Nr 7. Konspekt
Metryczka konspektu.
Grzegorz Woźniak
Data 26-02-2002.
Klasa 1f 1g
Gimnazjum nr 2. w Jaśle.
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
Temat lekcji poprzedniej: Zasady pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania.
Temat lekcji prowadzonej: Obowiązkowe wyposażenie motoroweru i przepisy.
Temat lekcji następnej: Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach.
Czas trwania lekcji: 2 x 45 min.
Wiązka operacyjnych celów lekcji:
Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
Wiadomości do zapamiętania.
W trakcie lekcji uczeń zapoznaje się z budową motoroweru oraz poprawnie posługiwać się będzie pojęciami: (światło pozycyjne, światło stop, kierunkowskaz, światło drogowe, kierownica, silnik, podnóżek, hamulce, lusterka).
Wiadomości do zrozumienia.
Uczeń będzie mógł poprawnie wyjaśnić jak zbudowany jest motorower i jakie przepisy obowiązują podczas jego kierowania.
Umiejętności.
Umiejętności intelektualne (teoretyczne).
Uczeń zapisuje w zeszycie schemat motoroweru oraz jego dokładny opis budowy.
Uczeń odpowiada na pytania:
Czy jadący motorowerem zobowiązany jest do przestrzegania przepisów takich jak podczas jazdy samochodem ?
Ile wynosi maksymalna prędkość motoroweru ?
Jaka jest pojemność silnika w motorowerze.
Podaj obowiązkowe i dodatkowe wyposażenie motoroweru ?
Umiejętności praktyczne.
Uczeń umie wykorzystać przepisy dotyczące motoroweru podczas poruszania się nim w ruchu drogowym.
Zdolności poznawcze.
Rozwijanie myślenia technicznego.
Myślenie graficzne - uczeń umie naszkicować schemat motoroweru i jego elementy.
Myślenie wyobrażeniowe - uczeń będzie umiał wyobrazić sobie zasadę działania silnika motoroweru oraz układu świetlnego i hamulcowego.
Myślenie pojęciowe - uczeń poprawnie posługuje się poznanymi pojęciami w celu objaśnienia całej budowy motoroweru.
Rozwijanie wyobraźni technicznej.
Uczeń rozwija swoją wyobraźnię podczas lekcji, wyobrażając sobie kształty poszczególnych elementów motoroweru oraz podczas poruszania się nim wg. obowiązujących przepisów.
Rozwijanie zainteresowania technicznego.
Uczeń rozwija swoje zainteresowanie poprzez dokładne przygotowanie się do jazdy motorowerem.
3.4.Rozwijanie procesów pamięci.
Uczeń rozwija swoją pamięć poprzez poprawne wymienienie elementów motoroweru i ich podział na obowiązkowe i dodatkowe.
Cele operacyjne kierunkowe.
Uczeń poznając budowę motoroweru oraz całe jego potrzebne wyposażenie i przepisy obowiązujące podczas jazdy będzie dobrze przygotowany do zdania egzaminu na kartę motorowerową, a w dalszej kolejności prawo jazdy.
Metody nauczania.
Dyskusja - uczniowie dzielą się swobodnie informacjami na temat motoroweru.
Określają swoje wymyślone ulepszenia jakie wprowadziliby do motoroweru.
Praktyka - uczniowie zapisują w zeszyci eważne informacje na temat motoroweru.
Środki dydaktyczne.
Kodeks rowerzysty i motorowerzysty.
Formy organizacyjne lekcji: uczeń pracuje indywidualnie.
Przebieg lekcji.
Cykl organizacyjny lekcji. |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Przewidywany czas uwagi |
Faza przygotowawcza |
Czynności organizacyjne lekcji:
|
Uczniowie zapisują temat lekcji |
5 min.
|
Faza wykonawcza |
Powtórzenie poprzedniej lekcji. - zadaje pytania i oceniam odpowiedzi. |
Uczniowie odpowiadają na pytania. |
15 min.
|
|
Uświadamiam cele edukacyjne lekcji |
Uczniowie słuchają |
10 min. |
|
Omawiam na podstawie schematu motoroweru jego wyposażenie oraz budowę. |
Uczniowie słuchają i dzielą się wiadomościami. |
15 min.
|
|
|
Przerysowują schemat motoroweru wraz z opisem. |
20 min.
|
|
Dyktuje notatkę opisującą poszczególne elementy motoroweru, oraz najważniejsze przepisy. |
Zapisują do zeszytu |
5 min. |
Uwagi o realizacji lekcji.
Klasa 1f 1g - Realizując tę jednostkę metodyczną należało zwrócić szczególną uwagę na szybkie przyswojenie informacji przez uczni.
Uczniowie brali czynny udział w lekcji, nie sprawiając przy tym problemów wychowawczych.
3