fryzjer 514[01] z3 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Izabela Suligowska




Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych
514[01].Z3.01






Poradnik dla nauczyciela












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Zuzanna Sumirska
mgr Mariola Góźdź



Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Marek Rudziński
mgr Małgorzata Sołtysiak








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z3.01
,,Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych'', zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu fryzjer.

















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Ocena stanu włosów i skóry głowy

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Szampony fryzjerskie – mechanizm mycia włosów

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Preparaty do pielęgnacji włosów

21

5.3.1. Ćwiczenia

21

5.4. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych

25

5.4.1. Ćwiczenia

25

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

28

7. Literatura

38





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Wykonywanie fryzjerskich

zabiegów pielęgnacyjnych”, który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy
i kształtowaniu umiejętności z zakresu wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych
dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta z opisami preparatyki najczęściej
stosowanych środków pielęgnacyjnych.

Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego fryzjer będzie musiał

wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania preparatów i sprzętu
fryzjerskiego. Informacje w dziedzinie fryzjerstwa szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te,
które są ściśle związane ze sprzętem fryzjerskim i preparatami pielęgnacyjnymi.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba

pracy. Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
















Schemat układu jednostki modułowej





514[01].Z3

Piel

ęgnacja i czesanie włosów

514[01].Z3.01

Wykonywanie fryzjerskich zabiegów

piel

ęgnacyjnych

514[01].Z3.02

Czesanie w

łosów

514[01].Z3.03

Formowanie fryzur

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

charakteryzować budowę i fizjologię włosa,

identyfikować rodzaje owłosienia,

określać fazy wzrostu włosa,

rozróżniać właściwości włosów,

określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów,

identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy i włosów,

charakteryzować grupy sprzętu fryzjerskiego,

dezynfekować narzędzia i przybory fryzjerskie,

organizować stanowisko pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji,

przestrzegać zasad higieny oraz przepisów bhp i ppoż. podczas świadczenia usług.






















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować rodzaje szamponów fryzjerskich,

określić skład szamponu detergentowego,

wyjaśnić mechanizm mycia włosów szamponem detergentowym,

sporządzić szampon na postawie receptury preparatu,

scharakteryzować środki do kondycjonowania i regeneracji włosów,

wyjaśnić działanie środków stymulujących pracę skóry głowy,

sporządzić preparaty do pielęgnacji włosów na podstawie receptury środków,

zdiagnozować stan włosów i skóry głowy na podstawie rozmowy z klientem i analizy
wyglądu włosów i skóry głowy,

przygotować kartę diagnozy stanu włosów i skóry głowy,

określić

cechy

i

właściwości

włosów

zdrowych,

suchych,

zniszczonych

i przetłuszczających się,

wyjaśnić techniki mycia głowy na mokro,

określić przebieg mycia głowy na mokro,

scharakteryzować rodzaje masażu skóry głowy,

dobrać rodzaj masażu do potrzeb skóry głowy,

wyjaśnić przeciwwskazania do wykonania masażu,

określić metody pielęgnacji włosów,

dobrać rodzaj zabiegu pielęgnacyjnego do stanu włosów,

przygotować stanowisko pracy do planowanego zabiegu pielęgnacyjnego zgodnie
z zasadami ergonomii,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas wykonywania usługi,

przygotować klienta do zabiegu pielęgnacyjnego,

rozpoznać strukturę włosów i stan skóry głowy,

udzielić porady z zakresu codziennej pielęgnacji włosów w domu,

umyć klientowi głowę i wykonać masaż pielęgnacyjny dostosowany do potrzeb włosów
i skóry głowy,

wykonać zabieg regeneracyjny na włosach suchych i zniszczonych z uwzględnieniem
doboru środków pielęgnacyjnych,

wykonać zabieg pielęgnacyjny na włosach przetłuszczających się z uwzględnieniem
doboru preparatów pielęgnacyjnych,

oczyścić i dokonać konserwacji narzędzi i aparatów fryzjerskich,

zdezynfekować narzędzia używane do pielęgnacji włosów.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

………………………….………………………

Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Pielęgnacja i czesanie włosów 514[01]. Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych
514[01].Z1.03

Temat: Przeprowadzanie diagnozy stanu włosów i skóry głowy.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przeprowadzania diagnozy stanu włosów i skóry

głowy.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować elementy diagnostyki włosów,

określić zasady przeprowadzania wywiadu z klientem,

scharakteryzować metody badania stanu włosów i skóry głowy,

przeprowadzić wywiad z klientem,

sporządzić kartę klienta,

przeprowadzić badanie organoleptyczne włosów i skóry głowy klienta,

określić zalecenia pielęgnacyjne w salonie i w domu dostosowane do stanu włosów

i skóry głowy klienta.

Metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w 2 - osobowych grupach.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Środki dydaktyczne:

stanowisko pracy fryzjera, grzebień do rozczesywania włosów,

karta klienta.


Czas:

180 min.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Zadania jest przeprowadzenie diagnozy stanu włosów i skóry głowy klienta na żywym
modelu.

