KONSPEKT LEKCJI Bohaterowie powieści oraz ich bilologiczna motywacja postępowania


KONSPEKT LEKCJI




Beata Urbańska

Język polski

Czas trwania lekcji – 45 min.

Szkoła ponadgimnazjalna

kl. III b




Temat lekcji: Bohaterowie powieści oraz ich biologiczna motywacja postępowania




Cele lekcji:

  1. Ogólne

  1. Szczegółowe

Uczeń po 45 min. lekcyjnej potrafi:


Metody nauczania:

Formy pracy:

Pomoce i środki dydaktyczne:





PRZEBIEG LEKCJI

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

CZĘŚĆ WSTĘPNA


1.Sprawdzenie frekwencji uczniów.

2.Podanie tematu lekcji: Bohaterowie powieści oraz ich biologiczna motywacja postępowania.




Uczniowie zapisują temat lekcji do zeszytów.

CZĘŚĆ ZASADNICZA


1.Nauczyciel odsłania tablicę, na której wcześniej narysował „piramidę hierarchii społecznej wsi Lipce”:









2. Nauczyciel prowadzi rozmowę z klasą na temat podziału społeczeństwa Lipiec. Zwraca uwagę na najbogatszych i najbiedniejszych. Prosi uczniów, by się zastanowili dlaczego bogaci są na szczycie piramidy a najbiedniejsi „na dole”.

Pytania pomocnicze:

- Podział ludności jest ze względu na?






-Kto posiada najwięcej ziemi?



-Kto ziemi nie posiadał?


-Skoro podział społeczeństwa występował ze względu na

ilość posiadanej ziemi, to jak przedstawia wiały się relacje pomiędzy bohaterami powieści?










-Dlaczego powstał spór między Maciejem a Antkiem?







Nauczyciel prosi uczniów o zanotowanie w zeszytach znaczenia słowa wycug.

WYCUG- wygnanie z domu rodziców przez ich dzieci


3.Rozmowa na temat relacji pomiędzy bohaterami „Chłopach”. Kto z kim się ożenił, dzieci itp.

Nauczyciel przy pomocy klasy przedstawia graf stosunków pomiędzy bohaterami.



4. Rozmowa na temat podziału bohaterów.

Czym różnią się bohaterowie prócz statusu w społeczeństwie? Są zapewne przydzieleni do pewnych grup ale czy wszyscy są tacy sami? Uzasadnijcie swoją odpowiedz.









5.Nauczyciel dyktuje uczniom notatkę dotyczącą podziału bohaterów Lipiec:

1)b. zbiorowi: cała społeczność lipiecka

Czym się charakteryzują? Gdzie się integrują? Podczas jakich zajęć?












2)b. indywidualni: Jagna, Boryna, Antek, Jagustynka

Co ich wyróżnia z społeczności lipieckiej?















6.Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie wad i zalet chłopów w zeszytach.














7.Nauczyciel pomaga uczniom określić cechy głównych bohaterów powieści: Macieja Boryny, Hanki, Jagny, Antka. Cechy charakteru, osobowości mają być poparte cytatami z książki.


















































8. Rozmowa na temat motywów pojawiających się powieści.





Uczniowie mają za zadanie wpisać odpowiednią grupę społeczną do każdego segmentu piramidy. Podają także postacie z powieści, która należą do każdej z grup.




Bogaci: ksiądz, wójt, kleryk Jaś




Zamożni: Maciej Boryna z rodziną




Średnio zamożni: rodzina Jagny, rodzina Hanki, kowal z rodziną




Najbiedniejsi: komornicy i wyrobnicy, Kuba, Agata, Jagustynka



Uczniowie przerysowują piramidę do zeszytów. Uzasadniają powody segregacji bohaterów do określonych grup społecznych.








Podział występuje ze względu na status w społeczeństwie jaki wyznacza posiadana ziemia, jej ilość a co za tym idzie także i ubiór, pochodzenie, mądrość, zawód, piastowany urząd.


Maciej Boryna, który jest niepisanym przywódcą na wsi.


Najbiedniejsza warstwa społeczeństwa, do której zaliczamy komorników i wyrobników, czyli ludzi pracujących i żyjących na cudzym.


Bohaterowie spierali się o ziemię, ponieważ decydowała ona o poziomie życia chłopów, o samodzielności materialnej, o autorytecie i znaczeniu we wsi. Ziemia także decydowała o hierarchii społecznej we wsi ( w kościele - blisko ołtarza siadali bogaci chłopi a przy wyjściu stali najbiedniejsi; w karczmie, na weselu). Często decydowała o zamążpójściu, np. małżeństwo Jagny z Maciejem Boryną.


Przyczyną sporu między ojcem a synem była ziemia. Starsi ludzie we wsi byli powszechnie uważani za niepotrzebnych. Gdy przepisali ziemię na swe dzieci zwykle byli wyganiani z domu, nikt nie litował się nad nimi. Los ich był dla wszystkich zupełnie obojętny.







