18 09 Warto mieć przyjaciela 2


SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 18.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Jacy jesteśmy?

Temat dnia: Warto mieć przyjaciela.

Cele operacyjne: dziecko:

- śpiewa piosenkę dla przyjaciela,

- współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych,

- swobodnie wypowiada się na temat przyjaźni i przyjaciół,

- wie, co oznacza określenie „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”,

- uważnie słuch wiersza „Mój przyjaciel”,

- uczestniczy w zabawach ruchowych,

- wycina elementy kwiatków i przykleja je na kartce.

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: śpiew, taniec, aktywność ruchowa, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, wycinanie elem. kwiatka, wyklejanie kwiatka dla przyjaciela.

- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, śpiew, zadawanie pytań, czytanie wiersza, pogadanka, pochwała.

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: nagrania piosenek do zabaw ruchowych, wiersz A. Frączka „Mój przyjaciel”, obrazki kwiatka, nożyczki, klej, kartki.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa twórcza „Witamy tych …”

Nauczyciel mówi, kogo wita, a dzieci, które uważają, że ich to dotyczy, na chwilę wstają.

Np. Witamy tych, którzy: lubią lody, dobrą zabawę, śpiew i taniec; są dziś uśmiechnięci; wyspali się itd.

2. Zabawa w kole do piosenki „Do mnie przyjaciele” (Trzylatki śpiewają)

Jedno dziecko stoi w kole i śpiewa 1 zwrotkę, podczas refrenu zaprasza do siebie przyjaciela, z którym stworzy małe kółko. W trakcie 2 zwrotki dzieci z zew. koła klaszczą, a przy dźwiękach refrenu do środka wchodzi kolejny przyjaciel.

1. Mam trzy latka i nie jestem sam

Bo w przedszkolu już przyjaciół mam

Ref: Do mnie, do mnie moi przyjaciele

Z wami zawsze, zawsze jest weselej

Jest weselej mi, jest weselej mi

2. Tu w przedszkolu wciąż wesoło jest

Baw się z nami jeśli tylko chcesz

3. Zabawa muzyczno-ruchowa „Przyjazny koncert”

(na podstawie zabawy „Wiosenny koncert” wg M. Staniek, (w:) Papierowe czary - zabawy muzyczno-ruchowe z zastosowaniem różnorodnych form papieru)

Dzieci siedzą w kole i kolejno naśladują grę na skrzypcach, gitarze i wiolonczeli, śpiewając:

Mój mały przyjaciel na skrzypeczkach gra, zawsze jest wesoły raz i dwa.

Mój mały przyjaciel na gitarze gra, zawsze mnie wysłucha raz i dwa.

Mój mały przyjaciel na wiolonczeli gra, zawsze mi pomoże raz i dwa.

4. Słuchanie wiersza A. Frączek „Mój przyjaciel”

Po wysłuchaniu wiersza wypowiedzi dzieci na temat przyjaciół i przyjaźni:

- kogo możemy nazwać przyjacielem?

- jaki powinien być przyjaciel?

- czy przyjacielem może być chłopiec, czy dziewczynka?

5. Zabawa ruchowa „Wzajemna pomoc”

Dzieci spacerują parami po sali. Na hasło nauczyciela zatrzymują się, a następnie wykonują polecenia, np.:

- jest ślisko, pomóż koledze iść po śliskim chodniku,

- pada deszcz, weź kolegę pod parasol,

- wspinamy się razem na wysoką górę,

- pomóż koledze znaleźć zaginiony klucz,

- idziemy uśmiechając się do siebie.

6. Wyjaśnienie pojęcia „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”

7. Zabawa przy piosnce „Nie chcę cię znać” (M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi, cz.2)

Nie chcę cię, nie chcę cię, nie chcę cię znać - pary oddalają się od siebie, gest odepchnięcia

Choć do mnie, choć do mnie rączkę mi daj - przybliżają się do siebie, przywołując się

Prawą mi daj, lewą mi daj - podają sobie rączki, chwyt skrzyżny

I już się na mnie nie gniewaj - obracają się wkoło

8. Rytmizowanie zdania: „Bardzo dobra rzecz - przyjaciela mieć”

9. Zabawa przy piosence „Przyjaciel do walca” (Trzylatki śpiewają)

W pierwszej zwrotce dzieci tworzą pary i wirują w kółeczku w rytm walca. W drugiej zwrotce szukają nowego partnera do tańca. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

1. Mam przyjaciela do tańca, do tańca

Zatańczę dzisiaj z nim walca, z nim walca

W kółeczko kręcisz się ty i ja

Muzyka dla nas dziś pięknie gra.

2. Teraz partnera szukam nowego,

Może zatańczysz ze mną kolego.

Dziś właśnie tobie rączki swe dam,

Zatańczyć walca ochotę mam.

10. Zabawa muzyczno- ruchowa „Lustra” (Rymowana gimnastyka dla smyka)

Dzieci naśladują ruchem treść piosenki:

Dobieramy się parami,

Żegnamy się oklaskami.

Pocieramy się noskami

I stykamy się łokciami.

Chwytamy ręce kolegi,

Trenujemy razem biegi.

A teraz wszyscy kucamy

I swoje ręce puszczamy.

A na podłodze parami

Stopami się spotykamy.

I za ręce się chwytamy,

Delikatnie się bujamy.

Teraz wstajemy parami,

Jesteśmy swymi lustrami.

Jeden z nas ruch pokazuje,

A drugi go naśladuje

11. Ćwiczenia plastyczne

Wykonanie kwiatuszka dla kolegi lub koleżanki - wycinają wzór kwiatka i przyklejają go na kartce.


