04 Pielęgnowanie kończyn górnych

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Elżbieta Małek

Pielęgnowanie kończyn górnych
514[03].Z1.04






Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
lek. med. Małgorzata Polkowska

dr Maria Pietruszewska

Opracowanie redakcyjne:

mgr Małgorzata Sołtysiak

Konsultacja:

mgr Małgorzata Sołtysiak

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[03].Z1.04
„Pielęgnowanie kończyn górnych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik usług kosmetycznych.


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Anatomia i fizjologia kończyny górnej

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Zabiegi pielęgnacyjne kończyny górnej

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Preparaty pielęgnacyjne do paznokci

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Pielęgnacja paznokci u rąk

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

36

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Pielęgnowanie kończyn górnych”,

który będzie pomocny w przyswajaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu
anatomii i fizjologii kończyn górnych oraz paznokci, czynników wpływających na stan skóry
wskazanych partii ciała a także wykonywania zabiegów redukujących najczęściej spotykane
defekty kosmetyczne kończyn górnych oraz wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych na
dłoniach i paznokciach dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Zamieszczony
materiał nauczania zawiera najważniejsze informacje dotyczące wymienionych zagadnień
i wskazuje tematykę, z jaką uczeń powinien się zapoznać poprzez wyszukanie odpowiednich
informacji we wskazanej literaturze. Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje
dotyczące technik pielęgnacyjnych kończyn górnych. Poziom trudności wykonywanych
ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności
uczniów

oraz

uwzględniać

wyposażenie

pracowni

kosmetycznej.

Wykonanie

zaproponowanych przykładowych ćwiczeń pomoże uczniowi ukształtować niezbędne
umiejętności, wymagane programem kształcenia. Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się
do zaproponowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli ma taką możliwość powinien
uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania nowych technik
kosmetycznych. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie musiał
wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania preparatów i aparatów
kosmetycznych. Informacje w dziedzinie kosmetyki szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te,
które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym i preparatami pielęgnacyjnymi.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele,

literaturę.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

514[03].Z1

Kosmetyka pielęgnacyjna

514[03].Z1.02

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego

514[03].Z1.03

Pielęgnowanie zdrowej skóry

514[03].Z1.01

Organizacja stanowisk pracy w gabinecie

kosmetycznym

514[03].Z1.04

Pielęgnowanie kończyn górnych

514[03].Z1.05

Pielęgnowanie kończyn dolnych

514[03].Z1.06

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej,

określać potrzeby klienta,

charakteryzować preparaty stosowane do masażu kończyny górnej,

określać rodzaje masażu kończyny górnej,

przygotowywać stanowisko pracy i klienta do wykonania masażu,

wykonywać masaż dłoni,

rozróżniać aparaty, narzędzia, oraz materiały zabiegowe właściwe dla wyposażenia
stanowiska pracy manicurzystki,

organizować stanowisko pracy kosmetyczki z zachowaniem obowiązujących przepisów
bhp i ppoż.,

organizować stanowisko pracy manicurzystki z zachowaniem obowiązujących przepisów
sanitarnych,

przeprowadzać dezynfekcję i sterylizację narzędzi do manicure,

stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

opisać budowę kończyny górnej,

określić rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w obrębie kończyny górnej,

zaplanować kolejność podstawowego zabiegu pielęgnacyjnego dłoni,

określić przeciwwskazania do wykonywania zabiegu pielęgnacyjnego dłoni,

określić przeciwwskazania do zabiegów cieplnych,

scharakteryzować preparaty stosowane w zabiegu cieplnym na dłoniach,

zaplanować kolejność zabiegu cieplnego,

wykonać zabieg cieplny na dłoniach,

dobrać preparaty do pielęgnacji dłoni i paznokci,

określić przeciwwskazania do wykonania zabiegu manicure,

scharakteryzować preparaty stosowane do manicure klasycznego i biologicznego,

wykonać manicure klasyczny,

wykonać manicure biologiczny,

wykonać zabieg pielęgnacyjny na kończynie górnej, z zachowaniem zasad aseptyki
i antyseptyki,

określić wpływ higieny na zapobieganie przenoszeniu chorób skóry,

udzielić porady kosmetycznej.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Technik usług kosmetycznych 514[03]

Moduł:

Kosmetyka pielęgnacyjna 514 [03].Z1

Jednostka modułowa:

Pielęgnowanie kończyn górnych 514[03].Z1.04

Temat: Planowanie działań służących przestrzeganiu zasad aseptyki i antyseptyki podczas

wykonywania manicure.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przestrzegania zasad aseptyki i antyseptyki w pracy
kosmetyczki.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

omówić zasady aseptyki i antyseptyki,

dokonać podziału czynności na aseptyczne i antyseptyczne,

zaplanować wykonanie zabiegu manicure przestrzegając zasad aseptyki i antyseptyki.


Metody nauczania – uczenia się:

wykład informacyjny,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zajęcia grupowe.


Czas:

90 min.

Środki dydaktyczne:

szare kartony, flamastry różnego koloru, taśma do przyklejenia plakatu,

zestaw przyborów do dezynfekcji,

aktualnie stosowany środek dezynfekcyjny np.: Sekusept 2%.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne (2 min).
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć (3 min).
3. Przedstawienie merytoryczne zagadnienia - wykład informacyjny (20 min)
4. Podział uczniów na dwie grupy i zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania

ćwiczenia (5 min).

