Nowy folder (3), 2a-2c-20.09, Scenariusz lekcji wychowania fizycznego


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)

Prowadzący: Tomasz Barański

Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,

II rok - studia stacjonarne

CELE LEKCJI :

- Umiejętności : Uczeń potrafi wykonać rzut piłki do bramki w wyskoku

- Sprawność motoryczna : Uczeń wzmacnia obręcz barkową,zwiększa kordynacje wzrokowo-ruchową,kształtuje skoczność i gibkość

- Wiadomości : Uczeń zna zastosowanie rzutu w wyskoku w meczu piłki ręcznej, Uczeń wie ile trwa mecz piłki ręcznej

- Postawy i Motywacje : Uczeń wie jak należy się zachowywać na lekcji by prawidłowo nauczyć się rzutu w wyskoku,ma świadomość zachowań higieny po lekcji wychowania fizycznego

Data: 20.09.2011

Środki dydaktyczne: piłki do piłki ręcznej,dwie szarfy

Liczba uczniów: 10

Klasa: 2a/2c dziewczęta

Miejsce: Boisko szkolne

  • Tok lekcji

Treść

(zadania szczegółowe)

  • Realizacja celów

  • Uwagi organizacyjno-metodyczne

część wstępna

zorganizowanie grup i sp rawdzenie gotowości do zajęć

poinformowanie uczniów o celach lekcji,wzbudzenie motywacji do ćwiczeń

rozgrzewka

bieżna

kształtująca

specjalistyczna

Część główna:

Część końcowa:

Zbiórka w szeregu,powitanie

Podanie tematu lekcji

,,Berek w rozkroku''

Dwóch wyznaczonych uczniów zakłada szarfy i staje się berkami.Pozostali ćwiczący biegają po całej Sali gimnastycznej.Berki starają się schwytać kogoś z uciekających.Osoba złapana przez Berka staje w rozkroku i nie bierze udziału w zabawie do czasu gdy uczeń nie złapany do tej pory przejdzie między nogami.Zabawa kończy się na sygnał prowadzącego lub gdy Berki złapią wszystkich.Jeśli nie uda się to w ciągu minuty nauczyciel wyznacza nowych uczniów jako ,,berka''

,,Wyścigi szeregów''

Ćwiczący podzieleni są na dwie grupy i odliczają (jedna grupa od lewej do prawej druga grupa od prawej do lewej)na sygnał(czyli wypowiedzenie przez nauczyciela numerka uczniowie uczniowie startują(biega kończy się na lini która oddziela sale na połowę)

Krążenie LR i PR w przód i w tył z przekazywaniem piłki z ręki do ręki

Krążenie nadgarstków z piłką trzymaną oburącz

Podrzut piłki oburącz w górę

zza pleców,chwyt piłki oburącz z przodu

Podrzut piłki oburącz w górę z przodu,chwy piłki oburącz z tyłu

W skłonie toczenie piłki LR i PR

Przekładanie piłki pod LN i PN

Bieg skrzyżny z piłką trzymaną oburącz przed sobą

i mocne skręty na tułowia na boki

Podrzut piłki w górę z przodu,odbicie z jednej nogi,chwyt piłki oburącz,lądowanie

Dowolne podanie górne do partnera,który odbija się z prawej(lewej)nogi i chwyta piłkę w najwyższym punkcie podciągając prawe(lewe)kolano do klatki piersiowej

Trzymając piłkę oburącz podskoki na LN z wyraźnym pociągnięciem nogi prawej do klatki piersiowej i energicznym rzutem jej w tył

Bieg,co trzeci krok przysiad i wyskok w górę z rękami w górze

Ćwiczenie biegowo-skocznościowe.

Wyścig rzędów

Technika.

W biegu co 2-3 kroki ustawienie stopy lewej nogi skośne i odbicie się z lewej nogi z pociągnięciem prawego kolana w górę,lądowanie na nogę odbijającą

Technika.

j/w tylko dodatkowo ćwiczący wykonuje skręt tułowia w prawo i zamach w tył ręki

Technika.

j/w tylko ćwiczący imituje rzut bez piłki,lądowanie na noge odbijającą

Taktyka.

Podanie jednorącz półgórne do zawodnika stojącego przed polem bramkowym,po otrzymaniu podania chwyt piłki oburącz półgórny i rzut w wyskoku na bramkę

j/w tylko odgrywający staje się obrońcą i imituje obronę rzutu w wyskoku na bramkę

Taktyka.

podania jednorącz półgórne i chwyty oburącz półgórne w trójkach w biegu z jednego końca sali na drugi zakończenie rzutem w wyskoku piłki na bramkę przez jednego ucznia z trójki

j/w ale przed polem bramkowym ustawiony jest obrońca

Gra szkolna.

