scenariuszM1k3


 BEZPIECZNE DZIECKO  PRZYJACIEL SZNUPKA
Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych
Temat: Niebezpieczeństwo w internecie.
Adresat:
Uczniowie klas III.
Cele:
1) kształtowanie świadomości, że nie wszyscy ludzie zasługują na zaufanie
2) kształtowanie umiejętności chronienia informacji na swój temat przed osobami
poznawanymi przez internet
3) wyposażenie dziecka w umiejętności prawidłowego reagowania na sytuacje
zagrażające jego bezpieczeństwu.
Zamierzone efekty:
- dziecko potrafi rozróżnić sytuacje dla niego niebezpieczne,
- dziecko potrafi zachować się właściwie w sytuacjach budzących jego niepokój.
Czas realizacji:
1-2 godzin lekcyjnych
Metody pracy: rozmowa kierowana, dyskusja, praca w grupach,
ćwiczenia praktyczne.
Pomoce dydaktyczne:
- ilustracje ludzkich twarzy wraz z opisem (zał. nr 1),
- zarys portretu (zał. nr 2),
- Karta Pracy (zał. nr 3),
Materiały:
Kredki, przybory do pisania.
1
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
Prowadzący wita się z grupą. Przedstawia temat zajęć. Nawiązuje swobodną
rozmowę w oparciu o następujące pytania:
" Czy macie komputer w domu?
" Co można robić na komputerze?
" Co można robić z wykorzystaniem internetu?
" Kto z Was rozmawia przez internet?
2. Nieznajomy w internecie.
Przez internet można rozmawiać na przykład za pomocą gg (gadu- gadu)
z różnymi osobami. Abyśmy mogli wspólnie zastanowić się, jakie
niebezpieczeństwa wiążą się z interenetem, wykonamy ćwiczenie.
Nauczyciel dzieli klasę na 5-6 grup. Każda grupa otrzymuje charakterystykę
jednej postaci (po rozcięciu rozdajemy po 1 pasku z załącznika nr 1dla grupy),
do której  dopasowany jest portret tej postaci (załącznik nr 1).
UWAGA! Portret będzie udostępniony grupie dopiero po wykonaniu ćwiczenia.
Każdy członek grupy rysuje swoje wyobrażenie na temat omawianej postaci na
przygotowanych kartkach (załącznik nr 2).
Po wykonaniu rysunków grupa otrzymuje portret danej postaci.
Każda grupa może zaprezentować klasie wykonane prace wraz z
 przypisanym portretem.
Podsumowanie:
Porównanie narysowanych portretów z realnym wizerunkiem postaci powinno
doprowadzić do wniosku:
Øð PoznajÄ…c osobÄ™ przez internet nie możemy być pewni, że podane informacje
sÄ… prawdziwe (wyglÄ…d, wiek itp.).
Można z uczniami podjąć dalszą dyskusję - czy zamieszczenie w internecie
zdjęcia daje gwarancję prawdziwości?
3. Sprawdzian.
Nauczyciel rozdaje uczniom w klasie KART PRACY (załącznik nr 3),
którą każdy wypełnia indywidualnie.
Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel komentuje udzielone odpowiedzi.
Warto w klasie przeprowadzić rozmowę wyjaśniającą - w sytuacji, gdy niektóre
odpowiedzi będą nieprawidłowe lub sprzeczne.
Opracowanie:
Rada Pedagogów i Psychologów Szkolnych Miasta Katowice
2
Załącznik nr 1
I II
III IV
V VI
3
Charakterystyka postaci:
I- Małgosia, mam 12 lat, lubię modne fryzury.
Uwielbiam zwierzęta, głównie psy.
II- Piotrek, mam 11 lat. Jestem fanem gry WARCRAFT.
Lubię słuchać HIP-HOPU.
III- Kasia, 10 lat. Lubię wymyślać ubranka dla lalek.
Dużo jeżdżę na rolkach.
IV- Wojtek, 12 lat. Jestem dosyć wysoki, lubię koszykówkę.
NoszÄ™ modne ciuchy.
V- Sandra, 11 lat. Mam niebieskie oczy i długie rude włosy, z których jestem
dumna. Uwielbiam koty.
VI- Mateusz, 13 lat. Jestem wysokim brunetem. LubiÄ™ WAADC PIERÅšCIENI.
Zbieram kapsle i naklejki.
4
Załącznik nr 2
5
Załącznik nr 3
KARTA PRACY
Przeczytaj uważnie przedstawione sytuacje. Oceń każdą z nich wybierając
określoną  minkę przez pokolorowanie jej:
- pozytywny wybór Jð
- negatywny wybór Lð
1. Mogę umieszczać swoje zdjęcie na stronach internetowych


tylko za wiedzą swoich opiekunów.
2. Wysyłam swoje zdjęcie do każdej nowopoznanej osoby w


internecie.
3. Chętnie odpowiadam na pytania dotyczące mojej osoby.


4. Nigdy nie podajÄ™ swojego adresu zamieszkania ani adresu


szkoły, do której uczęszczam.
5. Natychmiast przerywam rozmowę, jeśli mój rozmówca używa


brzydkich słów.
6. Chętnie spotykam się z osobami przez internet, gdyż są one


prawdomówne i nic mi nie grozi.
7. Zawsze mówię rodzicom o osobach, które poznaję przez


internet.
8. Ufam wszystkim osobom, z którymi rozmawiam przez internet.


9. Mówię rodzicom o propozycji spotkania przez internet.


10. W sytuacji, gdy ktoÅ› lub coÅ› mnie w internecie zaniepokoi


opowiem o tym moim opiekunom.
6

