12 Wykonywanie makijażu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Izabela Suligowska

Wykonywanie makijażu
514[03].Z3.02





Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
lek. med. Małgorzata Polkowska

dr Maria Pietruszewska

Opracowanie redakcyjne:

mgr Małgorzata Sołtysiak

Konsultacja:

mgr Małgorzata Sołtysiak

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[03].Z3.02
„Wykonywanie makijażu”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
technik usług kosmetycznych.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Kształty twarzy i kształty jej elementów – zasady korygowania

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Typy kolorystyczne urody

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Kosmetyki kolorowe

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Rodzaje makijażu – zasady wykonywania

22

5.4.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

29

7. Literatura

40

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Wykonywanie makijażu”,

który

zawiera najważniejsze informacje dotyczące wymienionych zagadnień i wskazuje tematykę,
z jaką uczeń powinien się zapoznać poprzez wyszukanie odpowiednich informacji
w literaturze. Poziom trudności wykonywanych ćwiczeń powinien być dostosowany do
możliwości uczniów oraz uwzględniać wyposażenie pracowni kosmetycznej. Wykonanie
zaproponowanych przykładowych ćwiczeń pomoże uczniowi ukształtować niezbędne
umiejętności, wymagane programem kształcenia. Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się
do zaproponowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli ma taką możliwość powinien
uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania nowych technik
kosmetycznych. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie musiał
wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania preparatów i aparatów
kosmetycznych. Informacje w dziedzinie kosmetyki szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te,
które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym i preparatami pielęgnacyjnymi.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele,

literaturę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4













Schemat układu jednostki modułowej

514[03].Z3

Kosmetyka upiększająca

514[03].Z3.01

Wykonywanie usług związanych z

usuwaniem zbędnego owłosienia

514[03].Z3.02

Wykonywanie makijażu

514[03].Z3.03

Wykonywanie zabiegów

zdobniczych na ciele

514[03].Z3.04

Wykonywanie zabiegów

zdobniczych paznokci

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej,

określać potrzeby klientki,

przeprowadzać wywiad z klientką,

rozróżniać wyposażenie stanowiska pracy wizażystki,

wykonywać demakijaż twarzy,

rozpoznawać rodzaj cery,

określać właściwą długość i wysokość łuku brwiowego,

stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

scharakteryzować preparaty kosmetyczne do wykonywania makijażu,

wykonać makijaż zgodnie z zasadami podziału twarzy,

zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu makijażu,

przeprowadzić analizę kolorystyczną typu urody klientki,

wykonać korektę twarzy,

wykonać różne rodzaje makijażu,

udzielić porady z zakresu wykonywania makijażu,

wykonać makijaż zgodnie z obowiązującymi zasadami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Technik usług kosmetycznych 514[03]

Moduł:

Kosmetyka upiększająca 514[03].Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie makijażu 514[03].Z3.02

Temat: Wykonywanie pudru ciekłego.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania pudru ciekłego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wskazać skład pudru,

określić działanie pudru na skórę,

wyjaśnić sposób sporządzania zawiesiny,

przygotować puder na podstawie receptury preparatu i opisu sposobu jego wykonania.

Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:

120min.

Środki dydaktyczne:

moździerz ceramiczny duży,

waga laboratoryjna,

zlewka o pojemności 100 cm

3

,

cylinder miarowy,

odczynniki chemiczne: tlenek cynku, tlenek tytanu, talk, gliceryna, alkohol stearylowy,
woda destylowana, etyloceluloza lub żelatyna, zapach, barwnik,

pojemnik na gotowy produkt,

instrukcja wykonania ćwiczenia.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

Każdy uczeń wykonuje puder ciekły.

Uczeń po otrzymaniu instrukcji wykonania ćwiczenia zapoznaje się z jej treścią
(w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela).

Uczeń przygotowuje stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia z zachowaniem
przepisów bhp i ppoż.

W pierwszej fazie ćwiczenia (30 minut) uczeń przygotowuje roztwór zagęstnika.