Piłka ręczna 3x3

Ćwiczenia uspokajające.

Marsz dookoła sali gimnastycznej:

po 3/4 krokach wznoszenie ramion w górę-wdech,3/4 kroki opuszczanie ramion-wdech

Marsz na palcach i na piętach

Czynności organizacyjno-porządkowe

Zbiórka w dwuszeregu

W:podanie informacji o rzucie w wyskoku

Kształtowanie szybkości i skoczności

Kształtowanie koordynacji ruchowej,skoczność,dynamikę

W:przechodzę do nauczania rzutu piłki do bramki w wyskoku

Kształtowanie koordynacji ruchowej,skoczność,dynamikę,wzmacnianie obręczy barkowej

W:przechodzę do nauczania rzutu piłki do bramki w wyskoku,wprowadzam do ćwiczenia dodatkowe umiejętności techniczne

Kształtowanie koordynacji ruchowej,skoczność,dynamikę,wzmacnianie obręczy barkowej

W:przechodzę do nauczania rzutu piłki do bramki w wyskoku,wprowadzam do ćwiczenia dodatkowe umiejętności techniczne

Kształtowanie

techniki,doskonalenie podań i strzałów na bramkę,kształtowanie skoczności

Kształtowanie

techniki,doskonalenie podań i strzałów na bramkę,kształtowanie skoczności,doskonalenie umiejętności obrony rzutu

Doskonalenie podań i rzutów,kształtowanie zwinności

Doskonalenie podań i rzutów,kształtowanie zwinności ,doskonalenie umiejętności obrony rzutu

Doskonalenie techniki,taktyki i rzutu do bramki w wyskoku w grze.

Przybliżenie uczniom wybranego przepisu gry

W: podsumowanie lekcji

Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

(przypominam o zdjęciu zegarków i biżuterii)

Objaśnienie

Uczniowie ustawieni są wzdłuż lini końcowych(jedna grupa po prawej stronie,druga po lewej)

N

L | <- P

L | P

L | P

L-> | P

Każdy wykonuje ćwiczenie dwa razy

Ćwiczący wykonują ćwiczenia parami w biegu po czym wracają bokiem w marszu na koniec rzędu,jedna piłka na parę

Krążymy raz w lewą stronę raz w prawą,każdy z ćwiczących ma piłkę

Zwracamy uwagę na prawidłowy podrzut piłki

Ćwiczenie wykonujemy przodem potem tyłem

Ćwiczenie wykonujemy tylko przodem

Sygnalizuje i koryguje błędy

Po dwóch powtórzeniach ćwiczenia zmiana nogi

Uczniowie ustawieni są w trzech rzędach.Na sygnał gwizdka zaczynają bieg do pachołka,obiegają pachołek i wracają w podskokach na dwóch nogach

0x01 graphic

Nauczyciel pokazuje jak ma wygladać ćwiczenie

Sygnalizuje i koryguje błędy

Uczniowie ustawieni są w szeregu na lini bocznej boiska,twarzą w stronę drugiej lini bocznej.Ćwiczenia wykonywane są w obie strony ,w jedną stronę lewa noga z powrotem zmiana nogi

UUUUUUUUUUUUUU

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

____________________

Uczniowie ustawieni są przodem do kierunku bramki.Po rzucie piłki w wyskoku na bramkę zamieniamy się miejscami rzucający staje się odgrywającym,odgrywający zaś wykonuje rzut piłki w wyskoku na bramkę po drugiej stronie

0x08 graphic
0x01 graphic

Dzielenie uczniów na trójki,jedna piłka na trójkę

Uczniowie są ustawieni w trzech rzędach na polu bramkowym pod jedną bramką,twarzą skierowani w kierunku drugiej bramki,rzędy oddalone od siebie ok. 3m

Obrońcą jest uczeń z jednej trójki,dwóch pozostałych odpoczywa z boku,po wykonaniu dwóch rzutów zmiana obrońcy

Dzielę grupę na zespoły po 3 uczniów,gra jest prowadzona na jedną bramkę i na jednej połowie,podaje zasady gry,wprowadzam utrudnienie do gry(rzut na bramkę może być wykonany tylko w wyskoku),po 2 minutach następuje zmiana drużyn,sędziuje

Czas gry- 1. Czas gry dla mężczyzn i kobiet powyżej 18 lat wynosi 2 x 30 minut. Czas gry dla młodszych juniorek i juniorów oraz młodziczek i młodzików wynosi 2 x 25 minut. Dla wszystkich grup wiekowych czas przerwy w spotkaniach jest jednakowy i wynosi 10 minut. Czas gry w zależności od regulaminu turnieju może być skrócony.

Uczniowie rozpoczynają marsz w rzędzie dookoła Sali

Połowę marszu na palcach połowę na piętach