FAZA WSTĘPNA

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów

z pracą metodą tekstu przewodniego.
FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Czego dotyczy diagnoza stanu włosów i skóry głowy?
2. Na czym polega przeprowadzenie wywiadu z klientem?
3. Jakie są metody badania stanu włosów i skóry głowy?
4. Jak przeprowadzić badanie organoleptyczne stanu włosów i skóry głowy?

PLANOWANIE
1. Ustal etapy przeprowadzania diagnozy stanu włosów i skóry głowy.
2. Zaplanuj przeprowadzenie wywiadu z klientem.
3. Ustal metody badania stanu włosów i skóry głowy klienta.
4. Zaplanuj kolejność czynności przy wykonywaniu diagnozy stanu włosów i skóry głowy.
5. Ustal sporządzenie karty klienta.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Przeprowadź wywiad z klientem.
2. Zapisz uzyskane informacje w karcie klienta.
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami badanie organoleptyczne stanu włosów

i skóry głowy.

4. Zapisz określone na podstawie badania, cechy włosów i skóry głowy do karty klienta.
5. Określ zalecenia pielęgnacyjne w salonie i w domu dostosowane do potrzeb skóry klienta

(wpisz je do karty klienta).

6. Zwróć uwagę na kontakt werbalny z klientem oraz zadbaj o jego komfort i samopoczucie
7. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie został przeprowadzony wywiad z klientem?
2. Czy prawidłowo zostało przeprowadzone badanie organoleptyczne stanu włosów i skóry

głowy?

3. Czy został zachowany kontakt z klientem podczas wykonywania diagnozy?
4. Czy prawidłowo został zdiagnozowany stan włosów i skóry głowy?
5. Czy prawidłowo zostały określone zalecenia pielęgnacyjne w salonie fryzjerskim

i w domu dla rodzaju włosów klienta?

6. Czy poprawnie została wypełniona karta klienta?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9



Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów fryzjerskich
wiadomości na temat: Pielęgnacji różnych rodzajów w salonie fryzjerskim. Opisy
przykładowych zabiegów przynieś na zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

………………………………………………………

Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Pielęgnacja i czesanie włosów 514[01]. Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych
514[01]. Z4.01

Temat:

Wykonywanie mycia na mokro.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegu mycia włosów na mokro

szamponem detergentowym.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować preparaty stosowane do wykonania mycia włosów,

zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu,

wykonać mycie włosów na mokro z uwzględnieniem zasad aseptyki,

udzielić porady fryzjerskiej zakresu doboru środków myjących dostosowanych

do stanu włosów.

Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

w 2 - osobowych grupach.

Środki dydaktyczne:

stanowiska do mycia włosów,

preparaty fryzjerskie: szampony detergentowe i kondycjonery do różnych rodzajów
włosów, środki do szybkiej dezynfekcji,

bielizna zabiegowa,

odzież ochronna.


Czas:

90 min.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

scharakteryzowanie środków fryzjerskich stosowanych do mycia na mokro połączone

z prezentacją omawianych preparatów,

podzielenie uczniów na 2- osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:

jeden uczeń w grupie wykonuje zabieg, drugi jest klientem,

nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania mycia włosów na mokro,

nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu,

nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu,

uczniowie

przeprowadzają

zabieg

mycia

na

mokro

włosów

koleżanki

z grupy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia,

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.

4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.

Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów kosmetycznych
wiadomości na temat: Ramowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na różnych
typach włosów. Opis przykładowego zabiegu przynieś na zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.



























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1.

Ocena stanu włosów i skóry głowy

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę zawartą w karcie ćwiczeń.

Rodzaj uszkodzenia

Wygląd włosów

Wskazania pielęgnacyjne


Włosy zdrowe





Włosy

z przetłuszczającą się

skórą głowy






Włosy suche







Włosy zniszczone





Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem uszkodzeń włosów i zasadami ich pielęgnacji (materiał nauczania

4.1.1.),

2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Określ przedstawione na poniższych zdjęciach uszkodzenia włosów i wskaż przyczyny

ich powstawania.

Uszkodzenia: ………………………………………………………..
Przyczyny powstawania:
………………………………………………………………………
………………………………………………………………………
………………………………………………………………………
……………………………………………………………………....

Uszkodzenia: ……………………………………………………..
Przyczyny powstawania:
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

Uszkodzenia: ……………………………………………………….
Przyczyny powstawania: ………………………………………......
………………………………………………………………………
………………………………………………………………………
………………………………………………………………………
………………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem uszkodzeń włosów i przyczynami ich powstawania (materiał

nauczania 4.1.1.),

2) zidentyfikować uszkodzenia przedstawione na zdjęciach,
3) wskazać przyczyny przedstawionych na zdjęciach uszkodzeń,
4) wpisać odpowiedzi,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki / kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 3

Przeprowadź rozmowę z klientem oraz wykonaj badanie organoleptyczne stanu włosów,

a następnie uzupełnij poniższą kartę diagnozy.

Karta diagnozy stanu włosów


A.

Wywiad z klientem

Kiedy myła pan(i) ostatni raz włosy? …………………………………………………
Jak często myje pan(i) włosy? …………………………………………………
Jakie ma pan(i) problemy z włosami
lub skórą głowy? ………………………………………………..
Jakie zabiegi chemiczne na włosach
przeprowadzał(a) pan(i) ostatnio? ………………………………………………..

