Scenariusz zajęć klasa II wrzesień 11r

Scenariusz zajęć klasa II

V Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny.


Data: 27. 09. 2011r.

Prowadząca: Agnieszka Bełdycka

Blok tematyczny: Co to znaczy być uczniem?

Temat dnia: Zadania dyżurnego.


Cele-uczeń:


Metody pracy:


Formy pracy:


Środki dydaktyczne:


Przebieg zajęć.


1. Zajęcia wstępne

Zajęcia organizacyjno - porządkowe:

- ilustrowanie ruchem treści wiersza – dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:

Do Ośrodka przychodzimy – maszerują w miejscu

Mamy bardzo dziarskie miny – pokazują sobie wesołe miny

Bo kolegów tutaj mamy – wskazują palcem osoby w kole

Których chętnie przywitamy – kłaniają się sobie

- Przywitanie się z dziećmi piosenką:

„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2

jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”

przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.

Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.

- Zaznaczenie swojej obecności na liście;

Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.

- Ustalenie stanu pogody;

Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.

Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.

- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:

Nauczyciel przedstawia uczniom ilustrację do opowiadania „Srogi dyżurny” H. Bechlerowej i zachęca do uważnego wysłuchania opowiadania.


2. Rozwinięcie

- Uczniowie słuchają treści opowiadania a następnie pokazują kolejno ilustracje, o których jest mowa w opowiadaniu. Wyjaśnienie tytułu opowiadania.

- zabawa naśladowcza Raz, dwa, trzy, jest taka gra.

Róbcie tak, jak robię ja.

Nauczyciel pokazuje czynności, jakie wykonuje dyżurny w klasie: podnosi papierki i wrzuca do kosza, ściera tablicę, otwiera okno i wietrzy salę, dzieci naśladują te same czynności.

- zabawa Tak – nie.

Nauczyciel wskazuje obrazek „dyżurny wyciera tablicę” i pyta dzieci: czy dyżurny podlewa kwiatki? Dzieci ruchem głowy odpowiadają Nie.

Nauczyciel wskazuje obrazek „dyżurna rzuca papierek do kosza” i pyta dzieci: czy dyżurna wrzuca papier do kosza? Dzieci ruchem głowy odpowiadają Tak.

- fizyczne przeżycie ruchu wzdłuż nakreślonego toru.

Nauczyciel układa na podłodze tor ze skakanki w kształcie laski. Zadaniem dzieci jest przejście po torze, zapamiętanie jego kształtu.

- przejście od ruchu do śladu graficznego.

Dzieci „rysują” TOR palcem na podłodze, w powietrzu, na plecach kolegi

- nauczyciel rysuje na tablicy laski, a dzieci modelują je z kabelka.

- dzieci z pomocą nauczyciela rysują w zeszycie po liniach przerywanych, bez odrywania ręki - kolorują szlaczek według wzoru.

- słuchanie piosenki Bawmy się w klaskanie.

- zabawa przy refrenie piosenki:

Najpierw ja: raz, dwa, trzy, klaszcze jedno dziecko z pary

Będę klaskać sobie!

Potem ty: raz, dwa, trzy, klaszcze drugie dziecko z pary

Teraz klaszczmy obie!

Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy! dzieci w parach klaszczą na przemian w prawe i Klaszczmy sobie w ręce. lewe ręce

Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy!

Trzy razy nie więcej!

- wystukiwanie rytmu piosenki z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych: kołatki, marakasy, bębenek.

- liczenie łączące wymawiany liczebnik z gestem liczonego obiektu:

Do ilu liczyliśmy śpiewając piosenkę – dzieci jeszcze raz liczą i pokazują kolejne palce.

Dzieci układają przed sobą 3 figury geometryczne różniące się kształtem, kolorem i wielkością. Liczymy na głos, dotykając je palcem: jeden,…

Następnie liczymy kolejno dotykając je palcem: pierwszy,..

Powtórzenie liczenia z wykorzystaniem wybranych przez dzieci przedmiotów.

- zabawa Co się zmieniło?

Nauczyciel proponuje dzieciom, by przyjrzały się sali, po czym zamknęły oczy. W tym czasie nauczyciel rozsypuje papierki na podłodze, przewraca kosz na śmieci, ustawia plecaki na środku sali.

Zadaniem uczniów jest wskazanie, co się zmieniło, i posprzątanie sali

- dzieci na kartce kolorują przedmioty, które potrzebne są dyżurnemu w klasie. Liczą głośno pokolorowane przedmioty jednocześnie wskazując je palcem. Przyklejają do zeszytu wykonaną pracę.


3. Zakończenie

Ocena pracy uczniów – uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.

Czynności organizacyjno – porządkowe:

- porządkowanie miejsca pracy

- pożegnanie uczniów.


