krawiec 743[01] z5 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Monika Mosionek
Mirosława Szewczyk

Wytwarzanie odzieży miarowej 743[01].Z5.02

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jadwiga Płuska
mgr Janina Szeliga Szafrańska




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Monika Mosionek
mgr Mirosława Szewczyk




Konsultacja:
mgr Ewa Figura

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[01].Z5.02

„Wytwarzanie odzieży miarowej”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu krawiec.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Zasady szycia odzieży według projektu na miarę. Techniki szycia stosowane

w odzieży miarowej. Zasady doboru materiałów odzieżowych i dodatków
krawieckich do modeli odzieży


10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Zasady wykonywania pomiarów

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3. Zasady krojenia pojedynczych asortymentów odzieży

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

5.4. Operacje obróbki termicznej odzieży

16

5.4.1. Ćwiczenia

16

5.5. Przeprowadzenie I i II miary. Kontrola jakości odzieży miarowej

17

5.5.1. Ćwiczenia

17

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35
























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie krawiec 743 [01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–

uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.





























Schemat układu jednostek modułowych


743[01].Z5

Usługi krawieckie

743[01].Z5.03

Prowadzenie działalności gospodarczej

743[01].Z5.02

Wytwarzanie odzieży miarowej

743[01].Z5.01

Organizowanie pracy w krawieckim zakładzie

usługowym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

określić cechy odzieży miarowej,

scharakteryzować przebieg procesu wytwarzania odzieży na miarę,

wyróżnić etapy wytwarzania odzieży miarowej,

przyjąć zamówienie od klienta,

zastosować zasady normowania materiałów,

obliczyć zużycie materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich w zależności
od zamówionego asortymentu,

wykonać pomiary figury klienta w zależności od rodzaju planowanego wyrobu
odzieżowego,

przygotować formy wyrobu zgodnie z rysunkiem modelowym i wymaganiami klienta,

wykonać rysunek układu form na materiale uwzględniając rodzaj materiału,

wykroić elementy odzieży,

zastosować konfekcyjne rozwiązania w procesie szycia odzieży,

obsługiwać maszyny szwalnicze,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

zastosować zasady składowania i przechowywania materiałów odzieżowych i dodatków
krawieckich,

wykonać pomiary krawieckie z figury klienta,

dobrać materiały i dodatki krawieckie niezbędne do wykonania określonego wyrobu
odzieżowego,

dobrać techniki wykonania wyrobu odzieżowego,

dobrać techniki wykonania dodatków odzieżowych,

obliczyć ilość materiałów i dodatków krawieckich do uszycia wyrobu odzieżowego,

wykroić elementy wyrobu odzieżowego zgodnie z projektem,

wykroić elementy dodatków krawieckich zgodnie z projektem,

dobrać rodzaje szwów do operacji technologicznych,

obsłużyć maszyny szwalnicze,

zastosować ściegi i szwy w określonej operacji technologicznej,

uszyć wyroby odzieżowe zgodnie z projektem plastycznym,

dobrać operacje obróbki termicznej,

zastosować techniki prasowania elementów oraz gotowych wyrobów odzieżowych,

zastosować operacje obróbki klejowej do elementów odzieży,

przygotować wyrób odzieżowy do miar,

przeprowadzić I i II miarę,

nanieść poprawki krawieckie podczas miar i po ich dokonaniu,

dobrać sposoby wykańczania elementów odzieży,

ocenić jakość materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich,

przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną,

wykonać odzież zgodnie z projektem,

dobrać dodatki do modeli odzieży,

sprawdzić zgodność wykonania wyrobu odzieżowego z projektem,

zastosować techniki szycia konfekcyjnego w szyciu miarowym,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Krawiec 743[01]

Moduł:

Usługi krawieckie 743[01].Z5

Jednostka modułowa:

Wytwarzanie odzieży miarowej 743[01].Z5.02

Temat: Przygotowanie i przeprowadzenie I-wszej miary bluzki damskiej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przeprowadzenia I-wszej miary bluzki.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować wyrób odzieżowy do I-wszej miary,

przeprowadzić I- wszą miarę,

dokonać poprawek w wyrobie odzieżowym,

zastosować odpowiednie techniki przeprowadzania miar,

zastosować ściegi i szwy w określonej operacji technologicznej.

Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas:
5 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

komplet form bluzki damskiej,

wykroje bluzki damskiej,

manekin krawiecki,

prezentacja multimedialna.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć:

nauczyciel wyjaśnia pojęcie bluzki i z jakich elementów się składa,

nauczyciel prezentuje kolejność czynności przy szyciu bluzki damskiej,

uczniowie przypominają szwy i ściegi podstawowe i dokonują wyboru ściegów

i szwów potrzebnych do wykonania kolejnych operacji technologicznych bluzki
damskiej.

3. Uczniowie otrzymują wykroje bluzki damskiej, sprawdzają wykroje oznaczają linie

charakterystyczne oraz przygotowują bluzkę do I-wszej miary.

4. Przed przeprowadzeniem I-wszej miary bluzki, nauczyciel dokonuje prezentacji

multimedialnej: „Przeprowadzenie I-wszej miary bluzki”.

5. Uczniowie przeprowadzają I wszą miarę i dokonują poprawek.
6. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Zakończenie zajęć

1. Nauczyciel dokonuje oceny sposobu przeprowadzenia I- wszej miary bluzki damskiej

przez uczniów.

2. Uczniowie porządkują salę.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną dotyczącą zakończonych zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Krawiec 743[01]

Moduł:

Usługi krawieckie 743[01].Z5

Jednostka modułowa:

Wytwarzanie odzieży miarowej 743[01].Z5.02

Temat: Przygotowanie i przeprowadzenie II miary bluzki damskiej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przeprowadzenia II miary bluzki.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować wyrób odzieżowy do II miary,

przeprowadzić II miarę,

dokonać poprawek w wyrobie odzieżowym po II mierze,

zastosować ściegi szwy w określonej operacji technologicznej,

zastosować odpowiednie techniki szycia i wykończenia bluzki damskiej.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z instruktażem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas: 10 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

komplet form bluzki damskiej,

bluzka damska po I mierze,

manekin krawiecki,

maszyny szwalnicze,

żelazko,

prezentacja multimedialna.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.

Nauczyciel zadaje pytania

W jaki sposób przygotować bluzkę do I miary?

W jaki sposób przeprowadzamy I miarę bluzki?

W jaki sposób nanosimy poprawki po I mierze?

3. Uczniowie otrzymują bluzkę damską po I mierze.
4. Przed przeprowadzeniem II

miary

bluzki, nauczyciel dokonuje prezentacji

multimedialnej: „Przygotowanie i przeprowadzenie II miary bluzki”.

5. Uczniowie przygotowują bluzkę damską do II wszą miary.
6. Nauczyciel kontroluje na bieżąco prawidłowość przygotowania bluzki do II miary.
7. Uczniowie przeprowadzają II miarę bluzki, zaznaczają ewentualne poprawki.
8. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Zakończenie zajęć
1. Nauczyciel dokonuje oceny sposobu przygotowania i przeprowadzenia II miary bluzki

damskiej przez uczniów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną dotyczącą zakończonych zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1 Zasady szycia odzieży według projektu na miarę. Techniki

szycia stosowane w odzieży miarowej. Zasady doboru
materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich do modeli
odzieży

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wszyj pasek do spódnicy kloszowej metodą stosowaną tylko w produkcji miarowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) podkleić pasek wkładem klejowy,
2) uszyć pasek,
3) wszyć pasek do podkroju pasa.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

spódnica kloszowa z wszytym zamkiem błyskawicznym,

wykrój paska z tkaniny zasadniczej i wkładu klejowego,

maszyna stębnowa,

nici maszynowe,

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia.

Ćwiczenie 2

Wykończ dół spódnicy kloszowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wycyrklować dół,
2) wykończ dół spódnicy na overlocku,
3) podwiń i zaprasuj dół spódnicy,
4) podszyj dół spódnicy ręcznie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

uszyta spódnica kloszowa z nie wykończonym dołem,

maszyna overlock,

nici maszynowe,

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Zasady wykonywania pomiarów


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zdejmij wymiary podstawowe potrzebne do sporządzenia formy bluzki, zapisz

je symbolami antropometrycznymi, następnie oblicz zużycie materiału (przy szerokości
tkaniny 150 cm).


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów,
2) przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów,
3) zdjąć wymiary podstawowe,
4) zapisać pomiary posługując się symboliką,
5) obliczyć zużycie materiału na bluzkę damską.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

przybory do zdejmowania pomiarów,

karta odpowiedzi.