B.

Ocena skóry głowy

Czynność gruczołów łojowych:

normalna

niedoczynność gruczołów łojowych skóra

nadczynność gruczołów łojowych, łojotok tłusty sucha

nadczynność, łojotok suchy

Łupież

łupież łojotokowy łupież zwykły

Zmiany na skórze głowy: ……………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Inne: …………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………

C.

Ocena włosów

Wygląd:

matowy połysk -brak puszystości i połysku – tłusty połysk


Rezultat czynności gruczołów łojowych:
nasada środkowa cześć włosa końcówki

normalna – normalna – normalna

sucha – sucha – sucha

tłusta – tłusta – tłusta


Zalecenia pielęgnacyjne:
W salonie
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
W domu
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
[3, s. 30]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje ćwiczenie, drugi jest klientem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu przeprowadzania
rozmowy konsultacyjnej z klientem oraz wykonywania badania organoleptycznego stanu
włosów i skóry głowy. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zadanie. Na
zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, odnieść
się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby wyeliminowania
wskazanych błędów w przyszłości.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z metodami oceny stanu włosów i skóry głowy (materiał nauczania 4.1.1.),
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przeprowadzić wywiad z klientem / klientką,
4) dokonać oceny organoleptycznej stanu włosów i skóry głowy,
5) uzupełnić kartę klienta,
6) przedstawić wyniki swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta klienta,

grzebień do rozczesywania włosów,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.






















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2.

Szampony fryzjerskie – mechanizm mycia włosów

5.2.1.

Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz właściwości podanych rodzajów szamponów i wpisz je w odpowiednie pola

tabeli.

Właściwości:
1. Składnikami myjącymi są mydła sodowe i potasowe. Mają odczyn zasadowy. Działają

wysuszająco, odtłuszczająco i drażniąco na skórę głowy. Powodują rozchylenie łusek,
dlatego

po

ich

zastosowaniu

włosy

należy

spłukać

roztworem

o odczynie kwaśnym.

2. Produkty zawierające detergenty oraz substancje lecznicze o działaniu np.

keratolitycznym,

normalizującym

pracę

gruczołów

łojowych,

odżywczym,

bakteriobójczym lub przeciwgrzybiczym.

3. Mają postać proszku stanowiącego mieszaninę ziemi okrzemkowej, talku, skrobi

i węglanu sodu. Wskazane składniki cechuje duża higroskopijność. Nie powinny być
stosowane do regularnego oczyszczania włosów i skóry głowy, ponieważ wykazują słabe
właściwości myjące i niedostatecznie usuwają zanieczyszczenia.

4. Produkt będący mieszaniną olejów – rycynowego, sojowego i parafinowego oraz

wosków, kwasów tłuszczowych zawartych w olejach roślinnych i trójetanoloaminy lub
mydła trójetanoloaminowego. Ma słabe właściwości myjące i nie pieni się. Jest
przeznaczony do mycia włosów suchych i zniszczonych. Ze względu na silne właściwości
natłuszczające nie powinien być stosowany do regularnego mycia.

Rodzaje szamponów:

A. Lecznicze
B. Pudry
C. Detergentowe
D. Oleiste


Rodzaj szamponu


………


……...


……...


……...


Właściwości


………


………


……...


……...

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem rodzajów szamponów fryzjerskich (materiał nauczania 4.2.1.),
2) wybrać właściwe warianty odpowiedzi,
3) wpisać odpowiedzi do tabeli,
4) porównać Swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę zamieszczoną w karcie ćwiczeń nr 2.

Karta ćwiczeń nr 2

Składniki szamponu

Przykłady związków

Działanie/ właściwości

…………………….
…………………….
…………………….

………………………………...
………………………………...
………………………………...

Doskonałe właściwości myjące, dają
obfitą pianę, dobrze tolerowane przez
skórę

Amfoteryczne

środki

powierzchniowo czynne

………………………………...
………………………………...

……………………………………...
……………………………………...
……………………………………...

…………………….
…………………….
…………………….

Alkohol cetylowy, lanolina

……………………………………
……………………………………
…………………………………….

Alkanoloaminy

………………………………...
………………………………...
………………………………...
………………………………...

Hamują

wysuszające

działanie

detergentów, dobrze tolerowane przez
skórę

…………………….
…………………….

-

Działają elektrostatycznie, stabilizują
wytworzoną przez SPC pianę

……………………
……………………
……………………

…………………………………
…………………………………
…………………………………


Witaminy,

lecytyna,

pantenol,

keratyna, jedwab

………………………………...
………………………………...

Natłuszczają,

tworzą

na

włosach

ochronny film zabezpieczający łuski
przed

działaniem

szkodliwych

czynników zewnętrznych

……………………………………..
……………………………………...

Normalizują pracę gruczołów łojowych,
działają

keratolitycznie

oraz

przeciwłupieżowo

Środki zagęszczające

…………………………………
…………………………………

……………………………………
……………………………………
…………………………………….

……………………

Sól magnezowa i wapniowa kwasu
stearynowego

Nadają perłowy połysk preparatom

…………………….
…………………….

