SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNYCH W KLASIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNYCH W KLASIE I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

( według Krakowskiej Koncepcji Edukacji Muzycznej)



Opracowała: Ewelina Owczarek czas: około 30 minut

Miejsce zajęć: klasopracownia edukacji zintegrowanej

Data: Październik

Temat zajęć: Ósemka i sylaba rytmiczna Ti. Teksty do rytmizacji: Idzie rak. Jadą goście. Żabki. Aaron Copland "Kot i Mysz"

Cele dydaktyczne:

- kształcenie umiejętności słuchowego rozpoznawania ósemki i sylaby rytmicznej Ti w tekstach rytmizowanych

- kształcenie umiejętności rytmizowania tekstu

- kształcenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych

- kształcenie umiejętności realizacji ruchowej ósemki

- nauka melodii i słów piosenki

- kształcenie umiejętności aktywnego słuchania muzyki

Czynności edukacji muzycznej:

Formy aktywności muzycznej:

I etap postępowania dydaktycznego wg Krakowskiej koncepcji edukacji muzycznej: Kształcenie poczucia rytmu i metrum

Pomoce dydaktyczne:

- szkolne instrumenty perkusyjne ( bębenki)

- tekst piosenki pt. „Żabki”

- sprzęt do odtwarzania muzyki

- utwór muzyczny

Przebieg zajęć:

I OGNIWO: Część organizacyjna

N- dzień dobry dzieci

U- dzień dobry pani

II Ogniwo: Wprowadzenie do realizacji tematu

Idzie rak (nauczyciel prezentuje dzieciom rymowankę)

Jadą, jadą goście (nauczyciel prezentuje dzieciom rymowankę i wartość rytmiczną „ta”)
III Ogniowo: Doświadczenie muzyczne z wykorzystaniem rożnych form aktywności muzycznej

- Nauczyciel prezentuje tekst rytmizowany , a dzieci słuchowo rozpoznają problem ósemki

- Dzieci rytmizują tekst Idzie rak. Tekst złożony z sylab rytmicznych Ti. Wystukują rękami , następnie idą rytmicznie.

- dzieci rytmizują tekst Idze rak wystukując go na bębenkach.

-wprowadzenie znaku graficznego ti

- dzieci uczą się i śpiewają piosenkę Żabki:

IV OGNIWO: Podsumowanie zajęć

Za lasami dolinami mieszkał Kotek i Myszka. Byli oni najlepszymi przyjaciółmi. Codziennie rano na rozgrzewkę bawili się w ganianego. Posłuchajcie jak wyglądała ich zabawa a potem opowiecie mi: Czy kotek i myszka mają podobny bieg? Nauczyciel odtwarza dzieciom utwór Aaron Copland "Kot i Mysz"

V OGNIWO: Zakończenie zajęć/ Sygnał muzyczny na zakończenie zajęć:



