Konspekt zajęć z wychowania fizycznego w II klasie szkoły podstawowej 2

Konspekt zajęć z wychowania fizycznego w II klasie szkoły podstawowej



Cele główne lekcji:

Umiejętności:

  1. "Zbijany w kole" - zabawa bieżna - doskonalenie rzutów piłki jednorącz i chwytów oburącz.

  2. Berek "pająków" - zabawa bieżna - kształtowanie zwinności.

  3. Toczenie piłki głową - doskonalenie czworakowania i orientacji przestrzennej.

Psychomotoryczność:
Kształtowanie szybkości, szybkiej reakcji na sygnały wzrokowe i słuchowe, szybkiej reakcji na przedmioty będące w ruchu.

Wiadomości:
Znajomość przepisów zabawy "Zbijany w kole".

Wychowawczy:
Zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw. Przestrzeganie reguł zabaw.

Metody:
zabawowa klasyczna, zadaniowa, opowieści ruchowej.

Pomoce:
woreczki, piłki, kółka - czerwone i zielone.



Część lekcji

Tok lekcji

Treści zadań lekcji

Czas trwania

Część wstępna

Czynności organizacyjno - porządkowe

Zbiórka w szeregu, powitanie, korekta postawy, podanie zadań lekcji.

2-3 minuty

Motywacja do aktywnego udziału w zajęciach

- omówienie zadań, które wykonywane będą na lekcji;


3-4 minuty

Rozgrzewka i ćwiczenia ogólnorozwojowe (kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności)

Stanie w rozkroku

krążenia głowy, tułowia;

skłony do PN i LN;

skłony - dzieci witają się z sufitem, kolanami, podłogą.

Marsz po obwodzie koła na palcach, pobranie woreczków, marsz na piętach.

W marszu:

podrzut woreczka w górę i chwyt;

przekładanie pod kolanami;

przekładanie dookoła tułowia;

marsz z woreczkami na głowie.

Ustawienie się w rozsypce:

woreczek na podłodze, przeskoki obunóż w przód i w bok 
(nie wolno w tył),

w siadzie kucznym:

podrzut woreczka w górę, uderzenie dłońmi o podłogę, chwyt;

podrzut woreczka w górę, powstanie, chwyt z wyskoku.





7-8 minut

Część główna

Realizacja zadania głównego lekcji

Zabawy bieżne:

"Berek pająków" - w parach, uciekającego dotykamy tylko nogą. 
"Samochodziki" - dzieci biegają naśladując samochody, warkot silnika, uważają aby się nie zderzyć. 
"Światło czerwone" - (Nauczyciel trzyma czerwone kółko w górze) - zatrzymać się, "światło zielone" - jechać dalej

Stacja 6: kozłowanie mini piłką koszykową dookoła pachołka,

Stacja 7: kopanie piłki nożnej w parach

Zabawy skoczne:

"Skoki konika" - dzieci naśladują konika, przebiegają z miejsca na miejsce, rżą cichutko. Na hasło "konik u płota" - stają szybko pod siatką, "konik na łące" - wybiegają, skaczą , brykają.

Toczenie piłki głową
- tory przeszkód

Dzieci dobierają się parami i ustawiają w dwóch rzędach. Nauczyciel demonstruje, jak należy toczyć piłkę głową.
Prościutkie tory przeszkód:

  1. toczenie piłki głową do woreczka, powrót na PN.

  2. toczenie piłki głową slalomem między woreczkami, powrót na LN.

Nauczyciel wyjaśnia, że nie chodzi tu o wyścig, lecz o to, kto wykona zadanie prawidłowo.

Nauka zabawy – zbijany w kole

Każdy rząd tworzy koło, wewnątrz którego staje jeden uczeń. Dzieci stojące w kręgu starają się trafić "środkowego" piłką. Można mierzyć tylko poniżej pasa. Zbijany ucieka, stosuje różne uniki, aby piłka go nie dotknęła. Gdy ktoś go trafi, zamieniają się miejscami.

Ok. 25 min.

Dowolne działania ruchowe

Ćwiczenia z piłkami według własnej inwencji uczniów

Ok. 2 min.

Część końcowa

Ćwiczenia uspokajające

- Marsz wokół boiska na palcach – w trakcie regulacja oddechu

- relaks– wykonywanie głębokich wdechów nosem oraz wydechów ustami.

Każde ćwiczenie ok. 1 min.

Czynności organizacyjne i podsumowanie


Zastawienie do samodzielnych zabaw w czasie pozalekcyjnym

- uporządkowanie Sali na, której były zajęcia;

- omówienie zadań lekcji;

- zachęcenie do powtarzania ćwiczeń poza szkołą i w czasie wolnym

- pożegnanie

Ok. 2 min.



2


