piłka nożna, 21,22-PN-Kształtowanie siły w PN, KONSPEKT LEKCJI: 29


KONSPEKT LEKCJI: 21-22

DATA: 03.10.2007

DYSCYPLINA: PIŁKA NOŻNA

TEMAT: Doskonalenie umiejętności technicznych oraz kształtowanie siły w piłce nożnej.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Ilość uczestników: 16

Klasa/ Płeć: IID / M

Czas trwania zajęć: 90 min.

Przybory: piłki, materace

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

1.Umiejętności: zawodnik doskonali poznane elementy techniki oraz taktyki

gry w piłkę nożną

2.Wiadomości. : zawodnik zna przepisy piłki nożnej i technikę wykonania elementów technicznych

3.Sprawność motoryczna. : szybkość, zwinność, koordynacja, siła

4.Akcent wychowawczy: samokontrola, współpraca w parach, trójkach

Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

2.Powitanie

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1.trucht dookoła sali

  • krążenia RR

  • cwał bokiem

  • przekładanka

  • bieg tyłem

  • w biegu skip A

  • w biegu skip C

2.stojąc w lekkim rozkroku RR w górze wykonujemy skony T w przód z pogłębieniem,

3.stojąc w rozkroku wykonujemy skłon T do NL i do NP.

4.w pozycji stojącej, NN razem złączone staramy się głową dotknąć kolan

5.krok skrzyżny (prawa noga w przód) skłon do nogi prawej, a następnie zmiana nogi.

6.gra w tzw. „dziada”- trener dzieli zawodników po sześć osób. Na każdą szóstkę

przypada jedna piłka. Z pośród szóstki wybieramy jednego, który będzie ustawiony w

środku. Natomiast pozostała piątka utworzy koło. Zawodnicy znajdujący się na

obwodzie koła podają do siebie piłkę, a zadaniem zawodnika znajdującego się w środku jest jej przechwycenie, jeśli to się uda to wtedy następuje zmiana zawodnika.

23 min.

- ustawienie w kole

- ustawienie w rozsypce, każdy z ćwiczących posiada piłkę

- NN muszą być wyprostowane w stawie kolanowym

-na początku zawodnicy podają do siebie piłkę na dwa kontakty, po pewny czasie następuje podanie piłki na jeden kontakt czyli tzw. „ z pierwszej”

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Ćwiczący wykonują następujące ćwiczenia:

1.Zawodnicy ustawieni w rzędzie, każdy z piłką na wysokości środka boiska. Przed nimi znajduje się materac ułożony wzdłuż, gdzie następnie zawodnicy wykonują jeden za drugim przewrót w przód wraz z piłką i uderzają piłkę z półwoleja.

2. Ustawienie j.w., z tym, że pierwszy zawodnik podchodzi do materaca z przodu, ustawiony tyłem, następnie podaje piłkę trenerowi, który ustawiony jest jako stały podający. Zawodnik wykonuje leżenie przewrotne na materacu po czym wstaje otrzymuje piłkę od trenera i kończy strzałem na bramkę.

3.Zabawa z piłką, każdy zawodnik zabiera piłkę i wykonuje żonglowanie- dowolną częścią ciała.

4.Zawodnicy dobierają się pary. Ustawieni na środku boiska. Wykonują do siebie podania na jeden kontakt. Na początku kończą akcję strzałem z prawej skrzydła, po pewnym czasie następuje zmiana na lewe skrzydło. Przy ostatnim podaniu partner nie sygnalizuje strzału, lecz odgrywa do partnera, który kończy akcję strzałem.

  1. Żonglerka piłki w dwójkach.

6.Ustawienie w trójkach na środku boiska. Gra 2 na 1. Dwóch napastników ustawionych przodem do bramki, jeden obrońca ustawiony tyłem do bramki. Napastnicy podają do siebie piłkę głową i poruszają się w stronę bramki. Natomiast zadaniem obrońcy jest przeszkadzanie napastnikom rozgrywania piłki. Napastnicy kończą akcję strzałem głową na bramkę.

7.Zawodnicy wykonują ćwiczenia rozciągające, głównie mm. łydek.

8. Gra w piłkę nożną 3x3.

30 min.

30 min.

Na bramce znajduje się bramkarz, zawodnicy starają się uderzać na bramkę na przemian NP. i NL.

Nauczyciel ustawia się na początku z prawej strony a później z lewej strony materaca.

Na bramce znajduje się bramkarz.

5.Uspokojenie organizmu

1.Marsz z ramionami w górze - luźne potrząsanie dłońmi.

2.W marszu- skłon tułowia w dół (wydech)- wyprost tułowia z ramionami w bok (wdech).

1 min.

Ustawienie w rozsypce,

6.Część organizacyjno-porządkowa

1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.

2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.

3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.

2 min.

- w szeregu na linii bocznej boiska

7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym

1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.

1 min.