5. Realizacja ćwiczenia (30 min.):

a) Grupa I – otrzymuje polecenie prześledzenia procedury wykonania zabiegu manicure

i zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności przedstawienie propozycji
zastosowania zasad aseptyki,

b) Grupa II – otrzymuje polecenie prześledzenia procedury wykonania zabiegu manicure

i zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności przedstawienie propozycji działań
antyseptycznych. (Obie grupy swoje prace wykonują w formie plakatów).

c) Liderzy każdej z grup prezentują wykonany plakat.

6. Po zaprezentowaniu plakatów grupy dyskutują nad ich poprawnością i ewentualnie

poprawiają błędy pod kierunkiem nauczyciela (15 min).

7. Nauczyciel analizuje prace uczniów i ocenia ją (10 min).

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Zakończenie zajęć (2 min)

Praca domowa
Odszukaj w czasopismach „Kosmetyka i Kosmetologia” i w Internecie informacji na temat
aktualnie stosowanych środków dezynfekcyjnych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach (3 min.)

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz

zajęć

2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Technik usług kosmetycznych 514[03]

Moduł:

Kosmetyka pielęgnacyjna 514[03].Z1

Jednostka modułowa:

Pielęgnowanie kończyn górnych 514[03].Z1.04


Temat: Wykonywanie manicure klasycznego.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania manicure klasycznego z zachowaniem

zasad aseptyki i antyseptyki.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić przeciwwskazania do wykonania manicure klasycznego,

scharakteryzować preparaty stosowane do wykonania manicure klasycznego,

zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu manicure klasycznego,

wykonać manicure klasyczny z uwzględnieniem korygowania kształtu paznokci klientki,

udzielić porady kosmetycznej z zakresu pielęgnacji paznokci w domu.

Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w 2- osobowych grupach.


Środki dydaktyczne:

stanowiska pracy manicurzystki (liczba stanowisk powinna odpowiadać liczbie 2 –

osobowych grup uczniów),

zestaw narzędzi: pilniki, cążki do obcinania paznokci, cążki do wycinania skórek,

patyczki z drzewa różanego do odsuwania i podważania skórek, polerka (liczba zestawów
powinna odpowiadać liczbie 2 – osobowych grup uczniów),

miseczki do moczenia rąk,

preparaty kosmetyczne: zmywacz bezacetonowy, lakier podkładowy, zestaw lakierów,

kolorowych i emalii, utwardzacz, zmywacz w sztyfcie, płatki mydlane lub preparat, do
kąpieli zmiękczającej, odżywka do paznokci, krem do masażu, preparat do odtłuszczania
paznokci,

autoklaw,

wanna dezynfekcyjna,

serwetki jednorazowego użytku, wata, lignina,

środki opatrunkowe: gaza, plaster opatrunkowy, bandaż,

środki do dezynfekcji narzędzi,

środki odkażające: 3% woda utleniona,

rękawiczki jednorazowe i maseczki twarzowe,

materiały do realizacji ćwiczeń: karty pracy zawierające tabele do uzupełnienia, tekst

stanowiący podbudowę merytoryczną do wykonania ćwiczeń.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Czas:

180 min.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

Scharakteryzowanie środków kosmetycznych stosowanych do pielęgnacji paznokci

połączone z prezentacją omawianych preparatów.

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczeń realizowanych w formie indywidualnej.

W początkowej fazie pracy (10 min.) uczeń zapoznaje się z materiałem

merytorycznym dołączonym do kart ćwiczeń, następnie przystępuje do rozwiązania
zadań (10 -15 min.).

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w uzupełnieniu tabel.

Po wykonaniu ćwiczeń uczeń porównuje swoje tabele z tabelami opracowanymi przez

koleżanki/ kolegów.

Podzielenie uczniów na 2- osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:

jeden uczeń w grupie wykonuje manicure, drugi jest modelem.

Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania manicure klasycznego.

Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy manicurzystki oraz

przeprowadzenie dezynfekcji i sterylizacji narzędzi do wykonania zabiegu.

Nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu manicure

klasycznego.

Uczniowie przeprowadzają zabieg manicure klasycznego na dłoniach koleżanki

z grupy.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.

Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy, dezynfekują i myją

narzędzia kosmetyczne.

4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.