Glikole,

etanol,

izopropanol,

butanol

………………………………………
………………………………………
………………………………………
………………………………………

……………………

…………………………………

Zmiękcza wodę

Konserwanty

…………………………………
…………………………………

………………………………………
………………………………………

……………………..

Prowitamina B5, retinol, beta –
karoten, TBHQ, OG

Zapobiegają utlenianiu komponentów
szamponu

Barwniki

-

………………………………………

……………………..

-

………………………………………
………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem składu szamponu detergentowego (materiał nauczania 4.2.1.),
2) zapoznać się z wpisami w tabeli,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj szampon oleisty z poniższych składnków.

Składniki:

Kwasy tłuszczowe oleju roślinnego

14,00

Lanolina

4,00

Olej parafinowy

27,00

Olej rycynowy

7,0

Olej sojowy

41,00

Trójetanoloamina

7,0


Wykonanie:

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze składem szamponu oleistego i sposobem jego przygotowania

(tj. do ogrzanej do temperatury 70°C mieszaniny tłuszczów wlewa się powoli
trójetanoloaminę i miesza do ostygnięcia) [1, str. 201],

2) przygotować stanowisko pracy,
3) odmierzyć wskazane w recepturze ilości składników,
4) połączyć składniki zgodnie ze sposobem wykonania szamponu,
5) zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne.

Środki dydaktyczne:

2 zlewki szklane duże,

3 zlewki szklane średnie,

waga laboratoryjna,

cylinder miarowy,

mieszadło elektryczne,

płaszcz grzejny,

termometr rtęciowy o skali do 100°C,

odczynniki chemiczne: kwasy tłuszczowe olejów roślinnych, oleje: parafinowy,

rycynowy, sojowy, lanolina, trójetanoloamina,

kolba z korkiem na szlif lub butelka z tworzywa sztucznego na gotowy preparat,

instrukcja wykonania ćwiczenia.

Ćwiczenie 4

Wyjaśnij procesy przedstawione na poniższych schematach.


Schemat 1




Schemat 2






Schemat 3







Schemat 1
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Schemat 2
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Schemat 3
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z mechanizmem mycia włosów szamponem detergentowym (materiał

nauczania 4.2.1.),

2) zapoznać się z dołączonymi do ćwiczenia schematami,
3) opisać procesy przedstawione na schematach,
4) porównać swoje opisy z opisami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.3.

Preparaty do pielęgnacji włosów


5.3.1.

Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz opisy cech do podanych rodzajów preparatów pielęgnacyjnych i wpisz

je w odpowiednie pola tabeli.

Cechy preparatów:
1. To

balsamy

lub

odżywki

zawierające

substancje

aktywne

działające

na powierzchni włosa (poprawiają kondycję łusek). Działają doraźnie, uzyskany efekt
pielęgnacyjny utrzymuje się do pierwszego mycia. Włosy po zastosowaniu omawianych
środków są puszyste, miękkie w dotyku, elastyczne i o ładnym połysku.

2. To płyny, lotiony lub ampułki zawierające wysoko skondensowane substancje aktywne.

Efektywnie wzmacniają, odżywiają i stymulują wzrost włosów.

3. Mają postać emulsji bądź roztworów. Substancje aktywne w nich zawarte osadzają się na

łuskach tworząc film izolujący włókna włosa przed zewnętrznymi czynnikami
niszczącymi np. promieniami UV, wolnymi rodnikami. Stosowanie preparatów tego typu
zapobiega splątywaniu włosów i ułatwia ich rozczesywanie.

4. To kremy, maski lub odżywki, które długotrwale poprawiają strukturę włosów. Substancje

aktywne w nich zawarte wnikają do wnętrza włosa. Wbudowują się w cement
międzykomórkowy, substancję uszczelniającą w korze i łańcuchy keratynowe. Efekty
działania omawianych środków w początkowej fazie stosowania są prawie niezauważalne.
Po dłuższym stosowaniu poprawia się wytrzymałość mechaniczna, nawilżenie
i odżywienie włosów.


Rodzaje preparatów pielęgnacyjnych:

A. Stymulatory funkcjonowania mieszków włosowych i skóry głowy
B. Środki regeneracyjne
C. Kondycjonery
D. Środki ochronne

Rodzaj preparatu
pielęgnacyjnego


………


……...


……...


……...


Cechy preparatu


………


………


……...


……...

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem cech środków pielęgnacyjnych (materiał nauczania 4.3.1.),
2) wybrać właściwe warianty odpowiedzi,
3) wpisać odpowiedzi do tabeli zawartej w karcie ćwiczeń,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę zamieszczoną w karcie ćwiczeń.

Rodzaj preparatu

Substancje aktywne

Działanie pielęgnacyjne

Substancje tłuszczowe:
– ……………………………
………………………………..
– ……………………………
………………………………..
………………………………..
– ……………………………
– ……………………………

……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….

Silikony np. ………………….
……………………………….

……………………………………….
……………………………………….

Związki zawierające azot np.
……………………………….
……………………………….

……………………………………….
……………………………………….
………………………………….........

Proteiny i ich pochodne np.
………………………………..
………………………………..

……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….

Bezpośrednio nawilżające np.
………………………………
………………………………

……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….

Strukturanty keratyny np.
………………………………..
………………………………..

……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….

