Przygody kropli wody

SCENARIUSZ ZAJĘCIA



Dla dzieci 4-letnich Z zakresu edukacji ekologicznej

TEMAT: Przygody kropli wody

Zadanie: wpływ zabaw badawczych na kształtowanie postaw proekologicznych

Cel ogólny:

1. Zapoznanie ze zjawiskiem parowania, skraplania, topnienia

2. Wyjaśnienie obiegu wody w przyrodzie i znaczenia wody dla życia na ziemi

Cele szczegółowe:

1 Wie, jakie znaczenie ma woda w przyrodzie

2. Potrafi obserwować i wyciągać wnioski

3. Uważnie słucha

4. Obserwuje i samodzielnie wykonuje proste doświadczenia

5. Ma świadomość, że z urządzeń elektrycznych można korzystać tylko pod
opieką osób

dorosłych

Metody: opowiadanie, rozmowa, pokaz, obserwacja, zadaniowa

Forma: z całą grupą, indywidualna

Pomoce: opowiadanie H. Bechlerowej ( wersja skrócona), encyklopedia-

Woda, ziemia, powietrze, ogień, śnieg, czajnik bezprzewodowy, lusterko,

papierowa kropelka wody, farby ( niebieska i czerwona), plastikowe tacki,



folia malarska, muzyka relaksacyjna,
kubeczek, miska z wodą, lusterko, lignina,

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Wprowadzenie do zajęcia, zapoznanie z tematem zajęć.

2. Woda ; zabawa ruchowa z folią malarską do muzyki, interpretacja

ruchem muzyki ( woda spokojna, burza itp.)

3. Opowiadanie H. Bechlerowej z wykorzystaniem niebieskiej kropelki

wody i ilustracji z książki ; zapoznanie z obiegiem wody w przyrodzie

oraz formami wody na świecie ( jezioro, morze, ale i deszcz, śnieg, mgła)

4. Rozmowa z dziećmi:

- Co spotkało kroplę wody?

- Kim ona była?

- Gdzie wędrowała kropelka wody?

- Gdzie występuje woda w przyrodzie?

- Jakie formy przybiera woda na świecie?

5. Zaproszenie dzieci do stolika zamienionego w małe laboratorium

6. Doświadczenie I parowanie wody

- Jedno z dzieci wlewa wodę do czajnika bezprzewodowego, drugie

włącza czajnik. Dzieci obserwują co dzieje się z woda w czajniku

( wlewają zimną, ona paruje, grzeje się, unosi się para wodna.)

- Dlaczego woda paruje? Dokąd wędruje? Co się dzieje z para?

- Co się dalej dzieje z parą zobaczymy w 2 doświadczeniu.

7. Doświadczenie II skraplanie pary wodnej

- Ponowne zagotowywanie wody w czajniku i trzymanie lusterka

nad parującą wodą. Na lusterku osadza się para, która się skrapla

( lusterko trzyma nauczyciel). Nauczycielka

proponuje strącić krople pary na stół ( deszcz)

- Co się stało z para? Skąd się wzięły krople wody? ( gdy jest ciepło,

woda paruje, gdy zimno, zamienia się w kropelki)

- Nawiązanie do opowiadania, przypomnienie wędrówki kropelki.

- Nawiązanie do zimy ( śnieg). Przyniesienie śniegu do sali

8. Doświadczenie III topnienie śniegu w rękach

- Dzieci wyjmują trochę śniegu i trzymają w dłoni. Po chwili śnieg się

rozpuszcza. Wniosek - śnieg się rozpuszcza, gdy jest ciepło

9. Doświadczenie IV topnienie śniegu na tacy i na ligninie na kaloryferze

- Ułożenie śniegu na tacy i postawienie jej na kaloryferze i na ligninie

na stoliku, śnieg się rozpuszcza i powstaje brudna woda. Obserwacja,

który się szybciej rozpuści. Sprawdzenie, że śnieg jest mokry ( więc woda)


- Wniosek, śnieg wcale nie jest czysty, tylko pełno w nim zanieczyszczeń.

- Rozmowa, co zanieczyszcza wodę?

- Co można zrobić, aby woda była czysta?

10. Podsumowanie: malowanie śniegu na tackach na kolor niebieski

i czerwony - obserwacja koloru wody po stopieniu


…………………………………………..