Praca domowa

Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów

kosmetycznych wiadomości na temat: Przeprowadzania zabiegów wzmacniających
i regenerujących paznokcie. Opisy przykładowych zabiegów przynieś na zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Anatomia i fizjologia kończyny górnej

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wskaż na koleżance z grupy następujące mięśnie powierzchowne:

– mięsień naramienny,
– mięsień dwugłowy ramienia,
– mięsień trójgłowy ramienia,
– mięsień ramienno – promieniowy,
– mięsień ręki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać wiadomości na temat mięśni kończyny górnej (materiał nauczania pkt.4.1.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować położenie poszczególnych mięśni na rycinach w atlasie,
4) dokonać analizy mięśni kończyny górnej człowieka zgodnie z podziałem

przedstawionym w materiale nauczania pkt.4.1.1 i literaturą zawartą w rozdziale 6,

5) odnaleźć charakterystyczne miejsca na kończynie górnej koleżanki (w razie trudności

skorzystać z pomocy nauczyciela),

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– schemat budowy układu mięśniowego kończyny górnej,
– atlasy anatomiczne,
– leżanka lub stołek,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Określ cechy własnej skóry kończyny górnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać wiadomości na temat cech skóry (materiał nauczania pkt.4.1.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować poszczególne cechy zdrowej skóry, wypisać je na kartce,
4) dokonać analizy własnej skóry pod kątem poszczególnych cech fizjologicznych,
5) dostrzec różnorodne zaburzenia w obrębie skóry np.: zmiany barwne, blizny (w razie

trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy,
7) porównać cechy skóry poszczególnych uczniów,
8) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– schemat budowy skóry,
– atlasy anatomiczne,
– przybory piśmiennicze,
– literatura z rozdziału 7.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Zabiegi pielęgnacyjne kończyny górnej

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę.

Defekt kosmetyczny

kończyny górnej

Przyczyny występowania defektów kosmetycznych

Rogowacenie

okołomieszkowe




………………………

……………………….

Powstaje na skutek starzenia się organizmu, braku
aktywności

ruchowej

(gimnastyki),

po

gwałtownym

schudnięciu lub po dłuższej chorobie.


Odmrożenia




Nadmierne pocenie się

dłoni




Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem defektów kosmetycznych najczęściej występujących w obrębie

kończyn górnych (materiał nauczania pkt. 4.2.1.),

2) podkreślić w tekście przyczyny występowania wskazanych w tabeli defektów skóry

ramion i dłoni,

3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– aktywne czytanie,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia,
– literatura z rozdziału 7.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Dopasuj wskazania pielęgnacyjne do następujących defektów kosmetycznych kończyny

górnej.

1. Rodzaje defektów kosmetycznych kończyny górnej

2. Wskazania pielęgnacyjne































Rogowacenie okołomieszkowe

Otyłość ramion

Zwiotczenie mięśni i powłok

skórnych

Zgrubienie naskórka

na łokciach

Odmrożenia dłoni

Odmroziny

wcieranie w skórę

kremów z witaminą A i E

nacieranie solą

stosowanie kataplazmy

( np. okłady z papki

siemienia lnianego)

stosowanie peelingów

i natrysków ziołowych

masaże szorstką rękawicą

naświetlanie lampami

o działaniu
rozgrzewającym w celu
polepszenia ukrwienia
mięśni i skóry,

masaż,

elektrostymulacja,

stosowanie preparatów

o działaniu
pojędrniającym

i odżywczym.

gimnastyka

natryski

właściwa dieta

masaże

naświetlanie lampą

rozgrzewającą

stosowanie kataplazmy

i kompresów o działaniu
zmiękczającym naskórek

nacieranie solą

stosowanie peelingów

i natrysków ziołowych
oraz kremów
zawierających witaminy
A, D i E

kąpiele przemienne

masaże

naświetlania lampą Sollux

gimnastyka

diatermia

stosowanie maści

zawierających ichtiol

i kamforę

stosowanie leków

rozszerzających naczynia
krwionośne

jonoforeza histaminy

kąpiele na przemian ciepłe

i zimne

naświetlania lampą Sollux

stosowanie preparatów

pielęgnacyjnych

o działaniu

rozgrzewającym

zabiegi parafinowe

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze wskazaniami pielęgnacyjnymi polecanymi przy defektach kosmetycznych

kończyny górnej (materiał nauczania 4.2.1.),

2) dokładnie zapoznać się z kartkami zawierającymi opisy wskazań pielęgnacyjnych

i wykaz defektów kosmetycznych kończyny górnej,

3) wyciąć kartki,
4) przykleić kartki na arkuszu papieru A4 we właściwym układzie,
5) porównać przygotowany przez Siebie układ defektów kosmetycznych kończyny górnej

i odpowiadających im wskazań pielęgnacyjnych z układami opracowanymi przez
koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– arkusz zawierający kartki z opisami defektów kosmetycznych kończyny górnej i wskazań

pielęgnacyjnych,

– arkusz papieru formatu A4,
– nożyczki i klej,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj zabieg pielęgnacyjny redukujący rogowacenie okołomieszkowe ramion.

Instrukcja wykonania ćwiczenia
Przebieg wykonania zabiegu redukującego rogowacenie okołomieszkowe:

1. Zmycie skóry.
2. Nałożenie kremu z witaminą A.
3. Wykonanie kataplazmY.

Kataplazmę sporządza się z ziół zawierających śluzy, ponieważ zioła te długo utrzymują
ciepło i wilgoć. Surowiec, np. nasiona lnu, kwiat lipy, korzeń i liście prawoślazu,
kozieradkę zalewa się taką ilością wody, aby powstała gęsta papka. Po doprowadzeniu do
wrzenia, otrzymaną papkę zawija się w gazę i przykłada na wskazane miejsce, okrywa
folią, gazą lub watą i przykrywa ręcznikiem. Kompres trzyma się na ramionach przez ok.
15 minut.