Kondycjonery,
preparaty
regenerujące
i ochronne

Związki kationowoczynne np.
………………………………..
………………………………..

……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem substancji aktywnych stosowanych w środkach pielęgnacyjnych

(materiał nauczania 4.3.1.),

2) zapoznać się z wpisami w tabeli,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Wykonaj płyn przeciwłupieżowy zgodnie z recepturą.

Składniki:


Wykonanie:

Przygotowanie naparu ziołowego

Łyżkę stołową ziół zalewa się w dużej zlewce 500g wody o temperaturze pokojowej,

miesza i ogrzewa pod przykryciem nie dopuszczając do wrzenia przez 30 minut na łaźni
wodnej. Następnie przecedza się napar przez lejek Büchnera sitowy z bibułą filtracyjną.

[ Źródło poz. 1, str. 194].

Przygotowanie płynu

Połczyn wodę i alkohol następnie dodawać mieszając pozostałe składniki preparatu.

[1, str. 203]

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze składem płynu przeciwłupieżowego i sposobem jego przygotowania

(instrukcja do wykonania ćwiczenia),

2) przygotować stanowisko pracy,
3) odmierzyć wskazane w recepturze ilości składników,
4) połączyć składniki zgodnie ze sposobem wykonania preparatu,
5) zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy.


Disteryl

1,00

Kwas salicylowy

0,50

Wyciąg z podbiału

4,00

Wyciąg z pokrzywy

5,0

Wyciąg z kłącza tataraku

5,00

Alkohol etylowy

40,0

Woda

do 100

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne.

Środki dydaktyczne:

4 zlewki szklane duże,

2 zlewki szklane średnie,

waga laboratoryjna,

cylinder miarowy,

bagietka szklana,

płaszcz grzejny,

lejek Büchnera,

bibuła filtracyjna,

odczynniki chemiczne: zioła: podbiał, pokrzywa, kłącze tataraku, disteryl, kwas

salicylowy, etanol techniczny, woda destylowana,

kolba z korkiem na szlif lub butelka z tworzywa sztucznego na gotowy preparat,

instrukcja wykonania ćwiczenia.

































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.4. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych

5.4.1.

Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj mycie włosów na mokro.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest klientem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania mycia
włosów na mokro. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować pracę
uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel
zleca zamianę: pierwszy uczeń jest klientem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z technologią wykonywania mycia na mokro (materiał nauczania pkt. 4.4.1.),
2) przeprowadzić diagnozę stanu włosów,
3) dobrać preparaty fryzjerskie dostosowane do potrzeb włosów,
4) umyć i zdezynfekować ręce przed zabiegiem,
5) wykonać mycie włosów,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko do mycia włosów,

szampony fryzjerskie i kondycjonery do różnych rodzajów włosów,

grzebień do rozczesywania włosów,

ręcznik frotte,

ręczniki papierowe,

bielizna ochronna,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

preparat do szybkiej dezynfekcji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Ćwiczenie 2

Wykonaj zabieg regeneracyjny dostosowany do potrzeb włosów.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres oraz
zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 – osobowe
zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest klientem. Następnie
nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania zabiegu
regeneracyjnego dostosowanego do potrzeb włosów. Podczas wykonywania ćwiczenia
nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji
zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń pełni rolę
klienta, drugi wykonuje zabieg.

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,

odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeprowadzić wywiad z klientem,
2) dokonać badania organoleptycznego stanu włosów,
3) dobrać preparat regeneracyjny,
4) przygotować stanowisko do mycia włosów,
5) wykonać mycie włosów,
6) zapoznać się z instrukcją producenta preparatu regeneracyjnego dotyczącą zasad jego

aplikacji,

7) nałożyć preparat na włosy zgodnie z instrukcją,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko do mycia włosów,

preparaty fryzjerskie: szampon głęboko oczyszczający, zestaw preparatów regencyjnych,

instrukcja wykonania zabiegu,

ręcznik frotte,

ręczniki papierowe,

grzebień do rozczesywania włosów,

bielizna ochronna,

rękawiczki lateksowe lub foliowe.

Ćwiczenie 3

Wykonaj masaż pobudzający owłosionej skóry głowy, poniżej wskazaną techniką.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Instrukcja wykonania ćwiczenia

Technika wykonania masażu pobudzającego:

1. Ułożyć obie dłonie na głowie i rozstawić szeroko palce; powoli przesuwać palcami po

włosach; czynność wykonuje się przez kilka minut.

2. Nacisnąć mocno czaszkę w różnych miejscach opuszkami palców; zataczać palcami małe

kółeczka; poszukać wrażliwych lub napiętych punktów na skórze głowy i rozmasować je.

3. Wymasować dokładnie głowę całymi dłońmi; należy zwrócić uwagę na dość mocne

uciskanie boków głowy; zataczać palcami duże koła.

4. Przeczesać włosy dłonią; chwytać pojedyncze kosmyki i lekko je ciągnij; w ten sposób

wzmacnia się i dotlenia cebulki włosowe.

5. Ucisnąć punkt na czaszce znajdujący się na przecięciu linii nosa i linii łączącej uszy;

masowanie tego miejsca pobudza umysł, poprawia koncentrację i podnosi ciśnienie krwi
w organizmie.

