SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Z EDUKACJI MOTORYCZNO- ZDROWOTNEJ
DLA KLESY I
Temat: Zabawy i gry na śniegu.
Cele:
Pokonywanie naturalnego toru przeszkód. Reagowanie na polecenia nauczyciela.
Rozwijanie szybkości działań wobec przedmiotów i osób.
Dbanie o bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu.
Hartowanie dzieci poprzez zabawy w terenie.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi reagować na polecenia nauczyciela,
Poprawnie wykonać proponowane ćwiczenia i zadania do wykonania,
Współdziałać w zespole.
Metody:
Rozmowa z dziećmi na temat bezpiecznych zabaw na śniegu,
Działań praktycznych.
Formy:
zajęcia z całą klasą.
Środki: naturalne przeszkody ( zaspa śnieżna, ośnieżona górka), śnieżki ulepione przez
dzieci.
Miejsce zajęć: boisko szkolne.
Przebieg zajęć:
Organizacja zajęć.
ubranie się dzieci do wyjścia,
sprawdzenie ubioru i wyjście na boisko,
zbiórka uczniów,
podanie zadań lekcji.
Zabawa orientacyjno- porządkowa.
Zabawa bieżna Lawina. Na hasło nauczyciela „ lawina” dz. rozbiegają się w różnych kierunkach po całym boisku, obserwując lawinę. Na sygnał gwizdka wracają swobodnie do nauczyciela. Podczas powtórzenia dz. rozbiegają się w przeciwnych kierunkach.
Czas trwania 5 min. 2 - 3 razy.
Marszobieg z pokonywaniem przeszkód, dz. podzielone na dwie gr.
wykonują zadania z pokonaniem przeszkód. Szybki marsz do
wyznaczoniej zaspy i przeskoczenie jej w dowolny sposób. Bieg do pobliskiej górki i pokonanie jej w jak najszybszy sposób. Następnie każdy uczeń lepi po kilka kulek śnieżnych. Przeniesienie ich do linii startu aby ich nie upuścić i ustawić się w szeregu ( 10 min).
Zabawa Kto dalej?
Dz. ustawione w rzędzie w wyznaczonej odległości od górki wykonują rzuty, starając się rzucić jak najdalej. Punkty zdobywają te dz., które
dorzucą kulką do górki. Zabawę powtarzamy 2 razy ( 10 min).
Zabawa Kto potrafi?
Każde dz. bierze kulkę śniegową , grupami udają się w pobliże wyznaczonego drzewa. Wykonują po jednym rzucie do celu, którym jest drzewo. Wygrywa ta grupa, która ma więcej trafień ( 5 min).
Zabawa Bieg narciarski.
Dz. naśladują sportowców uprawiających narciarstwo biegowe. Poruszają się w wyznaczonych kierunkach w prawo, w lewo, na wprost, w tył. Na sygnał gwizdka wykonują wyskok „ na nartach” w górę.
Zakończenie lekcji.
ćwiczenia uspakajające - wolny swobodny chód,
podsumowanie lekcji i przypomnienie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu,
podkreślenie roli zabaw na świeżym powietrzu w hartowaniu ciała i ducha.