Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MI Temat 10 Piasek

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

TemaT

10.

Piasek i glina, czyli o szkle i ceramice

Dział 2. Wytwarzanie materiałów i produkcja wyrobów

czas trwania:

3 x 45 minut.

cele ogólne:

Bezpieczne i zgodne z przeznaczeniem użytkowanie wyrobów szklanych i ceramicznych.

cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń zna i rozumie:

pojęcia: piec, piec donicowy i wannowy, tygiel, piszczel szklarski, szkło, witraż, ceramika, porcelana, fajans, szkliwo,

cegła, pustak, cegielnia;

historię wytopu szkła i porcelany;

właściwości wybranych wyrobów szklanych i ceramicznych;

zasady barwienia szkła i wyrobów ceramicznych;

procesy produkcyjne tych wyrobów;

właściwości i zastosowanie wyrobów szklanych i ceramicznych;

zasady przygotowania masy solnej i gliny do wykonania użytkowych przedmiotów ceramicznych;

narzędzia, przyrządy i przybory stosowane przy obróbce mas plastycznych;

wybrane operacje technologiczne i bezpieczne zasady pracy;

sposób łączenia metali na zakładkę.

Uczeń stosuje w praktyce:

poprawne nazewnictwo;

poszerza i zapamiętuje nowe zagadnienia z historii techniki (ceramika i szkło);

rozpoznaje i właściwie dobiera sposoby użytkowania asortymentu wyrobów szklanych i ceramicznych;

projektuje wyroby, dobiera narzędzia do obróbki, planuje pracę;

właściwie dobiera farby zdobiące, poprawnie przeprowadza proces dekoracji przedmiotu, zwraca uwagę na toksycz-

ność farb, czyta ostrzeżenia na opakowaniu.

cel wychowawczy:

Bezpieczne i zgodne z przeznaczeniem użytkowanie wyrobów szklanych i ceramicznych.

zasady, metody, formy pracy:

zasada samodzielności, przyjemności, wzorca, wiązania teorii z praktyką, optymalizacji;

rozmowa kierowana, pokaz, instruktaż, opis;

wycieczka do sklepu z wyrobami ceramicznymi;

ćwiczenia projektowe i praktyczne;

praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

podręcznik;

karta ćwiczeń;

albumy tematyczne, ulotki i katalogi reklamowe;

wyroby szklane i ceramiczne;

techniczne środki pracy.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

Przebieg lekcji

i. część wstępna

1.

Wprowadzenie do tematyki, dyskusja nad rolą stosowania wyrobów ceramicznych w życiu człowieka, odwołanie się

do obserwacji i doświadczeń uczniów. Odszukanie wskazanej tematyki w podręczniku.

ii. część zasadnicza

1.

Technologia wyrobu przedmiotów szklanych i ceramicznych.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 7.1 z podręcznika – objaśnienie zasad wykonania zadania, kontrola uczniów podczas jego wykonania,

prezentacja wyników pracy uczniów, ocena ćwiczenia.

2.

Barwienie szkła.

3.

Rodzaje szkła i ich zastosowanie.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 7.2 z podręcznika – objaśnienie zasad wykonania zadania, kontrola uczniów podczas jego wykonania,

prezentacja wyników pracy uczniów, ocena ćwiczenia.

4.

Zastosowanie szkła i włókien szklanych w wyrobie produktów ornamentalnych i we współczesnych technologiach.

5.

Klasyfikacja wyrobów ceramicznych.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 7.3 z podręcznika – objaśnienie zasad wykonania zadania, kontrola uczniów podczas jego wykonania,

prezentacja wyników pracy uczniów, ocena ćwiczenia.

6.

Zasady pracy z masami plastycznymi (glina, masa solna).

7.

Bezpieczeństwo podczas pracy.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadania 7.4, 7.5 z podręcznika – objaśnienie poleceń w zadaniu (projektowanie przedmiotu, dobór narzędzi

i przyborów, ustalenie planu pracy). Kontrola wykonania, skonfrontowanie wyników pracy uczniów, ocena ćwiczenia.

iii. część podsumowująca

1.

Uporządkowanie wiedzy nabytej na lekcji.

2.

Ocena pracy uczniów podczas lekcji, wykonania zadania domowego, wytwórczego.

3.

Porządkowanie stanowisk pracy.