6. Położyć obie dłonie na głowie i rozstawić palce; delikatnie oklepywać skórę głowy

opuszkami palców; w ten sposób poprawia się krążenie krwi w skórze głowy

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z dołączona instrukcją i zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić
uczniów na 2 – osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi
jest modelem. Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu
wykonywania masażu pobudzającego. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu

ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z technika wykonywania masażu pobudzającego owłosionej skóry głowy

(instrukcja wykonania ćwiczenia),

2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania masażu,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) wykonać mycie włosów,
5) nałożyć na włosy odżywkę kondycjonującą,
6) wykonać masaż pobudzający,
7) zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko do mycia włosów,

ręcznik frotte,

ręczniki papierowe,

grzebień do rozczesywania włosów,

bielizna ochronna,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie fryzjerskich
zabiegów pielęgnacyjnych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,


Klucz odpowiedzi: 1.
a, 2. a, 3. c, 4. d, 5. b, 6. c, 7. d, 8. b, 9. c, 10. a, 11. d,
12. a, 13. a, 14. d, 15. a, 16. b, 17. b, 18. c, 19. a, 20. a.


Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić wskazania do pielęgnacji włosów
normalnych

C

P

a

2.

Wyliczyć czynniki wpływające na stan
włosów

A

P

a

3.

Zidentyfikować czynnik wywołujący
uszkodzenia termiczne

C

P

c

4.

Rozróżnić przyczyny przetłuszczania
włosów i skóry głowy

B

P

d

5.

Wyliczyć zmysły wykorzystywane do
diagnozy stanu włosów i skóry głowy

B

P

b

6. Wyjaśnić zasadę oznaczania trichogramu

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7. Wyliczyć rodzaje szamponów

B

P

d

8.

Wskazać składnik myjący w szamponach
detergentowych

C

P

b

9.

Określić działanie lecznicze pirytonianu
cynku

C

P

c

10. Wyjaśnić proces emulgowania

B

P

a

11.

Określić działanie środków stymulujących
i regulujących procesy fizjologiczne włosów

B

P

d

12.

Scharakteryzować działanie strukturantów
keratyny na włos

B

P

a

13.

Wskazać funkcje konserwantów preparatach
pielęgnacyjnych

C

P

a

14.

Rozróżnić formy preparatów
pielęgnacyjnych

B

P

d

15. Wyliczyć sposoby mycia włosów

A

P

a

16.

Zaplanować przebieg technologiczny mycia
włosów na mokro

C

PP

b

17.

Określić działanie pielęgnacyjne masażu
pobudzającego

C

PP

b

18.

Zaproponować działanie terapeutyczne
kompozycji olejków eterycznych

D

PP

c

19. Rozróżnić typy pielęgnacji chemicznej

C

PP

a

20.

Zaproponować częstotliwość wykonywania
zabiegów regeneracyjnych dostosowaną do
potrzeb włosów

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test

zawiera

20

zadań

dotyczących

wykonywania

fryzjerskich

zabiegów

pielęgnacyjnych. Pytania:1, 3, 8 – 9, 13 – 14, 17 – 18 i 20 to pytania wielokrotnego
wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; pytania: 5 – 6, 10 i 12 to pytania z luką,
w pytaniach: 2, 4, 7, 11, 15 – 16 i 19 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Pielęgnacja włosów normalnych polega na

a) utrzymaniu ich prawidłowej fizjologii.
b) stosowaniu preparatów nawilżających i ochronnych.
c) stosowaniu preparatów odbudowujących strukturę włosów.
d) normalizacji pracy gruczołów łojowych.

2. Na stan włosów wpływają

a) zawartość wody, poziom natłuszczania, zewnętrzne i wewnętrzne uszkodzenia

włókien keratynowych.

b) warunki pogodowe.
c) stosowanie preparatów nawilżających.
d) przyjmowanie odpowiednich lekarstw.

3. Uszkodzenia termiczne powstają pod wpływem działania

a) niskiej temperatury.
b) promieni UV.
c) wysokiej temperatury.
d) promieni UB.


4. Przetłuszczanie włosów wywołują

a) długie włosy.
b) farbowane włosy.
c) dieta bogata w warzywa.
d) czynniki drażniące skórę głowy, zaburzenia hormonalne, stres oraz niewłaściwa dieta.

5. Badanie organoleptyczne stanu włosów i skóry głowy przeprowadza się za pomocą zmysłu

a) zmysłu powonienia.
b) zmysłu wzroku i dotyku.
c) zmysłu wzroku.
d) zmysłu dotyku.

7. Biorąc pod uwagę skład środków myjących wyróżnia się szampony

a) mydlane i nie mydlane.
b) detergentowe i niedetergentowe.
c) lecznicze i ziołowe.
d) mydlane, detergentowe, lecznicze, pudry, oleiste.

8. Szampony detergentowe zawierają

a) substancje o działaniu higroskopijnym.
b) środki powierzchniowo czynne o działaniu myjącym.
c) mydła sodowe i potasowe.
d) etanoloaminę.


