawia pierwsze wiosenne kwiaty. Informuje uczniów, że powinny uważnie oglądać i słuchać ponieważ wiadomości, które zapamiętają Przydadzą się im w dalszej części zabawy- etapie konkursowym.

    1. WIOSENNY KONKURS

Nauczyciel dzieli dzieci na trzy kilkuosobowe zespoły. Informuje, że drużyny zmierzą się w trzech konkurencjach.

I konkurencja - Poleca, by przedstawiciel każdej drużyny podszedł i wylosował numer pytania, na które odpowiedzieć będzie musiała drużyna. Każda grupa odpowiada na trzy pytania (pytania nie wykraczają poza informacje zawarte we wcześniejszej prezentacji). Za każdą dobra odpowiedź grupa otrzymuje jeden punkt, czyli rysuje sobie na tablicy wyników jednego kwiatuszka.

II konkurencja - Każda drużyna otrzymuje wydrukowaną kartę z quizem o bocianie. Grupa, która pierwsza rozwiąże zadanie tam ukryte otrzymuje 3 punkty, kolejne odpowiednio 2 i 1. Możliwość zdobycia dodatkowego punktu dla ostatniej drużyny, poprzez dodatkowe pytanie prowadzącego.

III konkurencja - Każda z grup odpowiada na dwa pytania wyświetlane na monitorze komputera. Są to zagadki ilustrowane zdjęciem. Za każdą dobra odpowiedź drużyna dostaje 3 punkty.

IV konkurencja - drużyny rozpoznają odgłosy ptaków. Za prawidłową odpowiedź otrzymują 3 punkty

    1. Podsumowanie konkurencji, zliczenie punktów, ogłoszenie zwycięscy.

    2. Powrócenie do planszy z początku zajęć, zwrócenie uwagi na to ile nowych rzeczy dowiedzieliśmy się podczas zajęć.

    3. Dla chętnych dzieci praca plastyczna - żonkile z bibuły.

Opracowała: Karolina Oszek

Nauczyciel stażysta

0x01 graphic

0x01 graphic

    1. Wymień 4 rodzaje ptaszków, które przylatują do Polski na wiosnę.

    1. Wymień 4 gatunki kwiatków, które wyrastają na wiosnę.

    1. Wymień dwa kwiatki, które wyrastają z cebulki

    1. Jak nazywa się ptak, który ma długi czerwony dziób i długie nogi.

    1. Jak nazywa się owad, który kłuje tylko raz?

    1. Jak nazywa się owad, który ma kropki?

    1. Jak nazywa się mrówka, która rządzi w mrowisku?

    1. Jaki słodki przysmak wytwarzają pszczoły?

    1. Jak nazywa się dom mrówek?

    1. Jak nazywa się dom pszczół?

    1. Który kwiatek to kwiat trujący?

    1. Który ptak znany jest jako złodziej wiśni?


