Arkadiusz Karwatka
Przedmiot: historia
Scenariusz lekcji historii
Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/
Scenariusz lekcji historii
Arkadiusz Karwatka
Klasa: I gimnazjum
Temat: Historia pisma
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń zna:
pojęcia: pismo obrazkowe (piktogramy), pismo klinowe, hieroglify, papirus, alfabet, inskrypcje, kamień z Rosetty, pismo chińskie, pismo starogreckie i starorzymskie, pergamin, papier, manuskrypt, druk, maszyna do pisania.
Uczeń rozumie:
wymienione pojęcia;
rolę pisma w procesie rozwoju cywilizacji;
znaczenie alfabetu dla rozwoju cywilizacji.
Uczeń potrafi:
operować poznanymi pojęciami;
przedstawić historię pisma;
scharakteryzować techniki i materiały stosowane podczas pisania;
określić pozycję pisarza w społeczeństwach starożytnych,
korzystać z różnych źródeł wiedzy (programy multimedialne, Internet),
Metody nauczania: praca z podręcznikiem, praca z ankietą wstępną praca z prezentacją PowerPoint , praca z tekstem źródłowym, karta pracy pogadanka z elementami wykładu, Test w programie Excel
Środki dydaktyczne:
Podręcznik (s. 26-27), plansze z różnymi rodzajami pisma, pracownia komputerowa, prezentacja multimedialna PowerPoint „Historia pisma”, strony internetowe:
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Wprowadzenie ładu wewnętrznego i zewnętrznego.
Uczniowie zajmują miejsca przy komputerach i rozwiązują zadanie przypominające wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczące określania czasu w historii.(Wypełnianie formularza w programie Word).
Podział klasy na grupy, które będą zajmować się przygotowaniem wiadomości dotyczących wybranego rodzaju pisma.
Faza realizacyjna
Nauczyciel prowadzi pogadankę z elementami wykładu.
Nauczyciel rozdaje karty pracy.
Praca z komputerem. Wyszukiwanie informacji potrzebnych do wykonania ćwiczeń z kart pracy.
Prezentacja poszczególnych rodzajów pisma na przestrzeni dziejów przez uczniów.
Faza podsumowująca
Uczniowie rozwiązują test w programie Excel.
Nauczyciel podsumowuje lekcje, wystawia oceny i plusy za aktywność rozwiązane zadania.