SCENARIUSZ ZAJĘCIA



Dla dzieci 4-letnich Z zakresu edukacji ekologicznej


TEMAT: Przygody kropli wody


Zadanie: wpływ zabaw badawczych na kształtowanie postaw proekologicznych


Cel ogólny:


1. Zapoznanie ze zjawiskiem parowania, skraplania, topnienia


2. Wyjaśnienie obiegu wody w przyrodzie i znaczenia wody dla życia na ziemi


Cele szczegółowe:


1 Wie, jakie znaczenie ma woda w przyrodzie


2. Potrafi obserwować i wyciągać wnioski


3. Uważnie słucha


4. Obserwuje i samodzielnie wykonuje proste doświadczenia


5. Ma świadomość, że z urządzeń elektrycznych można korzystać tylko pod


opieką osób dorosłych


Metody: opowiadanie, rozmowa, pokaz, obserwacja, zadaniowa


Forma: z całą grupą, indywidualna


Pomoce: opowiadanie H. Bechlerowej ( wersja skrócona), encyklopedia-


Woda, ziemia, powietrze, ogień, śnieg, czajnik bezprzewodowy, lusterko,


papierowa kropelka wody, farby ( niebieska i czerwona), plastikowe tacki,


folia malarska, muzyka relaksacyjna, kubeczek, miska z wodą, lusterko, lignina,


PRZEBIEG ZAJĘĆ


1. Wprowadzenie do zajęcia, zapoznanie z tematem zajęć.


2. Woda ; zabawa ruchowa z folią malarską do muzyki, interpretacja ruchem


muzyki (woda spokojna, burza itp.)


3. Opowiadanie H. Bechlerowej z wykorzystaniem niebieskiej kropelki


wody i ilustracji z książki ; zapoznanie z obiegiem wody w przyrodzie


oraz formami wody na świecie ( jezioro, morze, ale i deszcz, śnieg, mgła)


4. Rozmowa z dziećmi:


- Co spotkało kroplę wody?


- Kim ona była?


- Gdzie wędrowała kropelka wody?


- Gdzie występuje woda w przyrodzie?


- Jakie formy przybiera woda na świecie?


5. Zaproszenie dzieci do stolika zamienionego w małe laboratorium


6. Doświadczenie I parowanie wody


- Jedno z dzieci wlewa wodę do czajnika bezprzewodowego, drugie


włącza czajnik. Dzieci obserwują co dzieje się z woda w czajniku


( wlewają zimną, ona paruje, grzeje się, unosi się para wodna.)


- Dlaczego woda paruje? Dokąd wędruje? Co się dzieje z para?


- Co się dalej dzieje z parą zobaczymy w 2 doświadczeniu.


7. Doświadczenie II skraplanie pary wodnej


- Ponowne zagotowywanie wody w czajniku i trzymanie lusterka


nad parującą wodą. Na lusterku osadza się para, która się skrapla


( lusterko trzyma nauczyciel). Nauczycielka


proponuje strącić krople pary na stół ( deszcz)


- Co się stało z para? Skąd się wzięły krople wody? ( gdy jest ciepło,


woda paruje, gdy zimno, zamienia się w kropelki)


- Nawiązanie do opowiadania, przypomnienie wędrówki kropelki.


- Nawiązanie do zimy ( śnieg). Przyniesienie śniegu do sali


8. Doświadczenie III topnienie śniegu w rękach


- Dzieci wyjmują trochę śniegu i trzymają w dłoni. Po chwili śnieg się


rozpuszcza. Wniosek - śnieg się rozpuszcza, gdy jest ciepło


9. Doświadczenie IV topnienie śniegu na tacy i na ligninie na kaloryferze


- Ułożenie śniegu na tacy i postawienie jej na kaloryferze i na ligninie


na stoliku, śnieg się rozpuszcza i powstaje brudna woda. Obserwacja,


który się szybciej rozpuści. Sprawdzenie, że śnieg jest mokry ( więc woda)


- Wniosek, śnieg wcale nie jest czysty, tylko pełno w nim zanieczyszczeń.


- Rozmowa, co zanieczyszcza wodę?


- Co można zrobić, aby woda była czysta?


10. Podsumowanie: malowanie śniegu na tackach na kolor niebieski


i czerwony - obserwacja koloru wody po stopieniu





