Kiedy z wiersza biją zapach i smak… Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku”

Dominika Kozikowska

Konspekt lekcji języka polskiego w II klasie gimnazjum

Temat: Kiedy z wiersza biją zapach i smak… - Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku”.

  1. Cele

  1. ogólne

- kształtowanie umiejętności pracy z tekstem

- rozwijanie wrażliwości uczniów

- rozwijanie umiejętności pracy w grupie

  1. szczegółowe

- uczeń podaje najważniejsze informacje związane z Bolesławem Leśmianem

- uczeń wskazuje co najmniej 4 metafory z wiersza „W malinowym chruśniaku” i umie je wyjaśnić

- uczeń wykazuje inicjatywę przy tworzeniu plakatu, współpracując z grupą

- uczeń zna co najmniej dwa frazeologizmy związane z malinami

  1. Metody pracy

- burza mózgów

- praca ze słownikiem

- praca z tekstem

- plakaty

- rozsypanka

  1. Formy pracy

- zbiorowa

- w grupach

- indywidualna

  1. Środki dydaktyczne

- Słownik Poetów Polskich

- arkusze szarego papieru

- pastele, farby, flamastry, bibuła, wycinanki, klej, plastelina, kredki, taśma

- piosenka Marka Grechuty „W malinowym chruśniaku”

- rozsypanka z frazeologizmami

  1. Przebieg lekcji

- krótkie wprowadzenie

- zapisanie tematu

- burza mózgów, uczniowie podają wszelkie skojarzenia związane z ‘malinowym chruśniakiem’

- praca ze słownikami, w czteroosobowych grupach uczniowie wyszukują w słownikach informacje o Bolesławie Leśmianie i wypisują najważniejsze treści

- wspólne podsumowanie, stworzenie na tablicy mapy myśli









- głośne odczytanie wiersza
- uczeń samodzielnie wypisuje elementy przyrody, które pojawiły się w wierszu
- pytanie: Jaki zabieg zastosował poeta w opisie zjawisk przyrody? (Metaforę)
- praca w czteroosobowych grupach , tworzenie plakatów ukazujących wybraną przez uczniów scenę z wiersza za pomocą różnych technik (pastele, farby, wycinanki, plastelina, itd.)

w tle puszczona jest piosenka M. Grechuty „W malinowym chruśniaku”

- prezentacja plakatów, przedstawiciele grup uzasadniają dlaczego wybrali właśnie tę scenę
- praca indywidualna, uczeń łączy z rozsypanki związki frazeologiczne związane z malinami

Usta jak maliny.
Dziewczyna jak malina.
Wpuścić kogoś w maliny.

- praca domowa: Wykorzystaj związek frazeologiczny związany z malinami (z lekcji lub odszukany samodzielnie) i napisz krótkie opowiadanie, którego puentą będzie zdanie z właśnie tym związkiem.

