08 Wykorzystywanie światła w kosmetyce

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Barbara Zychowicz

Wykorzystywanie światła w kosmetyce
514[03].Z2.02






Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
lek. med. Małgorzata Polkowska
dr Maria Pietruszewska

Opracowanie redakcyjne:

mgr Małgorzata Sołtysiak

Konsultacja:

mgr Małgorzata Sołtysiak

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[03].Z2.02
„Wykorzystywanie światła w kosmetyce”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik usług kosmetycznych 514[03].


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Właściwości fizyczne promieniowania świetlnego

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Promieniowanie podczerwone

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Urządzenia emitujące promieniowanie podczerwone. Rodzaje lamp

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Promieniowanie ultrafioletowe (UV)

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Urządzenia emitujące promieniowanie UV

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Światło spolaryzowane

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

5.7. Lasery

23

5.7.1. Ćwiczenia

23

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

41

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Wykorzystywanie światła

w kosmetyce”,

który będzie pomocny w przekazywaniu wiedzy i kształtowaniu umiejętności

z zastosowania światła w kosmetyce. Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się do
zaproponowanych metod naświetlań. Jeśli ma taką możliwość powinien uczestniczyć
w targach i sympozjach, dających możliwość poznania nowych technik kosmetycznych.
Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie musiał wielokrotnie
dokonywać

zmian

wykonywania

zabiegów,

stosowania

preparatów

i aparatów

kosmetycznych. Informacje w dziedzinie kosmetyki szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te,
które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym i preparatami pielęgnacyjnymi.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele,

literaturę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4














Schemat układu jednostek modułowych

514[03].Z2

Kosmetyka lecznicza

514[03].Z2.01

Pielęgnowanie skóry

zmienionej patologicznie

514[03].Z2.02

Wykorzystywanie

światła w kosmetyce

514[03].Z2.03

Wykorzystywanie prądu

w kosmetyce

514[03].Z2.04

Stosowanie zabiegów

cieplnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami i przepisami bhp,

pracować indywidualnie i współpracować w grupie,

dobrać odpowiedni zabieg zgodnie ze wskazaniami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

określić wpływ światła na organizm człowieka,

określić wpływ promieni słonecznych na organizm człowieka,

zastosować promieniowanie podczerwone w zabiegach kosmetycznych,

zastosować promieniowanie ultrafioletowe w zabiegach kosmetycznych,

zastosować wiązkę światła o bardzo dużym natężeniu w zabiegach kosmetycznych,

wykorzystać działanie światła spolaryzowanego w kosmetyce,

określić wskazania i przeciwwskazania do zastosowania różnego rodzaju promieniowania,

obsłużyć urządzenia emitujące różne typy promieniowania,

wykonać zabiegi kosmetyczne w okolicy twarzy, z zastosowaniem promieniowania

podczerwonego i ultrafioletowego,

wykonać zbiegi kosmetyczne zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz

ochrony przeciwpożarowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Technik usług kosmetycznych 514[03]

Moduł:

Kosmetyka lecznicza 514 [03].Z2.

Jednostka modułowa:

Wykorzystywanie światła w kosmetyce
514[03].Z2.02

Temat: Wykonanie zabiegu naświetlania twarzy lampą Sollux z filtrem czerwonym.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegu naświetlania twarzy lampą

Sollux.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,

przygotować klienta do zabiegu,

omówić zasady wykonywania zabiegów promieniami podczerwonymi,

dobrać odpowiednią odległość lampy Sollux od twarzy,

dostosować czas naświetlania do okolicy głowy,

wykonać zabieg zgodnie z zasadami.


Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne z instruktażem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa,

w parach.


Czas: 90 minut
Środki dydaktyczne:

lampa Sollux,

filtr czerwony,

leżak,

opaska,

okulary ochronne,

zegar,

środki do demakijażu.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu i omówienie celu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zabiegu.
4. Realizacja tematu:

nauczyciel wyjaśnia podstawowe pojęcia,

nauczyciel zapoznaje uczniów z instrukcją obsługi aparatu,

nauczyciel pokazuje ćwiczenie,

uczniowie ćwiczą w parach,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, wyjaśnia, pomaga w prawidłowym wykonaniu

ćwiczenia. Sprawdza czy zachowane są przez uczniów przepisy BHP obowiązujące
przy wykonaniu zabiegu.