Następnie uczeń odmierza stechiometryczne ilości pozostałych składników pudru.
Łączy składniki preparatu zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przez cały czas trwania ćwiczenia (75 min.) uczeń przestrzega zasad pracy
z odczynnikami chemicznymi oraz stosuje się do regulaminu pracowni chemicznej.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i w razie potrzeby pomaga w przygotowaniu
preparatu.

4. Po wykonaniu ćwiczenia uczeń dokonuje oceny organoleptycznej przygotowanego

preparatu.

5. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
6. Uczniowie prezentują swoje preparaty na forum klasy w kolejności wykonywania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pudrów.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze przepis na wykonanie tuszu do rzęs. Określ działanie

poszczególnych składników receptury.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Technik usług kosmetycznych 514[03]

Moduł:

Kosmetyka upiększająca 514[03]. Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie makijażu 514[03]. Z3.02

Temat: Wykonywanie makijażu dziennego.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania makijażu dziennego dobranego do

typu urody klientki.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać kolorystykę makijażu do typu urody klientki,

zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu makijażu dziennego,

przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,

wykonać makijaż dzienny.


Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w 2- osobowych grupach.

Środki dydaktyczne:

stanowiska pracy wizażystki (liczba stanowisk powinna odpowiadać liczbie 2 –

osobowych grup uczniów),

kosmetyki kolorowe: podkład, dwa pudry w kamieniu( jasny i ciemny), róż w kamieniu,

kredka do brwi, ołówek do oczu, paleta cieni do powiek, tusz do rzęs, konturówka do ust,
pomadka, błyszczyk, śmietanka do demakijażu, tonik, krem nawilżający,

bielizna zabiegowa,

materiały higieniczne,

wzornik kolorystycznych typów urody.


Czas:

180 min.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

Scharakteryzowanie techniki wykonywania makijażu dziennego z uwzględnieniem

sposobów nakładania poszczególnych kosmetyków kolorowych.

Podzielenie uczniów na 2- osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:

jeden uczeń w grupie wykonuje makijaż, drugi jest modelem.

Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego.

Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy wizażystki do wykonania

zabiegu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu makijażu

dziennego.

Uczniowie wykonują makijaż

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.

Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.

4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.

Praca domowa

Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów

kosmetycznych wzory plastyczne makijaży fantazyjnych i przynieś je na kolejne zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Kształty twarzy i kształty jej elementów– zasady

korygowania

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ kształt twarzy koleżanki z zespołu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów określania kształtu twarzy klientki z uwzględnieniem wykonywania
podziału poziomego i pionowego. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po
zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania,
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.1.1,
2) dokonać analizy kształtu twarzy koleżanki z zespołu,
3) dokonać podziału poziomego i pionowego twarzy koleżanki z zespołu,
4) określić asymetrię twarzy,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiał nauczania pkt. 4.1.1,

zdjęcie twarzy poddanej analizie,

ołówek i linijka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę.

Kształt twarzy

Zasady korygowania















































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami korygowania kształtów twarzy podkładem i różem (materiał

nauczania pkt. 4.1.1.),

2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów

z klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiał nauczania pkt. 4.1.1.

Ćwiczenie 3

Uzupełnij tabelę.

Kształt ust

Zasady korygowania


…………………………………..

Stosuje się podobne metody: wargę górną powiększa
się, a dolną poszerza się

Pełne

………………………………………………................
…………………………………………………………
…………………………………………………………


……………………………………

Konturówką odrobinę podkreślić opadające kąciki
i wypełnić pomadką

Asymetryczne

…………………………………………………………
…………………………………………………………
…………………………………………………………


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami korygowania kształtu ust makijażem (materiał nauczania pkt.

4.1.1.),

2) uzupełnić tabelę,
3) porównać Swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów

z klasy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiał nauczania pkt. 4.1.1.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Typy kolorystyczne urody

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę.

