Moja mama mój tata i ja

background image

55

nr 4.139

kwiecień 2013

edukacja wieloobszarowa

Maria Broda-Bajak

scenariusz zajęć otwartych
z okazji Dnia Mamy i Taty
dla dzieci cztero-, pięcioletnich

Cel główny:

uświadamianie dzieciom roli rodziców w ich życiu;

kształtowanie szacunku do rodziców i podejmowanych przez nich obowiązków.

Cele szczegółowe – dziecko:

uczestniczy w zabawach przy piosence i muzyce: ilustruje je ruchem i gestem, porusza

się zgodnie z rytmem;

recytuje wiersze, śpiewa piosenki, podejmuje próbę odgadnięcia zagadki;

wypowiada się swobodnie na dany temat na podstawie ilustracji i własnych przemyśleń;

uczestniczy w zabawie pantomimicznej, odgrywa powierzone mu role;

wycina kształt po linii;

układa rytmy według rozpoczętego wzoru.

Metody: ●

słowne

czynne

oglądowe.

Formy: ●

indywidualna

zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne:

kartka z kolorowym sercem (czerwone, pomarańczowe, różowe

lub czerwone) dla każdego dziecka; osiem obrazków prezentujących prace domowe,

które mogą wykonywać dzieci; opaski na głowę z emblematem kota, słonia i kaczki; pod-

kłady instrumentalne do piosenek; nożyczki; bębenek; tablica magnetyczna i magnesy.

komplet pomocy dydaktycznych

do zabawy możesz pobrać

ze strony

www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl

Przebieg zajęć:

Kolorowe serduszka.

Ćwiczenie manualne i zabawa ruchowa – dzieci siadają przy stolikach. Każde dziecko

otrzymuje kartkę (połowa formatu A5, najlepiej z bloku technicznego) z narysowanym konturem serca wypeł-

nionym jednym z czterech kolorów: czerwonym, pomarańczowym, różowym, żółtym. Dzieci wycinają serduszka

i gromadzą się na dywanie. Następnie przy akompaniamencie bębenka przedszkolaki podskakują po całej sali.

Gdy bębenek cichnie, nauczyciel daje hasło: kolor do koloru (dzieci mające serduszka w tym samym kolorze

siadają w jednym kółeczku) lub:

mieszamy kolory (dzieci siadają w kółeczkach tak, aby każdy uczestnik miał inny

kolor serduszka). Po zabawie dzieci przypinają serduszka magnesami na tablicy.

Serduszkowe szlaczki.

Układanie rytmów – nauczyciel z serduszek przypiętych na tablicy wybiera od trzech do

pięciu (zależnie od poziomu sprawności dzieci w tym zakresie) i układa z nich prosty rytm. Wybrane dzieci kon-

tynuują rytm rozpoczęty przez nauczyciela. Po skończonym ćwiczeniu nauczyciel ponownie rozdaje dzieciom

kartonowe serduszka.

Moja mama,

mój tata i

ja!

background image

56

nr 4.139

kwiecień 2013

edukacja wieloobszarowa

Serduszko

Maria Broda-Bajak

Mam serduszko jedno – kartonowe,

mam serduszko drugie – uczuciowe!
Tym drugim kocham mamę i tatę:

kocham mocno, bo są moim całym światem!
To serduszko kartonowe dam Wam zaraz, Mamo, Tato

i zaproszę Was do zabaw – co Wy na to?

Serduszko

. Recytacja przez dzieci wierszyka – dzieci stają w półkolu i recytują wspólnie

wiersz, którego nauczyły się wcześniej w przedszkolu. Dzieci podchodzą do rodziców,

wręczają im kartonowe serce i zapraszają ich na dywan do wspólnej zabawy.

Brakujące słowo.

Wysłuchanie zagadki – nauczyciel mówi zagadkę, a dzieci próbują

zakończyć ją brakującym słowem. Chętne dzieci – zainspirowane treścią zagadki – swo-

bodnie wypowiadają się na temat:

Za co kocham moich rodziców.

Rodzice przy Tobie w każdej chwili – zawsze starają się być dla Ciebie mili.

Kochają Cię, czy się cieszysz, czy szlochasz – a czy Ty wiesz, za co ich... [

kochasz]?

Piosenka dla Tatusia.

Wysłuchanie piosenki ilustrowanej przez dzieci ruchem i gestem.

Co robi mama? Co robi tata?

Zabawa pantomimiczna – nauczyciel zaprasza rodziców

do czynnego udziału w zabawie pantomimicznej – chętni rodzice stają przed dziećmi

i za pomocą ruchów i gestów prezentują czynności/obowiązki najczęściej wykonywane

w domu przez mamę albo tatę (np. podlewanie kwiatów, mycie naczyń, wieszanie pra-

nia, gotowanie obiadu, mycie podłogi). Dzieci odgadują, co to za czynność, a następnie

wszyscy naśladują wykonywanie tej czynności.

Jak mogę pomóc?