Ćwiczenie 2

Zdejmij wymiary podstawowe potrzebne do uszycia spódnicy damskiej i oblicz zużycie

materiału (przy szerokości tkaniny 150 cm).


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować osobę mierzoną do przeprowadzenia pomiarów,
2) przygotować przybory potrzebne do zdejmowania pomiarów,
3) zdjąć wymiary podstawowe,
4) zapisać pomiary posługując się symboliką,
5) obliczyć zużycie materiału na spódnicę damską.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

przybory do zdejmowania pomiarów,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Zasady krojenia pojedynczych asortymentów odzieży

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie zdjętych pomiarów z sylwetki, przygotuj formy podstawowe bluzki

i spódnicy damskiej, zmodeluj zgodnie z projektem plastycznym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować formy podstawowe elementów bluzki i spódnicy damskiej,
2) zmodelować elementy bluzki i spódnicy zgodnie z projektem plastycznym.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem,

dyskusji dydaktycznej.

Środki dydaktyczne:

żurnale mody,

opisy konstrukcji form podstawowych,

arkusze papieru,

przybory kreślarskie,

taśma centymetrowa, szpilki, nożyce, klej.

Ćwiczenie 2

Mając przygotowane formy wykrój elementy bluzki damskiej z atłasu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować tkaninę do rozkroju,
2) dobrać układ kroju do rodzaju tkaniny,
3) ułożyć formy na tkaninie,
4) zastosować odpowiednie dodatki na szwy i podwinięcia,
5) wykroić elementy bluzki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

formy bluzki przygotowane zgodnie z projektem plastycznym,

tkanina,

narzędzia i przybory potrzebne do krojenia,

plansze przedstawiające różnego rodzaju układy kroju.


Ćwiczenie 3

Mając przygotowane formy wykrój elementy spódnicy damskiej z tkaniny wizytowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować tkaninę do rozkroju,
2) dobrać układ kroju do rodzaju tkaniny,
3) ułożyć formy na tkaninie,
4) zastosować odpowiednie dodatki na szwy i podwinięcia,
5) wykroić elementy spódnicy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

formy spódnicy damskiej przygotowane zgodnie z projektem plastycznym,

tkanina,

narzędzia i przybory potrzebne do krojenia,

plansze przedstawiające różnego rodzaju układy kroju.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.4. Operacje obróbki termicznej odzieży

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zastosuj technikę małych wklejek w wykrojonym przez ciebie modelu bluzki damskiej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać wkład klejowy do tkaniny,
2) dobrać parametry klejenia,
3) wykonać technikę małych wklejek,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykroje bluzki,

wkłady klejowe,

żelazko.

Ćwiczenie 2

Zastosuj technikę małych wklejek w wykrojonej przez ciebie spódnicy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać wkład klejowy do tkaniny,
2) dobrać parametry klejenia,
3) wykonać technikę małych wklejek,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykroje spódnicy,

wkłady klejowe,

żelazko.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.5. Przeprowadzenie I i II miary. Kontrola jakości odzieży
miarowej

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj bluzkę damską do I miary, przeprowadź ją i nanieś poprawki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sfastrygować poszczególne elementy bluzki,
2) nałożyć sfastrygowaną bluzkę na manekin lub modela,
3) przeprowadzić marę bluzki,
4) wskazać występujące błędy i omówić sposób ich usunięcia,
5) nanieść poprawki po I mierze.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykroje elementów bluzki (podklejone),

manekin,

nici,

przybory do szycia ręcznego.


Ćwiczenie 2

Przygotuj bluzkę damską do II miary, przeprowadź ją, nanieś poprawki i dokonaj kontroli

międzyoperacyjnej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zszyć zaszewki lub cięcia,
2) zszyć elementy bluzki, obrzucić i rozprasować lub zaprasować szwy,
3) wykonać elementy: rękawy, kołnierz, kieszenie,
4) dokonać kontroli międzyoperacyjnej,
5) przeprowadzić II miarę bluzki,
6) nanieść poprawki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

bluzka po I mierze,

manekin,

maszyna stębnowa i overlock,

żelazko,

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia.


Ćwiczenie 3

Wykończ bluzkę poznanymi przez Ciebie technikami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wykończyć podkrój szyi,
2) wszyć rękawy,
3) wykończyć dół bluzki,
4) wykonać zapięcie,
5) uprasować gotową bluzkę,
6) przyszyć guziki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

bluzka po II mierze,

guziki,

manekin,

maszyna stębnowa , overlock, dziurkarka,

żelazko,

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia.