4. Wykonanie peelingu.
5. Zmycie peelingu naparem ziołowym.
6. Nałożenie kremu nawilżającego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

wyjaśnić dołączoną do ćwiczenia instrukcję oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej
pracy. Następnie przeprowadzić instruktaż w zakresie przygotowania kataplazmy oraz
wykonania zabiegu redukującego rogowacenie okołomieszkowe. Po zakończeniu instruktażu

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

nauczyciel powinien podzielić uczniów na 2 – osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy
uczeń wykonuje zabieg, drugi jest modelem. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel
powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po jego
wykonaniu nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy i pacjenta do zabiegu pielęgnacyjnego,
3) wykonać zabieg redukujący rogowacenie okołomieszkowe ramion zgodnie z instrukcją

wykonania ćwiczenia,

4) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– instruktaż, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– fotel kosmetyczny, taboret obrotowy,
– stolik zabiegowy,
– komplet bielizny zabiegowej,
– rolka folii polietylenowej,
– dwa ręczniki,
– płaszcz grzejny,
– naczynie ceramiczne lub szklane do przygotowania kataplazmy,
– zestaw ziół do przygotowania kataplazmy,
– peeling do ciała,
– krem z witaminą A oraz krem nawilżający,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wykonaj zabieg cieplny z parafiny na dłoniach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonywania zabiegu cieplnego z parafiny na dłoniach
ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań do wykonania zabiegu, zasad doboru
preparatów pielęgnacyjnych do potrzeb skóry oraz techniki nakładania parafiny na dłonie.
Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie,
drugi poddaje się zabiegowi pielęgnacyjnemu) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.


background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z etapami wykonywania zabiegu pielęgnacyjnego na dłoniach (materiał

nauczania pkt. 4.2.1.),

2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu cieplnego,
3) przygotować stanowisko pracy i pacjenta do zabiegu,
4) wykonać zabieg parafinowy na dłoniach,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– stolik do manicure, fotel dla pacjenta i taboret obrotowy,
– podgrzewacz do parafiny,
– preparaty kosmetyczne: preparat do zmycia skóry, środek do dezynfekcji skóry, peeling,

maska odżywcza, parafina, krem nawilżający,

– miękka szczotka do nałożenia peelingu,
– rękawice foliowe i frotte,
– ręczniki papierowe,
– literatura z rozdziału 7.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Preparaty pielęgnacyjne do paznokci


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przyporządkuj podane niżej opisy do wskazanych grup lakierów do paznokci.


Grupy lakierów:

1. Pokrywające
2. Podkładowe
3. Kremowe
4. Wypełniające
5. Kolorowe


Opisy grup lakierów:
A. Należą do produktów transparentnych. Tworzą przezroczystą i bezbarwną powłokę.

Wzmacniają, odżywiają i utwardzają płytkę (zawierają witaminy, proteiny, żywice) oraz
przedłużają trwałość lakieru na paznokciach.

B. Zawierają poliakrylany. Tworzą wierzchnią warstwę ochronną, uniemożliwiającą

przedwczesne odpryskiwanie lakieru. Wzmacniają odporność powłoki na zadrapania.

C. Zawierają barwniki organiczne. Po nałożeniu na paznokcie i wyschnięciu tworzą

przezroczystą, barwną powłokę.

D. Zawierają pigmenty. Tworzą na paznokciach nieprzezroczystą barwną powłokę.
E. Preparaty nowej generacji. Niwelują nierówności płytki paznokciowej.

1

2

3

4

5

………

………

……..

…….

……..

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem grupa lakierów do paznokci (materiał nauczania pkt. 4.3.1.),
2) przeczytać dokładnie nazwy i opisy grup lakierów,
3) przyporządkować opisy do nazw grup lakierów,
4) wpisać odpowiedź do tabeli,
5) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– karta ćwiczenia,
– literatura z rozdziału 7.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę.

Preparat pielęgnacyjny

Skład/ przykłady związków

Działanie


Zmywacz


……………………………….
……………………………….
……………………………….


Usuwają warstwę lakieru
i nie uszkadzają płytki
paznokciowej



Odżywki do paznokci

Podstawa: oliwa z oliwek, olej
migdałowy, rycynowy, lanolina,
mirystynian izopropylu.
Substancje regenerujące: wit. E,
biotyna, NNKT, pantenol,
związki wapnia i potasu,
hydrolizaty keratyny i kolagenu.


……………………………
……………………………
……………………………
……………………………

…………………….

Nitroceluloza, poliamidy,
poliestry, poliakrylany, 5%
formaldehyd, chlorki, siarczany
i octany glinu, cynku i cyrkonu.


…………………………….
…………………………….
…………………………….

Preparaty do

polerowania paznokci


………………………………….
………………………………….
………………………………….


…………………………….
…………………………….
…………………………….

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisami preparatów pielęgnacyjnych do paznokci (materiał nauczania pkt.

4.3.1.),

2) przeczytać uważnie informacje umieszczone w tabeli,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia,
– literatura z rozdziału 7.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4.

Pielęgnacja paznokci u rąk

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę.

