Scenariusz hospitacje kim naprawdę jest mikolaj

Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 5-letnich


Data: 04.12.2012

Prowadząca: Jolanta Stawicka

Temat: „Zadania od Mikołaja”- c.d. tematu tygodnia „Kim naprawdę jest Mikołaj”


Cele ogólne:

-kształtowanie umiejętności analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej

- dostarczanie pozytywnych odczuć związanych z Mikołajem oraz satysfakcji z osiągniętego celu


Cele operacyjne:

- odczytuje globalnie swoje imię na kopercie

-rozróżnia prawdziwe i fikcyjne zdania

-rozpoznaje obrazek z pierwszą literą jego imienia

-dzieli wyrazy na sylaby

-przelicza sylaby w wyrazie, umieszcza obrazki do odpowiednich pętli w zależności od ilości sylab

-rozpoznaje głoski w nagłosie

- odzwierciedla ruchem, gestem i mimiką przedstawiony obrazek

-rozwiązuje zagadki

-współdziała w grupie podczas kalamburów

-odgaduje kto jest ukryty pod czapką Mikołaja

-rozwiązuje rebus sylabowy


Metody:

-samodzielnych doświadczeń

-zadaniowa

-zabawowa

-słowna

-ruchowa


Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna



Środki dydaktyczne:


- worek Mikołaja, czapka Mikołaja, koperty z imionami dzieci, obrazki do analizy i syntezy, szarfy, obrazki z odpowiednią ilością kropek, pudełko świąteczne z zagadkami, obrazki do kalamburów, pudełko- prezent ze słodyczami, obrazki i podpisy do rebusu sylabowego.





Przebieg:

1.Pląs powitalny na melodię „Siekiera , motyka…”

2.Zabawa w „Prawda- fałsz”

Nauczyciel czyta zdania zawierające treści z tematu tygodnia oraz przerobione w miesięcznych planach pracy. Jedne są prawdziwe, inne fałszywe. Gdy nauczyciel przeczyta zdanie prawdziwe, dzieci stoją, gdy usłyszą fałszywe kucają.

3. Nauczyciel informuje dzieci, że Mikołaj zostawił worek w którym jest list z zadaniami dla nich. Za poprawnie rozwiązane zadania i grzeczne zachowanie w trakcie ich rozwiązywania otrzymają nagrodę oraz będą mogli zobaczyć go 6 grudnia.

Nauczyciel wyciąga koperty z worka i układa na dywanie . Dzieci podchodzą po dwoje i wyszukują swoje imię.

4.Wyszukiwanie obrazka zaczynającego się taka samą literą jak jego imię.

Wyciągają z koperty obrazki i szukają takiego który ma na początku literę taką jaka jest na początku imienia dziecka.

5.Wybranie jednego obrazka i podzielenie go na sylaby. Przeliczenie sylab i umieszczenie w pętli z odpowiednia liczbą sylab.

6. Polowanie na głoskę.

Dzieci różnicują głoskę w nagłosie( ustaloną wcześniej) wśród wymienianych słów. Kiedy usłyszą słowo na określoną głoskę wstają z miejsca.

7.Zabawa pantomimiczna „ Kto to jest i co robi”

Dzieci dzielą się na 3 grupy, losują obrazek i wspólnie pokazują za pomocą ruchu, gestu i mimiki co przedstawia obrazek.

.

8. „ Kogo ukryłam pod czapką Mikołaja ?”

Jedno dziecko wychodzi do łazienki, nauczyciel chowa pod czapką jakieś dziecko, osoba wychodząca musi zgadnąć kogo nie ma.

9.”Parzący prezent niespodzianka”- pudełko cukierków.

Dzieci podaja sobie pudełko podczas piosenki, gdy muzyka milknie, osoba u której zostało pudełko odpada.

10. Rebus sylabowy pt. „ Co jest w pudełku?”















Załączniki:


Dziś zajęcia fajna sprawa,
dla nas wszystkich to zabawa,
ręce w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu,
przysiad, hop!
Głowa, ramiona,
kolana, pięty / 3 razy
Głowa, ramiona,
Kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos




Prawda falsz:


1. Mikołaj przynosi prezenty niegrzecznym dzieciom,

2.Na dębie rosną żołędzie

3.Mikołaj był kiedyś zwykłym człowiekiem

4. Słoń ma 2 nogi

5. Legenda o Bazyliszku to legenda warszawska

6. Mikołaj stał się świętym w nagrodę za to, że był złym człowiekiem

7. Kisiel robi się z mąki ziemniaczanej.

8. Żonkil to ptak.

9.Mikołaj to młody człowiek

10.Mikołaj szukał góry Ucha.

11.Na górze Ucha Mikołaj słyszał wszystkie życzenia dzieci

12.Kapusta to owoc.

13. Mikołaj poprosił sąsiadów o pomoc w produkowaniu zabawek

14. Mikołaj kocha wszystkie dzieci.







Słowa do rebusu sylabowego: SŁO-DY -CZE

Masło

Dywan

Warkocze





5. „Wędrujący prezent” – zabawa ruchowa ze śpiewem.

Dzieci śpiewają poznaną wcześniej piosenkę, podając sobie świąteczne pudełko:

„Jak to miło i wesoło,
gdy prezenty krążą w koło,
prezent tu, prezent tam,
kolorowy prezent mam...”
Osoba, u której zatrzyma się „prezent” wyjmuje jedną karteczkę i podaje do odczytania nauczycielowi, dzieci odgadują zagadkę i wspólnie zastanawiają się, kogo mógłby ten prezent ucieszyć – dziecko, babcię, tatę, mamę itp. Zabawa powtarzana jest kilkukrotnie.




Czary mary, hokus pokus

Obracam się na pięcie, pałeczką robię zaklęcie:

- Niech się w koło lasy zielenią-

Niech się dzieci w ... zmienią!



