W KRĘGU FOLKLORU


45 min
W krgu folkloru
Scenariusz lekcji z wykorzystaniem burzy mózgów
3. Uczniowie wykonują wiczenie 1. zamieszczone na
Cele lekcji:
a
s. 37 Zeszytu ucznia . Wskazana osoba przedstawia
Uczeł:
rozwiązanie na forum klasy.
" poprawnie posługuje si terminami: folklor, etnograf,
Faza realizacyjna
" wymienia elementy wchodzące w skład folkloru,
" podaje nazwy regionów folklorystycznych Polski,
1. Nauczyciel poleca uczniom zapozna si z folklorystycz-
" zapoznaje si z muzyką ludową,
b
ną mapą Polski ze s. 85 podrcznika . Nastpnie krót-
" Ępiewa piosenki charakterystyczne dla danego regionu,
ko omawia kultur poszczególnych regionów.
" chtnie i otwarcie wyraŻa swoje zdanie,
2. Uczniowie dzielą si na cztery druŻyny. KaŻda z nich
" aktywnie pracuje w zespole,
ma za zadanie przygotowa si do wykonania jednej
" docenia wartoĘ twórczoĘci ludowej,
z piosenek (powinny one by przewiczone na poprzed-
" kształci właĘciwą postaw wobec kultury i toŻsamoĘci
niej lekcji).
narodowej.
" Grupa I:  Za górami za lasami (podrcznik, s. 87)
" Grupa II:  W murowanej piwnicy (podrcznik, s. 172)
Metody:
" Grupa III:  Hej, ŻeglujŻe, Żeglarzu (podrcznik, s. 86)
" Grupa IV:  Szła dzieweczka (podrcznik, s. 24)
" pogadanka,
3. Po zakołczeniu przygotował zespoły kolejno Ępiewa-
" praca z tekstem,
ją utwory z towarzyszeniem pianina lub fortepianu.
" Ępiew,
Nauczyciel ocenia poszczególne wystpy według usta-
" metoda aktywizująca  burza mózgów.
lonych kryteriów (przykładowe kryteria znajdują si
w Materiałach dla nauczyciela).
Formy pracy:
4. Uczniowie wykonują wiczenie 1. ze s. 38 Zeszytu
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
c
ucznia . Ochotnik podaje rozwiązanie rebusu.
5. Na polecenie nauczyciela uczniowie zapoznają si
rodki dydaktyczne:
z biogramem Oskara Kolberga zamieszczonym w pod-
" podrcznik  Moja muzyka (s. 24, 84 88, 172),
rczniku na s. 88. Nastpnie samodzielnie wynotowu-
" Zeszyt ucznia  Moja muzyka (s. 37 38),
ją w zeszycie najwaŻniejsze informacje na temat etno-
" pianino lub fortepian.
grafa. Wybrana osoba głoĘno odczytuje swoją notatk.
Faza podsumowująca
Przebieg lekcji:
1. W celu podsumowania zaj uczniowie realizują zaba-
Faza wprowadzająca
d
w  Znawcy regionu ze s. 84 podrcznika .
1. CzynnoĘci organizacyjne: sprawdzenie obecnoĘci,
2. Nauczyciel rozdaje karty pracy i poleca wykona
podanie tematu lekcji.
zamieszczone tam zadania. Ochotnicy prezentują roz-
2. Nauczyciel inicjuje burz mózgów na temat tego,
wiązania na forum klasy.
z czym kojarzy si wyraz folklor. Uczniowie podają
3. Zadanie domowe:
swoje propozycje odpowiedzi, które zapisywane są na e
Wykonaj wiczenie 2. ze s. 37 Zeszytu ucznia .
tablicy. Nastpnie wybierają najtrafniejsze z nich.
 Moja muzyka
c
a
b
e
d
Zeszyt ucznia, s. 37
Podrcznik, s. 84 85
Zeszyt ucznia, s. 38
1
Materia"y dla nauczyciela
Przykładowe kryteria oceny wykonania piosenki
" zgodnoĘ z melodią
" intonacja
" dykcja
" rytmicznoĘ
" wraŻenie artystyczne
'
Karta pracy
Na ludowo
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Imi i nazwisko
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .
1
Podpisz rysunki nazwami regionów, z których pochodzą poszczególne
Data
Klasa
postacie.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2
WyjaĘnij podane przysłowia.
" Czego JaĘ si nie nauczył, tego Jan nie bdzie umiał. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" Do wesela si zagoi. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" Ten si Ęmieje, kto si Ęmieje ostatni. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" Trafiła kosa na kamieł. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" Lepszy rydz niŻ nic. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2