9. Do szamponów leczniczych dodaje się pirytonian cynku o działaniu

a) odżywczym.
b) nawilżającym.
c) przeciwłupieżowy.
d) keratolitycznym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

10. Emulgowanie polega na

a) odrywaniu przez środek powierzchniowo czynny niewielkich porcji zanieczyszczeń

z powierzchni włosów.

b) farbowaniu włosów na kolor jaśniejszy.
c) modelowaniu ufarbowanych włosów.
d) przedłużaniu włosów.

11. Celem stosowania środków stymulujących i regulujących procesy fizjologiczne włosów

jest

a) stymulacji procesów odnowy naskórka.
b) łupież.
c) przyspieszanie wypadania włosów.
d) stymulacja procesów odnowy naskórka, poprawa ukrwienia skóry głowy i mieszków

włosowych, przyspieszanie porostu i hamowanie wypadania włosów, normalizacja
pracy gruczołów łojowych oraz regulacja innych zaburzeń tj. łupieżu.


12. Strukturanty keratyny

a) wbudowują się ubytki łańcuchów keratynowych oraz poprawiają wytrzymałość

mechaniczną włosów i ich wyglądu.

b) pozwalają na przedłużenie włosów.
c) pozwalają na farbowanie włosów.
d) są zbyteczne.


13. Konserwanty

a) przedłużają trwałość preparatów.
b) działają kondycjonująco na włosy.
c) nadają formę preparatom.
d) neutralizują woń substancji aktywnych.


14. Emulsja to

a) roztwór koloidalny.
b) roztwór rzeczywisty.
c) mieszanina fazy ciekłej i fazy gazowej.
d) mieszanina dwóch niemieszających się faz ciekłych.


15. Sposoby mycia włosów to

a) na mokro, na sucho, środkami specjalnymi.
b) wolny i szybki.
c) wodą ciepłą i wodą zimną.
d) wonny i bezwonny.

16. Etapy mycia włosów na mokro to

a) przygotowanie mieszaniny.
b) operacje przygotowawcze, mycie włosów, operacje końcowe.
c) substancje czynne o działaniu myjącym.
d) substancje czynne.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

17. Masaż pobudzający

a) poprawia samopoczucie klienta i uspakaja.
b) wspomaga odżywienie włosów.
c) uśmierza bóle głowy.
d) działa uspakajająco.


18. Klientka wybrała do masażu aromaterapeutycznego olejki: lawendowy i różany.

Wskazana kompozycja zapachowa działa

a) pobudzająco.
b) przeciwbólowo.
c) uspakajająco.
d) przeciwdepresyjnie.


19. Pielęgnacja chemiczna obejmuje dwa typy zabiegów, są to:

a) pielęgnacja ramowa i pielęgnacja kompleksowa.
b) pielęgnacja pobudzająca i pielęgnacja relaksująca.
c) pielęgnacja sucha i pielęgnacja mokra.
d) pielęgnacja czynna i pielęgnacja myjąca.

20. W wyniku diagnozy fryzjer ustalił, że włosy klientki są przesuszone, matowe, o obniżonej

wytrzymałości mechanicznej. Włosy były poddane zabiegowi ondulacji chemicznej.
W celu odbudowy struktury włosów zaproponował serię zabiegów regeneracyjnych
wykonywanych z częstotliwością

a) w pierwszej fazie regeneracji 2 – 4 razy w tygodniu, potem raz w tygodniu.
b) raz w miesiącu.
c) co 3 tygodnie.
d) co 1,5 miesiąca.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko …………………………………………………

Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych


Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Test II

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Wykonywanie fryzjerskich

zabiegów pielęgnacyjnych” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż
pozwoli ono określić poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce.
Zadanie zostało tak skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ
umiejętności. Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających
w określonym czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko do
mycia z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym przeprowadzenie mycia włosów na
mokro. Należy również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone
narzędzia, preparaty fryzjerskie oraz bielizna zabiegowa i odzież ochronna, spośród których
uczeń wybierze środki właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na
wykonanie zadania wynosi 90 minut.

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:

1) sporządzić plan pracy,
2) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
3) przygotować się do wykonania zabiegu,
4) przeprowadzić diagnozę stanu włosów i skóry głowy,
5) dobrać preparaty do mycia włosów,
6) wykonać pierwsze mycie włosów,
7) spłukać szampon,
8) wykonać drugie mycie,
9) spłukać szampon,
10) wykonać masaż pobudzający,
11) spłukać odżywkę,
12) osuszyć włosy ręcznikiem.

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego.
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.

Opis pracy:

2. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu:

przygotowanie stanowiska pracy do mycia włosów – zgromadzić na stanowisku:
grzebienia do rozczesywania włosów, preparatów do mycia, kondycjonerów, ręcznika
frotte, ręczników papierowych, rękawiczek lateksowych lub foliowych, środków do
szybkiej dezynfekcji;

zdezynfekowanie umywalki i grzebienia do rozczesywania włosów;

przygotowanie klienta do zabiegu – zabezpieczyć odzież klienta ręcznikiem frotte.

3. Przygotowanie się do wykonania zabiegu – umyć i zdezynfekować ręce, założyć

rękawiczki ochronne.

4. Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów i skóry głowy – przeczesać włosy w różnych

kierunkach i ocenić organoleptycznie stan włosów i skóry głowy.