5. Po wykonaniu zadania uczeń omawia ćwiczenie.
6. Nauczyciel z uczniem analizuje jego pracę.
7. Grupa z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat wykorzystywania światła spolaryzowanego
w kosmetyce.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

wiadomości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Technik usług kosmetycznych 514[03]

Moduł:

Kosmetyka lecznicza 514 [03].Z2.

Jednostka modułowa:

Wykorzystywanie światła w kosmetyce
514[03].Z2.02


Temat: Wykonanie zabiegu naświetlania ud lampą Bioptron.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania naświetlania lampą Bioptron.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

scharakteryzować zasady wykonywania zabiegów światłem spolaryzowanym,

scharakteryzować światło spolaryzowane,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP,

przygotować klientkę do zabiegu,

dostosować czas zabiegu do danej okolicy ciała,

wykonać zabieg zgodnie z zasadami.


Metody nauczania – uczenia się:

pogadanka wstępna,

pokaz wykonania ćwiczenia,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

w grupach.


Czas: 90 minut
Środki dydaktyczne:

fotel kosmetyczny,

prześcieradło,

pareo,

lampa Bioptron,

zegar,

środki dezynfekujące,

kremy.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu ćwiczeń.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

nauczyciel wyjaśnia podstawowe pojęcia dotyczące światła spolaryzowanego,

nauczyciel zapoznaje uczniów z instrukcją obsługi lampy Bioptron,

nauczyciel pokazuje ćwiczenie,

uczniowie ćwiczą w parach z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu ćwiczenia.

5. Po

wykonaniu

zadania

uczeń

omawia

cel

zabiegu,

zasady

postępowania

przy wykonywaniu zabiegu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

6. Nauczyciel analizuje pracę ucznia.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć.
Praca domowa.
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat zastosowania światła spolaryzowanego
w sporcie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
wiadomości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Właściwości fizyczne promieniowania świetlnego


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zaznacz na osi długości fal ultrafioletu, podczerwieni i światła widzialnego.


Nadfiolet
Schumanna


100 nm 200 nm

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem fali elektromagnetycznej (materiał nauczania 4.1.1.),
2) dokonać analizy podziału widma fali elektromagnetycznej,
3) uzupełnić oś współrzędną,
4) porównać swoją pracę z pracami koleżanek/kolegów.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– karta ćwiczenia z osią współrzędnych.
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Uzupełnij zdania:


Refleksja to ……………………………….

Dyfrakcja to ………………………………

Absorpcja to ………………………………

Przenikanie to …………………………….

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z właściwościami promieniowania elektromagnetycznego (materiał

nauczania 4.1.1. ),

2) wybrać z materiału nauczania właściwe treści i uzupełnić zdania,
3) porównać odpowiedzi z innymi osobami w grupie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– karta ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Promieniowanie podczerwone


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokończ poniższe zdania:

W zależności od długości fali promieniowanie IR dzielimy na:
IR………………………………………………
IR………………………………………………
IR………………………………………………
Odczyn miejscowy charakteryzuje się
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Mechanizmy termoregulacji związane są
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z charakterystyką promieniowania podczerwonego (materiał nauczania pkt.

4.2.1.),

2) podkreślić w tekście fragmenty dotyczące odczynu miejscowego i mechanizmów

termoregulacji,

3) wybrać właściwe treści i uzupełnić zdania,
4) porównać odpowiedzi z innymi osobami w grupie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– aktywne czytanie,
– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– karta ćwiczenia,
– materiał nauczania 4.2.1.

Ćwiczenie 2

Dokończ poniższe zdania wykorzystując informacje z puzzli.

1. Działanie biologiczne promieni IR polega na: ........................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
2. Odczyn organizmu na promienie IR zależy od: .......................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
Podpisy

na

puzzlach:

rozszerzenie

naczyń

krwionośnych,

intensywność

źródła

promieniowania, zmniejszenie napięcia mięśniowego, tolerancja osobnicza, wzmożona
przemiana materii, próg odczuwania bólu, czas naświetlania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z wpływem promieniowania podczerwonego na organizm (Materiał

nauczania pkt. 4.2.1.),

2) przeczytać dokładnie ze zrozumieniem polecenie zawarte w ćwiczeniu,
3) rozłożyć puzzle tak, aby wszystkie napisy były widoczne,
4) dopasować kształt puzzli do siebie,
5) odczytać informacje z ułożonych i dopasowanych do siebie puzzli.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia przedmiotowe