Dominikowa ( wdowa )

↓ ↓ ↓

Szynek Jerzy Jagna+ Maciej Boryna

♥ ↓ ↓

Hanka +Antek Magda + kowal



Cała społeczność lipiecka tworzy jedną silną grupę na czele której stoi Maciej Boryna. Wszyscy muszą podporządkować się ustalonym prawom, obyczajom. Muszą współpracować ze sobą, by mieć w sobie poparcie w trudnych chwilach życia. Ci którzy się nie przystosują do zasad zostają automatycznie wyeliminowani z grupy. Są poza jej obrębem. To jednostki indywidualne, do których możemy zaliczyć Borynę, Antka, Jagnę, Agatę.


Uczniowie zapisują notatkę.


Bohaterowie zbiorowi integrują się podczas:

  • Nabożeństw w kościele

  • Prac

  • Zabaw

  • Wymarszu na las

  • Wygnania Jagny ze wsi

Niezróżnicowani osobowo. Noszą te same cechy, mają te same zajęcia, zmartwienia, troski, problemy, uciechy. Żyją tak samo, niczym się nie wyróżniają z gromady.


Każdy z nich wiedzie inne życie niż reszta ludzi ze wsi. W swoim postępowaniu kierują się własnymi poglądami a nie zasadami stosowanymi przez ogół społeczeństwa. Jagna prowadzi się nieprzyzwoicie, jest niemoralna, uważa, że nie musi ścinać włosów po ślubie z Boryną. Uważa się za kogoś lepszego. Jagustynka z kolei została niemal całkowicie wykluczona z życia na wsi. Pracowała na swoje utrzymanie wiosną i latem a podczas pozostałych pór roku żebrała w mieście. Antek zdradzał swoją żonę z Jagną. Boryna natomiast jako indywidualista wiódł lepsze życie niż inni ludzie ze wsi.


Wszyscy zastanawiają się co można zaliczyć do wad i zalet chłopów.

Wady- konflikty z dworem i między chłopami

Zalety – praca zbiorowa (sianokosy, żniwa, wykopki, orka, wycinanie kapusty, kiszenie kapusty, darcie pierza, siew jesienny)

-Pomocni w pracy

-Obyczaje związane z pracą

-Dbałość o swoje interesy( potrafią jednoczyć się w sytuacji zagrożenia – walka o las )

-solidarni


Uczniowie zapisują do zeszytu każdą z postaci a następnie przystępują do określania cech każdej z nich.

MACIEJ BORYNA

  • Kocha ziemię

  • Najbogatszy gospodarz

  • Zakochany w Jagnie

  • Pracowity

  • Mężny

  • Nieufny

  • Niepisany przywódca

  • Samodzielny

  • Właściciel 32 morgów ziemi

  • Odważny

  • Stanowczy

ANTEK

  • Syn Boryny

  • Zakochany w Jagnie

  • Buntowniczy

  • Stanowczy

  • Spór z ojcem o ziemię

  • Zabija Borowego

  • Skłonny do poświęceń

  • Więzienie ( przemiana )

  • Uparty

  • Pracowity

  • Zawzięty

JAGNA

  • Konkurentka Hanki

  • Niewierna (Antek, kleryk Jaś, wójt )

  • Niemoralna

  • odmieniec” w naturze gromady

  • Wyodrębniona z gromady

  • Młoda

  • Namiętna

  • Kontrowersyjna

  • Powód konfliktów we wsi

  • Posiada zdolności artystyczne

  • Nie panuje nad swymi namiętnościami

  • Popęd płciowy wpływa na jej romanse ( biologizm )

HANKA

  • Mądra gospodyni

  • To postać dynamiczna

-początkowo: spokojna, cicha, wystraszona;

-później: samodzielna, zaradna, energiczna

  • Rywalka Jagny

  • Matka trójki dzieci

  • Związana z ukochaną ziemią

  • Zaradna

  • Pracowita

  • Kochająca matka i żona


Motywy literackie w „Chłopach”

  • Przemijania

  • Miłości

  • Zdrady

  • Rodziny

  • Konfliktu pokoleń

  • czasu


CZĘŚC KOŃCOWA


1.Podsumowanie tematu lekcji w postaci pytań nauczyciela ( dotyczących podziału społeczeństwa, roli ziemi we wsi, podziału bohaterów, oraz krótkiej charakterystyki głównych bohaterów ).

2.Podanie pracy domowej: Napisz charakterystykę porównawczą Macieja Boryny i Antka.


Wybrani uczniowie podsumowują opracowany materiał na lekcji.





Uczniowie zapisują temat pracy domowej do zeszytów.



Konspekt lekcji opracowała:

Beata Urbańska


