konspekty, rozne, Črˇdla energii.


Prowadzący: Marcin Włodara

Data: 19 III 2007 r.

Klasa: VI c

Temat lekcji: Źródła energii.

Treści programowe:

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach:

Pamięta:

Rozumie:

Potrafi:

Pojęcia: hydroenergetyka, energetyka geotermiczna.

Daty: 1784 r. - wynalezienie maszyny parowej przez Jamesa Watta.

1986 r. - awaria elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie.

- poznane pojęcia,

- jakie znaczenie dla środowiska ma wykorzystywanie zasobów odnawialnych w energetyce narodowej.

- posługiwać się poznanymi pojęciami,

- wymienić nośniki energii odnawialnej i nieodnawialnej.

Metody pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela.

Czynności ucznia.

  • Powitanie, czynności porządkowe, sprawdzenie obecności. (ok. 5 min.)

  • Na ostatniej lekcji odbyła się praca klasowa, dlatego nie przeprowadzam rekapitulacji wtórnej.

  • Proszę ucznia o zapisanie tematu lekcji na tablicy.

  • Zadaje kilka pytań do klasy np.:

W jaki sposób wykorzystywano w starożytności siłę wiatru czy promienie słoneczne?

- Proszę uczniów o otworzenie podręczników na stronie 41 i przeczytanie fragmentu tekstu pt. „Od maszyny parowej do elektryczności”. Tekst czyta na głos wybrany przeze mnie

uczeń.

  • Po przeczytaniu tekstu, zadaje klasie kilka pytań.

Kto i w którym roku wynalazł maszynę parową?

W którym wieku pojawił się pierwszy silnik spalinowy?

  • Proszę o otworzenie zeszytów ćwiczeń na str. 42 i rozwiązanie ćwiczenia nr 2.

  • Tłumaczę uczniom różnicę między źródłami energii odnawialnej i nieodnawialnej. Proszę uczniów o podanie przykładów takich źródeł i uzupełnienie ćwiczenia nr 1 na str. 42.

  • Wyjaśniam dokładnie w jaki sposób można wykorzystać wodę (energia geotermiczna). Rysuję w tym celu schemat na tablicy.

  • Proszę jednego ucznia o przeczytanie na głos fragmentu tekstu pt. „Energetyka jądrowa”. Po przeczytaniu tekstu pytam klasę o zalety jak i wady energetyki atomowej oraz zadaje kilka dodatkowych pytań np.

W którym roku zaczęto budować elektrownie atomowe?

W którym roku miała miejsce awaria elektrowni w Czarnobylu?

  • Proszę jednego ucznia o przeczytanie fragmentu tekstu pt. „Energetyka w Polsce”.

  • Po przeczytaniu fragmenty tekstu zadaje pytanie.

Dla polskiej hydroenergetyki, jakie rzeki mają największe znaczenie?

  • Proszę o otworzenie ćwiczeń na str. 43 i wykonanie ćwiczenia nr 3.

  • Przeprowadzam rekapitulacje pierwotną, zadając kilka pytań.

- Proszę uczniów o zapisanie zadania domowego - str. 43 ćw. 4.

- Omawiam zadanie domowe.

- Proszę uczniów o spakowanie się oraz o zasunięcie za sobą krzeseł.

- Pożegnanie z klasą.

  • Uczniowie przygotowują się do lekcji (wyjęcie piórnika, podręczników). Po wyczytaniu nazwiska ucznia, ten podnosi rękę i mówi „obecny” lub „jestem”.

  • Uczeń zapisuje temat na tablicy.

  • Uczniowie zgłaszają się i udzielają odpowiedzi. Siłę wiatru wykorzystywano do napędzania wiatraków, które mieliły zboże, a promienie słoneczne wykorzystywano chociażby do suszenia cegieł, potrzebnych do budowy domów.

- Uczniowie otwierają podręczniki i podczas głośnego czytania przez jednego z uczniów, reszta śledzi tekst.

  • Maszynę parową wynalazł James Watt w 1784 r.

  • Pierwszy silnik spalinowy pojawił się końcu XIX w.

  • Uczniowie rozwiązują ćwiczenie. Po skończeniu, jedna osoba czyta na głos, a reszta uczniów uzupełnia braki lub zgłasza się i dodaje własne uwagi.

  • Uczniowie wymieniają źródła energii odnawialnej: siła wiatru, prądy morskie, energia słoneczna itp. oraz źródła nieodnawialne: gaz ziemny, ropa, węgiel, drewno, torf itp.

  • Elektrownie atomowe zaczęto budować w latach 1950 - 1960.

  • Awaria nastąpiła w roku 1986.

  • Największe znaczenie dla polskiej hydroenergetyki, mają rzeki Wisła i Dunajec.

- Uczniowie rozwiązują ćwiczenie.

  • Uczniowie podnoszą ręce w celu udzielenia odpowiedzi.

- Uczniowie zaznaczają zadanie domowe w zeszycie ćwiczeń.

- Uczniowie porządkują klasę.