Środki dydaktyczne:

puzzle różnych kształtów zawierające warianty odpowiedzi,

literatura z rozdziału 7

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Urządzenia emitujące promienie podczerwone. Rodzaje lamp

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj zabieg naświetlania twarzy lampą Sollux z filtrem czerwonym przed nałożeniem

maseczki odżywczej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania
naświetlania skóry twarzy lampą Sollux z uwzględnieniem określenia parametrów pracy
lampy oraz jej ustawienia. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką naświetlania twarzy lampą Sollux z czerwonym filtrem

(materiał nauczania pkt. 4.3.1.),

2) przygotować pacjenta do zabiegu,
3) wykonać demakijaż twarzy,
4) założyć okulary klientce,
5) ustawić lampę Sollux w odpowiedniej odległości,
6) włączyć lampę tak, aby promienie IR padały prostopadle do pola zabiegowego,
7) nastawić czas,
8) wyłączyć lampę, wyjąć filtr,
9) nałożyć maskę odżywczą.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– fotel kosmetyczny,
– prześcieradło,
– peleryna, opaski,
– mleczko do demakijażu, płatki,
– lampa Sollux, filtr czerwony,
– maseczka odżywcza,
– zegar,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Wykonaj zabieg lampą Sollux z niebieskim filtrem po nałożeniu maseczki ściągającej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania
naświetlania skóry twarzy lampą Sollux z uwzględnieniem określenia parametrów pracy
lampy oraz jej ustawienia. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką naświetlania twarzy lampą Sollux z niebieskim filtrem

(materiał nauczania pkt. 4.3.1.),

2) przygotować klientkę do zabiegu,
3) nałożyć maseczkę ściągającą,
4) osłonić oczy okularami,
5) ustawić lampę z filtrem w odpowiedniej odległości od twarzy,
6) określić czas zabiegu,
7) wykonać zabieg zgodnie z zasadami i bezpieczeństwem,
8) po zabiegu wyłączyć lampę, wyjąć filtr,
9) zmyć maseczkę ściągającą,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– fotel kosmetyczny,
– peleryna,
– prześcieradło, opaski, okulary ochronne,
– mleczko do demakijażu,
– maseczka ściągająca
– lampa Sollux statywowa, filtr niebieski,
– zegar,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Promienie ultrafioletowe (UV)

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę

Działania UV na

Zmiany w organizmie wywołane promieniami UV

Przemiana materii

Przemiana mineralna

Gruczoły wydzielania wewnętrznego

Układ krążenia

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z działaniem promieniowania UV na ustrój (materiał nauczania pkt. 4.4.1.),
2) podkreślić w tekście zmiany w organizmie wywołane przez promienie UV,
3) wybrać właściwe treści i wpisać je do odpowiednich rubryk w tabeli,
4) porównać swój schemat ze schematem opracowanym przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– schemat do uzupełnienia,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Dokończ poniższe zdania:

Intensywność rumienia fotochemicznego zależy od:………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………
Promieniowanie UV ze względu na działanie dzieli się na……………………………………
………………………………………………………………………………………………….

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

W ewolucji rumienia wyróżnia się okresy:…………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami dotyczącymi rumienia fotochemicznego (materiał nauczania pkt.

4.4.1.),

2) podkreślić w tekście fragmenty dotyczące rumienia fotochemicznego,
3) wybrać właściwe treści i uzupełnić zdania,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami koleżanek/kolegów.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– aktywne czytanie, ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne

– karta ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Urządzenia emitujące promieniowanie UV


5.5.1 Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj naświetlanie całego ciała promieniami UV – łóżko opalające.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania
naświetlania ciała promieniami UV z uwzględnieniem określenia fototypu skóry klienta oraz
czasu pracy łóżka opalającego. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu
ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją obsługi solarium, przeprowadzić wywiad z klientem

uwzględniając przeciwwskazania do naświetlań,

2) zdezynfekować łóżko opalające,
3) przygotować klientkę do zabiegu – wykonać demakijaż ciała,
4) dobrać i nałożyć odpowiedni opalacz,
5) ustalić czas zabiegu w zależności od karnacji skóry klienta,
6) założyć okulary ochronne klientowi i sobie,
7) włączyć lampę i ustawić czas naświetlania (odpowiedni czas w zależności od rodzaju

cery),

8) po zabiegu wyłączyć lampy,
9) nałożyć mleczko utrwalające opaleniznę,
10) sprzątnąć stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– instruktaż
– ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