Kształt paznokci

Korygowanie kształtu przez

opiłowanie

Optyczne korygowanie

kształtu płytki


Wachlarza




Okrągły




Wklęsły




Wąski




Owalny




Kwadratowy



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami korygowania kształtów paznokci (materiał nauczania pkt. 4.4.1.),
2) podkreślić w tekście zasady korygowania wskazanych w tabeli kształtów paznokci,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– aktywne czytanie,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia,
– materiał nauczania pkt. 4.4.1.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ćwiczenie 2

Wykonaj manicure klasyczny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy, przypomnieć zasady dezynfekcji
i sterylizacji narzędzi do manicure oraz zasady wykonywania masażu pielęgnacyjnego dłoni.
Następnie należy przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania manicure klasycznego ze
szczególnym uwzględnieniem zasad aseptyki i antyseptyki podczas pracy, przeciwwskazań
do wykonania zabiegu oraz etapów jego przeprowadzenia. Ćwiczenie należy realizować w 2 –
osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi poddaje się zabiegowi) lub
indywidualnie na żywym modelu. Nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie
potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Szczególną uwagę należy zwrócić na te etapy pracy
ucznia, w których posługuje się ostrymi narzędziami( obcinanie paznokci i wycinanie
naskórka okalającego paznokieć). Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania
w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się kolejnością czynności wykonywania manicure klasycznego (materiał

nauczania pkt. 4.4.1.),

2) przygotować stanowisko pracy do zabiegu,
3) przygotować narzędzia do zabiegu,
4) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
5) wykonać manicure klasyczny,
6) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne

– stolik do manicure, dwa taborety obrotowe, lampa oświetleniowa,
– autoklaw,
– wanna dezynfekcyjna,
– zestaw narzędzi: pilniki, cążki do obcinania paznokci, cążki do wycinania skórek,

patyczki z drzewa różanego do odsuwania i podważania skórek, polerka,

– miseczka do moczenia rąk,
– serwetki jednorazowego użytku,
– wata, lignina,
– preparaty kosmetyczne: zmywacz bezacetonowy, lakier podkładowy, zestaw lakierów

kolorowych i emalii, utwardzacz, zmywacz w sztyfcie, płatki mydlane lub preparat do
kąpieli zmiękczającej, odżywka do paznokci, krem do masażu, preparat do odtłuszczania
paznokci,

– środki opatrunkowe: gaza, plaster opatrunkowy, bandaż,
– środki do dezynfekcji narzędzi,
– środki odkażające: 3% woda utleniona,
– rękawiczki jednorazowe i maseczka twarzowa dla kosmetyczki.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Ćwiczenie 3

Wykonaj manicure biologiczny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż z zakresu wykonywania manicure biologicznego ze szczególnym uwzględnieniem
zasad aseptyki i antyseptyki podczas pracy, przeciwwskazań do wykonania zabiegu oraz
etapów jego przeprowadzenia. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi poddaje się zabiegowi) lub indywidualnie na żywym
modelu. Nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc
w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami
szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z kolejnością czynności przy wykonywaniu manicure biologicznego

(materiał nauczania pkt. 4.4.1.),

2) przygotować stanowisko pracy do zabiegu,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) wykonać manicure biologiczny,
5) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– stolik do manicure, dwa taborety obrotowe, lampa oświetleniowa,
– narzędzia: pilnik dwustronny, pilnik drobnoziarnisty polerka, drewniany patyczek

do odpychania skórek,

– preparaty: środek do złuszczania naskórka wokół paznokcia, odżywka do paznokci, puder

do polerowania.


Ćwiczenie 4

Wykonaj manicure francuski.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy, przypomnieć zasady dezynfekcji
i sterylizacji narzędzi do manicure oraz zasady wykonywania manicure klasycznego.
Następnie należy przeprowadzić pokaz z objaśnieniem lakierowania paznokci techniką
stosowaną przy manicurze francuskim. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych
zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi poddaje się zabiegowi) lub indywidualnie
na żywym modelu. Nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby
pomóc w wykonaniu zadania. Szczególną uwagę należy zwrócić na te etapy pracy ucznia,
w których posługuje się ostrymi narzędziami (obcinanie paznokci i wycinanie naskórka
okalającego paznokieć). Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania
w przyszłości.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się techniką lakierowania paznokci przy wykonywaniu manicure francuskiego

(materiał nauczania pkt. 4.4.1.),

2) przygotować stanowisko pracy,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) wykonać manicure klasyczny do etapu lakierowania paznokci,
5) wykonać lakierowanie paznokci techniką stosowaną przy manicurze francuskim,
6) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– stolik do manicure, dwa taborety obrotowe, lampa oświetleniowa,
– autoklaw,
– wanna dezynfekcyjna,
– zestaw narzędzi: pilniki, cążki do obcinania paznokci, cążki do wycinania skórek,

patyczki z drzewa różanego do odsuwania i podważania skórek, polerka,

– miseczka do moczenia rąk,
– serwetki jednorazowego użytku,
– wata, lignina,
– papierowa matryca,
– preparaty kosmetyczne: zmywacz bezacetonowy, biały i jasnoróżowy lakier, utwardzacz,

zmywacz w sztyfcie, płatki mydlane lub preparat do kąpieli zmiękczającej, odżywka do
paznokci, krem do masażu, preparat do odtłuszczania paznokci,

– środki opatrunkowe: gaza, plaster opatrunkowy, bandaż,
– środki do dezynfekcji narzędzi,
– środki odkażające: 3% woda utleniona,
– rękawiczki jednorazowe i maseczka twarzowa dla kosmetyczki.