Cechy

Typ urody

Cera

Oczy

Włosy

Wiosna



Lato



Jesień



Zima



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem kolorystycznych typów urody,
2) podkreślić w tekście cechy urody typu wiosna, lato, jesień i zima,
3) wpisać odpowiedzi we właściwe pola tabeli,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów

z klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia przedmiotowe

Środki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

materiał nauczania pkt. 4.2.1.,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Określ kolorystyczny typ urody koleżanki z zespołu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów określania kolorystycznego typu urody. Ćwiczenie należy realizować
w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub
indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby
pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania
w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobem określania kolorystycznego typu urody (materiał nauczania pkt.

4.2.1.),

2) wykonać demakijaż,
3) przygotować wzorniki kolorystycznych typów urody,
4) dokonać analizy koloru skóry, włosów i oczu klientki,
5) określić kolorystyczny typ urody,
6) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

fotel z wysokim oparciem,

mleczko do demakijażu i tonik,

wzorniki kolorystycznych typów urody (chusty),

chusta do przysłonięcia włosów klientki.


Ćwiczenie 3

Zaproponuj kolorystykę makijażu do typu urody:

1) zima – wiedząc, że klientka preferuje odzież w odcieniach czerwieni,
2) wiosna – wiedząc, że klientka preferuje ubiór w żywych, intensywnych kolorach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z tabelami kolorystyki makijażu typów urody (materiał nauczania pkt.

4.2.1.),

2) dokonać analizy kolorystyki makijażu typu urody: zima i wiosna uwzględniając

preferencje klientek,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

3) zaproponować kolorystykę makijażu,
4) zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tabele kolorystyki makijażu dla poszczególnych typów urody,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Kosmetyki kolorowe

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę.

Składnik

Działanie na skórę/ funkcja w preparacie


…………………..

Nadaje pewną przeźroczystość, odpowiada za przyleganie pudru
do skóry, pomaga w kryciu nierówności cery

Kaolin
( uwodniony
glinokrzemian)


……………………………………………………………………………

Węglan wapnia


……………………………………………………………………………


…………………..

Ma właściwości adsorpcyjne, jest nośnikiem substancji aromatycznych

…………………..
…………………..

Odpowiadają za przyleganie pudru do skóry oraz mają zdolność kryjącą

Tlenek cynku

……………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………


…………………..

Znakomite właściwości krycia defektów skóry

Alkohol
strearylowy

…………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………….

……………………
……………………
……………………

…………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………….

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze składem pudrów (materiał nauczania pkt. 4.3.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów

z klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia,

materiał nauczania pkt. 4.3.1.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Wykonaj puder ciekły.


Instrukcja do wykonania ćwiczenia


Skład:

Tlenek cynku

10,00

Tlenek tytanu

10,00

Talk

10,00

Gliceryna

15,00

Alkohol stearylowy

20,00

Woda

do 100

Zagęstnik

*

q.s.

Zapach, barwnik

q.s.

* Metyloceluloza lub żelatyna

Przygotowanie roztworu zagęstnika

Do zimnej wody destylowanej dodać zagęstnika i pozostawić do spęcznienia. Następnie

ogrzewać na łaźni wodnej do uzyskania klarownego roztworu.
Wykonanie pudru

Do roztworu zagęstnika w wodzie dodaje się składniki proszkowe, starannie rozciera,

następnie uzupełnia gliceryną i alkoholem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) odważyć składniki pudru ciekłego,
4) przygotować roztwór zagęstnika,
5) połączyć składniki zgodnie z instrukcją,
6) zaprezentować otrzymany kosmetyk na forum klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne.

Środki dydaktyczne:

moździerz ceramiczny duży,

waga laboratoryjna,

zlewka o pojemności 100 cm

3

,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

cylinder miarowy,

płaszcz grzejny,

odczynniki chemiczne (wyszczególnione w instrukcji do ćwiczenia),

pojemnik na gotowy produkt,

instrukcja wykonania ćwiczenia.


Ćwiczenie 3

Wykonaj puder „make – up”.

Instrukcja wykonania ćwiczenia

Składniki:

Tlenek cynku

15,00

Kreda strącona

75,00

Kaolin

10,00

Puder

Tlenek żelaza

q.s.