– stolik, środki do demakijażu, opaski, wieszak, waciki,
– 2 pary okularów, zegar, mleczko do opalania, kosmetyk po opalaniu,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj zabieg na twarz lampą kwarcową, typu Emita VT-400.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania
naświetlania skóry twarzy lampą kwarcową typu Emita VT – 400 z uwzględnieniem
określenia parametrów pracy lampy oraz jej ustawienia. Podczas wykonywania ćwiczenia
nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji
zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem,
drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką naświetlania lampą kwarcową (materiał nauczania pkt. 4.5.1.),
2) wykonać dzień wcześniej test biologiczny, aby ustalić dawkę progową promieni UV,
3) wykonać demakijaż twarzy,
4) ustawić lampę w odpowiedniej odległości,
5) włączyć lampę (lampa skierowana w bok), aby zmniejszyć niebezpieczeństwo oparzenia

w razie jej pęknięcia) odczekać 2-3minuty, aby lampa osiągnęła pełną emisję
promieniowania,

6) dobrać odpowiednią pozycję do zabiegu,
7) osłonić skórę poza polem naświetlania,
8) nałożyć okulary ochronne klientce i sobie,
9) pouczyć klientkę jak się zachowywać podczas zabiegu oraz o konieczności

sygnalizowania zmian w samopoczuciu,

10) ustawić lampę, włączyć czas – wykonać zabieg,
11) po zabiegu wyłączyć lampę,
12) sprzątnąć stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– lampa Emita VT-400,
– stolik,
– 2 pary okularów ochronnych,
– opaski,
– prześcieradło, zegar, środki do demakijażu twarzy,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Światło spolaryzowane

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj zabieg naświetlania twarzy lampą Bioptron przy trądziku pospolitym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania
naświetlania skóry twarzy lampą Bioptron z uwzględnieniem określenia parametrów pracy
lampy oraz jej ustawienia. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką naświetlania lampą Bioptron (materiał nauczania pkt. 4.6.1.),
2) przygotować klientkę do zabiegu,
3) wykonać zabieg zgodnie z instrukcją w materiale nauczania,
4) sprzątnąć stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– środki do demakijażu, Oxy-Spray, lampa Bioptron, leżanka, opaski, pareo, maseczki,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj zabieg naświetlania lampą Bioptron skóry ud ze zmianami cellulitowymi.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania
naświetlania ciała lampą Bioptron z uwzględnieniem określenia parametrów pracy lampy oraz
jej ustawienia. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować pracę
uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel
zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką naświetlania ciała lampą Bioptron (materiał nauczania pkt. 4.6.1.),
2) przygotować klientkę do zabiegu,
3) wykonać zabieg zgodnie z instrukcją umieszczoną w materiale nauczania,
4) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– fotel kosmetyczny,
– mleczko do oczyszczania skóry, Oxy-Spray, krem anty-cellulite,
– prześcieradła, pareo.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.7. Lasery

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie1

Dokończ poniższe zdania:


Laser zbudowany jest z …………………………………………………………………………

Ze względu na ośrodek czynny lasery dzielimy na: ……………………………………….........
…………………………………………………………………………………………………...

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisami laserów stosowanych w kosmetyce (materiał nauczania pkt.

4.7.1.),

2) podkreślić w tekście fragmenty dotyczące budowy i cech lasera,
3) wybrać właściwe treści i uzupełnić zdania,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– karta ćwiczenia,
– materiał nauczania pkt. 4.7.1.

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelkę:

Lasery niskoenergetyczne

Lasery wysokoenergetyczne



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisami laserów nisko- i wysokoenergetycznych (materiał nauczania pkt.

