Scenariusz do wykorzystania na andrzejki klasowe w nauczaniu zintegrowanym.
Cele:
zapoznanie ze zwyczajami andrzejkowymi,
integracja klasy poprzez tworzenie warunków do wspólnych zabaw,
wdrażanie do kulturalnego zachowania się,
wdrażanie do porządku podczas zabawy,
zachęcanie uczniów do organizowania zabaw dla rówieśników.
1. Miejsce: sala lekcyjna.
2. Scenografia: sala udekorowana kluczami wykonaną techniką witrażową, na granatowym materiale wisi czarownica wykonana z papieru, duszki oraz hasła wieczoru np.«Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja».
PRZEBIEG:
Uczniowie siedzą w kręgu. Impreza rozpoczyna się gawędą o źródłach ludowej tradycji wróżb i przepowiedni. Wieczór andrzejkowy rozpoczyna głos Jędrzeja Czarodzieja, który zaprasza dzieci do zabawy w tajemniczym zamku:
«Wszystkich młodych, średnich, starych
zapraszam do zamku, będą czary.
Każdy przyszłość swą rozpozna
i potańczyć będzie można.
Więc nie bójcie się niczego,
do zamku Jędrzeja czarodzieja zachodźcie.
Serdecznie was zapraszam».
Pojawia się nauczyciel przebrany za wróżkę, który na początku uczestnika zabawy mówiąc:
«Pokus pokus raz ,dwa, trzy baw się dobrze i ty».
Następnie zaprasza po komnatach zamku, gdzie odbywają się wróżby andrzejkowe przeplatane wspólną zabawą.
«Komnata Figur Woskowych» — lanie wosku. Wróżbę przeprowadza się w tradycyjny sposób. Lejemy roztopiony wosk przez dziurkę klucza na zimną wodę. Wróżbę odczytujemy z cienia rzucanego na ścianę. Interpretacja kształtów dowolna.
«Komnata zapałczana» — wróżba z zapałek. Pokazujemy dzieciom dużą planszę. Uczniowie wybierają z pionowego rzędu po jednej z kompozycji. Ich układ ma symboliczne i wróżebne znaczenie. Nauczyciel odczytuje wróżby.
Jaka jesteś? |
O czym marzysz? |
Co Cię czeka? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
JAKA JESTEŚ?
Poziom płotek — jesteś sympatyczna, pracujesz systematycznie, trochę może ża spokojna, za mało przebojowa, z koleżankami żyjesz w zgodzie, ale wolisz stać z boku.
Wachlarz — jesteś ambitna i gotowa dążyć do szczytnych celów, potrafisz się skoncentrować, ale brak ci bliskich kontaktów z otoczeniem, zbyt silnie zamykasz się w sobie.
Petarda — jesteś szczera, otwarta, przyjacielska, chętnie przewodzisz innym, nie brak ci energii i siły, masz jednak kłopoty ze skoncentrowaniem.
Ostre rogi — jesteś przekorna i wojownicza, łatwo wpadasz w konflikty z otoczeniem, bo chcesz innych podporządkować sobie, masz mocny charakter, musisz bardziej panować nad sobą.
O CZYM MARZYSZ
Płotek — marzysz o życiu bez niespodzianek i przygód, być może nawet z dala od ludzi, chcesz poświęcić się pracy na wsi, żyć w zgodzie z przyrodą.
Domek — marzysz o karierze naukowca, odkrywcy, chciałbyś odkrywać nowe lądy, twoim marzeniem są studia np. matematyka.
Brama — twoje marzenia związane są z dziedziną humanistyki, chcesz być piosenkarką.
Drzewo — chcesz aby twoje życie było pełne przygód, podróży, może to być nawet kosmos.
CO CIĘ CZEKA?
Krzak — twoje marzenia spełnią się.
Słoń — musisz być bardzo wytrwała, na twej drodze piętrzą się przeszkody.
Siódemka — chyba nie uda ci się zrealizować swoich marzeń, ale bądź cierpliwa, czeka cię inny sukces.
Litera — czekają cię różne ciekawe zabiegi okolicznościowe, licz na pomyślność losu.
Słodki poczęstunek w sali.
Zabawa przy muzyce — tańce dawne i współczesne.
Zwiedzanie kolejnych «komnat» i dalsze wróżby
«Komnata zakochanych»- wróżby «Imiona», «Wyścig butów»
«Imiona»
Dwa duże, czerwone serca. Ich pola po jednej stronie podzielone kreskami na części (druga strona czysta). W nich umieszczone imiona dzieci. Na jednym serduszku imiona dziewcząt, na drugim chłopców. Uczniowie kolejno przebijają szpilką serce i odczytują na odwrocie imię swojej wybranki lub wybrańca serca.
«Wyścig butów»
Uczniowie zdejmują but z lewej nogi. Układają buty w kolejkę. Ta osoba, której but najprędzej «wyjdzie» za próg klasy, jako pierwsza zmieni stan cywilny.
Zabawa przy muzyce- nauka dowolnego tańca przez zaproszonych uczniów ze starszej klasy.
Wizyta w ostatniej «komnacie» — «Komnata Przyszłości»
«Kim będę»
Nauczyciel przygotowuje karty z nazwami zawodów. Kart powinno być tyle, ilu jest uczniów. Uczestnicy zabawy losują po jednej karcie i kolejno głośno odczytują wylosowany zawód.
«Co cię czeka?»
Układamy trzy plastykowe miski dnem do góry. Pod jedną kładziemy obrączkę, pod drugą różaniec, pod trzecią chustkę lub krawat. Czynność tę wykonujemy tak, aby dzieci nie widziały. Na sygnał uczniowie stają przy dowolnie wybranej misce.
Odczytywanie wróżby:
krawat lub chustka- czeka cię staropanieństwo lub starokawalerstwo;
obrączka- wyjście za mąż lub ożenek;
różaniec- stan duchowny:
Zabawa «Taniec z kapeluszem».
Dzieci tańczą przy muzyce i przekazują kapelusz dalej, zakładając go na głowę kolejnej osobie. Gdy muzyka zostaje wyłączona, dziecko posiadające kapelusz na głowie odchodzi z zabawy.
Wróżba« Mowa kwiatów»
Na stoliku poukładane są kartki z nazwami kwiatów dzieci wybierają kartkę· Wróżka miesza kartki leżące na stoliku i odczytuje przepowiednie np.:
Aster — uważaj czekają cię kłopoty.
Narcyz — jesteś pedantyczny i dokładny.
Róża — szczęście w życiu, powodzenie.
Niezapominajka — będziesz tęsknić.
Jemioła — zakochasz się.
Goździk — jesteś zazdrosny.
Stokrotka — dobieraj starannie przyjaciół.
Lilia — niewinność, samotność.
Bez — miłe towarzystwo.
Wieczór andrzejkowy kończy Wróżka posypując każdego magicznym pyłkiem i wypowiadając zaklęcie:Aby wróżba się spełniła, musisz być grzeczna i miła. Odsunąć złe myśli, pozytywnie zacząć myśleć. Dzieci powtarzają zaklęcie.
Literatura:
Scenariusz uroczystości szkolnych część l. Praca zbiorowa pod redakcją Iwony Fechner — Sędzickiej. Zmodyfikowano dla potrzeb własnych.
Opracowała: Marzanna Kędra