Ćwiczenie 5

Wykonaj zabieg pielęgnacyjny wzmacniający płytki paznokci.

Instrukcja wykonania ćwiczenia:

1. Zmycie lakieru.
2. Mycie dłoni i dezynfekcja skóry.
3. Wykonanie peelingu.
4. Nałożenie na płytki paznokci odżywki o działaniu wzmacniającym i wmasowanie jej.
5. Nałożenie kremu odżywczego i wykonanie masażu dłoni.
6. Odłuszczenie paznokci.
7. Nałożenie lakieru transparentnego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

zapoznać uczniów z instrukcją do ćwiczenia i zasadami bezpiecznej pracy, przypomnieć
zasady doboru preparatów pielęgnacyjnych do potrzeb skóry oraz zasady wykonywania
masażu pielęgnacyjnego dłoni. Następnie należy przeprowadzić instruktaż z zakresu

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

wykonywania zabiegu pielęgnacyjnego na paznokciach rąk ze szczególnym uwzględnieniem
zasad aseptyki i antyseptyki podczas pracy, przeciwwskazań do wykonania zabiegu oraz
etapów jego przeprowadzenia. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi poddaje się zabiegowi) lub indywidualnie na żywym
modelu. Nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc
w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania
w przyszłości

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) wykonać zabieg pielęgnacyjny wzmacniający płytki paznokciowe,
5) wykonać lakierowanie paznokci,
6) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– instruktaż,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– stolik do manicure, dwa taborety obrotowe,
– miękka szczotka,
– preparaty: zmywacz do paznokci, środki do mycia i dezynfekcji dłoni, peeling, krem

do masażu, odżywka wzmacniająca płytki paznokci, bezbarwny lakier do paznokci,
preparat do odtłuszczania paznokci,

– wata, lignina.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Pielęgnacja kończyn
górnych”


Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Podać liczbę kości wchodzących
w skład kończyny górnej

A

P

b

2.

Wyliczyć mięśnie należące do
grupy tylnej ramienia

A

P

b

3.

Rozróżnić podział splotu
ramiennego

B

P

c

4.

Określić największy mięsień
obręczy kończyny górnej

C

P

… naramienny

5.

Wskazać nazwę mięśni należących
do palca V ręki

C

P

a

6. Rozróżnić działania antyseptyczne

B

P

b

7.

Określić

zakres

wykonywania

zabiegów

pielęgnacyjnych

kończyn górnych

C

P

c

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8.

Określić wskazania do wykonania
kataplazmy

C

P

a

9.

Wyliczyć wskazania pielęgnacyjne
redukujące szorstkość skóry łokci

C

P

- naświetlanie lampą rozgrzewającą
- stosowanie kataplazmy
i kompresów o działaniu
zmiękczającym naskórek
- nacieranie solą
- stosowanie peelingów i natrysków
ziołowych oraz kremów
zawierających witaminy A, D i E

10.

Oszacować

czas

trwania

jonoforezy

C

P

b

11.

Wskazać przeciwwskazania do
wykonania zabiegu cieplnego z
parafiny

C

P

- egzema
- grzybica
- choroby skóry i paznokci
- alergia na parafinę i jej pochodne

12.

Zdefiniować pojęcie lakier
podkładowy

A

P

a

13.

Określić funkcje plastyfikatorów w
lakierze do paznokci

C

P

… marszczeniu się powłoki po
odparowaniu rozpuszczalnika, …
połysk i właściwości płynięcia
lakieru

14.

Podać kolejność czynności przy
wykonywaniu zabiegu
pielęgnacyjnego na dłoniach

A

P

b

15.

Scharakteryzować formę i
działanie odżywek do paznokci

C

P

… olejków, kremów bądź fluidów.
… regenerują i odbudowują
popękane, cienkie i wysuszone
paznokcie oraz uszkodzone skórki.

16.

Określić kolejność występowania
kości w I szeregu kości nadgarstka
poczynając od strony kciuka

C

PP

… łódeczkowata, księżycowata,
trójgraniasta i grochowata.

17.

Ocenić najbardziej
charakterystyczną cechę rzeźby
skóry rąk

D

PP

… linie papilarne

18.

Określić przyczep początkowy
mięśni grupy tylnej przedramienia

C

PP

a

19.

Przewidzieć skutki zaburzeń
równowagi w gospodarce
wewnątrzwydzielniczej organizmu

D

PP

b

20.

Wskazać substancje regenerujące
paznokcie

C

PP

c

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących pielęgnowania kończyn górnych. Zadania: 1 – 3, 5 –

8, 10, 12, 14 i 18 – 20 to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa; zadania: 4, 13, 15, 16 i 17 to zadania wymagające uzupełnienia natomiast
zadania 9 i 11 to zadania, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadania z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli któreś zadanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego

rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
pytania: 16 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


Część I

1. W skład kończyny górnej wchodzi:

a) 34 kości,
b) 37 kości,
c) 35 kości,
d) 38 kości.