4.7.1.),

2) wybrać z materiału nauczania odpowiednie treści i wpisać w tabelę,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– tabela do uzupełnienia,
– materiał nauczania pkt. 4.7.1.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykorzystywanie światła
w kosmetyce”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić długości fal emitowanych
w ramach promieniowania
podczerwonego

C

P

d

2

Scharakteryzować rumień cieplny

C

P

d

3

Wskazać zastosowanie lampy
Sollux z czerwonym filtrem

C

P

d

4

Oszacować odległość lampy Sollux
przy naświetlaniu miejscowym

C

P

a

5

Wskazać liczbę okresów w ewolucji
rumienia fotochemicznego

C

P

b

6

Podać skrót dawki progowej
promieniowania UV - biodoza

A

P

… MED

7

Wskazać lampę emitującą światło
spolaryzowane

C

P

b

8

Podać definicję lasera

A

P

… wzmocnienie światła
przez wymuszoną
emisję promieniowania

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

9

Wskazać

zastosowanie

lampy

Bioptron

C

P

d

10 Scharakteryzować rumień cieplny

C

P

- występuje w czasie
naświetlania,
- zaczerwienie skóry jest
nierównomierne,
o charakterze
plamistym;
- zmniejsza się
i ustępuje w niedługim
czasie po naświetlaniu.

11

Wskazać

zastosowanie

laserów

wysokoenergetycznych

C

P

a

12 Rozróżnić lasery niskoenergetyczne

C

P

a

13

Wskazać zastosowanie laserów
biostymulacyjnych

C

P

a

14

Określić metody zabiegów
laserowych

C

P

- kontaktowa
- bezkontaktowa(skaner)

15

Określić zakres promieniowania UV
o działaniu bakteriostatycznym

C

P

…250 – 270nm

16

Przewidzieć wpływ światła
spolaryzowanego na organizm

D

PP

a

17

Scharakteryzować światło
spolaryzowane

C

PP

- niekoherencja
- polaryzacja
- niewielka moc

18

Określić działanie biologiczne
promieni podczerwonych

C

PP

- rozszerzenie naczyń
włosowatych skóry,
- reakcje ze strony
naczyń głębiej
położonych zgodnie z
prawem Dastre-Morata,
- zmniejszenie napięcia
mięśni;
- wzmożenie przemiany
materii;
- działanie
przeciwbólowe,
- pobudzenie receptorów
cieplnych skóry,

19

Rozróżnić zakres promieniowania
UV stosowany w solarium

C

PP

…315 – 400nm

20

Określić przeciwwskazania do
korzystania z solarium

C

PP

… wyraźnie jasnej
skórze, włosach
o odcieniu rudym,
oczach niebieskich lub
brązowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

Test zawiera 20 zadań dotyczących wykorzystywania światła w kosmetyce. Zadania: 1,

2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 – 13 oraz 16 to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź
jest prawidłowa; zadania: 6, 8, 15, 19 i 20 to zadania wymagające uzupełnienia a 10, 14,
17 i 18 to zadania z luką, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi.

4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,

5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
6. Jeśli któreś zadanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego

rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

7. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Promienie podczerwone w widmie fali magnetycznej mają długość

a)

315 – 770nm,

b)

600 – 1500nm,

c)

770 – 4000nm,

d)

770 – 15000nm.

2. Rumień cieplny charakteryzuje się:

a) zaczerwienieniem, ustępuje po 15’ od naświetlania,
b) plamiastym zaczerwienieniem wychodzącym poza pole naświetlania,
c) zwiększoną temperaturą,
d) zaczerwienienie skóry jest nierównomierne, występuje w czasie naświetlania,

ustępuje w niedługim czasie po naświetlaniu.

3. Lampę Sollux z filtrem czerwonym stosujemy

a) przed nałożeniem maseczek odżywczych,
b) po zabiegu galwanizacji,
c) przed masażem,
d) przed nałożeniem maski odżywczej i po zabiegu galwanizacji.

4. Odległość lampy Sollux od powierzchni naświetlanej w naświetlaniach miejscowych

wynosi
a) 30-50 cm,
b) 40-60 cm,
c) 60-80 cm,
d) 80-10 cm.

5. W ewolucji rumienia fotochemicznego wyróżnia się

a) 2 okresy,
b) 3 okresy,
c) 4 okresy,
d) 6 okresów.

6. Dawka progowa promieniowania UV-biodoza określana jest skrótem……….

7. Światło spolaryzowane emituje lampa

a) Sollux,
b) Bioptron,
c) Emita,
d) Świetlówka.