5. Wynik: włosy długie sięgające łopatek, farbowane, przesuszona łodyga na długości

i końcówkach, obniżona wytrzymałość mechaniczna, włosy miejscowo powyłamywane
i ukruszone.

6. Dobranie preparatów myjących – dobrać szampon i kondycjonery do potrzeb włosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Wynik: szampon o działaniu nawilżającym i natłuszczającym łodygę włosa, kondycjoner
przeznaczony do włosów farbowanych i zniszczonych z dodatkiem substancji o działaniu
regeneracyjnym i odżywczym.

7. Wykonanie pierwszego mycia – ten etap pracy obejmuje czynności:

zwilżenie włosów wodą – zabezpieczyć dłonią granice porostu w obrębie konturu
wewnętrznego i dokładnie zwilżyć włosy ciepłą wodą od nasady po końce,

rozcieńczenie szamponu wodą – nanieść porcję szamponu na dłoń i rozcieńczyć
niewielką ilością wody,

naniesienie szamponu na włosy – rozprowadzić preparat na włosach: na czołem, nad
karkiem i po bokach głowy,

emulgowanie i rozpraszanie brudu – wmasować opuszkami palców szampon
w wilgotne włosy delikatnymi, płynnymi i kolistymi ruchami prowadzonymi od
nasady po końce, czynność powtórzyć nad czołem, w okolicach skroni oraz nad
karkiem,

8. Spłukanie szamponu – wypłukać szampon wraz z zanieczyszczeniami z włosów kierując

strumień ciepłej wody od nasady włosów po końce.

9. Wykonanie drugiego mycia – czynności opisane w punkcie 7.
10. Spłukanie szamponu – czynność opisana w punkcie 8.
11. Wykonanie masażu pobudzającego – ten etap pracy obejmuje czynności:

nałożenie na włosy kondycjonera – preparat rozprowadzić na dłoniach i aplikować na
włosy od końcówek włosów po nasadę,

rozstawić szeroko palce i przesuwać je po głowie od linii czoła po partie nad karkiem,
ruchy wolne, czynność wykonywać prze 2 – 3 minuty,

nacisnąć opuszkami palców czaszkę w różnych punktach i zataczać małe kółeczka,
czynność, wykonywać przez ok. 1 – 2 minuty,

wymasować całą głowę, na bokach zataczać opuszkami palców duże koła, czynność
wykonywać przez 1 – 2 minuty,

przeczesać włosy dłonią i chwytać pojedyncze pasma włosów i delikatnie je ciągnąć,

ucisnąć punkt na czaszce znajdujący się na przecięciu linii nosa i linii łączącej uszy,
masować wskazane miejsce przez ok. 20 – 30 sekund,

12. Spłukanie odżywki – dokładnie wypłukać kondycjoner z włosów najlepiej zimną wodą.
13. Osuszanie włosów ręcznikiem – odcisnąć nadmiar wody z włosów i zawiązać turban.

Treść zadania

Wykonaj mycie włosów na mokro wykorzystując dostępne preparaty fryzjerskie. Zabieg

powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie planu pracy, przygotowanie stanowiska
pracy do zabiegu, przeprowadzenie diagnozy stanu włosów i skóry głowy oraz wykonanie
mycia z masażem pobudzającym. Na stanowisku pracy przygotowano wyposażenie
umożliwiające wykonanie zadania. We wskazanym przez nauczyciela miejscu umieszczono
sprzęt fryzjerski, preparaty, bieliznę zabiegową oraz odzież ochronną, spośród, których
wybierzesz środki potrzebne Ci do wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania
zadania: maksymalnie 90 minut.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonana przez ucznia

Punkty

Waga*

Wynik

1.

Sporządzanie planu pracy

0,7

2.

Przygotowanie stanowiska pracy i klienta
do zabiegu

0,6

3.

Przygotowanie się do zabiegu

0,5

4.

Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów
i skóry głowy

0,7

5.

Dobranie preparatów myjących do potrzeb
włosów

0,7

6.

Zwilżenie włosów wodą

0,5

7.

Aplikacja szamponu na włosy

0,4

8.

Wykonanie mycia włosów

0,8

9.

Spłukanie włosów

0,4

10.

Aplikacja środka kondycjonującego

0,5

11.

Wykonanie masażu pobudzającego

0,8

12.

Osuszenie włosów

0,4

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.


Klucz oceniania

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych
wyborów

18 pkt. czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy

10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku
przeprowadzonej korekty naprawiono

7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek

0 pkt. czynność wykonana błędnie

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Minimalna liczba

uzyskanych punktów

dopuszczający

100

dostateczny

140

dobry

170

bardzo dobry

200


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1. Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, Wyd. REA, Warszawa 2006,
2. Marek Z. Fryzjerstwo, wyd. WSiP, Warszawa 1991
3. Marzec A. Chemia kosmetyków , wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005
4. Prochowicz Z.: Podstawy masażu leczniczego, wyd. Państwowy Zakład Wydawnictw

Lekarskich, Warszawa 1991

5. Sumirska Z. (red.): Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.” SUZI”, Warszawa 2005
6. Strony internetowe:

www. epi – centrum.pl
www.samozdrowie.interia.pl
www. wasylszyn.com.pl