2. Do mięśni grupy tylnej ramienia zaliczamy:

a) m. dwugłowy,
b) m. trójgłowy,
c) m. czworogłowy,
d) m. ramienny.

3. Splot ramienny unerwiający kończynę górną dzieli się na trzy pęczki:

a) boczny, przedni, tylny,
b) przedni, tylny, nadobojczykowy,
c) boczny, przyśrodkowy i tylny,
d) przedni, boczny, nadobojczykowy.

4. Największy mięsień z grupy mięśni obręczy kończyny górnej to mięsień

……………………................................................................................................................


5. Mięśnie należące do palca V ręki to:

a) kłębik,
b) kłąb,
c) m.m. właściwe dłoni,
d) m. odwodziciel, m. przywodziciel.


6. Do działań antyseptycznych przy wykonywaniu zabiegu manicure należą:

a) posługiwanie się jałowymi cążkami,
b) dezynfekcja narzędzi po zabiegu,
c) używanie jałowego fartucha,
d) stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych.


7. Pielęgnowanie kończyn górnych obejmuje wykonywanie zabiegów w obrębie:

a) dłoni i ramion,
b) dłoni,
c) dłoni, ramion i łokci,
d) ramion i łokci.

8. Kataplazmę stosuje się przy:

a) rogowaceniu okołomieszkowym,
b) otyłości ramion,
c) zwiotczeniu mięśni,
d) zwiotczeniu powłok skórnych.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

9. Wskazania pielęgnacyjne redukujące szorstkość skóry łokci obejmują:

-
-
-
-


10. Zabieg jonoforezy na jednej dłoni powinien trwać:

a) 8 – 10 minut,
b) 3 – 5 minut,
c) 6 – 8 minut,
d) nie dłużej niż 2 minuty.

11. Zabiegu parafinowego nie wykonuje się przy:

-
-
-
-


12. Lakier podkładowy:

a) wzmacnia, odżywia i utwardza płytki paznokci,
b) tworzy warstwę ochronną zapobiegającą przed odpryskiwaniem lakieru,
c) niweluje nierówności płytki paznokciowej,
d) poprawia połysk barwnej powłoki lakieru.

13. Plastyfikatory zapobiegają …………………………………………………………………

………………………………… poprawiają …….....……………………………………..


14. Masaż dłoni przy manicurze klasycznym wykonuje się przed:

a) wycięciem naskórka okalającego paznokieć,
b) lakierowaniem paznokci,
c) obcięciem paznokci,
d) opiłowaniem paznokci.

15. Odżywki do paznokci mogą mieć formę ………………………………………………….

Preparaty tego typu / określ działanie odżywek do paznokci/ ……………………………..
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………


Część II

16. I szereg kości nadgarstka to kości / wypisz zaczynając od kciuka/………………………

………………………………………………………………………………………………


17. Najbardziej charakterystyczną cechą skóry na dłoniach jest……………………………….

18. Grupa tylna mięśni przedramienia składa się z mięśni rozpoczynających się na:

a) nadkłykciu bocznym i tylnej powierzchni błony międzykostnej,
b) nadkłykciu przyśrodkowym,
c) przedniej powierzchni błony międzykostnej,
d) nadkłykciu przyśrodkowym i przedniej powierzchni błony międzykostnej.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

19. Zaburzenia równowagi w gospodarce wewnątrzwydzielniczej wywołują:

a) rogowacenie mieszków włosowych,
b) otyłość ramion,
c) wiotczenie powłok skórnych,
d) zwiotczenie mięśni.

20. Substancje o działaniu regenerującym stosowane w odżywkach do paznokci to

a) biotyna, wit. A, pierwiastki śladowe,
b) NNKT, wit. Z grupy B, pantenol,
c) biotyna, wit. E, hydrolizaty keratyny i kolagenu,
d) pantenol, hydrolizaty elastyny, wit. C.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Pielęgnowanie kończyny górnej


Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

Część I

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4



5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

-

-

-

-

10

a

b

c

d

11

-

-

-

-

12

a

b

c

d

13




14

a

b

c

d

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

15



Część II

16




17




18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Pielęgnowanie kończyn górnych”

przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić poziom
ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie zostało tak
skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ umiejętności.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko do manicure
z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym przeprowadzenie manicure klasycznego.
Należy również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone preparaty
kosmetyczne, materiały i bielizna zabiegowa oraz środki higieniczne, spośród których uczeń
wybierze środki właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie
zadania wynosi 120 minut.

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:

1. sporządzić plan pracy,
2. przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3. zmyć lakier z paznokci klientki,
4. skrócić i opiłować paznokcie zgodnie z zachowaniem zasad korygowania kształtu płytki

oraz z życzeniem klientki,

5. przygotować skórki do wycięcia,
6. wyciąć naskórek okalający płytkę paznokciową z zachowaniem zasad higieny,
7. wykonać masaż dłoni,
8. przygotować paznokcie do lakierowania i dobrać kolorystykę lakieru do kształtu płytki

oraz preferencji klientki,

9. polakierować paznokcie z zachowaniem zasad wykonywania wskazanej czynności.