8. Słowo „laser” oznacza ……………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………...

9. Lampę Bioptron możemy zastosować

a) przed zabiegiem depilacji,
b) po zabiegu depilacji woskiem,
c) po koagulacji,
d) przed i po depilacji woskiem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

10. Rumień cieplny cechuje

11. Lasery wysokoenergetyczne stosujemy do

a) koagulacji, cięcia,
b) biostymulacji,
c) usprawnienia dysocjacji hemoglobiny,
d) syntezy ATP.

12. Do laserów niskoenergetycznych należą lasery

a) półprzewodnikowy,
b) barwnikowy,
c) neodymow-yangowy,
d) rubinowy, miedziowy.

13. Lasery biostymulacyjne wykorzystywane są

a) w rehabilitacji,
b) w chirurgii,
c) w dermatologii,
d) w laryngologii.

14. Do metod wykonywania zabiegu laserowego zalicza się:


15. Działanie bakteriostatyczne UV ma zakres …………………………………………….
………………………………………………………………………………………………

16. Światło spolaryzowane wpływa na

a) ochronę komórkową, procesy odpornościowe, syntezę kolagenu,
b) zmniejsza syntezę kolagenu,
c) zmniejsza produkcję ATP,
d) zmniejszenie krzepliwości krwi.


17. Światło spolaryzowane cechuje:


18. Działanie biologiczne promieni podczerwonych polega na:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

19. W solariach wykorzystuje się zakres UV…………………………………………………..

20. W

solariach

nie

wolno

opalać

się

osobom

o

…………..

…………………………………...…………………………………………………………
………………………………………..……………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Wykorzystywanie światła w kosmetyce


Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.



7.

a

b

c

d

8.



9.

a

b

c

d

10.




11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

-
-
-
-

15.

16.

a

b

c

d

17.

-
-
-

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

18.

-

-

-

-

-

-

19.




20.




Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykorzystywanie światła
w kosmetyce”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr
zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać zastosowanie lampy
Sollux z niebieskim filtrem

C

P

b

2

Określić długość fal UVA

C

P

b

3

Rozróżnić rodzaj lamp
stosowanych w łóżkach
opalających

B

P

a

4

Wskazać przeciwwskazania do
korzystania z solarium

C

P

b

5

Określić rodzaj promieniowania
w świetle spolaryzowanym

C

P

c

6

Podać definicję lasera

A

P

b

7

Scharakteryzować
promieniowanie laserowe

C

P

a

8

Określić czynniki decydujące
o

intensywności

rumienia

fotochemicznego

C

P

-

długości

fali

promieniowania UV;
- intensywności emisji źródła
promieniowania;
- czas napromieniowywania;
- odległość skóry od źródła

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

promiennika;
-

kąt

padania

promieniowania
-

wrażliwość

osobnicza

skóry;
- wrażliwość skóry zależnej
od grubości naskórka;
- wrażliwość w danej chwili
na promienie UV związana z
działaniem

leków

(np.

hormonów,

antybiotyków,

leków uspokajających, oraz
niektórych

związków

chemicznych

związki

salicylowe,

np.

aspiryna,

złoto,

jod,

dziurawiec,

perfumy)

9

Wskazać okresy powstawania
rumienia fotochemicznego

C

P

- utajenia –trwa 1-6 godzin;
-

narastania

rumienia

występuje w okresie od 6 do
24 godzin od momentu
naświetlania

promieniami

UV.
- ustępowania rumienia po
upływie kilku godzin do
kilku dni.

10

Wskazać ośrodek czynny w
laserze

C

P

c

11

Zaproponować rodzaje lamp
stosowane w leczeniu chorób
skóry

C

P

- MOD – 10
- SUP

12

Oszacować zakres promieni UV
o działaniu bakteriobójczym

C

P

…250 – 270nm

13

Wskazać zastosowanie lampy
Sollux z czerwonym filtrem

C

P

- masażem,
- nałożeniem masek
odżywczych (w celu
przyśpieszenia wchłaniania
składników odżywczych).

14

Zdefiniować promieniowanie
podczerwone

A

P

… niewidzialne
promieniowanie
elektromagnetyczne
o długości fali 770-
15000nm.

15

Rozróżnić sztuczne źródła
promieniowania UV

B

P

- ciała ogrzane;
- wyładowanie elektryczne
o

charakterze

łuku

elektrycznego

w

gazach

szlachetnych;
- wyładowanie jarzeniowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

16

Zastosować rodzaje
promieniowania
podczerwonego

C

PP

IR-A

krótkofalowe,

długość fali 770-1500nm
IR-B

średniofalowe,

długość fali 1500-4000nm
IR-C – długofalowe, długość
fali 4000-15000nm.