Rozmowa inspirowana obrazkami – na-

uczyciel prezentuje na tablicy osiem (odwróconych) obrazków

przedstawiających prace domowe, które mogą wykonywać

dzieci. Chętne dzieci podchodzą kolejno, wybierają jeden obra-

zek, odsłaniają go i na jego podstawie wypowiadają się, w jaki

sposób dzieci mogą pomagać rodzicom w obowiązkach do-

mowych. Nauczyciel zwraca uwagę na aspekt bezpieczeństwa

przy omawianiu konkretnych czynności – np. odkurzacza nigdy

nie wolno włączać samemu (ani wkładać wtyczki do kontaktu,

ani go uruchamiać), powinien zrobić to rodzic.

Dzień mamy i taty.

Inscenizacja do fragmentu przedstawienia

„Teatrzyk na dzień mamy i taty” Ewy Stadtmüller – dzieci pre-

zentują opracowaną wcześniej inscenizację z podziałem na role

– dla trojga dzieci są przygotowane papierowe opaski na głowę

z emblematami kotka, słoniątka oraz kaczuszki. Przygotowując się wcześniej do inscenizacji,

dzieci ustalają, w jaki sposób odegrają jego treść – stawiamy na kreatywność dzieci!
Dziecko-kotek:

Moja mama mnie uczy, jak mam myszy łapać,

języczkiem myć pyszczek, na drzewo się drapać

i ostrzyć pazurki – też mnie mama uczy.

A kiedy spać idę, to do snu mi mruczy.

zapis nutowy oraz

podkład muzyczny

możesz pobrać

ze strony

www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl

Piosenka dla Tatusia

(muz. i sł. M. Broda-Bajak)

Wstanę z Tobą wcześnie rano i przytulę mocno Cię –

jesteś moim super Tatą, a ja bardzo kocham Cię! /x2
Dziś jest Twoje święto, Tato, choć do pracy musisz iść.

Jest to święto wyjątkowe – wiem to ja i wie mój miś. /2x
Niech się spełnią Twe marzenia, niech sił nie brakuje Ci.

Niech twarz Twoją rozpromienia radość z naszych wspólnych dni! /x2

Pomoce

dydaktyczne

do zajęć zostały

dołączone

do miesięcznika.

background image

Dziecko-słoniątko:

Moja mama jest wielka jak góra słoniowa.

Nawet lew ucieka lub się przed nią chowa.

Lubię, kiedy razem wędrujemy sobie,

albo gdy mamusia prysznic z trąby robi.

Dziecko-kaczuszka:

Ja z moją mamusią pływam co dzień po stawie.

Razem z nią w szuwarach w chowanego się bawię.

Tak jak mama odważnie w wodę daję nurka.

Tak jak mama się kłaniam znajomym z podwórka.

Dzieci razem:

Czy dziecko jest małe, czy też waży tonę.

Czy ma wielkie uszy, czy mały ogonek.

Czy jest w paski, w prążki, w cętki czy też w łatki,

ma kącik cieplutki w sercu swojej matki.

Źródło: E.Stadtmüller,

Nasz teatrzyk.

Scenariusze dla przedszkolaków. Kraków 2005.

Rodzinny pociąg.

Zabawa ruchowa przy piosence – dzieci wraz

ze swoimi rodzicami ustawiają się za sobą (z przodu dziecko)

i kładą sobie ręce na ramionach. Dzieci kierują „pociągami”,

swobodnie prowadząc je po sali, w rytm śpiewanej (poznanej

wcześniej w przedszkolu) piosenki. Następnie (podczas przerwy

w piosence) dwa pociągi łączą się ze sobą i tak do czasu, aż

zostanie stworzony jeden długi pociąg. Pociąg ten odwozi ro-

dziców na przygotowane dla nich miejsca.

R

E

K

L

A

M

A

Maria Broda-Bajak – nauczycielka, absolwentka Uniwersytetu

Pedagogicznego im. keN w krakowie. autorka artykułów z zakresu

edukacji i wychowania. W pracy z dziećmi najchętniej wykorzystuje

zabawy muzyczne, a przede wszystkim – ich własną inwencję.

Zakończenie.

Rozdanie rodzicom przygotowanych na tę oka-

zję specjalnych prezentów. Dzieci wykonują wcześniej:

• broszkę dla mamy:

kształt broszki dzieci lepią z kolorowej mo-

deliny, która następnie jest utwardzana termicznie (wygoto-

wanie, wypalenie); następnie nauczyciel lakieruje całość bez-

barwnym lakierem nabłyszczającym (do kupienia w sklepach

plastycznych), a na końcu mocnym klejem dokleja do niej spe-

cjalne zapięcia do broszek (do kupienia w pasmanterii);

• zakładkę do książek dla taty:

dzieci dekorują pasek papieru

z kolorowego bloku technicznego (pastelowe, jasne kolory) za

pomocą brzegowych dziurkaczy ozdobnych i kredkami ołów-

kowymi wykonują na nim ilustrację pt. „Ja i mój tata”; następnie

nauczyciel laminuje wykonane przez dzieci zakładki, a na dol-

nej krawędzi wykonuje dziurkaczem otwór, do którego dzieci

dowiązują kawałki różnokolorowej muliny.

Rodzinny pociąg

(muz. i sł. Maria Broda-Bajak)

Jedzie, jedzie pociąg, a w nim mama, tata.

Pędzi prosto przed siebie nasza w nim gromada.
Skręca, skręca pociąg, chowa się w tunelu –

już za chwilę albo dwie dotrzemy do celu!

zapis nutowy oraz

podkład muzyczny

możesz pobrać

ze strony

www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl