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego.
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.
Opis pracy:
1. Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu:
– przygotowanie stanowiska pracy manicurzystki – ustawienie lampy na odpowiedniej

wysokości, przykrycie podpórki na dłoń serwetką jednorazowego użytku, zgromadzenie
na stanowisku pracy niezbędnych narzędzi (nożyczki lub cążki do obcinania paznokci,
cążki do wycinania skórek, pilniki, łopatka do odsuwania skórek, patyczek drewniany do
podważania naskórka), materiałów zabiegowych i higienicznych (miseczka do kąpieli
dłoni, pojemnik na zużyte środki higieniczne, wata lub płatki do zmycia lakieru, lignina,
gaza), preparatów kosmetycznych i środków dezynfekcyjnych (zmywacz do paznokci,
lakier podkładowy, zestaw lakierów kolorowych, preparat do kąpieli zmiękczającej, krem
do masażu, tonik odtłuszczający do paznokci, utwardzacz, środek do dezynfekcji
narzędzi, woda utleniona), zdezynfekowanie i wysterylizowanie narzędzi do wykonania
zabiegu,

– przygotowanie klienta do zabiegu – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu,

umycie i wykonanie dezynfekcji skóry dłoni.

2. Zmycie lakieru z paznokci – nasączenie płatka waty zmywaczem, zmycie lakieru

z zachowaniem kierunku usuwania powłoki (od nasady w kierunku brzegu wolnego
paznokcia).

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

3. Skrócenie i opiłowanie paznokci

skrócenie paznokci – obcięcie paznokci cążkami,
Wynik: klientka ma kwadratowe płytki, paznokcie skrócono tak, aby brzeg wolny
wystawał ponad opuszkę palca o ok. 1 – 2 mm.

opiłowanie paznokci – opiłowanie płytki od lewego brzegu poprzez wierzchołek
paznokcia do prawego boku.
Wynik: klientka ma szerokie płytki, dlatego paznokcie należy lekko zwęzić po
bokach, brzeg wolny opiłować w kształcie prostokąta z lekko zaokrąglonym
czubkiem. W ten sposób uzyskuje się optyczne zwężenie i wydłużenie paznokci

4. Przygotowanie skórek do wycięcia – delikatne odsunięcie patyczkiem lub łopatką

naskórka okalającego paznokieć, przygotowanie kąpieli zmiękczającej, moczenie
paznokci, podważenie skórek patyczkiem i wycięcie naskórka cążkami

5. Wykonanie masażu dłoni (umiejętność sprawdzania w jednostce modułowej 514[03].

Z1.02).

8. Przygotowanie paznokci do lakierowania – odtłuszczenie płytek i nałożenie lakieru

podkładowego.

9. Lakierowanie paznokci – dobór lakieru o kolorystyce dostosowanej do kształtu płytki

i preferencji klientki
Wynik: Nałożenie matowej emalii w kolorze kawowego brązu. Poprzez niedomalowanie
brzegów bocznych paznokcia uzyskuje się optyczne zwężenie płytki.

Treść zadania

Wykonaj manicure klasyczny zgodnie z życzeniem klientki wykorzystując dostępne

preparaty kosmetyczne. Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie planu
pracy, przygotowanie stanowiska pracy i dłoni do zabiegu, skrócenie i opiłowanie paznokci,
wykonanie masażu pielęgnacyjnego, lakierowanie paznokci. Na stanowisku pracy
przygotowano wyposażenie umożliwiające wykonanie zadania. We wskazanym przez
nauczyciela miejscu umieszczono narzędzia, preparaty kosmetyczne, materiały zabiegowe
oraz środki higieniczne, spośród, których wybierzesz sprzęt i preparaty potrzebne Ci do
wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania zadania: maksymalnie 120 minut.

Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonana przez ucznia

Punkty

Waga*

Wynik

1.

Sporządzanie planu pracy

0,7

2.

Przygotowanie stanowiska pracy

0,5

3.

Wykluczenie przeciwwskazań do wykonania
zabiegu

0,8

3.

Przygotowanie klienta do zabiegu

0,6

4.

Określenie kształtu paznokci klientki

0,5

5.

Obcięcie paznokci

0,5

6.

Opiłowanie paznokci

0,7

7.

Odsunięcie skórek

0,5

8.

Wykonanie kąpieli zmiękczającej

0,5

9.

Wycięcie naskórka okalającego paznokieć

0,8

10.

Przygotowanie paznokci do lakierowania

0,5

11.

Lakierowanie paznokci

0,8

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Klucz oceniania

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów
18 pkt. czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej
korekty naprawiono
7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak całej
czynności wymagało dokonania wielu poprawek
0 pkt. czynność wykonana błędnie

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Minimalna liczba

uzyskanych punktów

dopuszczający

100

dostateczny

140

dobry

170

bardzo dobry

200

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004.
2. Dylewska – Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. Wydanie IV. WSiP, Warszawa

2005

3. Jaroszewska B.: Kosmetologia. ATENA, Warszawa 2001
4. Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992
5. Marzec A.: Chemia kosmetyczna surowce, półprodukty, preparatyka wyrobów”. Dom

Organizatora, Toruń, 2001

6. Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004
7. Peters I.B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu poradnik. REA, Warszawa 2002