Stearyna

15,00

Olej parafinowy

8,00

Gliceryna

5,00

Trójetanoloamina

6,00

2% roztwór
metylocelulozy

30,00

Baza kremowa

Woda

do 100

Wykonanie:
Do 100 g bazy kremowej, przy intensywnym mieszaniu, dodaje się w temp. ok. 50° C 20g

bazy pudrowej i miesza do całkowitego ostygnięcia. Bazę kremową otrzymuje się jak
w poprzednim ćwiczeniu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) odważyć składniki pudru „make – up”,
4) połączyć składniki zgodnie z instrukcją,
5) zaprezentować otrzymany kosmetyk na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne.

Środki dydaktyczne:

dwie zlewki o pojemności: 150 i 250 cm

3

,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

moździerz ceramiczny,

termometr rtęciowy,

płaszcz grzejny,

mieszadło,

bagietka szklana,

waga laboratoryjna,

pojemnik na gotowy produkt,

odczynniki chemiczne (wyszczególnione w instrukcji do ćwiczenia),

instrukcja wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.4. Rodzaje makijażu – zasady wykonywania


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę.

Korektor

Zastosowanie

BIAŁY

……………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………..

…………………

Rozjaśnia cienie pod oczami i drobne defekty skóry typu: wypryski,
blizny,

rozświetla

drobne

smugi

znajdujące

się

najczęściej

na skrzydełkach nosa, piegi (niezbyt ciemne).

ZIELONY

………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………

NIEBIESKI

…………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………….


…………………

Maskuje zaczerwienienia i plamy charakterystyczne dla cery wrażliwej.

………………….

Maskuje cienie i sińce pod oczami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem korektorów (materiał nauczania pkt. 4.4.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia.

materiał nauczania pkt. 4.4.1.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Ćwiczenie 2

Wykonaj makijaż dzienny dostosowany do typu urody i preferencji klientki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2–
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje makijaż, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania makijażu
dziennego z uwzględnieniem kolejności czynności oraz sposobów nakładania poszczególnych
kosmetyków kolorowych. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia
nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,

odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką wykonywania makijażu dziennego (materiał nauczania pkt. 4.4.1),
2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do makijażu,
3) dobrać kolorystykę makijażu,
4) wykonać makijaż,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy,
6) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

lustro,

fotel do makijażu z wysokim oparciem,

stolik pomocniczy na preparaty,

zestaw pędzli z naturalnego włosia,

gąbki do nakładania podkładu,

lusterko do makijażu z powiększającą wkładką,

szczoteczka do brwi,

zalotka,

temperówka do ostrzenia kredek,

pałeczki do korekt,

kosmetyki kolorowe: podkład, dwa pudry w kamieniu (jasny i ciemny), róż w kamieniu,

kredka do brwi, ołówek do oczu, paleta cieni do powiek, tusz do rzęs, konturówka do ust,
pomadka, błyszczyk,

śmietanka do demakijażu, tonik, krem nawilżający,

bielizna zabiegowa,

materiały higieniczne,

wzornik kolorystycznych typów urody,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Ćwiczenie 3

Wykonaj makijaż wieczorowy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje makijaż, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania makijażu
wieczorowego z uwzględnieniem kolejności czynności oraz sposobu przyklejania sztucznych
rzęs. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów
i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca
zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg. Na zakończenie nauczyciel
powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, odnieść się do błędów
popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby wyeliminowania wskazanych błędów
w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką wykonywania makijażu wieczorowego (materiał nauczania pkt.

4.4.1.),

2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3) dobrać kolorystykę makijażu,
4) wykonać makijaż wieczorowy,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy,
6) wykonać rozmalowanie makijażu wieczorowego,
7) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

lustro,

fotel do makijażu z wysokim oparciem,

stolik pomocniczy na preparaty,

zestaw pędzli z naturalnego włosia,

gąbki do nakładania podkładu,

lusterko do makijażu z powiększającą wkładką,

szczoteczka do brwi,

zalotka,

temperówka do ostrzenia kredek,

pałeczki do korekt,

kosmetyki kolorowe: podkład, dwa pudry w kamieniu (jasny i ciemny), róż w kamieniu,

kredka do brwi, ołówek do oczu, eyeliner, paleta cieni do powiek, tusz do rzęs,
konturówka do ust, pomadka, błyszczyk, sztuczne rzęsy, dżety, klej do rzęs,

śmietanka do demakijażu, tonik, krem nawilżający,

bielizna zabiegowa,

materiały higieniczne,

wzornik kolorystycznych typów urody,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Ćwiczenie 4

Wykonaj makijaż fantazyjny zgodnie z załączonym wzorem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje makijaż, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania makijażu
fantazyjnego z uwzględnieniem kolejności czynności. Podczas wykonywania ćwiczenia
nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji
zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem,
drugi wykonuje zabieg.

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,

odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem makijażu fantazyjnego (materiał nauczania pkt. 4.4.1.),
2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do makijażu,
3) dokonać analizy dołączonego do ćwiczenia wzoru plastycznego,
4) wykonać makijaż,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy,
6) wykonać rozmalowanie makijażu fantazyjnego,
7) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

lustro,

fotel do makijażu z wysokim oparciem,

stolik pomocniczy na preparaty,

zestaw pędzli z naturalnego włosia,

gąbki do nakładania podkładu,

lusterko do makijażu z powiększającą wkładką,

szczoteczka do brwi,

zalotka,

temperówka do ostrzenia kredek,

pałeczki do korekt,

kosmetyki kolorowe: podkład, dwa pudry w kamieniu( jasny i ciemny), róż w kamieniu,

kredka do brwi, ołówek do oczu, eyeliner, paleta cieni do powiek, tusz do rzęs,
konturówka do ust, pomadka, błyszczyk, sztuczne rzęsy, dżety, klej do rzęs, brokat,

śmietanka do demakijażu, tonik, krem nawilżający,

bielizna zabiegowa,

materiały higieniczne,

wzornik kolorystycznych typów urody,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Wykonaj makijaż dzienny do fotografii kolorowej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem wykonywania makijażu do fotografii kolorowej (materiał

nauczania pkt. 4.4.1.),

2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do makijażu,
3) dobrać kolorystykę makijażu do typu urody i preferencji klientki,
4) wykonać makijaż,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy,
6) uporządkować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

lustro,

fotel do makijażu z wysokim oparciem,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

stolik pomocniczy na preparaty,

zestaw pędzli z naturalnego włosia,

gąbki do nakładania podkładu,

lusterko do makijażu z powiększającą wkładką,

szczoteczka do brwi,

zalotka,

temperówka do ostrzenia kredek,

pałeczki do korekt,

kosmetyki kolorowe: podkład, dwa pudry w kamieniu (jasny i ciemny), róż w kamieniu,

kredka do brwi, ołówek do oczu, paleta cieni do powiek, tusz do rzęs, konturówka do ust,
pomadka, błyszczyk,

śmietanka do demakijażu, tonik, krem nawilżający,

bielizna zabiegowa,

materiały higieniczne,

wzornik kolorystycznych typów urody,

literatura z rozdziału 6.


Ćwiczenie 6

Wykonaj makijaż kamuflujący popękane naczynka krwionośne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy podzielić uczniów na 2 –
osobowe zespoły i określić zadania: pierwszy uczeń wykonuje makijaż, drugi jest modelem.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania kamuflażu
z uwzględnieniem kolejności czynności oraz sposobów nakładania poszczególnych
kosmetyków. Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować pracę
uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel
zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,

odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem wykonywania makijażu kamuflującego,
2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do kamuflażu,
3) wykonać kamuflaż,
4) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy,
5) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

lustro,

fotel do makijażu z wysokim oparciem,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

stolik pomocniczy na preparaty,

zestaw pędzli z naturalnego włosia,

gąbki do nakładania podkładu,

lusterko do makijażu z powiększającą wkładką,

szczoteczka do brwi,

zalotka,

temperówka do ostrzenia kredek,

pałeczki do korekt,

kosmetyki kolorowe: paleta kremów kamuflujących, puder, róż w kamieniu, kredka do

brwi, ołówek do oczu, paleta cieni do powiek, tusz do rzęs, konturówka do ust, pomadka,
błyszczyk,

śmietanka do demakijażu, tonik,

bielizna zabiegowa,

materiały higieniczne,

wzornik kolorystycznych typów urody,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie makijażu”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić zasady modelowania
kształtu twarzy makijażem

C

P

a

2.

Wskazać podziały stosowane do
określania asymetrii twarzy

C

P

… podziału poziomego
i pionowego

3.

Wskazać kształt brwi do twarzy
kwadratowej

C

P

… szerokie o łagodnym łuku

4. Wyliczyć podstawowe kształty ust

B

P

- wąskie
- pełne
- o wydatnej wardze dolnej
- pełne z wąskimi kącikami
- asymetryczne
- z opadającymi kącikami

5. Rozróżnić kolorystyczne typy urody

B

P

… jasna, porcelanowa
o niebieskawym czasem
oliwkowym odcieniu
… granatowoczerwone,
kruczoczarne, ciemnobrązowe
… jasno błękitne,
ciemnoniebieskie, szare, brązowe,
prawie czarne

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

6. Zdefiniować pojęcie walor koloru

A

P

… jasność lub ciemność koloru

7.

Okreslić kolorystykę makijażu dla
jesiennego typu urody

C

P

a

8.

Wyliczyć grupy kosmetyków do
makijażu

B

P

-

pudry

sypkie,

prasowane,

w płynie i kremie( podkłady) oraz
róże
- kosmetyki do makijażu ust
- preparaty do makijażu oczu

9. Określić funkcję kaolinu w pudrze

C

P

b

10. Rozróżnić grupy pomadek do warg

B

P

… mają słaby połysk i trwale
pokrywają wargi

11. Wskazać składniki szminek do ust

C

P

- oleje mineralne (rycynowy,
parafinowy)
- woski (pszczeli, lanolina)
- polibuten
- estry kwasów tłuszczowych lub
lanolinowych i alkoholu
izopropylowego
- pigmenty
- barwniki

12.

Określić funkcje pigmentów
nieorganicznych w błyszczykach

C

P

c

13. Wyliczyć grupy tuszów do rzęs

A

P

- wodoodporne
- zmywalne wodą

14.

Określić funkcję żywic stosowanych
w ołówkach do oczu

C

P

… filmu właściwej grubości
i równomierne rozproszenie
pigmentów

15. Wyjaśnić pojecie makijaż

A

P

… uszminkowanie, umalowanie
się jak również zamaskowanie,
sfałszowanie.

16.

Określić sposób nakładania pudru
sypkiego

C

PP

… kopulasto ściętego pędzla
… w dół i na zewnątrz

17.

Zaproponować sposoby
kamuflowania defektów urody

D

PP

b

18.

Określić zasady wykonywania
makijażu fotograficznego

C

PP

a

19.

Określić wpływ światła na wizualny
odbiór makijażu wieczorowego

C

PP

d

20.

Zaproponować kolorystykę
makijażu dla letniego typu urody

D

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadania dotyczących wykonywania makijażu. Zadania: 1, 7, 9, 12. 17 –

20 to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; zadania: 2,
3, 5, 6, 10 i 14 – 16 to zadania wymagające uzupełnienia, a 4, 8, 11 i 13 to zadania z luką,
w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

-

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X

(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

-

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

-

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania,

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli któreś zadanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego

rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 min. Przeczytaj uważnie instrukcję.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Boczne partie twarzy przyciemnia się przy twarz o kształcie

a) okrągłym,
b) owalnym,
c) odwróconego trójkąta,
d) trójkątnej.

2. Asymetrię twarzy określa się na podstawie

………………………………………...………………………………………….………

3. Przy twarzy kwadratowej brwi powinny być ……………………………………….…...

……………………………………………………………………………………..……..


4. Podstawowe kształty ust to

5. Zimowy typ urody charakteryzuje się

cerą - ………………………………………………………………………………….……
włosami - …………………………………………………………………………………...
oczami - …………………………………………………………………………………….

6. Walor to ………………………………………………………………………………….…

7. Klientce o jesiennym typie urody proponuje się makijaż w odcieniach:

a) ciepłych,
b) neutralnych zimnych,
c) niskochromatycznych,
d) neutralnych.


8. Kosmetyki kolorowe do wykonywania makijażu dzieli się na




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

9. Kaolin dodaje się do pudru w celu

a) zwiększenia przyczepności preparatu do skóry,
b) zredukowania nadmiernego połysku skóry,
c) nadania produktowi lepkości,
d) zlikwidowania pylenia preparatu.


10. Pomadki do ust o dużej zawartości wosków i pigmentów a o mniejszej olejów mają ..

…………………………………………………………………………………………….

11. W skład szminki do ust wchodzą

12. Efekt przezroczystości w błyszczykach uzyskuje się przez dodanie

a) pigmentów,
b) barwników bezpośrednich,
c) pigmentów nieorganicznych,
d) barwników pośrednich.


13. Tusze do rzęs dzieli się na

14. Żywice stosowane w ołówkach do oczu odpowiadają za …………….……………….

………………………………………………………………………………………….

15. Słowo makijaż pochodzi z języka francuskiego i oznacza …………………………….

……………………………………………………………………………………….…

Część II

16. Puder nakłada się na skórę za pomocą ………………………………………………….

…………….., ruchami …………………………………………………………………….

17. Skóra twarzy klientki charakteryzuje się żółtawym odcieniem. Aby go zlikwidować

stosuje się korektor w kolorze:
a) białym,
b) niebieskim,
c) zielonym,
d) fioletowym.


18. Wykonując makijaż fotograficzny należy

a) perfekcyjnie umalować usta,
b) położyć jaśniejszy podkład,
c) zaznaczyć kości policzkowe różem,
d) nie pudrować twarzy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

19. Światło padające od dołu na twarz z makijażem wieczorowym

a) postarza,
b) uwidacznia ilość naniesionych na skórę kosmetyków,
c) zniekształca,
d) odmładza.


20. Dla letniego typu urody poleca się makijaż w barwach

a) niskochromatycznych kontrastowych kolorystycznie,
b) niskochromatycznych neutralnych,
c) niskochromatycznych mniej neutralnych,
d) wysokochromatycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Wykonywanie makijażu


Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

Część I

1

a

b

c

d

2



3




4

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

5




6



7

a

b

c

d

8

-
-
-

9

a

b

c

d

10




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

11

-
-
-
-
-
-

12

a

b

c

d

13

-
-

14




15




16




17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Wykonywanie makijażu”

przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić poziom
ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie zostało tak
skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ umiejętności.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko wizażystki
z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym wykonanie makijażu dziennego. Należy
również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone przybory do
makijażu, kosmetyki kolorowe, bielizna zabiegowa oraz środki higieniczne, spośród których
uczeń wybierze właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie
zadania wynosi 60 minut.

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:

1. sporządzić plan pracy,
2. przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3. określić kształt twarzy i jej elementów oraz kolorystyczny typ urody klientki,
4. dobrać kolorystykę makijażu,
5. nałożyć podkład,
6. umalować oczy,
7. przeczesać łuk brwiowy,
8. przypudrować twarz pudrem sypkim,
9. nałożyć róż,
10. umalować usta.

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego.
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.
Opis pracy:
1. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.

przygotowanie stanowiska pracy makijażystki – zgromadzenie na stanowisku pracy:
podkładów, lateksowej gąbki, transparentnego pudru, pędzla do nakładania pudru,
róży, pędzla do różu, pęsety do regulacji brwi, kredki do brwi i konturówek do oczu
i do ust, tuszu do rzęs, szczoteczki do rozdzielania zlepionych rzęs, szminek do ust,
temperówki, błyszczyka do ust, śmietanki do demakijażu, toniku, kremu
nawilżającego na dzień, opaski na włosy, ręczników jednorazowych, patyczków
higienicznych, płatków kosmetycznych, chusty do przykrycia włosów, wzorników
kolorystycznych typów urody.

przygotowanie klienta do zabiegu – wykonanie demakijażu (umiejętność sprawdzana
w jednostce modułowej 514[03] Z1. 03).

2. Określanie kształtu twarzy i jej elementów oraz kolorystycznego typu urody klientki.

Na podstawie podziału poziomego i pionowego ustalono, że klientka ma symetryczną
twarz o ładnych, regularnych rysach.
Kolorystyczny typ urody
Klientka ma śniadą cerę, włosy w odcieniu platynowego blond i szaroniebieskie oczy.
Wynik – klientka reprezentuje letni typ urody.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

3. Dobranie kolorystyki makijażu – do letniego typu urody proponuje się makijaż

w odcieniach różu, podkład w odcieniu cery klientki, konturówka do oczu -
szarogranatowa.

4. Nałożenie podkładu – aplikacja fluidu na wilgotną lateksową gąbkę i rozprowadzenie

go na twarzy stosując ruchy w dół i na zewnątrz twarzy( wokół oczu ruchami okrężnymi)

5. Umalowanie oczu.

obrysowanie oczu konturówką i roztarcie linii patyczkiem higienicznym,

nałożenie bladoróżowego cienia na górną powiekę przy granicy rzęs,

nałożenie tuszu – mocniejsze wytuszowanie rzęs przy zewnętrznym kąciku powieki,

rozczesanie zlepionych rzęs szczoteczką.

6. Przeczesanie brwi grzebykiem – nadanie im łagodnego łuku.
7. Przypudrowanie twarzy pudrem za pomocą pędzla, delikatnymi ruchami od linii symetrii

twarzy na zewnątrz.

8. Nałożenie różu na kości policzkowe.
9. Umalowanie ust.
10. Obrysowanie warg konturówką w kolorze szminki, wypełnienie środka szminką przy

użyciu pędzelka, naniesienie błyszczyka.

Treść zadania

Wykonaj makijaż dzienny zgodnie z życzeniem klientki wykorzystując dostępne

kosmetyki kolorowe. Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie planu
pracy, przygotowanie stanowiska pracy do zabiegu, określenie kształtu twarzy i jej elementów
oraz kolorystycznego typu urody klientki, dobór kolorystyki makijażu i jego wykonanie. Na
stanowisku pracy przygotowano wyposażenie umożliwiające wykonanie zadania. We
wskazanym przez nauczyciela miejscu umieszczono przybory do makijażu, bieliznę
zabiegową, materiały higieniczne oraz kosmetyki kolorowe, spośród, których wybierzesz
środki potrzebne Ci do wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania zadania:
maksymalnie 60 minut.

Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonana przez ucznia

Punkty

Waga*

Wynik

1. Sporządzanie planu pracy

0,7

2. Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do

makijażu

0,5

3. Określanie kształtu twarzy i jej elementów oraz

kolorystycznego typu urody klientki

0,8

4. Dobranie kolorystyki makijażu

0,7

5. Nałożenie podkładu

0,6

6. Umalowanie oczu

0,8

7. Przeczesanie łuku brwiowego

0,5

8. Przypudrowanie twarzy

0,5

9. Nałożenie różu

0,6

10. Umalowanie ust

0,8

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

Klucz oceniania

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów
18 pkt. czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej
korekty naprawiono
7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak całej
czynności wymagało dokonania wielu poprawek
0 pkt. czynność wykonana błędnie

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Minimalna liczba

uzyskanych punktów

dopuszczający

80

dostateczny

100

dobry

140

bardzo dobry

160

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

7. LITERATURA

1. Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. Wydanie IV, WSiP
2. Jaroszewska B.: Kosmetologia. Atena, Warszawa 2001
3. Peters I. B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu – poradnik. Rea, Warszawa 2002
4. Praca zbiorowa: Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi. REA, Warszawa 2000

Czasopismo:
1. Beauty Forum” – Fachowe czasopismo kosmetyczne. Nr 1/99

Katalog:
1. Peggy Sage Katalog 16, 17

Poradnik:
1. Doskonały makijaż. Jak się malować. Poradnik dla początkujących i zaawansowanych.

Warszawski Dom Wydawniczy, Warszawa 1992