Ćwiczenie 4

Przygotuj spódnicę damską do I miary, przeprowadź ją i nanieś poprawki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sfastrygować poszczególne elementy spódnicy,
2) nałożyć sfastrygowaną spódnicę na manekin lub modela,
3) przeprowadzić marę spódnicy,
4) wskazać występujące błędy i omówić sposób ich usunięcia,
5) nanieść poprawki po I mierze.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykroje elementów spódnicy (podklejone),

manekin,

nici,

przybory do szycia ręcznego.


Ćwiczenie 5

Przygotuj spódnicę damską do II miary, przeprowadź ją, nanieś poprawki i dokonaj

kontroli międzyoperacyjnej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wykonać czynności związane z przygotowaniem spódnicy do II miary,
2) dokonać kontroli międzyoperacyjnej,
3) przeprowadzić II miarę spódnicy,
4) nanieść poprawki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

spódnica po I mierze,

manekin,

maszyna stębnowa i overlock,

żelazko,

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 6

Wykończ spódnicę poznanymi przez Ciebie technikami.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś:

1) wszyć pasek,
2) wyrównać i wykończyć dół spódnicy,
3) wyszyć dziurkę w pasku,
4) uprasować gotową spódnicę,
5) przyszyć guzik.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

spódnica po II mierze,

guzik,

manekin,

maszyna stębnowa, overlock, dziurkarka,

żelazko,

narzędzia i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia.


Ćwiczenie 7

Dokonaj kontroli jakości wykonanej przez Ciebie bluzki i spódnicy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś:

1) sprawdzić modele pod względem jakości wykonania i estetyki,
2) skontrolować kształt poszczególnych elementów,
3) skontrolować zgodność modeli z projektami plastycznymi i wymiarami klienta,
4) zaprezentować efekty swojej pracy na manekinie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokazu z instruktażem.

Środki dydaktyczne:

wykonane wyroby,

taśma centymetrowa,

projekty plastyczne,

wymiary klienta,

manekin.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

Wytwarzanie odzieży

miarowej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego,

zadania 7, 10, 13, 14, 15, 19, 20, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. d, 7. a, 8. b, 9. d, 10. b, 11. c,
12. a, 13. b, 14. d, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. d, 20. a

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyjaśnić sposób zdejmowania
pomiaru obwodu talii

B

P

b

2

Wymienić przybory potrzebne do
wykonywania pomiarów krawieckich

A

P

a

3

Wykonać pomiary krawieckie

A

P

c

4

Wybrać zasady prawidłowego krojenia

B

P

d

5

Rozpoznać układ kroju

B

P

a

6

Zdefiniować pojęcie gładzenie

A

P

d

7

Określić sposób przeprowadzania
I miary

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

8

Określić zadania kontroli gotowej
sztuki odzieży

B

P

b

9

Określić sposób wszycia paska do
spódnicy

B

P

d

10

Zinterpretować rysunek graficzny
wykończenia dołu spódnicy

D

PP

b

11

Wybrać temperaturę prasowania
tkaniny wełnianej

B

P

c

12

Wybrać układ kroju do określonej
tkaniny

B

P

a

13

Zastosować rodzaj materiału dla
określonego asortymentu

C

PP

b

14

Określić sposób obliczania zużycia
materiału na określony wyrób
odzieżowy

C

PP

d

15

Określić zastosowanie techniki małych
wklejek

C

PP

a

16 Wybrać oznaczenie poprawki

A

P

b

17

Określić zastosowanie ściegów
ręcznych

B

P

d

18 Wymienić kolejność prasowania bluzki

A

P

c

19 Określić rodzaj błędu w spódnicy

D

PP

d

20 Określić rodzaj błędu w rękawie

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie
zakreśl odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Przez największe przewężenie tułowia zdejmuje się pomiar

a) obwód gorsu.
b) obwód talii.
c) obwód bioder.
d) obwód klatki piersiowej.


2. Do wykonywania pomiarów krawieckich potrzebne są

a) taśma centymetrowa, dwie tasiemki, notes i ołówek.
b) linijka, kątomierz, notes i ołówek.
c) ekierka, linijka, notes i ołówek.
d) cyrkiel, suwmiarka, notes i ołówek.


3. Symbol opx oznacza pomiar

a) obwód szyi.
b) obwód bioder.
c) obwód klatki piersiowej.
d) obwód uda.


4. Do zasad prawidłowego krojenia zalicza się

a) staranne wykonanie form, zwrócenie uwagi na fakturę tkaniny.
b) wybranie odpowiednich przyborów do rozkroju tkaniny.
c) spełnienie wymogów dokumentacji techniczno technologicznej.
d) staranne rozplanowanie form na tkaninie i zwrócenie uwagi na wzory i fakturę

tkaniny.

5. Na rysunku przedstawiony jest układ kroju

a) jednokierunkowy.
b) dwukierunkowy.
c) wielokierunkowy.
d) symetryczny.


6. Gładzenie to

a) utrwalanie kształtu wyrobu odzieżowego przez plisowanie.
b) nadawanie odpowiedniego kształtu wykrojom elementów odzieżowych.
c) wygładzanie powierzchni materiałów odzieżowych z okrywą włosową.
d) usuwanie zagnieceń z materiału przed krojeniem.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

7. I miarę bluzki przeprowadza się w następujący sposób

a) sfastrygowaną odzież wkłada się na osobę, zapina w przodzie środek na środek

i sprawdza, czy odzież prawidłowo układa się na sylwetce, czy zachowuje
prawidłowe układanie się środków, kierunek i miejsce szwów, miejsce zaszewek,
wykrojów pach i szyi.

b) sfastrygowaną ponownie po poprawkach odzież, zszywa się na maszynie i szwy

rozpasowuje się.

c) po włożeniu odzieży na sylwetkę sprawdza się jej ogólny wygląd.
d) po włożeniu odzieży na manekin, sprawdza się kołnierz, kierunek szwów i rękawów,

zaznacza długość.

8. Kontrola jakości gotowej sztuki odzieży obejmuje

a) kontrole jakości wykrojów.
b) ostateczną kontrolę odzież.
c) kontrolę jakości poszczególnych elementów.
d) kontrolę jakości dodatków krawieckich.

9. Rysunek graficzny przedstawia

a) podklejenie paska.
b) wszycie paska maszyną i przestębnowanie.
c) wszycie kołnierza.

d) wszycie paska maszyną i podszycie ręcznie.


10. Przy wykończeniu dołu spódnicy prostej wykonanej z wełny, szytej na miarę zastosujesz

obręb


11. Maksymalna temperatura prasowania tkaniny wełnianej wynosi

a) 120°C.
b) 210°C.
c) 160°C.
d) 100°C.


12. Szyjąc bluzkę damską z tkaniny we wzory ułożone w jednym kierunku należy

zastosować układ szablonów
a) jednokierunkowy.
b) dwukierunkowy.
c) wielokierunkowy.
d) symetryczny.

a)

b)

c)

d)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

13. Do uszycia bluzy sportowej męskiej przedstawionej na rysunku zastosujesz tkaninę

a) aksamit.

b) elanobawełnę.
c) jedwab.
d) płótno bawełniane.


14. Obliczając zużycie materiału na żakiet damski ze spódnicą należy wziąć pod uwagę

a) długość żakietu, obwód bioder, długość spódnicy.
b) obwód klatki piersiowej, długość żakietu, obwód ręki.
c) wzrost, długość spódnicy, obwód bioder.
d) długość żakietu, długość rękawa, długość spódnicy.


15. Technika małych wklejek ma zastosowanie przy podklejaniu

a) pasków, patek, kołnierzy, mankietów.
b) przodów, rękawów, kołnierzy.
c) przodów, wyłogów, pasków, tyłów.
d) tyłów, przodów, nogawek spodni, kieszeni.

16. Podczas przeprowadzania miary na klientce, krawiec zauważył konieczność poszerzenia

boków wyrobu. Do oznaczenia tej czynności powinien zastosować znak






17. W krawiectwie miarowym do oznaczania poprawionych linii modelowych po I mierze

stosuje się ścieg
a) kryty.
b) za igłą.
c) dziergany.
d) fastrygowy.