17

Określić rodzaj lasera
stosowanego do koagulacji
i cięć

C

PP

…wysokoenergetyczne

18

Wskazać źródła światła
spolaryzowanego

C

PP

…słońce oraz aparaty
Bioptron

19

Określić cechy światła
spolaryzowanego

C

PP

- niekoherencja
- polaryzacja
- niewielka moc

20

Zaproponować odległość lampy
Sollux przy naświetlaniach
miejscowych

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). Kilka
minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących pielęgnowania zdrowej skóry. Zadania: 1 – 7, 10 i 20

to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadania: 12,
14, 17, 18 i 19 to zadania wymagające uzupełnienia a 8, 9, 11, 13, 15 i 16 to zadania
z luką, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadania z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania,

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli któreś zadanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego

rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Lampę Sollux z filtrem niebieskim stosuje się

a) przed masażem,
b) przy maskach ściągających,
c) przed zabiegiem galwanizacji,
d) po mechanicznym oczyszczaniu skóry.

2. Promienie UVA mają długość fali

a) 280 – 315nm,
b) 315 – 400nm,
c) 160 – 280nm,
d) 200 – 280nm.

3. W solariach stosuje się

a) świetlówki reflektorowe, lampy halogenowe,
b) lampy halogenowe,
c) palniki kwarcowe,
d) palniki niskociśnieniowe.

4. W solariach nie mogą opalać się osoby

a) o bardzo jasnej skórze, rudych włosach i niebieskich oczach,
b) zażywające antybiotyki, leki hormonalne,
c) o jasnej skórze, blond włosach, niebieskich oczach,
d) o śniadej cerze.

5. W świetle spolaryzowanym występują promienie

a) UV,
b) UV, podczerwone,
c) podczerwone, promienie widzialne,
d) promienie widzialne.

6. Laser to

a) wzmocnione światło podczerwone,
b) wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania,
c) wzmocnione światło ultrafioletowe,
d) światło spolaryzowane,

7. Promieniowanie laserowe cechuje

a) spójność, monochromatyczność, równoległość, intensywność,
b) koherentność, równoległość,
c) intensywność, spójność,
d) intensywność, koherentność, monochromatyczność.

8. Intensywność rumienia fotochemicznego zależy od:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

9. Okresami powstawania rumienia fotochemicznego są:

10. Ośrodkiem czynnym w laserze może być:

a) gaz, dioda,
b) opary gazu, metal,
c) gaz, półprzewodnik, ciało stałe, ciecz,
d) gaz, ciecz.

11. Do leczenia chorób skóry stosuje się lampy:

12. Działanie bakteriobójcze UV ma zakres …………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….

13. W kosmetyce pielęgnacyjnej lampę Sollux z filtrem czerwonym stosuje się

14. Promieniowanie podczerwone to…………………….. ……………………………………
…………………………………………………………………………………………………..

15. Sztucznymi źródłami promieniowania UV są

16. W zależności od długości fali promieniowanie podczerwone( IR) dzieli się na:

17. Do koagulacji i cięć stosuje się lasery………………… …………………………………..

18. Źródłem światła spolaryzowanego jest ……………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

19. Światło spolaryzowane w kosmetyce stosuje się w celu ………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….

20. Odległość lampy Sollux od powierzchni naświetlanej w naświetlaniach miejscowych

wynosi:
a) 30 – 50cm,
b) 40 – 60cm,
c) 60 – 80cm,
d) 80 – 100cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Wykorzystywanie światła w kosmetyce


Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

-
-
-
-
-
-
-
-

9

-
-
-

10

a

b

c

d

11

-
-

12




13

-
-

14




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

15

-
-
-

16

-
-
-

17




18




19




20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

7. LITERATURA

1.

Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. Wydanie IV. WSiP, 2004

2.

Peters I. B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu – poradnik. Rea, Warszawa
2002

3.

Mika T.: Fizykoterapia. Wydanie II. PZWL, Warszawa 1999

4.

Strabuczyński G., Strabuczyńska-Lupa A.: Medycyna fizykalna. Wydanie II. PZWL,
Warszawa 2001


Czasopismo:
Słońce i uroda.