18. Uszytą bluzkę damską prasujemy w następującej kolejności

a) tył, kołnierz, rękawy i mankiety, przody.
b) mankiety i rękawy, kołnierz, przody, tył.
c) kołnierz, mankiety i rękawy, tył, przody, ponownie kołnierz.
d) przody, tył, mankiety i rękawy, kołnierz.

a)

b)

c)

d)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

19. Rysunek przedstawia źle układający się przód spódnicy. Podczas miarowego szycia

popełniono błąd

a) skrojono za długą spódnicę.
b) nieprawidłowo wszyto pasek.
c) wykonano za głębokie zaszewki.
d) nieprawidłowo wykrojono podkrój talii.


20. Rysunek przedstawia układający się rękaw bluzki damskiej. Podczas miarowego szycia

popełniono błąd

a) rękaw przesunięty do przodu.
b) rękaw przesunięty do tyłu.
c) rękaw skrojony za wąski.
d) rękaw za długi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Wytwarzanie odzieży miarowej

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test sprawdzający umiejętności praktyczne – próba pracy

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

dwutygodniowym.

2. Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania i omów sposób prezentacji pracy.
4. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
5. Rozdaj uczniom treść zadania testowego i podaj czas przeznaczony na wykonanie.
6. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym

się czasie zakończenia pracy

8. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników
9. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu umiejętności praktycznych
10. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Materiały dla ucznia

treść zadania z załącznikami,

instrukcja do wykonania zadania,

formularz Plan pracy,

wykrój rękawa, mankietu, pliski skośnej z tkaniny bawełnianej,

wykrój wkładu usztywniającego – mankiet,

próby technologiczne węzłów,

narzędzia i przybory (szpilki, taśma centymetrowa, naparstek, igły do szycia ręcznego,
kreda krawiecka, nożyczki).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Treść zadania

Otrzymujesz spódnicę przygotowaną do I miary, z tkaniny lnianej jednokolorowej.

Sprawdź wymiary spódnicy z wymiarami klientki: ot = 74 cm, obt = 98 cm, długość spódnicy
50 cm. W celu wykonania poprawek rozlicz zaszewki dl wymiarów klientki. Dopasuj
spódnicę do wymiarów klientki. Wykrój pasek i wkład klejowy zgodnie podanymi
wymiarami i rysunkiem technicznym (załącznik Nr 2). Uszy i wszyj pasek, podwiń
i przestębnuj dół zgodnie z rysunkiem technicznym (załącznik Nr 2) i strukturalnym
(załącznik Nr 1). Wyszyj dziurkę, wyprasuj spódnicę i przyszyj guzik. Po uszyciu spódnicy
zaprezentuj efekt wykonanej pracy.


Instrukcja do wykonania zadania


Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przeanalizuj dokładnie treść zadania i zapoznaj się z załącznikami.
2. Zapisz w formularzu plan działania:

wykaz czynności potrzebnych do wykonania poprawek i dokończenia szycia spódnicy,

wykaz materiałów i dodatków krawieckich potrzebnych do wykończenia spódnicy,

wykaz narzędzi, przyborów, maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania zadania,

rozliczenie zaszewek.

3. Zorganizuj stanowisko pracy zgodnie z treścią zadania:

pobierz z magazynu i zgromadź na stanowisku spódnicę przygotowaną do I miary,

dokonaj jej oglądu i oceń stan już wykonanych operacji,

pobierz materiały potrzebne do wykrojenia paska,

pobierz narzędzia oraz przybory potrzebne do wykonania zadania,

rozmieść na stanowisku pracy materiały, dodatki krawieckie, oraz narzędzia i przybory

tak aby nie utrudniały pracy,

sprawdź stan techniczny maszyn szwalniczych i wykańczających, wykonaj próbę

ściegu,

sprawdź stan techniczny żelazka, wykonaj próbę prasowania.

4. Wykonaj zadanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

5. Kontroluj na bieżąco jakość wykonanych czynności oraz zwracaj uwagę na ład

i porządek na stanowisku pracy i w jego obrębie.

6. Po uszyciu spódnicy zmierz jej szerokość w talii oraz długość. Wyniki pomiaru zapisz

w formularzu Plan działania w miejscu przeznaczonym na obliczenia, notatki.

7. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy ręcznej i maszynowej, wyłącz

maszyny i żelazko, oczyść przybory i narzędzia, odnieś je na miejsce składowania.

8. Przygotuj się do prezentacji wykonanego zadania.
9. Dokonaj prezentacji swojej pracy, dokonaj oceny wyrobu pod względem estetyki

i precyzji wykonania oraz zgodności z założeniami zawartymi w dokumentacji
i wymiarami klientki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

PLAN DZIAŁANIA


Zapisz kolejne czynności niezbędne do wykonania poprawek i dokończenia szycia spódnicy:
…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………


Sporządź wykaz materiałów i dodatków krawieckich potrzebnych do dokończenia szycia
spódnicy:
…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...


Sporządź wykaz narzędzi, przyborów, maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania zadania:
…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

Miejsce na obliczenia, notatki:

Rozliczenie zaszewek

1) Głębokość zaszewek na wymiary klientki powinny wynosić:

głębokość zaszewki w przodzie = 2cm : 2 = 1 cm

głębokość zaszewek w tyle = 4cm : 2 = 2 cm

2) Głębokość zaszewek w spódnicy otrzymanej do poprawy

głębokość zaszewki w przodzie = …………………. cm

głębokość zaszewek w tyle = ……………………… cm

Wymiary spódnicy po uszyciu

Szerokość spódnicy w talii ………………………

Długość spódnicy ………………………………..

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZAŁĄCZNIK Nr 1

Rysunek strukturalny spódnicy














































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Rysunek techniczny spódnicy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Arkusz obserwacji

Lp.

Czynności oceniane

Liczba

punktów

1.

Sporządzenie wykazu czynności niezbędnych do wykonania
poprawek i dokończenia szycia spódnicy

2.

Sporządzenie wykazu materiałów i dodatków

3.

Sporządzenie wykazu maszyn, urządzeń i narzędzi, przyborów
i przyrządów potrzebnych do dokończenia szycia spódnicy

4.

Pobranie materiałów i dodatków krawieckich

5.

Pobranie narzędzi, przyborów

6.

Dokonanie oglądu spódnicy i sprawdzenie jakości wykonanych
dotychczas operacji

7.

Sprawdzenie stanu technicznego maszyny szwalniczej

8.

Sprawdzenie stanu technicznego żelazka

9.

Sprawdzenie obwodu talii w spódnicy i zaznaczenie poprawek
nowych linii zaszewek w przodzie i tyle spódnicy

10.

Wykonanie poprawek na maszynie

11.

Wykrojenie paska i wkładu klejowego do spódnicy

12.

Podklejenie wkładu klejowego i zaprasowanie paska

13.

Przyfastrygowanie paska do spódnicy na linii talii

14.

Przyszycie paska do spódnicy

15.

Odszycie końcówek paska i wywrócenie

16.

Przestębnowanie paska

17.

Zafastrygowanie dołu spódnicy

18.

Przestębnowanie dołu

19.

Oznaczenie miejsca wyszycia dziurki

20.

Wyszycie dziurki

21.

Wyprasowanie spódnicy

22.

Przyszycie spódnicy do paska

23.

Przeprowadzenie kontroli końcowej spódnicy i zapisanie wyników
pomiaru w formularzu Plan działania

24.

Zachowanie ładu i porządku na stanowisku pracy ręcznej
i maszynowej

25.

Przestrzeganie przepisów BHP

26.

Uporządkowanie stanowiska pracy

27.

Prezentacja swojej pracy

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne

Stopień szkolny ndst

dop

dst

db

bdb

Punkty

0 – 19

20 – 21

22 –23

24 –25

26 –27

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Billy-CzopowaM., Mierowska K.: Krój i modelowanie odzieży lekkiej. Krawiectwo

miarowo-usługowe. WSiP, Warszawa 1991

2. Czurkowa M., Ulawska – Bryszewska J.: Rysunek zawodowy dla szkół odzieżowych.

WSiP, Warszawa 199

3. Fałkowska – Rękawek E.: Podstawy projektowania odzieży. WSiP, Warszawa 2000
4. Hanus Z.: Krój, modelowanie, szycie. Wydawnictwa akcydensowe, Warszawa 1987
5. Ignatowska B.: Uszyj sama. WARTA, Warszawa 1986
6. Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1993
7. Krysińska S.: Szycie i konserwacja odzieży. WSiP, Warszawa 1987
8. Lewandowska – Stark E., Lipke – Skrawek Z.: Techniki szyci. SOP, Toruń 1995
9. Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1999
10. Samek P.: Krawiectwo – technologia. WSiP, Warszawa 1999

Polska Norma PN 82/P – 84500. Pomiary ciała ludzkiego

Czasopismo:

Odzież miesięcznik, wyd. NOT

